• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    HRAFNAIN: ano, tamto téma patří spíš do astronomie, teda kromě toho, že JWST je fakt strašně zásadní věc a ještě asi udělá hromady objevů.

    Ad hledání surovin ve vesmíru - probuď mi, až někdo navrhne českou misi k asteroidům (já bych zůstal u formátu cubesatu, akorát bych pro odlet z počáteční dráhy zvolil solárně-termální motor, což by sám o sobě byl cool technologický experiment. Na rozdíl od solární plachty nebo iontového motoru musí běžet hodiny, ne roky - mělo by jít odletět sérií Oberthových manévrů a postupným zvyšováním eliptické parkovací dráhy, jako to dělají třeba velmi úspěšné sondy, které vypouští ISRO...)
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    XCHAOS: spíše nesouhlasím,

    ale tady jsme asi OT, tady bude spíš zajímavější ta techno expanze, viz třeba

    Česká kosmická mise SLAVIA chce hledat suroviny ve vesmíru - Akademie věd České republiky
    https://www.avcr.cz/cs/veda-a-vyzkum/chemicke-vedy/Ceska-kosmicka-mise-SLAVIA-chce-hledat-suroviny-ve-vesmiru/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    HRAFNAIN: se skutečnou vědou ne, ale s mírou přijetí popularizovaných verzí teorií nejširší veřejností podle mě trochu ano. a tady bych zdůraznil ty "popularizované verze", protože věda sama ty historizující vyprávění zas tak moc negeneruje... věda spíš říká "naměřili jsme tohle v takovémhle poměru s tímhle, pozorujeme támhleto a to opakovaně", atd. Věda produkuje spoustu zlomků příběhů. Velký příběh "Velký třesk" umí vysvětlit, proč je poměr prvků v pozorovaném vesmíru nějaký a umí vysvětlit záření kosmického pozadí. Teorie, ve které čas nemá počátek, by ale třeba mohla dávat i dobrý geometrický smysl a odpovídat některým pozorováním, ale najednou máme problém, že některé jiné věci, co do sebe dobře zapadaly, bychom neuměli vysvětlit.

    Věda potřebuje financování a to financování zajišťují lidi, kteří očekávají odpovědi na nějaké otázky, a tam se potom hraje o to, kolik zdrojů se vyčlení na co. JWST byl hodně nákladný projekt, takže se očekávalo, že vědecký dopad bude odpovídat vynaloženým prostředkům. Takže dramatické objekty jsou současně žádoucí, ale rozmetání příběhů, které veřejnost už vnímala jako takovou svého druhu "životní jistotu", to je jiná kapitola. Tady budou ty formulace toho nového příběhu fakt zajímavé: "pokud jsme nedopluli do Indie, kam jsme to teda sakra dopluli"? :-)
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    XCHAOS: náboženské problémy jsou jistě zajímavé, ale to s vědou nesouvisí, imho
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VOYTEX: jenže koncept "kolem je nic" je asi stejný blbábol, jako koncept, že na konci světa končí moře vodopádem padajícím přes okraj... (tedy, samozřejmě, pokud nejsi na Zeměploše, tam to tak je :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KAERO: já v podstatě souhlasím, ale to potvrzuje moji tezi, že novináři popularizující vědu prostě vytvářejí matoucí šum.

    Protože třeba říct "čas nemá počátek" je něco úplně jiného, než "čas neexistuje". A dále říct, že Big Bang zřejmě nastal dříve, než se poslední léta myslelo, je něco jiného, než říct, že nenastal vůbec.

    Ale hlavně, kdyby se popularizace vědy dělala dobře, tak víc lidí sleduje nejnovější objevy, než fotbal nebo hokej a další sporty, co frčej ve světě. Jednotlivé teorie spolu soutěžej na hřišti, jako týmy ve sportu a každé nové zásadní pozorování nebo experiment je jako významný zápas. Dělat z toho systematicky nudné, statické vyprávění, ve kterém všechno podstatné už víme a můžeme to jen zpřesňovat, to je zásadní chyba přístupu.
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    XCHAOS: on prave o tom netřesku mluvi uz nejaky cas, urcite par let, co vim ja. O tech nehomogenitach (a anizotropii?) v mikrovl. pozadi - uz kdyz to tehda Nasa zverejnila, myslim z WMAPu, tak bylo jasny ze třesk dostal plesk... pac proc je dokonale kulaty nekonecne husty etwas na ruznejch stranach ruzne ohraty, kdyz je kolem "nic"?
    Jo, vsechno je jinak.
    KAERO
    KAERO --- ---
    Nejvíc mi na vaší diskuzi vadí to volné zaměňování pojmů víra, hypotéza, teorie.

    A proto bych raději převedl pozornost třeba k nové Wagnerově přednášce o gravitačních vlnách, viz odkaz dole na oslovi:
    :: OSEL.CZ :: - Webbův teleskop potvrdil kalibraci vzdáleností pomocí cefeid z Hubblova teleskopu
    https://www.osel.cz/13532-webbuv-teleskop-potvrdil-kalibraci-vzdalenosti-pomoci-cefeid-z-hubblova-teleskopu.html
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Ano, tohle jsem zaslechl před těmi 3 měsíci, a pak to dál nestudoval, protože jsem měl úplně jiné starosti. Je to to, co jsem měl na mysli:
    Reddit - Dive into anything
    https://www.reddit.com/r/space/comments/10abcb7/the_james_webb_space_telescope_is_finding_too/

    Kosmický horizont je místo, kde se díky rudému posuvu signál ze vzdáleného vesmíru postupně ztrácí v šumu. Není to místo, kde "dohlédneme" na velký Třesk (pokud vůbec někdy nějaký byl, pochybnosti zde existovaly vždy, ale posledních 50 let nebyly mainstream). Je to asi stejné, jako dívat se na Atlantickém pobřeží Evropy na západ a divit se, že nedohlédneme do Ameriky: no prostě, ani zdaleka nedohlédneme! Ale Velký Třesk v tomhle ohledu spíš byl podobný víře, že hned za tím obzorem se nachází Atlantida :-))

    Je vtipné, že během několika let se může věda změnit natolik, že to asi 60-leté období, kdy veřejnost věřila na Velký Třesk zhruba na stejné úrovni historické významnosti, jako že ve 14.století tu byl Karel IV a po něm Husité, prostě zvolna končí.

    Problém s absencí Velkého Třesku by měly popravdě třeba monoteistická náboženství, která přijala moderní kosmologii jako určité převyprávění mýtu o stvoření světa, obávám se. Teorie, které se bez něj obešly, tu byly vždycky, akorát to strašně dobře fungovalo jako forma "bootování" potvrzené některými pozorování, např. tzv. Big bang nucleogenesis je velmi dobře podložená pozorováními a vysvětluje celkem slušně poměr pozorovaných prvků (no, alespoň v blízkém kosmu a alespoň prvků lehčích než železo). Co se vědců týče, tak alternativní teorie vymýšleli celou dobu, protože jim prostě některé věci úplně neseděly. Ale prostě žili jsme v éře, kdy nejvýznamnějším kosmologickým artefaktem bylo reliktní mikrovlnné záření, které bylo prohlášeno za "ozvěnu" velkého třesku a pozorování, které tuto hypotézu potvrdilo. Přesně proto jsem napsal, že pozorování v pásmu studeného či dlouhovlnného infračerveného záření, které umožnil JWST, je naprosto převratné, je to úplně nové "okno do vesmíru", kde se dozvíme věci, které popularizátoři vědy zpracujou teprve za dlouhou dobu (a navíc žijeme v době, když to nechají přežvýkat generativní jazykové modely... peklo :-)

    Musím to ještě nastudovat - zejména co Penrose řekl a ne co někdo řekl, že Penrose řekl - ale současný hype (3 měsíce max) skutečně nasvědčuje tomu, že jestli Velký Třesk byl, tak pravděpodobně daleko dříve, než si myslíme a jeho "ozvěna" se nachází daleko, za kosmickým horizontem (co z toho vyplývá pro reliktní záření netuším, ale samozřejmě nás čeká ještě naposlouchat kosmické pozadí na spoustě dalších vlnových délek, např. dlouhovlnné rádio na odvrácené straně Měsíce, apod. a rozhodnout se, jestli je vůbec "reliktem" něčeho... vlny na moři taky nejsou většinu času "reliktem" něčeho, že ano... pokud nepozorujeme zrovna tsunami...)
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    XCHAOS: jj, jde o tyhle jeho koncepty. Jeho dlazdicky znam tez :) tam me zarazilo, jak graficky jednoduchy to reseni je
    XCHAOS:
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Roger Penrose says dark matter does not exist Michio Kaku says time does not exist, is the JWST making physicists go crazy? - The Science Space - Quora
    https://thesciencespace.quora.com/Roger-Penrose-says-dark-matter-does-not-exist-Michio-Kaku-says-time-does-not-exist-is-the-JWST-making-physicists-go-cra
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    (web, který jsem vygooglil, je ovšem fringe... bacha na věc :-) we need reliable sources :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VOYTEX: promiň, samozřejmě jsem radikální interpretace četl, ale tuhle jsem neznal. Jestli myslíš:
    http://www.hypothesis-of-universe.com/docs/aa/aa_258.pdf
    což je transkript videa
    Roger Penrose: "Time Has No Beginning And Big Bang Wrong"
    https://www.youtube.com/watch?v=qxdDvmGJlbc

    a na téma je tu ještě
    Roger Penrose: "We FINALLY See The TRUE Scale Of The Universe!" James Webb SHOCKS The World!
    https://www.youtube.com/watch?v=zOMIqp6Pl70

    tak asi ano, měl jsem trochu na mysli tohle. jdu to naposlouchat.

    tak ano... byl jsem 2.5 měsíce na cestách, nerozhlíže se co je nového a Penrose je silný kalibr. Je to jeden z mých oblíbených géniů současné éry. Strašně vtipné je, že ačkoliv zkoumal Penrose Tiling, tak kýženou monotile dlaždičku nakonec objevil někdo jiný, což je ... vtipné. Představ si, že tvůj nejslavnější objekt bádání někdo za tvého života vybádá za tebe :-) Taky jeho teorie kvantové neurčitosti jako místa, kde "duše" interaguje s mozkem je... no, "materialisticky monistická", akorát s další dimenzí, kterou obývají duše? ale budiž. Penrose je "based", abych použil žargon dnes jich odrostlých mladistvých..

    V podstatě jsem měl na mysli tohle: žijeme v zajímavých časech, kdy se mění naprosto všechno ve vědě a kosmologii ze dne na den. Popkulturní zkratky, které spadají do éry 70tých let a Grygarových Oken vesmíru dokořán jsou dnes z dobrých 50% už out (samozřejmě, jak co... pozorování s námi zůstávají, ale interpretace se opravdu dramaticky měněj...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    XCHAOS: "Objevilo se na tohle téma pár článků, ale nikdo si zatím netroufá z toho vyvodit nic radikálního."

    ale Penrose ano.

    Krom toho je mozna na case, aby se skepticka verejnost zamyslela, proc napr. americti senatori pisi a schvaluji zakony protkane terminy jako "non-human intelligence biologics, technology detection, mitigation, recovery, exploitation, reverse engineering, disclosure".
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    BROUKOID: he he he seš fakt vtipnej, dovol, abych se zasmál.
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    GIOMIKY: zacni trenovat
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    XCHAOS: Ještě jsem se vakuum dýchat, evolucí, nenaučil. Až budu umět, půjdu se projít do stratosféry.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS: ".. který by v kombinaci např. s laserovou komunikací umožnil získat snímky s daleko větším rozlišením".
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GIOMIKY: mám pro tebe dobrou zprávu: možná to tak vůbec není, možná je míst k životu docela dost, ale nemusí z nich ze všech být tak úžasný výhled na vesmír jako celek, jaký máme na Zemi. Protože můžou být pod povrchem planet, pod hladinou oceánů, apod. Máme zkrátka štěstí. A co se týče poznatelnosti a dosažitelnosti, tak to není tak depresivní, jak to vypadá, protože prostě jen stačí trochu změnit přístup a právě se z té historie poučit, jak lidi, co měli k dispozici neskutečně málo (Erasthothenes jenom dvě města na různých rovnoběžkách daleko na jihu, Cavendish jen kus špagátu a závaží...), dokázali pozorovat svět kolem sebe neskutečně chytře.

    Můžeme vypustit teleskopy ještě větší než JWST na velmi odlišné dráhy a získat tak interferometr se základnou několika AU, který by v kombinaci např. s laserovou komunikací. Můžeme sondy v hlubokém kosmu použít jako skutečně přesné gravitační observatoře (protože to, co dnes pokládám za gravitační observatoře, je tak trochu věštění z kávové sedliny, když si o tom něco přečteš). Ale aby vědci a technici dokázali nadchnout lidstvo, aby místo válčení a konzumu dělalo tyhle věci, tak podle mě potřebujeme úplně jinou popularizaci vědy, než si vyrabal ty: místo papouškování těhle zjevených faktů, co jsou tak nějak zjevené už posledních 50 let potřebujeme obrazně řečeno víru, že jde "obeplout Zemi a dostat se do Indie z druhé strany". Možná se to nepodaří, ale bude to ještě daleko zajímavější: objevíme tam nový kontinent.

    Nových ostrovů, když ne kontinentů, objevila věda před 100-150 lety celou řadu: radioaktivitu, supravodivost, polovodiče... často trvá desítky let, než se objev povede masivně aplikovat. Teď jsme tak trochu v otevřeném oceánu a dlouho jsme žádný "ostrov" neviděli... tím je to zajímavější, protože až nějaký zahlédneme, možná už bude patřit k novému kontinentu. A tenhle "nový kontinent" (myšleno nějaké nové zásadní vědecké paradigma) nám může vesmír ukázat jako méně neobyvatelné místo, než to vypadá dnes... budeme v něm moci třeba využívat zdroje, které si dnes ani neumíme představit, apod.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam