• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: teď nevím, jestli se tady opakuju nebo jestli jsem to psal jinam: ale paradoxně, třeba na vytápění základny, která by nebyla přímo v oblasti pólů, by podle mě šlo použít solární termál jako na Zemi... dokonce trubice ani nebudou muset být ve vakuu, protože marsovská atmosféra prakticky vakuum je :-) prostě si ohřejí na noc nějaké pracovní médium a do rána s tím vystačí (zahrabaní pod zemí...)

    (no jo, ale pak jim to prašná bouře zapráší a zmrznou... backup se bude hodit vždycky..)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    XCHAOS: podle mne je to stejne nebezpecne vsude, kde jsou lidi. Slunce je zatim bezpecne, protoze se do neho lidi nemotaji, a taky doufam, ze se nedozuji toho, az lidstvo zacne Slunce bombardovat (cim asi).
    No ale uprimne si musime rict, ze jeden Kilopower je jenom 4,4 kW, coz se asi da nahradit solarami pomerne snadno. Pricemz je spocitana spotreba na osobu mene nez 1 kW, na teplo, na teplou vodu. Proste uspory na prvnim miste.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: Jo, nastartovatelnost je dobrá. Já o tomhle uvažoval u mezihvězdné sondy, kterou bude potřeba probrat po (minimálně) desetiletích. Tam je reaktor celkem ideální, ve standby režimu by běžel jen nějaký časovač (což může být taky na bázi jaderného zdroje, ovšem s malým výkonem a opravdu velkou životností), který by třeba jednou za rok spustil reaktor, aby sonda mohla být pod proudem.

    Na Zemi fanoušek jaderné energie nejsem, ale v hlubokém kosmu je to jediná možnost (a mimochodem, i proto je celkem nerozum plýtvat strategickým jaderným palivem tady na Zemi, kde máme jednodušší a obnovitelné možnosti... jednou nám to bude chybět tam, kde nejde použít nic jiného...)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    XCHAOS: no ja bych jeste nasel dalsi rozdil, jako znovu nastartovatelnost. Dovedu si predstavit celou radu problemu, kdy ho radeji sbalis a odneses co nejdal. Na druhou stranu, taky ma mit regulacni tycku, ktera se bude vysouvat a zasouvat.
    Kdyz se ti posere klasicky reaktor s turbinou, jak ho zname ze Zeme, tak mu snizis vykon, vypnes ho, "oservisujes" (mimoradne narocny byrokraticky proces), a znova ho pomalicku nastartujes.

    Kilopower ma vydrzet az 15 let, ale asi mu budou davat nejake pojistky, aby neprezil planovanou misi o moc dele.

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: jj, je to prostě jiný princip, řízená štěpná reakce vs. samovolný rozpad izotopu jako u RTG.

    Ovšem i nové RTG se kvůli vyšší účinnosti plánují se stirlingovými motory - asi 30% místo 10% :-) na což se docela těším... je to léta známý, ale pořád poněkud opomíjený prinicp (a pokud se z toho stane "kosmická technologie", tak jedině dobře, protože by se mohly konečně vychytat léta známé mouchy, kvůli kterým se ten motor nerozšířil tolik, kolik by si zasloužil - např. má vysoké nároky na materiál válců, oproti spalovacím motorům, apod.)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    XCHAOS: kilopower je reaktor, ale ne reaktor s turbinou, ale reaktor se stirlingovym motorem. Reaktor je to proto, ze ma produkovat delsi cas nominalni vykon, narozdil od doposud beznych RTG, ktere na zacatku produkuji hodne elektriny i tepla, a po case mene a mene a mene.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHINIGAMI: tak je fakt, že Pu238 je vzácný, takže možnost nechat běžet reaktor v nějakém standby topném módu by se hodilo.

    podle mě ale ten projekt Kilopower je právě kilowattový minireaktor, takže na moc víc než na topení v noci stejně použitelný nebude... :-) ale třeba bude trochu hřát i po odstavení, to je fakt.
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    XCHAOS: na tohle muzes nakonec vyuzit i vyhorely palivo, proste ho nechat delat co umi nejlip, generovat spousty tepla..
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Scientists unveil Chang'e-5 moon samples
    https://www.youtube.com/watch?v=qR0dnOvT1aE&feature=emb_logo
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    https://m.vtm.zive.cz/kvalita-vzorku-asteroidu-ryugu-je-podle-vedcu-vynikajici/a-207541

    Kva­li­ta zís­ka­né­ho ma­te­ri­á­lu je prý vy­ni­ka­jí­cí. „Ne­šlo o jem­né čás­ti­ce ja­ko prá­šek… by­la tam spous­ta vzor­ků, kte­ré na­příč mě­ři­ly ně­ko­lik mi­li­me­t­rů,“ vy­svět­lil Sa­wa­da.

    Sa­wa­dův spo­lu­pra­cov­ník Se­ii­chi­ro Wa­ta­na­be pak pro­hlá­sil, že vzor­ky pa­tr­ně ob­sa­hu­jí spous­tu or­ga­nic­ké hmo­ty.
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    SUMAC: tak snad si vezmou na cestu mic, ze jo? :D
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    RIP: U cyclerů nejsou úspory dané tím, že by trasa s přestupem z/na cycler měla menší delta-V než Hohmannovská trasa, ale tím, že není potřeba pokaždé vypouštět nový těžký planetolet (habitat) na několik měsíců cesty, ale jen malou "přestupní" loď pro pár dní letu.
    RIP
    RIP --- ---
    XCHAOS: Nevím, školy nemám, ale podle toho, co tam čtu, tak prý jen při prvním kolečku; při dalších už jen palivo na korekce letu.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    RIP: No, právě že moc bez paliva to není. Dosažení dráhy, na které by to cyklilo, totiž ani z jedné strany nebude zadarmo...
    RIP
    RIP --- ---
    XCHAOS: Cirkulárka to prej zmákne, a bez namáčení, totiž bez paliva :-)
    https://en.wikipedia.org/wiki/Mars_cycler
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SUMAC: No, krmit lidi na Marsu vzhledem k možnosti aerobrakingu není kupodivu zas tak extrémně náročné, v podstatě i trochu snažší, než na Měsíci: prostě jim tam pošleš místo roveru nějaký konzervy a plechovky piva, to pár měsíců na cestě vydrží celkem snadno. Trochu čerstvé zeleniny půjde vypěstovat.

    Co bude fakt těžké, bude ty lidi dostat z Marsu zpět na Zemi. V podstatě daleko těžší, než je tam jenom zásobovat...
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    LADINEK: no ono nic neni ohledne Marsu extra velky problem, dokud tam neposles lidi; musis je necim krmit, nechat je neco smysluplneho delat pri letu tam a zpatky, a ochranit jejich organismus od komsickeho zareni.
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    No, pohyblivý díly na Marsu, dle mě až tak velkej problém nebudou, na Měsíci je to něco jinýho, ale Mars má v tomhle směru daleko přívětivější podmínky.
    A hlavně tam vůbec žádný pohyblivý díly bejt nemusí. Vždyť stačí efektivně využít atmosféru, stlačeným CO2, ty panely ofukovat. Už se o tom i uvažovalo pro solárně napájený rovery s tím, že by si vezl trochu stlačeného plynu s sebou. To je samozřejmě krátkodobý řešení, pro dlouhodobý je určitě lepší si ofukovací médium vyrábět přímo na místě...

    On má Shefik pravdu v tom, že vyrábění elektřiny bude ten menší problém....
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    Mimochodem, našel už na Marsu někdo uran? Nedej bože uran 235? Mars je dál od Slunce, tak tam může být méně těžkých prvků, nemusejí být přístupné a nebo tam dokonce nemusejí být vůbec. Navíc, obohacování uranu taky není triviální a nevíme jak to funguje v nižší gravitaci.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: tak v zimě poblíž pólů bude teoreticky stačit házet na reaktor suchý led lopatou :-)

    vzhledem k tomu, jak řídká je atmosféra Marsu, by to chlazení bylo nejspíš o nějakých radiátorech, jako v otevřeném kosmu. nejsem fanoušek jaderné energie tam, kde není potřeba, ale na tom Marsu bude zřejmě těžké zajistit třeba jen dost tepla během noci - ne nemožné, ale srovnatelné např. s Antarktidou, ovšem bez možnosti použití paliv jako na zemi. Na druhou stranu, kromě jádra existují např. i úplně jednoduchá řešení - např. solární termál (trubice pro ohřev téměř nebude potřeba izolovat vakuem, protože tam vakuum v podstatě je) a akumulace vyhřátého média na noc...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam