• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    REDGUY, OMNIHASH:
    Pánové (a to platí i pro XCHAOSe), stačí udělat UTFG převážně v low-level otevřených zdrojích a udělat pár násobení a dělení, žádná vyšší matematika.

    V místní skupině galaxií se většina členů od nás nachází do 1Mpc. Protože na vzdálenost jednoho parsecu je paralaxa 1 AU (parsec = PARalaktic SECond, překvapivě), bavíme se o paralaxách cca 1 uas (miliontina úhlové sekundy).
    Slunce obíhá kolem jádra Galaxie rychlostí cca 230 km/s. Nejjasnější člen místní skupiny galaxií je M31, vzdálená necelých 0,8 Mpc (s přesností na necelých 5%) a radiální (tangenciální bude podle všeho o dost menší) složkou rychlosti vůči Slunci cca 300 km/s (cca 100 km/s vůči Galaxii). Když se člověk podívá na hvězdnou mapu, vyjde úhlová vzdálenost mezi směrem ke středu Galaxie (na který je směr pohybu Slunce vůči středu Galaxie cca kolmý) a k M31 cca 120°. Sama M31 taky rotuje. Summa summarum, v tom "paralaktickém" směru nasbírají vůči Slunci hvězdy v M31 až řekněme 400 km/s, čili 80 AU-rok, tedy pro misi na 20 let máme měřicí základnu přibližně 1600 AU, takže paralaxa optimálních hvězd v M31 bude 1600/800000 = 2 mas = 2000 uas. To už je hodně. Rychlost pohybu Slunce kolem středu Galaxie (který mám na "měřicí základnu" největší vliv) má momentálně přesnost zhruba 5%. To by samo o sobě na vylepšení měření vzdáleností nestačilo, ale to se asi v následujících 20 letech zpřesní a navíc můžeme předpokládat, že by se neměřila jen jedna galaxie v jednom směru (čili by to byla mezigalaktická statistická paralaxa).

    Vrchol současné astrometrie je družice Gaia. Přesnost měření je 7 uas pro hvězdy 10 mag, 20 uas pro 15 mag, 200 uas pro 20 mag, pak dojde citlivost.
    V místní skupině galaxií najdeme cefeidy skoro všechny slabší než 20 mag, takže astrometricky jsou zatím mimo hru, ale těsně. Nějaké hvězdy mezi 15 a 20 mag v M31 ale jsou. Tam by tedy byla přesnost měření cca 300-500 uas. To by dávalo přesnost paralaxy hvězd v M31 cca 15-25%. To je dost na to, aby ten efekt byl měřitelný, ale ne dost na to, aby to vzdálenost zpřesnilo. Na druhou stranu, za necelých 25 let mezi družicemi Hipparcos a Gaia stoupla přesnost měření (pro hvězdy 10 mag) cca 100x.

    Ten trend se nedá sice extrapolovat donekonečna, ale je pravděpodobné, že před polovinou století bude zajímavě přesné měření mezigalaktické paralaxy možné.

    Není zač.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: Co je pravdepodobnejsi? Ze se ti astronomove po XChaosove prezentaci placnou do cela a reknou "OMG, to je skvelej napad, jak to, ze nas nenapadlo na mereni vzdalenosti galaxii pouzit metodu, ktera se datuje az do staroveku", nebo ze se chapave usmejou, poplacaj XChaose po hlavicce a vysvetli mu, jaky vsechny hacky to ma? Ostatne, skoro bych rekl, ze jeden z tech hacku je popsanej uz v ty wiki 8))
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    (ono se to používá, ale ne mezigalakticky: https://en.wikipedia.org/wiki/Stellar_parallax#Statistical_parallax)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ARCHIMEDES: .. což mi připomíná, že bych chtěl fakt odprezentovat nějakým zkušeným astronomům svůj projekt měření mezigalaktické paralaxy :-) když pořídíme fotky nejbližších galaxií, ležících zhruba v opozici vůči středu naší galaxie (ten leží v souhvězdí Střelce - tedy směr z galaxie ven a současně v galaktické rovině je asi cca plus-minus v oblasti souhvězdí Býka?) a pořídíme je z rozestupem cca 20ti let, tak Sluneční soustava mezitím urazí kolmo na daný směr pozorování rozhodně víc, než dokáže doletět jakákokoliv současná sonda...

    Přesnější paralaxa v rámci naší galaxie je cool, ale naměřená mezigalaktická paralaxa by měla drtivý kosmologický dopad. To by bylo srovnatelné s řeckým spočítáním obvodu Země (velmi přesným, na svou dobu!)
    PUBLICURINATION
    PUBLICURINATION --- ---
    Takova mala kulturni vlozka, urcite znate, ale trepa potesi

    From an original CD: JUPITER NASA-VOYAGER SPACE SOUNDS (1990) BRAIN/MIND Research Fascinating recording of Jupiter sounds (electromagnetic voices) by NASA-Voyager. The complex interactions.

    Sounds of Jupiter - NASA Voyager Recording (HQ/HD)
    https://www.youtube.com/watch?v=L6nDK3fUcDw


    Sounds of Saturn Rings - NASA Voyager Recording (HQ/HD)
    https://www.youtube.com/watch?v=eVfkW9oxhIk


    Sounds of Uranus - NASA Voyager Recording (HQ/HD)
    https://www.youtube.com/watch?v=yXfJG1gs3b4
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    neviem ci tu toto uz bolo, filter mlci, ale dnes som na to narazil a pobavilo

    Did 3 NASA Astronauts Really Hold a 'Space Strike' in 1973? - Atlas Obscura
    https://www.atlasobscura.com/articles/did-skylab-4s-astronauts-really-go-on-strike
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    hm http://en.roscosmos.ru/21511/

    nikde tam nie je spomenuty reusable booster, jedine "Being world’s leaders in rocket engine building, we have commenced the works in perspective areas, such as methane-powered engine. This is a very interesting topic with the Chemical Automatics Design Bureau being the main contractor. Methane-oxygen powered engine is the right way to create reusable rocket systems, and we have a nice scientific and technical base for that."

    tak ze by rusko predsalen konecne uvazovalo o znovupouzitelnych raketach?
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    KAERO: Neuč ho tyhle papostupy, úvod se vždycky píše nakonec!
    KAERO
    KAERO --- ---
    XCHAOS: no, tak tu nefnukej a bez psat. sup sup at uz je napsany uvod :)
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    XCHAOS: můžeš zkusit nějakou redakci oslovit. Čekat, že vycítí tvoji odbornou zdrojovost a ozvou se sami většinou moc nezabere.
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    Loni jsem je nafotil, je to docela neobvyklá podívaná
    Začala sezona nočních svítících oblaků. Stříbřité mraky jsou vidět jen několik týdnů v roce — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/...ich-sviticich-oblaku-stribrite-mraky-jsou-videt-jen-nekolik-tydnu-v
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KAERO: když jsem měl ještě vlastní e-zine, tak jsem osel.cz považoval za největší konkurenci, jeden čas :-) ale prostě já dojel na to, že jsem neměl víc přispěvatelů... no nic, začínáme tu být offtopic.
    KAERO
    KAERO --- ---
    XCHAOS: vzdycky muzes zkusit neco napsat na osel.cz. termin si urcis sam, a az to dopises tak jim to posles.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    The European Space Agency is Funding Its Own Reusable Rocket - Slashdot
    https://slashdot.org/story/371848
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SUMAC: nevím. obecně novinaři v oblasti popularizace vědy je občas na žalostné úrovni, tak si jen říkám, že napsat něco, co by mělo víc hlavu a patu, bych dokázal i já :-) ale jednou jsem dostal šanci psát nějaký článek pro VTM a nestihl jsem to v termínu, nejsem obecně dobrej na to udělat něco jen proto, že to mám za úkol :-) (i když je to potenciálně placený)
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    SUMAC: A lidi co se o to zajimaji trochu a zaroven neumi jazyk uz tu maji zadarmo servery jako kosmonautix.
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    XCHAOS: haha. kdo by to cetl? lidi co se o to zajimaj (a priplatili by si za kvalitu, pokud by museli) si to najdou vsechno sami a rychlej primo z primarnich zdroju; lidi co se o to nezajimaj si vystaci s timhle, platky to nestoji nic.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    XCHAOS: Tak zatím jsou teprve těsně pod povrchem. Těch pár metrů hloubky, co jsou potřeba k měření tepelných toků, krtka teprve čeká.
    Ale pobavil mě titulkář na rozhlas.cz:
    Krtka na Marsu musela zachránit rána lopatou | Radio Wave
    https://wave.rozhlas.cz/krtka-na-marsu-musela-zachranit-rana-lopatou-8170757
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ONDRA_99: což mi připomíná, že kdyby mi nějaký český plátek byl ochoten platit za články o kosmonautice, tak bych takovou brigádu docela bral :-) myslím, že mám docela dost zdrojů...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam