SUMAC: hele, kosmonautiku sleduju od dětství a military pozorovatelna je fakt blbá teorie.
Už Rusové v 70tých letech takhle plánovali Almaz, ale zjistili, že ty kosmonauti jsou tam fakt navíc a už tehdy automatizace dosáhla levelu, že i ty klasický filmový pásy bylo levnější posílat nahoru a dolů automatizovaně, než je nechat vozit v pilotovaných lodích. Dnes je navíc vše digitalizované... lidský pozorovatel na špionážní družici má spíš negativní hodnotu.
Význam je určitě propagandistický - i když může mít jiný obsah propaganda dovnitř Číny a jiný směrem ven, to už tak u těhle režimů často bývá.
Taky si nemyslím, že u doplnkových modulů by neřešily ty panely - přesně naopak, pro nějaké složitější experimenty v tom směru, na který zřejmě budou aspirovat (např. materiálové inženýrství) mají ten výkon docela malý, takže si umím představit, že naopak zdvojení solárního příkonu by bylo hlavním smyslem vypuštění těch modulů, a ten prostor navíc by sloužil v podstatě jako hotel pro zahraniční turisty.
Ale variantu, že druhou kopii stanice prostě radši dají někam do muzea, protože to bude nejlevěnšjí a propagandistický potenciál vůči domácímu publiku bude nejvyšší, tu bych nevylučoval. Nebo to prostě budou držet ve skladu, postupně upgradovat novější technologií - a budou to mít v záloze pro okamžité vypuštění náhradní komponenty v případě, že jim ten prototyp selže... případně to upraví podle závad zjištěných za letu, to by dávalo inženýrský smysl (který Číně upírat nechci, protože přeci jen, pragmatičtí technokraté v téhle éře do značné míry jsou, i když tu pragmatičnost realizují v rámci často nesmyslných megaprojektů..)