• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    BIDAK: chapu, kdyz leti od sebe je to brnkacka .. kdyz leti k sobe a dojde ke stretu, mnoho informaci se preda, mozna i to, ze ja i on jsme leteli c a ze "rychlost stretu" byla 2c.
    KOCOURMIKES
    KOCOURMIKES --- ---
    BIDAK: výjimka z toho je quantum entanglement, ale tam je prenos informace okamzity pokud se nemylim.
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    KAERO: Lol, internet je nekonečný.
    KAERO
    KAERO --- ---
    si to vyzkousejte - pekny simulator:
    A Slower Speed of Light | MIT Game Lab
    http://gamelab.mit.edu/games/a-slower-speed-of-light/
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    SEJDA: Nene. Funguje to tak, že rychleji než světlo se nesmí pohybovat infromace. SAmozřejmě že když nějaký rychlosti sečteš dostaneš rychlost větší než c.

    Dva fotony vyzářené ve stejnou chvíli které se pohybují opačně se od sebe samozřejmě vzdalují 2c. Jenže každý se pohybuje c a není způsob jak by se o sobě nevzájem mohli dozvědět jakoukoliv informaci. To je v pořádku.

    Blbě se to vysvětluje. Něco si o tom přečti, viz kniha co jsem tu dával.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ONDRA_99: myslim, ze mas ve svem relativizmu chybu .. protoze pak by preci jen existovala ve vesmiru rychlost vyssi nez c ..
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    SEJDA: Priblizujete se 2c, ale kazdy letite rychlosti c.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ONDRA_99: a kdy se pohubuju rychlosti svetla a primo proti mne, v opacnem vektoru si to vali foton (napriklad kdyz letim pimo vstric nejake hvezde) .. zda se mi, ze mi leti vstric c nebo 2c? Kdyz se na nas diva nekdo z boku .. priblizujeme se c nebo 2c?
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    DRAGON: Tak jde o to, ze se aktualne predpoklada, ze se nic nemuze pohybovat rychleji, nez svetlo. Jestli se zjisti, ze to tak neni, tak se teorie upravi.
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    DRAGON: neni to tak. tvoje rychlost bude vzhledem k vnimanemu svetlu pro tebe subjektivne menit jeho barvu. na tomhle principu funguje radarovy mereni rychlosti.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    (ale asi bych mel podotknout, ze jen tak premyslim 'nahlas', klidne me nekdo vyvedte z omylu, jen by me fakt zajimalo, jak se da tohle merit, kdyz nemame zadne meridlo, ktere pocita s vyssi rychlosti nez je rychlost svetla
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    ONDRA_99: je promenliva vuci pozorovateli, ktery se pohybuje rychlosti svetla, kdyby nebyla, tak ho vidis a ne jak tvrdis ty (krom stejnym jako ma nas pohyb)
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    Tak ve smeru pohybu nebude problem "videt" (svetlo letici kterymkoli smerem krom stejnym jako ma nas pohyb by melo byt videt)
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    DRAGON: To je hloupost, to by znamenalo, ze je rychlost svetla promenliva.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    DRAGON: ja bych taky cekal ze uvidim interference mojich fotonu s fotonama leticima kolem mne .. ze uvidim hovbo mi prijde krajne nepravdepodobne..
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    PRAASHEK: tot otazka, jestli poletej s tebou rychlosti svetla a nebo je dopredu posles dvojnasobnou rychlosti svetla :)
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    když poletíš s fotonama jejich rychlostí, tak uvidíš před sebou hovno a za sebou taky :)
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    Každého koho tyhle věci zajímají bych odkázal na krásnou knihu George Gamow: Pan Tompkins v říši divů.
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    Koukam, ze "Jak sla astronavigace na vadr" je tady docela popularni literatura...
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    no ale redshift funguje, to zas jo
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam