• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VIRGO: Bajkonur je v Kazachstánu, rafinovaně :-)

    JVMLOK: on se tam tak docela nedrží.. chce odtamtud provozovat starty, na kterých spolupracuje s NASA, tzn. zásobování ISS, komerční doprava posádek na ISS.

    komerční starty plánuje odsud:
    SpaceX private launch site - Wikipedia, the free encyclopedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/SpaceX_private_launch_site
    VIRGO
    VIRGO --- ---
    SEJDA: Mít kosmodrom v zemi, na kterou jsou nonstop uvaleny ekon. sankce asi taky nebude optimální.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    VIRGO: jenze ti naklady snizi prave ostraha, i spotreba paliva, navic umisteni v rozvojove zemi taky srazi naklady. Podle mne to neni ani na druhem konci sveta, ale i tak to stoji pomerene vice casu, tam vse dopravit. Pariz -> Bajkonur 5400 km, Pariz -> Kourou 7000 km

    JVMLOK: asi proto ze Cape je ikona, to za par tun paliva zjevne stoji.
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    VIRGO: jojo tyhle externality beru v potaz. Jenom mě zajímalo proč se Musk drží Canaveralu. Zatím.
    VIRGO
    VIRGO --- ---
    JVMLOK: Mít kosmodrom na druhém konci světa zvyšuje náklady,
    a jednak je v Africe často problém s politickou nestabilitou daných zemí.
    MICKK
    MICKK --- ---
    JVMLOK: ano, proto mají třeba francouzi kosmodrom v Kourou, který je skoro na rovníku ikdyž je to na druhým konci světa
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    JVMLOK: Ale jinak je to proto, ze to bylo asi vhodne pro vybudovani raketove zakladny, v dobach, kdy si o transkoninentalnich raketach, mohli nadsenci nechat jenom zdat. tj, na obranu zeme pred nepratelskymy lodemi.
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    Takže v podstatě jde jen o oblasti v ramci USA. Diky za info
    NIXX
    NIXX --- ---
    JVMLOK: Jde o parametry cílové oběžné dráhy. Když startuješ směrem na východ, startuje se z východního pobřeží (a naopak). Je to kvůli bezpečnosti... Cape Canaveral je dost blízko k rovníku, aby byl ten start energeticky efektivní. A ano, když startuješ na východ, máš výhodu ve směru rotace Země.
    MICKK
    MICKK --- ---
    JVMLOK: a) čím blíž k rovníku tím větší asistence země při startu směrem východ
    b) na východ je moře, kam můžou bezpečně padat zbytky raket
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    NIXX: No ono by to bylo pomerne snadne, kdyby se startovalo z jineho mista nez je Cape Canaveral. Bylo by pekne kdyby se dalo startovat treba v Africe a pristavat do Sahary. Cim je Canaveral tak zajimavej? Ma nejakej vliv treba rotace Země v te zemepisne sirce/delce a dalsi faktory?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PAN_SPRCHA: náhodou... Evropa bude takhle mít úžasné levné nedotované jednorázově použitelné rakety, vyráběné pomocí dotovaných obnovitelných zdrojů energie :-) takže taky budeme v něčem nejlepší :-)
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    PAN_SPRCHA: No právě.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    BIDAK: ale tak tohle není nijak nerealistický, to je čistě jenom a jenom o penězích. např. za subvence OZE jenom v Německu do roku 2030 by se dalo takovýhle základen postavit osm.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: Číňané z peněz za prodej Helia-3 postaví na odvrácené straně Měsíce obří sochu Mao-Ce-Tunga, ale nebudou na to mít povolení od vedení strany, tak jí zase obratem zbourají.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    STARE_CASY: myslim, ze jde ciste o ideologicky sport: aby se nahodou nestalo, ze by cinani vytiskli na mesici potret Mao ce-Tunga drive, nez zapadni svet, nejakou tu tovarnicku na suvenyry z Mesice ..
    NIXX
    NIXX --- ---
    COOK: na pevnině se dá přistát u misí s lehčím nákladem na nižší oběžnou dráhu (v nádrži zůstane dostatek paliva na obrat a návrat k pevnině).
    U misí s těžkým nákladem nebo třeba na geostacionární oběžnou dráhu je potřeba daleko větší rychlost a vracet se s 1. stupněm na pevninu už není možné. Proto je nutné umět přistát i na moři.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    STARE_CASY: budu stručný, leč jako obvykle provokatiní: je to politická věc, snaha nějak pro-Rusy-důstojně formulovat výpalné, které Evropa bude platit za to, že nám dají pokoj a nebudou EU prudit v její expanzi.

    ESA hraje o to, že propašuje svoje kosmonauty a experimenty jak do společné mise na Mars spolu s NASA, tak i na společnou základnu na Měsíci spolu s Rusy... s tím, že LEO se přenechá Číňanům, Japoncům a Indům a takové sebrance, protože to nebude politicky prestižní (dovedu si dokonce představit odprodej použité a vyřazené ISS Indům, někdy po roce 2024 :) resp. dovedu si taky představit pokračování ISS jako přestupní stanice na Měsíc, která bude dávat větší smysl s ruskou technologií, než Americkou... každopádně úvahy o pokračování ISS i bez NASA v období 2020-2030 v tomhle všem určitě nějakou roli hrají...)
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    STARE_CASY: No jo, papír snese všechno...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam