MACHALIK: Meridian 808 je drahej z jinejch důvodů, mj proto že má vlastní buffer každá komponenta zvlášť a protože používá x drahejch proprietálních technologií. Načítání do pár vteřin dlouhýho bufferu a hraní z něj tu fakt bylo už v roce 1995. Samozřejmě jitter neřešilo (protože šlo o přeskakování cd při pohybu) a samozřejmě to nejspíš hrálo lacině, ale ne kvůli samotnýmu bufferu - to je jen ramka, kde fakt neni konstrukčně žádnej problém. Při troše googlení zjistíš že buffery jsou úplně ve všem, akorát že obvykle řádově menší (protože z jiného důvodu).
Snažím se přijít na to, jak je to s tím pálením cédéček. Kopírování do PC samozřejmě s EAC žádné zkreslení nepředstavuje, takže jsme došli k tomu že běžné vypalovačky můžou kvůli horší synchronizaci vytvářet jitter, což dává smysl. Seek jitter lze snadno eliminovat protože několikasekundový buffer s detekcí zdvojených samplů fakt není žádná technologická překážka, takže v tomhle to není.
Nicméně! Narazil jsem na zajímavej článek ze Stereophile, kde člověk zjistil, že celkovej změřenej jitter mezi dvěma (lisovanejma) cédéčkama se liší víc než jitter při přehrávání cédéčka v "obyč" přehrávači a top-end přehrávači, a to údajně někdy nad hranicí slyšitelnosti i při slepých testech. Navíc tvrdí že nějací konstruktéři zjistili že při slepých testech rozeznají kvalitativní rozdíly u různých materiálů/postupů výroby CD, které ale nejsou způsobené ani zakrýváním chyb ani jitterem a netuší čím vlastně. Obojí nahrává tomu že vypálená CD opravdu slyšet být mohou, ALE článek je starý 23 let, od té doby proběhl v digitálu obrovský technologický skok a dohledat aktuální data se zdá zhola nemožné.
TEDDYBEDDY: Protože máš SVANCe v ignoraci, dovolím si ho výjimečně citovat protože to vyhledal za mě:
http://www.ti.com/lit/ds/scas875/scas875.pdf
"Jitter 380 femtosekund (pro Teddybeddyho 0,00038 nanosekundy), podobně fantasticky nízký fázový šum atd.
A kolik takový šváb stojí? 7 (slovy sedm) dolarů."
dodám že dle datasheetu má RMS jitter 507 femtosekund a 380 je obvyklá dolní hranice. To jsme pořád řádově úplně vedle.
Ono je to ale jedno, víc než o nanosekundy jde o to že obvykle používaný s/pdif je zastaralý standard který nepodporuje obousměrnou komunikaci s clockem/handshakem.