• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    CLUMP
    CLUMP --- ---
    Alan Stern
    1 hr ·
    Planetary science fans-- I think you definitely want to tune in to our press conference about Ultima Thule today, 2 pm Eastern. Just one thing, before you do, fasten your seat belts!
    CLUMP
    CLUMP --- ---
    Dalsi a lepsi fotky Ultimy Thule dnes a zitra ve 20:00 naseho casu, kdy budou dalsi tiskovky NASA.

    Wednesday, Jan. 2, 2 p.m. EST: New Horizons #UltimaThule Science Results Briefing from Johns Hopkins APL
    Thursday, Jan. 3, 2 p.m. EST: New Horizons #UltimaThule Science Results Briefing from Johns Hopkins APL

    NASA Live | NASA
    https://www.nasa.gov/nasalive
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    NASA reveals how a 'sun angel' appeared over Sweden | Daily Mail Online
    https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5227053/NASA-reveals-sun-angel-appeared-Sweden.html

    Spectacular sun halo seen in Sweden & Norway
    https://www.youtube.com/watch?v=IR8YU54n1wM
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    XCHAOS: Kdyz uz si chces to lejno dal rozmazavat, tak alespon poradne cti.

    1. nikdo nerika, ze retlanslace je blbost. Ale ze mit jednu sondu na pul cesty je blbost, jak si tu prohlasoval.
    2. nikde nepisu "nemozne", ale pisu ze je to casove a financne nesmyslne.

    Priklad co mas aktualne dostupne za sirku nakladu:

    Delta IV Heavy - az 7.2m (28 790 kg na LEO)
    Falcon Heavy - az 5.2m (63 800 kg na LEO)

    Aby jsi postavil tu (tebou prohlasovany za jednoduchou) "mamuti antenu", tak musis:
    - Mit antenu slozenou aby se vesla do soucasnych limitu raket a nasledne se po startu rozlozi. Takhle to resi teleskop Jamese Webba a je to velmi narocne, stoji hodne prace a penez aby vse bylo poradne udelane a otestovane (a pak staci jedina chybicka a vsechno muzes zahodit)

    - Poslat to nahoru po kusech a tam to skladat. Tohle je podle me jeste drazsi. Sice tu antenu vyrobis levneji, ale skladani na obezne draze bude hodne narocne. Neni aktualne zadna lod ktera posadku prepravi na "stavbu" a da jim podporu zivota na dost dlouho, aby stihli udelat "hodne prace". Vyzadovalo by to mnoho startu, kde by to postupne budovali a tohle by bylo na montaz o dost slozitejsi, nez bylo budovani ISS.

    Jasne sirce pasma mozna rozumis, ale vypadato, ze to je tak vsechno.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    .o) radost z pixelů

    This sequence of three images, received on Dec. 31, 2018, and taken by the LORRI camera onboard New Horizons at 70 and 85 minutes apart illustrates the rotation of Ultima Thule.
    Credits: NASA/JHUAPL/SwRI
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Ta konjunkce New Horizons se Sluncem je teda pech...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ONDRA_99: myslím, že povídaček, co všechno je "současnou technikou nemožné", jsem si za svojí půlku života, co mám za sebou, už naposlouchal dost...

    to jsem popsal, je velmi konzervativní (kromě případného laserového "posledního skoku" ve stylu plánované mise Lucy jde o technologii 70.let, v podstatě), velmi nízkonákladové, velmi realistické. o tom, že při letech do hlubokého kosmu budou potřeba retranslace, jsem se samozřejmě dočetl i jinde, není to celé z mé hlavy. a praxi v telekomunikacích mám, pokud jde o šířku pásma a vzdálenost, tak si myslím, že prostě vím o čem mluvím.
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    PER2: Jsi mě předběhl :)
    PER2
    PER2 --- ---
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    Dobré zprávy. Telemetrie z New Hizons hlásí, že je všechno OK, můžeme se těšit na data a fotečky :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    tisková konference bude za 15 minut
    Live coverage: New Horizons sails past Ultima Thule, phones home – Spaceflight Now
    https://spaceflightnow.com/2018/12/30/new-horizons-ultima-thule-mission-status-center/
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    SEJDA: wtf???
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    VODNIK: Leda jistou část každého roku vůči Zemi, ne vůči Slunci (Země obíhá Slunce dvakrát rychleji, než se NH vzdaluje od Slunce).
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    každopádně teď bude stejně dva roky jenom posílat data o Ultima Thule .o)
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    VODNIK: četl jsem, že další KBO k navštívení je dosud nenalezený. pokud se najde, tak NASA zajistí další financování pro New Horizons.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    VODNIK: nikoli, uz davno dosahla unikove rychlosti k opusteni slunecni soustavy.

    Spacecraft escaping the Solar System
    https://heavens-above.com/SolarEscape.aspx

    LEGI: Sila gravitace klesa s kvadratem vzdalenosti.
    LEGI
    LEGI --- ---
    tak přijde na to, jak je rychlej. tam, kde je, na něj gravitace Slunce pořád působí
    VODNIK
    VODNIK --- ---
    Kam vlastně New Horizon míří teď? Někde jsem četl, že se začne vracet k Zemi, ale to mi přijde poněkud divné
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: Mamutí anténa v kosmu je překvapivě daleko menší konstrukční problém, než na Zemi - jj. To je presne ten duvod, proc je nejvetsi pozemni antena asi petkrat vetsi, nez nejvetsi orbitalni 8)))) "Prekvapive" 8)))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam