• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    XCHAOS: Kdyz uz si chces to lejno dal rozmazavat, tak alespon poradne cti.

    1. nikdo nerika, ze retlanslace je blbost. Ale ze mit jednu sondu na pul cesty je blbost, jak si tu prohlasoval.
    2. nikde nepisu "nemozne", ale pisu ze je to casove a financne nesmyslne.

    Priklad co mas aktualne dostupne za sirku nakladu:

    Delta IV Heavy - az 7.2m (28 790 kg na LEO)
    Falcon Heavy - az 5.2m (63 800 kg na LEO)

    Aby jsi postavil tu (tebou prohlasovany za jednoduchou) "mamuti antenu", tak musis:
    - Mit antenu slozenou aby se vesla do soucasnych limitu raket a nasledne se po startu rozlozi. Takhle to resi teleskop Jamese Webba a je to velmi narocne, stoji hodne prace a penez aby vse bylo poradne udelane a otestovane (a pak staci jedina chybicka a vsechno muzes zahodit)

    - Poslat to nahoru po kusech a tam to skladat. Tohle je podle me jeste drazsi. Sice tu antenu vyrobis levneji, ale skladani na obezne draze bude hodne narocne. Neni aktualne zadna lod ktera posadku prepravi na "stavbu" a da jim podporu zivota na dost dlouho, aby stihli udelat "hodne prace". Vyzadovalo by to mnoho startu, kde by to postupne budovali a tohle by bylo na montaz o dost slozitejsi, nez bylo budovani ISS.

    Jasne sirce pasma mozna rozumis, ale vypadato, ze to je tak vsechno.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    .o) radost z pixelů

    This sequence of three images, received on Dec. 31, 2018, and taken by the LORRI camera onboard New Horizons at 70 and 85 minutes apart illustrates the rotation of Ultima Thule.
    Credits: NASA/JHUAPL/SwRI
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Ta konjunkce New Horizons se Sluncem je teda pech...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ONDRA_99: myslím, že povídaček, co všechno je "současnou technikou nemožné", jsem si za svojí půlku života, co mám za sebou, už naposlouchal dost...

    to jsem popsal, je velmi konzervativní (kromě případného laserového "posledního skoku" ve stylu plánované mise Lucy jde o technologii 70.let, v podstatě), velmi nízkonákladové, velmi realistické. o tom, že při letech do hlubokého kosmu budou potřeba retranslace, jsem se samozřejmě dočetl i jinde, není to celé z mé hlavy. a praxi v telekomunikacích mám, pokud jde o šířku pásma a vzdálenost, tak si myslím, že prostě vím o čem mluvím.
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    PER2: Jsi mě předběhl :)
    PER2
    PER2 --- ---
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    Dobré zprávy. Telemetrie z New Hizons hlásí, že je všechno OK, můžeme se těšit na data a fotečky :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    tisková konference bude za 15 minut
    Live coverage: New Horizons sails past Ultima Thule, phones home – Spaceflight Now
    https://spaceflightnow.com/2018/12/30/new-horizons-ultima-thule-mission-status-center/
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    SEJDA: wtf???
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    VODNIK: Leda jistou část každého roku vůči Zemi, ne vůči Slunci (Země obíhá Slunce dvakrát rychleji, než se NH vzdaluje od Slunce).
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    každopádně teď bude stejně dva roky jenom posílat data o Ultima Thule .o)
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    VODNIK: četl jsem, že další KBO k navštívení je dosud nenalezený. pokud se najde, tak NASA zajistí další financování pro New Horizons.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    VODNIK: nikoli, uz davno dosahla unikove rychlosti k opusteni slunecni soustavy.

    Spacecraft escaping the Solar System
    https://heavens-above.com/SolarEscape.aspx

    LEGI: Sila gravitace klesa s kvadratem vzdalenosti.
    LEGI
    LEGI --- ---
    tak přijde na to, jak je rychlej. tam, kde je, na něj gravitace Slunce pořád působí
    VODNIK
    VODNIK --- ---
    Kam vlastně New Horizon míří teď? Někde jsem četl, že se začne vracet k Zemi, ale to mi přijde poněkud divné
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: Mamutí anténa v kosmu je překvapivě daleko menší konstrukční problém, než na Zemi - jj. To je presne ten duvod, proc je nejvetsi pozemni antena asi petkrat vetsi, nez nejvetsi orbitalni 8)))) "Prekvapive" 8)))
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    XCHAOS: Tak nejprve tu basnis o sonde co bude “na pul cesty”. Na to ti bylo napsano, ze to nedava smysl vzhledem k velikosti jakou by ta sonda musela mit.

    Ted zase o “mamuti antene” na obezne draze blizko Zeme. Ktera by musela byt jeste vetsi. Sice bliz k Zemi, ale o hodne vetsi. A ze to neni konstrukcni problem aktualne si myslis asi akorat ty. Nebo ti lide co delaji na teleskopu Jamese Webba budou asi hlupaci a potrebuji poucit ze vlastne je to jednoduzsi nez si mysli.

    Samozrejmne ze teprericky na papire je mozne ledasco i postavit obri antenu ve vesmiru. Ale se soucasnou technikou je to pro nas casove a financne nesmyslne.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ATOMIKS: to je starý, dnes už jsem viděl asi 4 pixely velkou fotku. Vypadá to, že to přeci jen bude trochu šišoid :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ONDRA_99: to jsem úplně na mysli neměl, na druhou stranu, jdeš na to špatně: cílem je mít alespoň nějaká data z míst, odkud by si neměl žádná (kduby si nepřišel na to, jak tu misi udělat jednodušeji a levněji). Kosmonautika je dnes poměrně hodně tradiční obor, mise se připravují klidně 10 let (někdy déle)... a Li-ion baterie jsou relativně více rozšířené asi jen 20 let. Taky většina elektroniky je dnes daleko úspornější (ale právě kromě vysílačů - tam ušetřit nejde, ten výkon je doopravdy nutné odvysílat). Já si nemyslím, že jsem napsal něco až tak šokujícího nebo kontroverzního...

    ARCHIMEDES: Hele, jednou se doletí do vzdáleností, ve kterých se už bez retranslací neobejdeme. (A nebo specifické typy misí - viz čínská retranslace pro přistání na odvrácené straně Měsíce).

    Už dneska se koncept retranslací běžně používá pro rovery na Marsu: přímé spojení se Zemí je sice možné, ale přenosová kapacita je nízká a rovery prostě energii potřebují ušetřit na důležitější věci.

    Mamutí anténa v kosmu je překvapivě daleko menší konstrukční problém, než na Zemi (protože žádná atmosféra a její počasí, žádná gravitace, žádná rotace Země, apod.). Souhlasím, že je nejasné, zda by nakonec nebylo výhodnější obří anténu pro komunikaci se vzdáleným kosmem umístit na oběžnou dráhu raději někam relativně blízko k Zemi (nabízí se např. librační body soustavy Země - Slunce...) a vzdálenost kompenzovat větším průměrem talíře (až na velikost, která by byl na Zemi byla nerealizovatelná - viz obří radioteleskopy bez možnosti polohování, Arecibo a Číňané, takhle velký talíř by v kosmu šlo libovolně směrovat, na rozdíl od pozemních monster...)

    Každopádně, nějaká ta soustava retranslací v oblasti, kde ještě solární panely nemusí být úplně obří, by pro lety do hlubokého kosmu smysl dávala. Mohlo by jít o dlouhodobé mise v oblasti pásu asteroidů, které by měly dvojí misi jako průzkumníky asterodiů a současně jako retranslace pro mise v hlubokém kosmu (třetí mise by pak mohla být i jako astronomické radioteleskopy). Nemuselo by to být tak, že retranslace bude pro sondy životně důležitá - ale pokud by byla využitá, tak bychom měli data z vnější sluneční soustavy stažené na za 2 roky, ale třeba za 2 týdny (a v neposlední řadě je zde plán na dowlink ze sondy Lucy k asterodiu Psyché pomocí laseru, takže i downlink z "mých" retranslací by zřejmě mohl být řešen takto...)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam