• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    CUKI
    CUKI --- ---
    XCHAOS: Když nastavíš šikovně napětí, tak to pojede vesměs na přímo. Pokud nedobíjíš větším proudem nebudeš mít na článku 3,5V jen tak.

    Ta běžná baterie, která mě stála asi 40k Kč i tou nej BMS co se dá na trhu sehnat, dokáže do sebe naládovat za svých prvních 80% kapacity asi 100MWh, to jest když hodně přeháním 40+let.

    Ta baterie za tu dobu odejde na nějakou nechtěnou událost. Pokud chceš ty cykly co nejvíce prodloužit budeš ji držet mezi 3,2-3,55V, budeš hlídat teplotu a max nabíjecí a vybíjecí proud pod 0,5C, bude dobře stažená, pak můžeš počítat třeba s dvojnásobnými cykly.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: ale náš invertor je dost smart na to, aby definoval spínání smart load zásuvek podle nabití baterie a výkonu na panelech (i kombinace kritérií). ale já do bojleru fakt nechci vybíjet baterku. Amortizace baterky, přestože má zvládat 5000 cyklů, přibližuje cenu 1 kWh ceně ze sítě. Pouze elektřina přímo z panelů je skutečný "přebytek".
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ANDY_WARHOL: ano, to radí všichni, ale vy si asi myslíte, že ty topné moduly do našeho bojleru se zcela arbitrárním výkonem rostou na stromech :-)
    CUKI
    CUKI --- ---
    XCHAOS: Ty bojlery je vhodné mít dva sériově a do toho prvního brát jenom přebytky.

    Ty hračky alá smartrouter a pod mi přijdou zbytečně těžkopádné. Stačí mít napěťově řízené relé, které bude snímat baterii. Pokud překročíš na LFP článku 3,45-3,5V Znamená to že baterie už je poměrně dost nabitá a relé sepne můžeš si dovolit to cpát do bojleru. Problém je že ti pak klesne napětí na článku vlivem zátěže. A tedy je potřeb to řešit navíc nějakým časovačem.

    Jinak jsou invertory které tyhle věci umí hlídat sami, ale taky to není kdovíjaká výhra. Většinou je druhý (slabší) výstup jen na prioritní spotřebiče a ono je to v případě ohřívání bojleru opačně.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    XCHAOS: je lepší v takovém případě vyměnit topnou spiralu na tu s nominálne nižším výkonem.
    Spirála s 2kw ti sice pojistky nevyhodi, když to budeš krmit nižším příkonem, ale účinnost dramatucky klesá.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PISTA1: tohle vypadá šíleně. Naše panely jsou pravda taky zvlněný, jenže to je proto, že je pod nimi zvlněná ta střecha, jenže před osazením panelů to nebylo tak vidět. Tahle střecha ale vypadá rovná...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GOZER1: vzhledem k tomu, že na krabici vidím jen "on-off" mi není jasné, jak se to přepíná mezi těmi svými "módy". Pouštět do bojleru čistě jen solární přebytky a nesahat si na baterku nebo na síť není tak triviální, jak to vypadá. Topné těleso v našem bojleru má tvrdé 2 kW, a u střídače, který nemá zrovna 2 kW ze slunce, by "vyhodil pojistky". U nás si sáhne na baterku, ale to taky není žádoucí, a kdybych smart load treshold nastavil na 2 kW na panelech, tak se zase v těch dnech, kdy je to nejvíc potřeba, vůbec nesepne (plánuju snížit příkon bojleru transformátorem na nižší napětí, takže při stejném proudu si bude brát nižší příkon...)
    GOZER1
    GOZER1 --- ---
    Ahoj, jako slepej k houslim jsem se dostal k tomuhle stridaci. Dal by se z toho zbastlit bezbateriovy ohrev bojleru nebo je to blbost? Dokoupil bych jenom panely. Diky za radu.

    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    Na tyhle firmy pozor. Vznikl seznam rizikových solárníků, proti loňsku se jejich počet podstatně rozrostl | Hospodářské noviny (HN.cz)
    https://archiv.hn.cz/c7-67383410-ofg5u-99cbd53a2fe99c0



    .... Ale ze by zlevnili, to ne, tak nevim, jak moc to je pravdivy clanek.
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    Návratnost 2-3 roky může FVE mít úplně v pohodě (i když u rodinného domu to až tak pravděpodobné není, ale u firmy úplně v pohodě).

    Co se týče ceny, tak to samozřejmě dotace przní, ale my se na ni až tak moc neohlížíme. Pokud děláme nějakou el, která by byla levnější a nedosáhla na plnou dotaci, tak většinou zákazníkovi nabídneme, zda nechce baterii navíc, protože ji vlastně bude mít za polovinu a cenu nenavyšujeme.

    Moc často se to ale nestává. Nejčastější konfigurace na RD máme 10kWp/15kWh a se vším to vyjde přes 400k. Když to děláš poctivě podle předpisů a z kvalitních komponent/materiálů, tak to prostě něco stojí. Ano jsou na tom moc pěkné marže, ale také to není štípání dříví - vyžaduje to nějakou kompetenci a také obsahuje rizika atd...
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: ehm, nevím že by tu padla nějaká řeč o 100kWp síťovce. O tom vůbec nic nevím a vůbec neznám návratnost.
    Za těch 400E/MWh byla cena v létě přes den kdy ta elektrárna něco dodává? Pokud ani jak dlouho? To jsou krátkodobé požadavky sítě. Většinou hádám ta cena byla mizivá.
    máš pro zajímavost data z nějaké konkrétní? To je větší zlatý důl než u prvních solárních baronů.
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CUKI: Já se bavím o FVE 100 kWp síťovky, dodávané do sítě. V roce 2022-23, kdy se spotová cena elektriky pohybovala kolem 400 Eur/MWh, je návratnost takové investice 2 roky... Jde jen o výkupní cenu. Jinak to nereálné není.

    Nechápu proč píšeš, že to hledat nebudeš, když si tu naprosto přesně popisoval jak to je. Bohužel je to úplně jinak a evidentně tomu nerozumíš.
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: 2-3 roky? O tom dost pochybuji. Ani 10let není v reálu většinou dosažitelných. Ta domácnost by musela mít trvalou enormní spotřebu EE.

    Ano když krátkodobě ty ceny vylítly byla větší poptávka, ale tohle platilo daleko dřív. Už od počátku. Konkrétně třeba v době kdy jsem o tom poprvé přemýšlel, jsem čekal na cenu panelů pod 9Kč/Wp a když už se to blížilo, přišel dotační program a najednou byli ceny přes 20.

    U baterií to bylo zrovna tak, ale ty jsem nesledoval. Prvotně to mělo jít jen na ohřev vody.
    Ceny komponent jsou trvale dolů, ale ne tady v ČR. Jenže aby se ti vyplatilo koupit panely v Číně musíš jich nakoupit kontejner a nebo alespoň dvě palety aby se s tebou někdo bavil...

    Čím se CE řídí ti hledat nebudu pokud tě to tak moc zajímá najdeš si ten čas. Já ho tomu věnovat nechci, protože je mi to šumák.
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CUKI: bohužel google na dotaz "CE normy" neumí relevantně odpovědět, tak se ptám tebe co jsou to ty "CE normy"

    ELIJEN: ceny se zvedly, protože vylezly ceny energií, a pořízení FVE v ten okamžik v některých případech mělo opravu návratnost třeba 2-3 roky. Takže se zvedla poptávka a neexistovaly firmy, které by ji uspokojily. Dneska už je situace opačná a třeba na městská výběrka se hlásí 10+ firem, ale že by ty ceny byly extra nízké to nejsou a pokud jsou, tak je to většinou nějaká levárna.
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: Google neznáš? Každej produkt se řídí něčím jiným. Některé musí splňovat třeba víc požadavků najednou. Každej ten požadavek se něčím řídí a zpravidla je to nějaké evropské nařízení které vychází z nějaké normy. Pokud tě to zajímá, jistě se o tom něco dočteš. Mě je to v celku buřt. Až když něco toto označení nemá, pídím se proč a nebo rovnou použiju něco co to označení splňuje.
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    WARBABY8: Jenze o to jde. Nikdo prakticky FVE bez dotace nekupuje. Ceny se po zavedeni dotaci zvedli cca presne o tu dotaci.
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CUKI: tak buď prosím konkrétní a řekni mi jaká norma?
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: certifikce je taktéž norma. Dokument že splňuje předepsané požadavky, ale pokud ti jde o slovíčka máš bod. Jde mi o fyzické zapojení o bezpečnost. Papír si můžeš strčit...

    No a pak máme případy, kdy máš všechno s razítkem, ale normám a hlavně bezpečnosti to zdaleka neodpovídá. Většina solárních firem třeba úplně vynechává řešení LPS a pod. Máš toho celé internety.

    Stavím se k tomu tak, aby to bylo co nejbezpečnější a zároveň provozně nejideálnější řešení. Je to na mé nemovitosti, mohu si to dovolit. Mám sice patřičné vzdělání, ale i tak to řeším s někým oprávněným. Na některé věci nemám ani vybavení.
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CUKI: tak pokud sis udělal sám rozvaděč a nemáš na to oprávnění, tak asi těžko můžeš splňovat prohlášení o shodě (CE), už jen vzhledem k tomu že nevíš, že žádné "CE normy" neexistují.

    ELIJEN: promiň, ale to je fakt nesmysl. Pokud auto bude stát mega a stát ti na něj dá dotaci 300 000,- tak to znamená, že z tvý kapsy odejde 700 000,- A jestli ti těch 300 000,- dá třeba maminka a né stát, tak cena toho auta bude pořád mega. Pokud ta dotace nebude znamenat zásadní ovlivnění poptávky celého trhu, tak to primárně s cenou nemůže zásadně hejbnout.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam