• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    @torybruno
    Spacecraft hoist and mate is complete. We’re going to Mars. #marsperseverance
    SEZI
    SEZI --- ---
    https://www.roscosmos.ru/28777/ 10:03 via denikn.cz
    V Moskvě byl zadržen poradce šéfa ruské kosmické agentury Roskosmos, bývalý novinář Ivan Safronov. Je podezřelý z vlastizrady. (Roskosmos)

    Podle https://www.swissinfo.ch/...of-russian-space-agency-detained-on-treason-charges---roscosmos/45885766 ale It said the detention of Ivan Safronov, a former journalist specialising in military affairs, was not linked to his work with the space agency where he has worked as an advisor to General Director Dmitry Rogozin.
    KULA
    KULA --- ---
    Scott Manley to pitvá na svém twitteru celý den. Baterie (3ks celkem na 2nd stage) dávají 100kW do turbopumpy. Zmáknout swap (přechod na 3., odhození vyobrazeného páru) bez poklesu výkonu bude dost klíčové tajemství Rocket Labu.
    Jedna věc je řízeně přiškrtit výkon, druhá když to zasambuje samo. Proto mě hned zajímalo, co se děje v komoře.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    KULA: tak i podle drbu nastava staging baterii az po 6. minute, tedy problem nastal kdyz jeste stale pouzivali stare baterie
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    CHEVALIER: jop, mel by mit jinak reseny kola

    Reinventing the Wheel (for Mars) - Science Friday
    https://www.sciencefriday.com/educational-resources/redesigning-the-wheel-for-mars/
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    LADINEK: ...doufám že tam dali pevnější kola...
    KULA
    KULA --- ---
    SEJDA: nevěděl jsem, že dělají microstaging.
    btw dvojce baterií zde:
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    KULA: prepnou napajeni na posledni baterii. Zkontroluji, ze uz zadny proud z tech dvou, do ted pouzivanych, baterrii neproudi. Provedou odpojeni a odhodi je.
    Je to sice unikum rakety Elektron, ale to mne prijde, ze je pravdepodobnejsi, ze selhala navigace, resp. regulace tahu, to jsou o mnoho konplexnejsi systemy. Vsak uvidime.
    KULA
    KULA --- ---
    https://twitter.com/RocketLab/status/1279531664759091200?s=19

    2nd stage to nedal. Musím se techniku Rocket Labu doučit, přestože je pojem battery swap celkem jasný, tak by mě zajímalo, co to znamená pro čerpadla nebo spalovací komoru.
    RLSO
    RLSO --- ---
    NASA Explains Moon Return Plans in Stunning Animated Short
    http://www.youtube.com/watch?v=qMMguZLZxhk
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Astronauté Bob Behnken a Chris Cassidy se už připravují na dnešní EVA a mají oblečené skafandry. Dění můžete sledovat živě na NASA TV.
    NASA Live: Official Stream of NASA TV
    https://www.youtube.com/watch?v=21X5lGlDOfg
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Apollo 15 in 60fps: Lunar Landing
    http://www.youtube.com/watch?v=ggrctQg4I_c
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    Kompletace Perseverance ;)

    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    https://www.nasa.gov/image-feature/goddard/2020/hubble-makes-a-bright-find
    Seen here in incredible detail, thanks to the NASA/ESA Hubble Space Telescope, is the starburst galaxy formally known as PLCK G045.1+61.1. The galaxy, which appears as multiple reddish dots near the center of the image, is being gravitationally lensed by a cluster of closer galaxies, also seen in the image.

    Gravitational lensing occurs when a large distribution of matter, such as a galaxy cluster, sits between Earth and a distant light source. As space is warped by massive objects, the light from the distant object bends as it travels to us, creating stretched, magnified and sometimes multiple images of the lensed object. This effect was first predicted by Einstein’s general theory of relativity.

    From 2009 to 2013, the European Space Agency’s Planck space observatory captured multiple all-sky surveys. In the course of these surveys, with complementary observations by the Herschel Space Observatory, Planck discovered some of the brightest gravitationally lensed, high-redshift galaxies in the night sky.

    It was during the study of these Planck-Herschel selected sources using Hubble that the optical starlight emitted from this ultra-bright galaxy was found.

    Text credit: ESA (European Space Agency)
    Image credit: ESA/Hubble & NASA, B. Frye

    Last Updated: June 16, 2020


    KAERO
    KAERO --- ---
    ARCHIMEDES: ad pruchod hvezdy pres cip, zachycena jen v jedne ose - v druhe ose by se mohlo zrcadlo rozklepat, tim by se ziskala citlivost :)
    ale vazne, u nekterych AD prevodniku se to tak dela - prida se sum (spravny, dostatecne nahodny, s dobrou PDF) a tim se zvysi pri prumerovani citlivost.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ARCHIMEDES: přiznám se, že, tohle je složitý si představit i na mě :-) radši něco jednoduššího, jako třeba volně letící stínítko pro JWST, nebo tak něco :.-))
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    XCHAOS: Doplním, že tady ani archivy zatím moc nepomůžou, protože té vysoké přesnosti se třeba u Gaia nedosahuje snímkováním (na 7 uas rozlišení jednoho statického snímku ve viditelném oboru by byl potřeba objektiv/zrcadlo/interferometr o průměru přes 15 km, statistikou pro menší objektiv by to bylo strašlivé množství obrázků - nejistota klesá s odmocninou z počtu snímků) ale průchodem hvězdy přes čip - takže je sice zachycena vždycky jen v jedné ose, ale na spoustě pixelů a tím se to právě "průměruje" do malých nejistot. Ale samozřejmě to limituje citlivost oproti "akumulaci" na jednom statickém snímku. Takže zatím není moc co porovnávat s archivy (ani Hubble na tohle nebyl stavěný, natož pozemní dalekohledy, bez ohledu na adaptivní optiku). Možná takový archiv může pro pár extragalaktických hvězd založit Gaia nebo nástupce v dohledné budoucnosti, možná nějaký nová extra "dlouhá" interferometrická soustava.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: což je přesně to, co jsem navrhoval :-) akorát mi ARCHIMEDES dohledal, že sice nápad dobrý, ale rozlišení astrometrických pozorování by stejně bylo nutné zvýšit aspoň 10x, co jsem tak pochopil... no nebo porovnávat pozorování ne po 20ti, ale třeba po 50 letech (ostatně, teď se s procházením archívů třeba i staletých fotografií taky začalo, kvůli té pohasínající hvězdě... a taky je to možné díky digitalizaci archívů, historicky to těžko někdo mohl zvládat ručně...)

    Každopádně současné nepřímé metody odhadu vzdáleností mají tu vadu, že dvě různé metody spolu nesouhlasí a to je větší problém, než to vypadá. Nemůže to být tak, že jedna nebo obě metody jsou trochu nepřesné a průměr bude někde uprostřed: spíš jsou v našem chápání vesmíru jedna nebo dvě úvahy zásadně špatně. Ovšem podle mě je to právě dobrodružství, sice to znamená, že pár knížek začne mít tak max. sběratelskou hodnotu - ale objevuje se příležitost pro někoho, kdo bude mít nějaký nový nápad (škoda, že to asi nebudu já :-)
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    XCHAOS: eh, už se chytám, v tom případě navrhuju pozorovat galaxie, který jsou kolmý na směr pohybu galaxie by default a ležej někde nad/pod její rovinou...
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    ARCHIMEDES: Koukám, že jeden odkaz neprošel NYX parserem, tak k těm jasným hvězdám v M31 pro úplnost: https://tinyurl.com/y94sqnoe
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam