IKARI: No, ve skutečenosti ROSS plánovali jeden čas umístit až na polární dráhu, nebo min. dráhu, která by byla dosažitelná i z Plesecku. Takže pravý opak toho, co dělá Čína, která si nižším sklonem zvyšuje kapacitu, kteoru tam dokáže vyslat - ale současně tím odpadají některé pozemní aplikace, protože to nepřelétá nad většinou obydlených oblastí světa.
Pilotovaná stanice s vysokým sklonem by jednak umožnovala pozorovat většinu území Ruska, což ISS ani Mir neumožnovaly. Ale kromě toho mají zajímavý nápad se servisováním satelitů na polární dráze, což není úplný nesmysl (akorát se obávám, že bezpilotní servis satelitů, hlavně asi dotankování, bude nakonec zkrátka jednodušší a navíc Starlink a překotný vývoj elektroniky ukázal, že u družic bude zřejmě problém i se zastaráváním core komponent a nepůjde o nějaké dotankování)
Obecně ten směr, když už se státy separují, aby stanice byla na dráze se sklonem, který vyhovuje nějaké konkrétní aplikaci, není úplně blbý: když chceme servisovat a dotankovávat nástupce Hubbla, tak asi nízký sklon je výhodou, protože tam dopravíme víc materiálu levněji, když věříme na pozorování země a nebo nás zajímá propagandistický dopad přeletů nad celým území, případně možnost aby posádka přistála kdekoliv na území velké severně položené země, tak se vyplatí dráha spíš rovníková. ISS byl takový divný kompromis, kdy na pozorování Ruska je sklon pořád zbytečně malý (pořád lítají někde nad Afrikou a Tichým oceánem a mají málo oken pro přímou komunikaci) a naopak pro raketoplány byl příliš velký a snižoval nosnost. Ta polární stanice by znamenala pro Rusko jistotu, že mají něco extra, co nikdo jiný nemá (a taky kosmická turistika, která nabídne prohlídnout si doslova každý kout Země, bude mít jistou atraktivitu). Ale sázím, že nakonec to vzdaj a ROSS bude cca na dráze ISS, nebo nejvýš sklon Pleseck (aby Progresy mohly startovat z Plesecku) a popravdě, pokud nedojde ke změně režimu a ukončení válkky, tak myslím nevypustěj nic.
Pokud bychom na pozorování Země rezignovali a zajímaly by nás jen aplikace života člověka v kosmu, pak rovníková dráha nemusí být úplně od věci. Zase Lunar gateway, která měla zkoumat dlouhodobé fungování člověka v hlubokém kosmu, byla z řady hledisek nejzajímavější a měla dobrý poměr cena/výkon a ve skutečnosti mohla přinést i zajímavější výsledky, než opakovaný návrat na Měsíc (který je taky cool, ale proti Lunar gateway má obrovské náklady na každou člověkohodinu, kterou tam kosmonauti stráví)