• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    SUMAC: uklízečky v Roskomosu trnou hrůzou
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    kratce z Ruska:
    #Nauka's missing thermal blankets were not simply forgotten during the installation, but they had not even been manufactured!

    Anatoly Zak
    @RussianSpaceWeb

    tohle uz je vazne na rucnik.. hlavne ze posilaj na ISS herecku a zaplati se to z rozpoctu na vyzkum.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Virgin Galactic mají snad po celou dobu hoření motoru přes 2G, které se poune k 3G a při návratu až 6G...
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    BROUKOID: muzes mit svuj "nazor = hloupost povysenou na projev vlastni individuality", ale i NASA a jini si uzivali dlouheho stavu mikrogravitace, kvalitnejsiho a delsiho, nez pri parabolickych letech. Navic ten vyhled na tmavou oblohu ve dne a pocit vesmiru uz clovek zazije v oneco vice nez 40 km ..
    Nekdo proste bude radeji mot 2 denni vycvik a 15 minutovy let, nez nekolikamesicni vycvik a 3 denni let.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KURE: no wiki tvrdí:
    New Shepard - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/New_Shepard
    Burn time 110 seconds
    takže můj amatérský odhad, že díky vyššímu Isp si můžou dovolit nižší akceleraci je správný - Spaceshiipům od Virgin Galactic vydržej motory hořet jen asi minutu, takže tah musí být logicky větší.
    https://www.researchgate.net/figure/a-Blue-Origin-suborbital-flight-profile-b-New-Shepards-full-acceleration-profile-c_fig5_333810041
    většinu letu 1.5 g, ke konci jak ubývá paliva chvíli 3 g, ale oproti orbitálním startům fakt jen chvilinku

    Tedy, kdyby ta senior pilotka vzala vnoučata na horskou dráhu, pravděpodobně to bude o dost větší jízda...
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    BROUKOID: dal jsem + za kačery na matějský, protože mě dneska ještě nic takhle nepobavilo. Díky
    LEGI
    LEGI --- ---
    BROUKOID: samozřejmě, ale v době, kdy to zdaleka není rutina, je jsou i New Shepard nebo SpaceShipTwo aspoň pro mě sakra zajímavý.

    až jich bude takhle na skok do vesmíru lítat každej tejden 5, 6, jo, tak pak už to bude v zásadě turistická nuda.

    srovnání s Muskem to samozřejmě nesnese, ale nezatracoval bych to jen proto, že nemaj největší raketu.
    KURE
    KURE --- ---
    XCHAOS: ok, rozumim. Nemáš někde jaky zrychleni a jak dlouho to bude? zlehka jsem pogooglil a ztratil se v balastu..
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    XCHAOS: tak ja nevim.. ja si myslim ze to je spis jako kdyby to byla napr. spolupracovnice bratri Wrightovejch a v r.1980 by ji nekdo vzal na prolitnuti - a ona by doufala, ze v F-14, F-15, F-16 nebo tak neco.. a byla by to cessna 150... porad celkem hezkej vylet... ale myslim, ze kdyby si ta pani mohla vybrat, radsi by se proletela v Muskove Dragonu (samozrejme lepsi by byla Spaceship, ale tam je sance ze to nedozije..)..

    .. ale hlavne sem hrozne alergickej na to, kdyz vsude ctu uplne debilni clanky jako "Bezos predehnal Muska!" kdyz musk uz roky posila rakety do vesmiru, kosmicky lode a druzice na obeznou drahu, auta do meziplanetarniho prostoru a bEZoS uz 10 let vyviji hopsadylko do par kilometriku a nejakej novinar si dovoluje tohle srovnavat, jako by to byla stejna liga (a zpetne mi pride ze cessna 150 a F-14 sou moc blizko, lepsi primer sou kaceri na matejsky vs F-14) nebo dokonce tvrdit ze muska predehnal, zvlast v dobe kdy musk finishuje spaceship a chysta se let superheavy...

    sorry za dylku - TL;DR verze: bezos je nula, musk ma nejvetsi... raketu
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BROUKOID: to je sice pravda, ale zase tu spolucestující si vybral celkem fér... to zrušení týmu ženských kosmonautek Mercury byla rozhodně škoda a aspoň ji teď umožní symbolicky překonat Glennův rekord nejstaršího kosmonauta....

    BTW Rusové v 80.letech vyšoupli nadějnou kosmonautku z týmu Saljutu 7, protože ono to co je v Rusku teď je jen rozvinutím toho, co tam bujelo už na sklonku Brežněvovy éry, takový tupý konzervativismus. Samozřejmě, že dnešní důraz na to, že Artemis určitě musí být žena na Měsíci je opačný extrém, ale v minulosti byly zbytečně zmarněny snahy, které k integraci žen v kosmonautice mohly vézt cela přirozeně a nenásilně, a to v USA i v SSSR.
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    Rikejte si co chcete, ale za me Bezos a jeho suborbitalni hopsadlo nemaj co delat v auditku o "DOBYVANI VESMIRU".
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KURE: ale vždyť neletí na oběžnou dráhu.... tyhle suborbitální skoky jsou asi minuta poměrně snesitelného zrychlení, s kyslíkovodíkovým motorem New Sheparda to dokonce možná bude o něco delší doba ještě o něco menšího zrychlení (protože lepší specifický impuls umožňuje přesně toto...)
    KURE
    KURE --- ---
    XCHAOS: spíš jsem myslel na 82let + zrychlení....
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KURE: tak těch testovacích letů bylo tolik, že fakt bez nějaké cílené sabotáže problém nečekám....
    KURE
    KURE --- ---
    XCHAOS: pro pilotku asi dobrej způsob jak umřít :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Tohle je celkem cool...
    Bezos si vybral čestného hosta své výpravy. Do vesmíru s ním poletí 82letá průkopnice v letectví | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/vesmir/bezos-blue-origin-vesmir_2107020919_piv
    JONAS3
    JONAS3 --- ---
    THAIGRR: Aha, tak to nemohu sloužit :D
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    JONAS3: to jsem viděl, ale tam je odhození právě jenom z kamery na raketě
    (nebo jsem koukal blbě?)
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    není nějaké video včerejšího odhození launcher one z cosmic girl kromě toho přímo z rakety? ideálně z nějakého vedle letícího letadla
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam