• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AMAROKHIFI & TOP AUDIO

    Jaké preferujete středy

    18 hlasy od 18 respondentů

      rozbalit záhlaví
      KOUMAK
      KOUMAK --- ---
      ROMANICAK: Ne, nemusí to být nový, ale musí to být dle mé partnerky "pěkný" :-) Já ten subwoofer chci jako doplněk, aby zvuk byl více "plnnější". Z výbavy vidíš, že mám vše "historické" a stejně jedu jen 2.0 verzi. Původně jsem začínal na AU/RA, ale pak jsem pochopil, že bez kvalitních "střev" a výkonu to prostě nejde a přešel jsem na Denon PMA1055 tuším, ale kvůli rádiu mám pod TV Denon AVR1509 a ten má výstup na subwoofer... :-)
      ROMANICAK
      ROMANICAK --- ---
      VOZKA:
      Ano, k tomuto uz jsem se taky prokousal a zkusim to. Dekuji.

      MAJA:
      40. Ale vekem to snad jeste nebude, ta zmena byla pomerne dost rozpoznatelna, to se s postupnym vytracenim neda srovnat.

      VOZKA:
      Presne tenhgle sumovej test je v odkazu ode me nize.


      KOUMAK:
      A musi to byt novy? Ja jsem se dost zamiloval do nakupu starsich veci z inzeratu, protoze se tim dostavas do mnohem vyssi kvalitativni urovne za cenu noveho "prumeru".
      KOUMAK
      KOUMAK --- ---
      ALL: doporučte mi prosím subwoofer do cca 20k k sestavě Denon AVR-1509, Canton Karat 920DC (regálovky), optický dig. vsup. Děkuji.
      Požadavek od drahé polovičky je přírodní barva dřeva :-)
      Zatím se mi líbí Cabasse Orion MC170 Natural Oak
      MAJA
      MAJA --- ---
      nemá to něco společného s harmonickými kmitočty ?
      HOWKING
      HOWKING --- ---
      VOZKA: Zní logicky.
      VOZKA
      VOZKA --- ---
      HOWKING: Tohle ale může mít i jiné vysvětlení - každá komponenta v přehrávacím řetězci má nějaké zkreslení, a zkreslení komplexního signálu vždycky vytváří i intermodulační složku. To v praxi znamená, že zkreslení mimo slyšitelné pásmo vytváří nový signál ve slyšitelném pásmu. A čím víc obsahu se nachází nad hranicí slyšitelnosti, tím větší zkreslení ve slyšitelném pásmu se vytváří. V závislosti na typu nahrávky (jak na tom co se nachází ve slyšitelném pásmu tak na tom co v tom neslyšitelném) to trénovaný člověk s celkem normální sestavou může slyšet.
      HOWKING
      HOWKING --- ---
      Jeden už mi našel toto: https://en.wikipedia.org/wiki/Slew_rate - to sice není přesně to co jsem řekl, že vnímáme v komplexním signálu absenci frekvencí fyšších jak slyšitelných, ale taky dobrý argument, proč by celý řetězec měl mít schopnosti vyššího rozsahu než slyšitelného. (čím vyšší frekvence dá, tím rychlejšího přeběhu je schopen). A druhý "hledač" mi potvrdil, že to co říkám slyšel říkat na HighEndu Dudka nebo Brassaniho. (a podotkl, že to mi zde jako argument asi stačit nebude :D)
      HOWKING
      HOWKING --- ---
      VOZKA: No nepoznáš. (tedy závídím ti těch 17 kHz, které jak odhaduju z kontextu poznáš - normální mladý zdravý člověk neslyší ani ty) Neslyšíš je ani jako pilotku, ani jako pásmový šum třeba 17-20kHz, ale pokud máš možnost ořezu klasické dobré nahrávky (SACD, DVD-Audio, prostě něco co objektivně obsahuje frekvence nad 30 kHz) od třeba těch 18 kHz výš (a máš repro co těch 30kHz zahraje [bez poklesu pod 3dB]), tak bys to poznat měl. Já třeba už neslyším nic nad 14 kHz a přesto když to ořežu od 14 kHz výš (CoolEdit filtr s poklesem 24 dB/oktávu - já díky svému "hluchu" už nemusím mít hyper náhrávku z sacd :D) tak rozdíl slyším.
      (hledání článku jsem zadal lepším - já už to najít neumím - snad to najdou)
      VOZKA
      VOZKA --- ---
      HOWKING: To mi zní celé jako audiofilní snake oil pro zvýšení prodejů, už proto že pro testy sluchu se někdy používá i band-limited noise, tj. pouštíš si širokospektrální šum a šum který je na určité frekvenci odříznutý, libovolně dlouho mezi nimi v režimu abx přepínáš a snažíš se poznat který z nich je který. Sluch samozřejmě není jen spektrální analyzér, ale člověk dokázal chybějící frekvence vycítit nějak jinak než sluchem, nefungovalo by to. Tyhle testy si můžeš udělat i doma, pokud máš rozumně měřící bedny, a u mě osobně byl výsledek přesně dle očekávání (tj. vzhledem k věku nadprůměr, ale 18 kHz už nepoznám).
      HOWKING
      HOWKING --- ---
      Zkusím najít. Je to možná 10 let, co jsem to četl. B yl to článek, kde autor vysvětloval proč vzniklo SACD a proč se zesilovače a hlavně bedny vyrábějí s měniči vysoko nad 20 kHz.
      VOZKA
      VOZKA --- ---
      HOWKING: Máš k tomuhle nějaký zdroj?
      HOWKING
      HOWKING --- ---
      MAJA: Dokonce vnímají absenci 20 kHz v nahrávce i když je jako tón přímo neslyší. Ucho je trochu složitější orgán, než jen spektrální analyzér.
      MAJA
      MAJA --- ---
      ROMANICAK: Nevím, jak jsi starý, ale kvalita vnímání zvuku není jen o rozsahu. Běžně lidi kolem padesátky neslyší o moc výš než 10kHz a pořád ocení kvalitní zvuk.
      Stačí i blbá (chronická) rýma, která ti ucpe dutiny a poslech je v čudu.
      VOZKA
      VOZKA --- ---
      ROMANICAK: Bavil jsem se kdysi s paní okolo šedesátky která měla ztrátu sluchu z let v hlučném zaměstnání a sluch jí trochu zlepšily infuze které zvyšují prokrvení vnitřního ucha a tuším že i hyperbarická komora do které chodila po jejich skončení (ta je zas pro lepší okysličení). Obojí jsou celkem běžné metody které ti může ušař napsat (ale nejspíš ti nejdřív na to prokrvování napíše prášky a zbytek bude řešit až po jejich dobrání), zkus to.
      SPIKE411
      SPIKE411 --- ---
      ROMANICAK: Ber to z té lepší stránky: ušetříš.
      ROMANICAK
      ROMANICAK --- ---
      Po par hodinach spanku se dostavam k 15Khz, ale test https://www.audiocheck.net/blindtests_frequency.php?frq=14 neni dostatecne spolehlivej, uspesnost nepresahne 75%. Jsem smutnej.
      ROMANICAK
      ROMANICAK --- ---
      FATTY: Co je to za debilni otazku?


      MAJA:
      No, bojim se ze uz jsem to prosvihnul.
      https://www.pnas.org/content/115/21/E4853
      Kdyz se mi to v minulosti stalo, tak to po par dnesch preslo, takze jsem to cekal i ted. Do toho jsem ale parkrat mel moc prace a moc toho nenaspal, takze nejaky presnejsi testy nepripadaly v uvahu. Az dneska jsem se k tomu dostal a obavam se ze uz je pozde.
      Narazil jsem na to pres https://www.e15.cz/magazin/vedci-zjistili-ze-jednoducha-lecba-zvrati-ztratu-sluchu-1346542 , ale ten vyklad mi pripada trosku blbej, jeste jsem ale nemel cas si to prelozit a procist komplet, tu origo studii.
      MAJA
      MAJA --- ---
      ROMANICAK: nemůžu najít původní článek, obecně platí čím dřív nasadit léčbu tím víc se toho v rámci možností dá zachránit, např. https://www.wikiskripta.eu/w/N%C3%A1hl%C3%A1_nedosl%C3%BDchavost
      FATTY
      FATTY --- ---
      Prijde ti internet jako doktor?
      ROMANICAK
      ROMANICAK --- ---
      Ehm, takze pred 14 dny mi tchan chytre 2 metry od hlavy necekane (za zady) bouchnul delbuch. Od ty doby jsemmel podezreni, ze neco neni v poradku, nebudi me v noci dite, skladby co znam jsou jakoby vic zahuhlany, necisty. Tak zkousim https://www.audiocheck.net/blindtests_frequency.php?frq=14 a neslysim rozdil. Jeste minulej rok, kdyz jsem si testy delal, jsem dosel az k 17 a vedel jsem, ze to jen nehadam. Da se s tim neco delat? Nebo jsem v prdeli navzdy?
      RAJCHE
      RAJCHE --- ---
      CHIX: Diky. Uz resim Mini XLR.
      Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam