• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    REDGUY: tak jestli má Měsíc ochránit Zemi před nárazem asteroidu, logicky by měl stát v jeho dráze před ní, ergo by měl náraz přijít na odvrácenou stranu. Ale je možný, že se v tý vaší metahádce už dávno neorientuju a každej mluvíte o něčem jiným.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    OMNIHASH: Proc? Jako nejaka preference odvraceny strany tam bude, protoze tu privracenou Zeme trochu chrani, ale 95% mi prijde jako prilis...
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    XCHAOS: dovolil bych si tvrdit, že z logiky věci by byl zásah z 95% na odvrácený straně, ergo by z toho moc jedinečná show nebyla.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ZEDDICUS: ... nicméně pořád by to způsobilo nepatrný zlomek problémů oproti případu, kdy by to trefilo Zemi. (spíš by to byla taková jedinečná show, pozorovat ten zásah...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Astronauts on The Space Station Liked SpaceX's 'Earthy' Toy So Much They Kidnapped It
    https://www.sciencealert.com/...he-space-station-liked-spacex-s-earthy-toy-so-much-they-kidnapped-it
    ZEDDICUS
    ZEDDICUS --- ---
    XCHAOS: no spíš pokud by to trefilo měsíc, tak by nám to taky neudělalo dobře
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: Můj nápad s odhazováním kamení mi nepřišel jako nějak klíčový, zatímco nápad s tím, že změna oběžné dráhy se bude měřit spíš na centimetry, než metry za sekundu, mě přijde výrazně lepší. - tak to jsi nepochopil ani kousicek ty debaty, co tady probehla. Ale pochopitelne, ty jsi ji necetl, protoze me mas v ignore a tuhle zpravu jsi napsal ciste intuitivne. Takze klidne pokracuj v psani dalsich teorii vzniklych nahodnym vrsenim buzzwordu a odpornych termitu 8))))
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: ačkoliv tě mám v ignore, dovolím se zareagovat, že tohle vůbec nerozporuju. Můj nápad s odhazováním kamení mi nepřišel jako nějak klíčový, zatímco nápad s tím, že změna oběžné dráhy se bude měřit spíš na centimetry, než metry za sekundu, mě přijde výrazně lepší.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: člověče.. .pro těleso velikosti Bennu by podle mě fakt šlo o nezaznamenatelný vliv. Tedy, vzhledem k vzájemné hmotnosti obou těles, asteroid by se pohnul opravdu hodně, zatímco Země by se pohnula naprosto neznatelně. Celý asteroid je velký jako poměrně malý kousek moře, tudíž poměr sil, kterým na ten kousek moře bude nadále působit Země vs. kolik bude působit asteroid je naprosto nesrovnatelný. Jediné riziko je fakt v té přímé kolizi.

    (tvoje úvaha by byla správná, kdyby šlo fakt o těleso, které by vzdálenosti Měsíce bylo rámcově velikostí srovnatelné s Měsícem.. asi nemá cenu podotýkat, že pohnout něčím takovým bylo zcela mimo možnosti pozemského astroinženýrství i za mnoho dalších let :-)

    (Vím, že tuhle úvahu o extrémním přílivu použil snad Verne v románu Na Kometě, ale fakticky tam to myslím byla blbost, i když rozměry "komety" v té knize byly celkem úctyhodné...)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    near miss samotny by vedel narobit kopu bordelu, mesiac je sice vacsie teleso ale o 30 priemerov zeme dalej a aj tak ovlivnuje priliv/odliv, taky prelet asteroidu okolo by sposobil aspon nejaku zaplavu
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEB: to si nenech nikým namluvit :-) je nutné vyjít z elementárních faktů, kterým věříš... a pak to tak nějak dokázat matematickou indukcí pro n+1-ní fakt :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ARCHIMEDES: děkuji, že si se mi zastal, náčelníku :-) jinak ty si to delta-V připočetl k oběžné rychlosti. já předpokládal úhyb spíš skrze plane-change manévr - během toho se oběžná dráha asteroidu kolem Slunce nemění, tedy se nemění ani jeho kinetická energie.

    Moje představa je, že plane-change manévr by byl pro kličkování asteroidem kolem Země asi 2-krát-pí-krát "levnější", než manévr rovnovnoměrného zvyšování oběžné dráhy, se kterým si kalkuloval ty. Což víceméně odpovídá tomu, že kdybychom na kolizní trajektorii byli o 9600 km "podélně" jinde, tak vzhledem k velmi ostrému úhlu, ve kterém se trajektori Země a astoriud protínají, by to vůbec nemuselo stačit.

    Proto bych svojí předpověď delta-V pro variantu rovnoměrného zvyšování oběžné dráhy asteroidu rád opravil na cca 12 cm/s. Asteroid pak bude i "podélně" o cca 30000 km jinde, což by už opravdu mělo stačit i pro skoro-rovnoběžné trajektorie (přesto teda když si představím, že ve finálu bude astoerid silně přitahován Zemí, vzájemná rychlost se bude blížit té 2.kosmické rychlosti a současně musí výsledný vektor Zemi minout, tak si taky nejsem úplně jistý, jestli to stačí, nebo jestli je to lepší, než se snažit těleso vychýlit mimo rovinu)

    Je dokonce možné, že fakt nemá cenu počítat s poloměrem Země, ale s poloměrem Hillovy sféry gravitačního vlivu Země. Její poloměr je více než milion km. Ale spíš to bude někde mezi - minimální vzdálenost, ve které může asteroid minout Zemi, aniž by na ní "nespadl", bude určitě záviset jednak na vzájemném úhlu trajektorií a jednak na relativní rychlosti těles předtím, než vstoupí do té Hillovy sféry (ale tohle už teda fakt z hlavy odhadovat nemůžu :-)
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ARCHIMEDES: já o tom od tý doby přemýšlel, a myslím, že jsem počítal zejména se změnou sklonu oběžné dráhy (tedy "vyhnutí se zezhora/zezdola" Kdybych chtěl _celou_ oběžnou dráhu asteroidu zvyšovat nebo snižovat, bylo by to cca 2*pi-krát víc.. což by byl relativně bezpečný postup, na druhou stranu, kdyby to bylo dostatečně přesně spočítané, tak by ten původní odhad měl stačit ke změně excentricity oběžné dráhy.

    Háček je v tom, že vzhledem nejen k rotaci asteroidu, ale i jeho oběhu kolem Slunce by přesný směr tahu musel být průběžně korigován. Resp. konstatní tah musí být v mém modelu vyvíjen ortogonálně k původní trajektorii, kterou ovšem samozřejmě nepředstavuje přímka, ale elipsa. Nicméně to samoté "rozvinutí" křivkové trajektori do myšlené přímky je podle mě korektní abstrakce (tedy právě za předpokladu, že velikost požadované odchylky je zanedbatelná vzhledem k velikosti poloos té eliptické dráhy). Samozřejmě je háček v tom, že jde o skládání vektorů a já odhadl jenom absolutní velikost pořadovaného delta-V vektoru - spočítat jeho jednotlivé složky v čase by bylo daleko náročnější...

    Vytvoření tahu "zahazováním šutrů" byla samozřejmě určitá nadsázka :-) s využitím hmoty asteroidů coby reakční hmoty pro nějaký druh pohonu ovšem počítala celá řada sci-fi (většinou ve formě rozpouštění ledu)
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    ARCHIMEDES: Tak to jsem te spatne pochopil. Psal jsi, ze jeho odhad neni mimo a ze je relevantni pro to,kolik % asteroidu je treba odstrilet. Pochopil jsem to jako potvrzeni jeho nazoru, ze 1Rz je dost. Jestli jsi to tak nemyslel, omlouvam se za spatne pochopeni.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    REDGUY: Jestli sis všiml, do debaty o technické realizovatelnosti mechanického zahazovače jsem se nezapojoval a ani nechci, ani jsem netvrdil, že 1 Rz je dost (REDGUY:), jen to, že 2 cm/s udělá skutečně zhruba takový efekt na trajektorii.

    REDGUY: Udělal jsem si pár hrubých výpočtů hyperbolických drah pro asteroid s rychlostí vůči Zemi "v nekonečnu" (rozuměj když přechází z heliocentrické dráhy na hyperbolickou dráhu vůči Zemi) cca 1 km/s (což by zhruba odpovídalo křížičům na drahách nejběžnější třídy NEO rodiny Apollo).
    "Impact parameter"/malá poloosa hyperboly (tady to znamená příčnou odchylku příletu takovou, aby perigeum bylo pod 1 Rz) vychází na cca 10 Rz, Měsíc ignoruju. (Jak velkou roli hraje čas by záleželo i na vzájemné poloze trajektorií, rozhoduje souřadná soustava Země, ne Slunce, ale šanci na zásah to tak jako tak snižuje.)
    Pro větší vzájemné rychlosti, jako třeba pro NEO rodiny Aten (v_nekonečno ~ 10 km/s) mi ten impact parameter vychází na 1,5 Rz.

    Osobně moc nevěřím, že by se někdo rozhoupal k akci při vypočtené pravděpodobnosti nižší než 1:100, což jsou i při přímém střetu pořád odchylky řekněme 20 Rz.

    Ale to už je i o politice, ale o té jsem schopen narozdíl od orbitální mechaniky jen spekulovat.

    Ale donutils mě najít si tyhle dvě knížky :)
    https://www.springer.com/us/book/9783030009991
    https://www.springer.com/la/book/9783319039510
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    ARCHIMEDES: Hm. A ted mi doslo, ze samozrejme, i pokud budu souhlasit s tim, ze 10% znamena r nizke jednotky R rozptylu, tak to _porad_ znamena, ze XChaosuv vypocet je blbe protoze ti _porad_ nedava dostatecnou rezervu 8(
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    ARCHIMEDES: Nebo, lepsi otazka: pokud je ten xchaosuv system pouzitelnej pouze pro velmi velky hodnoty toho X, neznamena to, ze je to dost blbej system? Ze system "logo Coca Cola", kterej ma X stejny, ale je mnohem levnejsi a jednodussi je lepsi? Nebo ze ze je vyrazne lepsi jinej system, kterej je stejne drahej a slozitej, ale ma X vyrazne mensi?
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    ARCHIMEDES: Eeeh. Kdybych chtel, mohl bych se hadat o to, jestli 10% znamena rozptyl malych jednotek R, ale ok. Tak 1%. Nebo 0.1%. Whaetever. Kde je podle tebe limit? "Mame x% sanci, ze za 20 let nas tenhle asteroid vsechny zabije". Pro jaky x je potreba neco delat?
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    REDGUY: Teď si protiřečíš.
    Pokud už se dá mluvit o vysoké pravděpodobnosti střetu, znamená to, že dráha je určená docela dobře (pro těch 10% by to znamenalo rozptyl v řádu malých jednotek Rz max (vzhledem k tomu, že rozhoduje poloha trajektorie i čas)).
    Pak ale ty velké manévry netřeba...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam