• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    MADCAT: mne teda pripada i Marsdaily slabsi nez Kosmonautix, ale jeste to funguje. A z ucty k tradicim, jsem to tam nechal. Pouziva to nekdo?
    MADCAT
    MADCAT --- ---
    SEJDA: Zrušit odkaz na IAN, tedy Instantní astronomické noviny, neboť jsou už snad osm let klinicky mrtvé, možná spíš mrtvé úplně...
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Od cteneho @LITTLELI jsem dostal moznost upravovat zahlavi, klidne smerujte dalsi napady jako HOWKING na mne. Snad to pozvedneme ke vsi spokojenosti.
    APPU
    APPU --- ---
    Temperature of Hot Side: 20.00 F
    Temperature of cold side: -153.33 F
    APPU
    APPU --- ---
    Na JWT už fungují teplotní senzory
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    MADCAT: je to tak. Co jsem četl, tak pokud by se JWST omylem otočil o 180° ve směru letu, tak se přehřeje optika a celá mise končí.
    AIRGURU
    AIRGURU --- ---
    MADCAT: Jde jeste naklapet vuci rovine kolme na tu osu. Viz https://youtu.be/cp_7AJseYYc kolem seste minuty.
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    MADCAT
    MADCAT --- ---
    Nikde jsem to zatím neviděl výslovně napsaný (teda ani jsem moc nehledal...), ale ta optická část s detektory je zřejmě se stínítkem spojená napevno? A vzhledem k tomu, že stínítko musí být v prostoru orientovaný stále tak, aby jaksi ehm stínilo, tak objekty k pozorování se budou vybírat podle toho kde na své dráze kolem Slunce zrovna JWST bude? Maximálně s možností otáčet se podle osy Slunce - Země - JWST, tedy aby stínítko bylo orientováno furt ke Slunci? Nebo jsem něco někde přehlídl?
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    APPU:
    Our team has just confirmed that we have successfully extended our Deployable Tower Assembly (DTA) upwards, making space for our sunshield deployments in the next few days -- another step completed.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    DSL.sk - Webbovmu teleskopu zostalo viac paliva, umožní to dlhšiu misiu
    http://www.dsl.sk/article.php?article=25713

    JWST spotreboval mene paliva, mise bude delsi nez deset let
    KROJC
    KROJC --- ---
    Model Mercury ve větrném tunelu.
    APPU
    APPU --- ---
    Dnešní program
    15:00 uvolnění aretačního mechanismu dalekohledu OTE
    15:00 uvolnění aretačního mechanismu vědeckého modulu ISIM
    18:10 vyzdvižení OTE a ISIM cca 2 m nad provozní platformu pomocí systému DTA (Deployable Tower Assembly)
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    pro pořádek .o)

    V 01:27 SEČ bylo dokončeno vyklopení zadního nosníku UPS (Unitized Pallet Structure) s tepelným štítem (clonou) na Kosmickém dalekohledu Jamese Webba (JWST).
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    HOWKING:
    Right now, we just successfully completed the first step: unfolding the forward sunshield pallet. Think of Webb’s pallets as a cake stand that will hold 5 layers of sunshield — the cake’s layers, if you will.
    And we just confirmed that our aft (back) sunshield pallet has successfully opened up as well!
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    HOWKING: nastenku? Myslis tu s tim balonem, kdyz uz ma "cesko" v kosmu nekolik cubesatu? :) Anebo tu s tim Beagle2? :)
    APPU
    APPU --- ---
    HOWKING:
    Right now, we just successfully completed the first step: unfolding the forward sunshield pallet. Think of Webb’s pallets as a cake stand that will hold 5 layers of sunshield — the cake’s layers, if you will.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Tohle [HOWKING @ Dobyvani vesmiru a kosmonautika] by možná chtělo na nástěnku, ať se furt pro to nemusí rolovat dolů.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Otevíráme!!!

    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    už se objevují detaily

    Starlink satellites typically orbit at around 550 kilometers above the surface of the Earth, but the pair had lowered their altitudes, apparently as part of active deorbiting maneuvers at the end of the satellites’ life.

    This saw the pair drift into the path of China’s Tianhe, the first module for the country’s space station. Both times Tianhe was inhabited, by the three-person crew of the Shenzhou-12 mission in July, and the ongoing Shenzhou-13 mission during the October close approach.

    Satellite tracker Jonathan McDowell, of the Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, confirmed the two close approaches and avoidance burns using data published by U.S. space tracking. The October pass appears to have been within three kilometers.


    China’s space station maneuvered to avoid Starlink satellites - SpaceNews
    https://spacenews.com/chinas-space-station-maneuvered-to-avoid-starlink-satellites/

    to je ta notifikace https://www.unoosa.org/res/oosadoc/data/documents/2021/aac_105/aac_1051262_0_html/AAC105_1262E.pdf
    RIP
    RIP --- ---
    APPU: Tchien-kung 350 - 450 km, Starlinky většinou nad 550 km, pokud se pamatuju. A všechny jsou manévrovatelné a nevím o tom, že by některý tu schopnost ztratil nebo deorbitoval bez možnosti měnit dráhu. Na konkrétní data si rád počkám, ale jeví se mi značně nepravděpodobné, že by některým při výstupu na orbitu nebo sestupu z ní lezli do čínského zelí.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam