• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    RIP
    RIP --- ---
    XCHAOS: Cirkulárka to prej zmákne, a bez namáčení, totiž bez paliva :-)
    https://en.wikipedia.org/wiki/Mars_cycler
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SUMAC: No, krmit lidi na Marsu vzhledem k možnosti aerobrakingu není kupodivu zas tak extrémně náročné, v podstatě i trochu snažší, než na Měsíci: prostě jim tam pošleš místo roveru nějaký konzervy a plechovky piva, to pár měsíců na cestě vydrží celkem snadno. Trochu čerstvé zeleniny půjde vypěstovat.

    Co bude fakt těžké, bude ty lidi dostat z Marsu zpět na Zemi. V podstatě daleko těžší, než je tam jenom zásobovat...
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    LADINEK: no ono nic neni ohledne Marsu extra velky problem, dokud tam neposles lidi; musis je necim krmit, nechat je neco smysluplneho delat pri letu tam a zpatky, a ochranit jejich organismus od komsickeho zareni.
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    No, pohyblivý díly na Marsu, dle mě až tak velkej problém nebudou, na Měsíci je to něco jinýho, ale Mars má v tomhle směru daleko přívětivější podmínky.
    A hlavně tam vůbec žádný pohyblivý díly bejt nemusí. Vždyť stačí efektivně využít atmosféru, stlačeným CO2, ty panely ofukovat. Už se o tom i uvažovalo pro solárně napájený rovery s tím, že by si vezl trochu stlačeného plynu s sebou. To je samozřejmě krátkodobý řešení, pro dlouhodobý je určitě lepší si ofukovací médium vyrábět přímo na místě...

    On má Shefik pravdu v tom, že vyrábění elektřiny bude ten menší problém....
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    Mimochodem, našel už na Marsu někdo uran? Nedej bože uran 235? Mars je dál od Slunce, tak tam může být méně těžkých prvků, nemusejí být přístupné a nebo tam dokonce nemusejí být vůbec. Navíc, obohacování uranu taky není triviální a nevíme jak to funguje v nižší gravitaci.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: tak v zimě poblíž pólů bude teoreticky stačit házet na reaktor suchý led lopatou :-)

    vzhledem k tomu, jak řídká je atmosféra Marsu, by to chlazení bylo nejspíš o nějakých radiátorech, jako v otevřeném kosmu. nejsem fanoušek jaderné energie tam, kde není potřeba, ale na tom Marsu bude zřejmě těžké zajistit třeba jen dost tepla během noci - ne nemožné, ale srovnatelné např. s Antarktidou, ovšem bez možnosti použití paliv jako na zemi. Na druhou stranu, kromě jádra existují např. i úplně jednoduchá řešení - např. solární termál (trubice pro ohřev téměř nebude potřeba izolovat vakuem, protože tam vakuum v podstatě je) a akumulace vyhřátého média na noc...
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    Jsem pro Caretakers, ten díl si pamatuju dodnes https://en.m.wikipedia.org/wiki/Caretaker_(Star_Trek:_Voyager)
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    @SpaceForceDoD
    · 28m
    Today, after a yearlong process that produced hundreds of submissions and research involving space professionals and members of the general public, we can finally share with you the name by which we will be known: Guardians.


    JAXA privezla vzorky z asterodidu a USA resi jak se bude jmenovat jeji kosmicka sila..... a prijde se jmenem Guardian, a loni uz tomu celemu dala logo ze startreku..

    KAERO
    KAERO --- ---
    SEJDA: srandicky, ale atmosfera marsu je 95 % CO2, tak to rozhodovani nebude tak tezke. i ta separacni a cistici kolona nebude problem, dusik se oddeli dobre.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    KAERO: mozna az bude chlazeny regolitem .. ale drzim jim palce, budou si muset vybrat jestli CO2 zprocesuji na O2 a CH4 nebo jeslti pridat chladivo do reaktoru. Neprijmna volba, zejmena pokud je reaktor prehraty :D
    KAERO
    KAERO --- ---
    SEJDA: jsou reaktory chlazene CO2.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    SHINIGAMI: neboj se, az si Martani najdou uran, a postavi prvni atomovku, mozna si najdu cas i na takove blbosti jako parni turbiny na jaderny pohon. Mimochodem, vis kolik vody reaktor spotrebuje? :D
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    SHEFIK: muj point by asi byl, ze vetsina existujicich solarnich elektrarnen nemaj zadny pohyblivy casti (protoze cokoliv jinyho nez nehybna struktura je absolutni pruser pro udrzbu), nemaj zadny kryti pred bouri a presto sem zatim nikde nezaznamenal, ze by CEZ plakal, ze jim bourky ohrozujou solarni panely a v noci jim je okusujou srnky (nebo co je duvod proc by se mely v noci panely schovavat).

    Pohybliva "SMART" blbost typu ty kyticky bude potrebovat minimalne 4, ale spis vic servomotoru, pravidelnou udrzbu a vetsinu casu nic nevyrobi, protoze schovanej/slozenej panel zadnou elektrinu nevyrabi. Krome toho bude plejtvat elektrinou rozvirani a zavirani (pripadne nataceni, ale to ma od ostatnich pohybu nejakej jasnej smysl). A bez pravidelny udrzby se bude velice casto stavat, ze se neotevre, nebo se neotevre uplne, nebo nevyjede, atd, atd. Nehlede na to, ze pokud se zasekne v pozici "rano", tak misto zlepseny efektivity bude mit efektivitu horsi nez "blbej" panel prisroubovanej na strechu.

    Kdezto "blbej" pevnej panel, umistenej pod spravnym uhlem smerem na jih, bude potrebovat par jeklu na ktery se pridela (nebo strechu) a na ktery nikdo nemusi dalsich 20 let sahnout, a jednou za par tejdnu trochu umejt (coz bude potrebovat i ta kyticka). Bourky nikoho trapit nebudou, protoze dnesni solarni panely urceny pro venkovni pouziti vetsinou povrch z tvrzenyho skla, ktery odola skoro vsemu co na to priroda nebo lidi muzou hodit. No a navic takovej panel vyrabi PORAD nejakou elektrinu i kdyz prsi a padaj kroupy. Coz je nekonecnekrat vic nez "smart" kyticka, ktera je pod krytem a vyrabi presne NULA.

    Pokud se bavime o pozemni aplikaci (kde hmotnost nehraje roli), tak jakykoliv nataceni a skladani a schovavani nedava prakticky zadnej smysl. Vsechny prinosy ktery se tim ziskaj sou zniceny vetsi cenou, mensi spolehlivosti, drazsim provozem a vetsim zabranym prostorem.
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    @haya2e_jaxa
    ·
    5h
    The samples from asteroid Ryugu in the re-entry capsule weigh about 5.4g! This greatly exceeds the the target yield of 0.1g (the amount required for the initial scientific analysis) set during the design of Hayabusa2.

    bravo よくやった
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    muj point byl v tom, ze vyrabet velky mnozstvi elektriny na marsu by mel bejt jeden z tech mensich problemu. a pokud bude dost elektriny, tak premena sloucenin na ty potrebny k zivotu bude vyrazne jednodussi
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    BLACKHEAD: tak nekdo z posadky to muze driv nebo pozdejc servisovat..

    nerikam, ze to musi bejt presne tohle reseni, nakonec celej ten solarni panel muze zajet do naky krabice pred bouri, pohyblivy casti muzou bejt kryty gumou apod... mechanickejch reseni je spousty stejne tak ty solary muzou bejt na obezny draze a posilat elektriku laserem dolu..

    Space-Based Solar Power
    http://www.youtube.com/watch?v=vJcev0Jq3Ig
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    S tím zanášením solárních panelů a destrukcí pohyblivých částí by možná stálo za to si připomenout rover Opportunity, jehož životnost byla plánovaná na maximálně rok, mise pro jistotu na tři měsíce a přestal fungovat po nějakých 16 letech na Marsu.
    KAERO
    KAERO --- ---
    SHEFIK: to je celkem divne reseni. spis bych si predstavil pevny panel s pohyblivou clonou/roletou/zaluzii, nez hybat s celym slunecnim panelem. navic kdyz se pokazi zaluzie, tak bude oprava snazsi nez tenhle mechanicky kolotoc. skoro bych rekl ze ten smartflower je pekna blbost :)
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    SHEFIK: asi bych to nechal na ty martany;) Nebo jaderny reaktor, tepla tam budou potrebovat hodne.
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    SHEFIK: Kazda takovahle hromada pohyblivejch dilu se musi zakonite driv, nebo jeste driveji pravidelne posirat... ;-(
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam