• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    RIP
    RIP --- ---
    JIMIQ: (Čistě na okraj a ze zájmu, taky to čtu spíš v ANG, ale nemělo by se tomu česky spíš než "štít" vlastně říkat "clona" nebo tak?)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    With Webb’s Mid-Booms Extended, Sunshield Takes Shape – James Webb Space Telescope
    https://blogs.nasa.gov/webb/2021/12/31/with-webbs-mid-booms-extended-sunshield-takes-shape/

    Stit je roztazenej a ted ho budou nekolik dni napinat do ciloveho tvaru
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    MADCAT: mne teda pripada i Marsdaily slabsi nez Kosmonautix, ale jeste to funguje. A z ucty k tradicim, jsem to tam nechal. Pouziva to nekdo?
    MADCAT
    MADCAT --- ---
    SEJDA: Zrušit odkaz na IAN, tedy Instantní astronomické noviny, neboť jsou už snad osm let klinicky mrtvé, možná spíš mrtvé úplně...
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Od cteneho @LITTLELI jsem dostal moznost upravovat zahlavi, klidne smerujte dalsi napady jako HOWKING na mne. Snad to pozvedneme ke vsi spokojenosti.
    APPU
    APPU --- ---
    Temperature of Hot Side: 20.00 F
    Temperature of cold side: -153.33 F
    APPU
    APPU --- ---
    Na JWT už fungují teplotní senzory
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    MADCAT: je to tak. Co jsem četl, tak pokud by se JWST omylem otočil o 180° ve směru letu, tak se přehřeje optika a celá mise končí.
    AIRGURU
    AIRGURU --- ---
    MADCAT: Jde jeste naklapet vuci rovine kolme na tu osu. Viz https://youtu.be/cp_7AJseYYc kolem seste minuty.
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    MADCAT
    MADCAT --- ---
    Nikde jsem to zatím neviděl výslovně napsaný (teda ani jsem moc nehledal...), ale ta optická část s detektory je zřejmě se stínítkem spojená napevno? A vzhledem k tomu, že stínítko musí být v prostoru orientovaný stále tak, aby jaksi ehm stínilo, tak objekty k pozorování se budou vybírat podle toho kde na své dráze kolem Slunce zrovna JWST bude? Maximálně s možností otáčet se podle osy Slunce - Země - JWST, tedy aby stínítko bylo orientováno furt ke Slunci? Nebo jsem něco někde přehlídl?
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    APPU:
    Our team has just confirmed that we have successfully extended our Deployable Tower Assembly (DTA) upwards, making space for our sunshield deployments in the next few days -- another step completed.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    DSL.sk - Webbovmu teleskopu zostalo viac paliva, umožní to dlhšiu misiu
    http://www.dsl.sk/article.php?article=25713

    JWST spotreboval mene paliva, mise bude delsi nez deset let
    KROJC
    KROJC --- ---
    Model Mercury ve větrném tunelu.
    APPU
    APPU --- ---
    Dnešní program
    15:00 uvolnění aretačního mechanismu dalekohledu OTE
    15:00 uvolnění aretačního mechanismu vědeckého modulu ISIM
    18:10 vyzdvižení OTE a ISIM cca 2 m nad provozní platformu pomocí systému DTA (Deployable Tower Assembly)
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    pro pořádek .o)

    V 01:27 SEČ bylo dokončeno vyklopení zadního nosníku UPS (Unitized Pallet Structure) s tepelným štítem (clonou) na Kosmickém dalekohledu Jamese Webba (JWST).
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    HOWKING:
    Right now, we just successfully completed the first step: unfolding the forward sunshield pallet. Think of Webb’s pallets as a cake stand that will hold 5 layers of sunshield — the cake’s layers, if you will.
    And we just confirmed that our aft (back) sunshield pallet has successfully opened up as well!
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    HOWKING: nastenku? Myslis tu s tim balonem, kdyz uz ma "cesko" v kosmu nekolik cubesatu? :) Anebo tu s tim Beagle2? :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam