• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Cetli jste ten popis nalezu slozitych organickych molekul ve vytryscich Enceladu? Ja to jeste porad vstrebavam, jaka je ted sance, ze se zivot nevyvinul na Zemi .. ale na jinem telese? :)

    Na Enceladu jsou komplexní organické látky! | www.kosmonautix.cz
    http://www.kosmonautix.cz/2018/06/na-enceladu-jsou-komplexni-organicke-latky/
    323K13L
    323K13L --- ---
    "S barvami ve vesmíru je to těžké, nicméně z dostupných dat o barevnosti planetky Ryugu, ke kterému se stále blíží japonská sonda Hayabusa 2, se dá sestavit takováto fotografie." Via fb kosmonautix

    SEJDA
    SEJDA --- ---
    KAERO: dik, takze uz zbyva jenom: bude dal od slunce (o 0,4%), predpokladam, ze pujde lepe modelovat temer cisty slunecni sum, nez sum v blizkosti Zeme, a do tretice nonstop prisun elektriny, ktere potrebuje asi 2 kW :)
    No a musim pridat jeste to, ze podobne jako start InSight z Vanderbergu. Ziskavame tim pocit jistoty, idealne za prachy danovych poplatniku, aby se pak soukromym firmam snadneji shanely investori :)
    KAERO
    KAERO --- ---
    SEJDA: he? na LEO mas cast okoli zastinene zemi, jasne. ale JWT je postaveny tak, ze stejne cca poloprostor je porad zastineny stitem. v takovem pripade nezni LEO jako velka nevyhoda.
    samozrejme pak jsou tady ty dalsi duvody.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ONDRA_99: na LEO mas hlavne obrovskou cast okoli zastinenou Zemi .. no a navic jsi kazdou chvili ve stinu Zeme, takze nemas ani elektrinu, navic to znamena i vykyvy teplot.
    V L2 bude zakryt objekty Slunecni soustavy mensi, bude mit nonstop elektrinu ze solarnich panelu (ze Spacecraft Bus) a neustale bude solarnim stitem ke slunci, coz znamena "staly" sum.

    Nekde pisou jako vyhodu i to, ze bude moci sledovat, kteroukoli cast vesmiru kdykoli (narozdil od Hubbla), ale to mi nepripada jako duveryhodny argument, nebot by musel merit na strane solarniho stitu, a to je asi kravina, kdyz si staci 6 mesicu pockat :D
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    MADCAT: Tak proc je to v "Lagrange point" je proto, ze je potreba aby pristroje byly stale stineny od slunce (tim stitem). To by nebylo na LEO rozumne mozne.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    MADCAT: Hmmm. Tak jsem asi trochu kecal. Podle https://jwst.nasa.gov/orbit.html to chapu tak, ze nebude ve stinu zeme, ale tim, ze Slunce, Zeme i Mesic budou porad zhruba stejnym smerem, tak je to velky stinitko na JSWT bude moct odstinit vsechny soucasne.
    MADCAT
    MADCAT --- ---
    REDGUY: Z toho nejsu úplně chytrej - dívám se na parametry dráhy JWST kolem L2, a stejně tomu nerozumím:

    Orbital parameters
    Reference system Sun–Earth L2
    Regime Halo orbit
    Periapsis 374,000 km (232,000 mi)[4]
    Apoapsis 1,500,000 km (930,000 mi)[4]
    Period 6 months


    Chápu to správně tak, že JWST bude obíhat kolem L2 po eliptické dráze s nejbližším bodem 374000 km do L2 a nejvzdálenějším 1,5 mil. Kč od L2? Nebo se ty peri- a apoapsidy vztahují k něčemu jinýmu? Podle tohoto videa totiž mně to nesedí - JWST obíhá po dejme tomu kruhové dráze, a hlavně - mimo stín Slunce vytvořenej Zemí.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    MADCAT: Zeme odstini Slunce.
    MADCAT
    MADCAT --- ---
    Proč ho vlastně chtějí poslat do lagrange 2 bodu? Na orbitě Země by ho rušila?
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    DARKMOOR: klidne bych se vsadil, ze prekroci 11 mld. $, tedy pral bych mu alespon takovou zivotnost, jako ma Hubble.
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    Start JWST je odložen až na rok 2021 a navíc přesáhne rozpočtový strop 8,8 miliard dolarů a tak potřebuje od kongresu přiklepnout další prachy...

    James Webb launch slips another year to 2021 after Independent Review Board report – NASASpaceFlight.com
    https://www.nasaspaceflight.com/2018/06/james-webb-slips-year-2021-irb-report/
    323K13L
    323K13L --- ---
    "Máme potvrzený přílet sondy Hayabusa 2 k asteroidu Ryugu! Dnes mezi 9:30 a 9:35 japonského času (2:30 – 2:35 SELČ SELČ) došlo k desáté korekci TCM10, která je považována za poslední součást příletové fáze. Dalo by se říci, že tímto zážehem sonda dorazila k asteroidu. Korekce změnila rychlost o 0,7 cm/s v ose +x a o 2,8 cm/s v ose +z. V době korekce byla sonda od asteroidu vzdálena 20,7 km a po korekci klesla vzájemná rychlost na méně než 1 cm/s." (kosmonautix.cz)
    Foto ze vdálenosti 22 km.
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    CRUZ05: šup zpátky do dvacátého století plz! :))
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    KAERO: Stanme se tedy prispevateli do tohoto platku...

    1) mozna z toho kapnou nejaky chechtaky
    2) i kdyz tam budem psat nase smyslenky, vedecka uroven se zvedne o 100%

    :-D
    KAERO
    KAERO --- ---
    CRUZ05: 21. stoleti je odpad. uz dlouho. dokonce se uz kdysi davno redaktor nechal slyset, ze je mu jedno ze tam jsou nesmysly, on resi jen prodejnost.
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    CRUZ05: :-(
    CRUZ05
    CRUZ05 --- ---
    Včera pobavilo 21. století

    SEJDA
    SEJDA --- ---
    SEJDA: tak se omlouvam, spatne jsem to pochopil, impaktu bude hned nekolik .. drobne krabicky, strela, az nakonec se priblizi navratova cast, ale to cele potrva 18 mesicu :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam