• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AMAROKHIFI & TOP AUDIO

    Jaké preferujete středy

    18 hlasy od 18 respondentů

      rozbalit záhlaví
      VOZKA
      VOZKA --- ---
      WADER23: Drobnost, ale je to naopak. U záznamů s velkou dynamikou (velkým rozdílem mezi průměrnou a maximální hlasitostí) 8 bit nestačí, u záznamů s nízkou dynamikou (loudness was mastering) 8 bit stačí. Též mě před lety zarazilo že u Gangnam style jsem ve slepém testu 8 bit verzi nepoznal ani omylem, u Neila Younga nakonec docela spolehlivě, ale vyžadovalo to nejdřív strávit chvíli hledáním nějakého konkrétního zvuku který je jinak a pak se na něj soustředit.


      PLAYER: Ta otázka je hodně teoretická, nejspolehlivější je udělat plnohodnotný abx test, ale to je překvapivě náročné na přepínací hardware, i proto se tady s tím "udělej si slepý test" těžko někam posuneme. Ale odpověď na otázku podle mě existuje a já bych ji hledal následovně:

      - Lze přesně změřit, jak kabel ovlivní nelineární zkreslení (vznik nových harmonických nebo neharmonických frekvencí) a šum. Výsledek u "normálních" kabelů (bez dalších pasivních nebo aktivních prvků, zkorodovaných konektorů a tak) víme dopředu, bude to pod rozlišovací schopnost měřícího zařízení, tj. řekněme pod -150 dB, to z psychoakustiky víme že je hluboko pod hranicí slyšitelnosti těch nejlepších trénovaných posluchačů, nijak to nezmění ani měřitelné zkreslení celého řetězce a nemá smysl to řešit.

      - Zbývá lineární zkreslení, tj. změna frekvenční charakteristiky a fázové charakteristiky (tedy i potenciální zpoždění). To lze opět dostatečně přesně změřit, klidně i v souhře s výhybkou. Z toho můžeš konkrétně zjistit informaci typu "na 20 kHz bude útlum o 0,03 dB a fázový posun o 1° což odpovídá zpoždění x us (čísla vymyšlena, a nechce se mi pouštět kalkulačku).

      - Potom, pokud máš u počítače kvalitní DAC, si můžeš se softwarovým ekvalizérem sám vyzkoušet, jaká je hranice útlumu kterou okolo dané frekvence ještě slyšíš (na srovnatelně široké části spektra jako to dělá ten kabel - širší je slyšet mnohem víc). Odpovídající fázový posun bude z ekvalizéru cca stejný (to lze opět změřit a ověřit). Z toho celkem s jistotou zjistíš jestli to slyšet můžeš nebo ne. Za sebe říkám, že pokud je rozdíl pod 0,1 dB (a on většinou s rezervou bude), tak to nebude slyšet a bude obtížné to na zvuku z beden i změřit - zejména pokud to bude na začátku nebo konci pásma (což bude) a ne v kritickém středovém pásmu.

      ---

      Pokud ti tohle jako dostatečné hledání rozdílu mezi kabely nestačí, tak je otázkou, co vlastně chceš hledat. Kabely nejsou reprosoustavy, kabely přenáší jednorozměrný signál který se s odpovídajícím vybavením dá objektivně měřit a podle mě platí, že pokud u nich nenaměříš rozdíly ve fázové a amplitudové charakteristice ani frekvence které tam nemají být, tak jsou rozdíly v signálu menší než je kolik zachytí přesnost měřícího zařízení, a pokud je ta přesnost i jen třeba -100 dB, lze s jistotou říct, že budou neslyšitelné.

      Omezením je, že k měření pořád používáš jen syntetické signály. Lze jít o krok dál, poslat po kabelu hudební signál, nahrát výsledek a zkontrolovat, jestli a jak se liší od toho zdrojového. Případně jednodušeji, udělat null-test - poslat výstup do dvou různých signálových- či reprokabelů v protifázi, sečíst je a změřit, jak hluboké "ticho" tím vznikne. Problém je, že tohle měření je omezené přesností DACu (či v první varianctě i ADC, a tam a je i třeba aby měly synchronizovaný clock), na druhou stranu pokud by k měření byl použitý state of the art hardware, tak to je pořád vypovídající: pokud by výsledek byl identický, znamenalo by to, že jakékoliv rozdíly v signálu jsou menší než co dokáže DAC přenést, a tedy taky celkem spolehlivě neslyšitelné.

      ---

      Tady je pár měření reprokabelů a (analogových) signálových kabelů včetně informací o tom, jak měření probíhalo:
      Audio Science Review (ASR) Forum
      https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads%2Fmorrow-sp3-review-speaker-cable.22834%2F=
      https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads%2Faudioquest-go-4-speaker-cable-review.37308%2F=
      Audio Science Review (ASR) Forum
      https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads%2Faudioquest-victoria-audio-cable-with-dbs-review.14683%2F=

      Výsledky jsou dle očekávání.
      WADER23
      WADER23 --- ---
      PLAYER: Díky za konkrétní dotaz. Na konkrétní dotaz ti mohu dát konkrétní odpovědi, ale teprve až se dostanu k počítači.
      CLOJSTER
      CLOJSTER --- ---
      PLAYER: Uz ti to tady psali nekolikrat. Stacis diskusi porad spatnym smerem. Lip cti. :)
      PLAYER
      PLAYER --- ---
      WADER23: neptal jsem se na frekvencni rozsah, ale ptam se na to, kdo a na zaklade ceho urcil, ze (a budu teda velmi konkretni pro pochopeni dotazu, ackoliv se domnivam, ze z meho predchoziho komentare je jasne, na co se ptam) tyto parametry kabelu:

      indukčnost 0,07 µH/m
      odpor 4,4 mOhm/m
      kapacita 890 pF/m

      ...lidske ucho neni schopno odlisit od techto parametru kabelu:

      indukčnost 0,27 µH/m
      odpor 7 mOhm/m
      kapacita 168 pF/m

      Myslim si, ze lepe uz to zformulovat nedokazu.
      CLOJSTER
      CLOJSTER --- ---
      WADER23: Ja vim, ale Player na to neslysi, tak jsem se snazil mu priblizit, ze znam i tady ten ezotericky, konspiracni nazor a trochu ho navest k zamysleni se nad tim, co na tom muze byt pravdy.

      Ono staci si pustit doma na sve sestave nejaky zvukovy test. Projet si rozsah od nejnizsich frekvenci po ty nejvyssi a sam na sobe zjisti co jeste slysi a co uz ne. Hodne bych se divil kdyby slysel i tech 21khz 😁.

      Kazdopadne muze zase argumentovat tim, ze to nemusi slyset, ale “citit” 😁
      WADER23
      WADER23 --- ---
      CLOJSTER: Dnes lze i měřit objektivními metodami, co ucho může zachytit. Buď se zvukocitlive buňky pohybují (rezonují) nebo, jejich elektrická aktivita se už dnes také dám měřt.

      Nejlepší blind test je samozřejmě ten, který si zorganizujes sám. Chce to ale opravdu sebrat odvahu.

      Testu bylo provedeno mnoho s různými metodami, dost bylo o odměnu - třeba ten test poznej dva zesilovače co si přineseš sliboval odměnu 100.000 Liber a běžel desítky let. Nikomu se to nepodařilo vyhrát ;-)
      CLOJSTER
      CLOJSTER --- ---
      PLAYER: No prave. Ja vim kam miris. Ze lidske ucho je citlive a nimdo vlastne nemuze vedet co dokaze zachytit a co uz ne. A ze mereni stejne nevypovida o tom co lidske DOKONALE ucho muze slyset :) “A nikdo nedokaze definovat jak citlive ucho je.”
      Tak prave pro to jsem psal at se zamyslis nad provedenymi slepymi testy. Na tom je dobre videt jak “dokonale” lidske ucho je.
      Kam ty se to snazis porad stocit je prave ta ezoterika z internetu :)
      Slepym testem by ses presvedcil ty sam na vlastni usi, co vsechno slysis a neslysis. Jen sebrat odvahu ;)
      WADER23
      WADER23 --- ---
      PLAYER: Lidské vnímání zvuku je už dost probádané, je to samostatný vědní obor. Bylo provedeno mnoho testu, kde bylo jeho hranice, nejnižší vnímána hlasitosti, dynamický rozsah, frekvenci rozsah, frekvenci rozlišení, atd. Je to ve skutečnosti o dost složitější, než ty známé parametry, nicméně byly stanoveny limity, co ještě dokáží ucho rozeznat. Toto bylo zjištěno jednak na základě subjektivních testu na velkém vzorků lidí ( tato metoda odpovídá Blind testům ) ale i objektivními metodami pomocí přístrojů, např otoakusticke emise, atd. Na základě těchto zjištění byly stanoveny ty standarty - CD kvalita, atd. Máš nějaké konkrétní parametry, které by tě zajímali?
      PLAYER
      PLAYER --- ---
      CLOJSTER: mozna to z meho dotazu neni jasne, ale js se prave ptam, jake fyzikalni vlastnosti, mozna presneji receno biologicke, urcily, kolik treba tech pikofaradu sluchovy aparat dokaze rozlisit, zjednodusene receno.
      Argumentujes slepymi testy, ale to je uroven jedna pani povidala. Neznam ty lidi, neznam kabely jake pouzily, nebyl jsem u toho atd.
      Tady treba padl nazor, ze od urciteho prurezu a delky na kabelu nezalezi. To tedy znamena, ze na delce a prurezu zalezi. A co konkretne je u tech kabelu, ktere nespadaji do kategorie "uz je to jedno", je jine? Jake fyzikalni veliciny? A od toho se nasledne odvyji muj dotaz na to, kdo a hlavne na zaklade ceho urcil, co je a co uz neni lidsky aparat schopen rozlisit.
      FARFELOO
      FARFELOO --- ---
      Já high end kabely teda nemám, ale nemůžu jim upřít schopnost vyvolat diskuzi a oživit auditko. Klidně pokračujte:-)
      CLOJSTER
      CLOJSTER --- ---
      Napriklad pravidlo: k repro za X,- bys mel koupit taky zesilovac za zhruba X,- aby to melo smysl a bylo ve stejne kvalite. K tomu pak 10-15% z X,- na kabely.
      Jako toto musel vymyslet leda prodejce hifi. Vsak to je uplne mimo - ceny si ti vyrobci urcuji podle spousty parametru a vubec nemusi odpovidat pouzitemu materialu/kvalite. Navic zesilovac za X v sobe muze mit ruzne veci navic - dac, predzes, atd. atd. A porovnavat kvalitu kabelu castkou kterou za ne zaplatim je uz uplne mimo. Kdyz si vezmu sestavu za 200000, tak bych mel vrazit do kabelu 20tis? Proc jako? Kde je ta logika? Nikde, je to ezoterika :)
      CLOJSTER
      CLOJSTER --- ---
      Hifi obecne mi prijde ze je strasna ezoterika. Nevim jestli to tak byvalo i v dobach pred internetem, ale ted je hruza co vsecko se clovek dozvi z YT a ruznych clanku na netu. Vetsina to jsou takove nejake subjektivni blaboly, ktere jsou ovlivnene kdovi cim (aktualni naladou, jak se clovek vyspal, stres, cena pristroje, vztah k firme ktera ho vyrobila atd. )
      Navic mi prijde ze nejaka “kapacita” v oboru vypusti do sveta nejaky ezotericky blabol a pak to vsichni papouskuji tak dlouho, az se z toho stane “pravda”.
      CLOJSTER
      CLOJSTER --- ---
      PLAYER: Tak pokud neveris fyzice, tak by ti aspon mohlo vrtat hlavou, jakto ze v X slepych testech dopadlo rozpoznani kabelu tak jak dopadlo. Tzn. nepoznal nikdo nic. To by melo zodpovedet, co vsechno lidske ucho “dokaze rozlisit a co uz ne…”
      PLAYER
      PLAYER --- ---
      SVANC: na zaklade ceho tvrdis, nebo obecne receno jak vis, co lidske ucho dokaze rozlisit a co uz ne?
      SVANC
      SVANC --- ---
      PLAYER: Zkus si někdy slepý test. Druhá možnost by byla respektovat, jak všechny podobné testy v minulosti dopadly. Tohle není otázka "hlasování".
      A jistě, ty rozdíly mezi reprokabely měřit lze. Tato měření ukazují, že rozdíl v daném parametru mezi dvěma "normálními" kabely je řádově menší než takový, jaký lidské ucho ještě dokáže rozlišit.
      Taky se můžeš, třeba právě u tebou zmiňovaného Krautwire, podívat na hodnoty kapacit a indukčností reprokabelů a porovnat je s hodnotami součástek v běžné pasivní výhybce. Pokud jde o kapacity, tak u kabelů se jedná o stovky pF na metr, ve výhybce se pak používají kondenzátory s jednotkami až desítkami mikrofaradů - rozdíl 4 až 5 řádů. A u indukčnosti uvádí Krautwire hodnoty v setinách či desetinách µH/m, zatímco cívky ve výhybkách mají hodnoty v desetinách až jednotkách mH - rozdíl 3 až 5 řádů.
      MARASAN
      MARASAN --- ---
      KOZLIKK: zvukove mi prijde vyborny Katie Melua - Ketevan, hudebne to neni uplne muj salek kavy teda.
      HOWKING
      HOWKING --- ---
      KOZLIKK: Super. Taky jsem nad tím uvažoval, že tomu dám nějaký hezký design.
      WADER23
      WADER23 --- ---
      Když jsme u těch kabelu, prodlužovacku za 10.000 Eur máte? Prý to projasní zvuk ;-).
      HB Cable Design PowerSlave Marble Power Distributor, Review
      https://youtu.be/dOwqyWdsWrE



      Jako u všeho platí rule of diminishing results, ale zrovna u těch kabelů se dá dost přesně spočítat, jaký vliv mají jaké hodnoty parametrů, dá se to i změřit přístroji, které jsou o mnoho řádu citlivější s mnohem větším frekvenčním rozsahem, a od určité meze (ty tabulky doporučených průřezu nespadli sami z nebe), to už rozdíly prostě slyšitelné být přestanou, můžete si ještě přidat 2x, 3x průřez pro sichr, ale další zlepšení se prostě nedostaví (tedy dostaví, ale jen ve vaší hlavě). Kapacita a indukčnost je závislá lineárně na délce kabelu, takže kratší ne-uplne-smejd kabel bude lepší než dlouhej audiofilskej kabel (zvlášť když leží přebytek smotanej za bednama :-)).

      IMHO čínská kopie kabelu za 300kkc co stojí 5kkc mi zní jako Sweet spot. Elektrony nekoukaji, co je na kabelu za štítek výrobce.
      PLAYER
      PLAYER --- ---
      SVANC: ja jsem tu preci ale nepsal jen o prurezu, ale i technologii, nebo chces-li konstrukci. Ta se u obou vyrazne lisi.
      Pro zajimavost, treba Kraut u svych reprokabelu uvadi hodnoty pro kapacitu, indukcnost a odpor. Mezi jeho kabely jsou v techto cislech rozdily. Zdali to ma a nebo muze mit vliv na zvuk, to ti nereknu, protoze to proste nevim. Teoreticky ti to treba prijde jako scifi, aby se ty rozdily projevily na zvuku, ale ja se s dovolenim zdrzim "hlasovani".
      KOZLIKK
      KOZLIKK --- ---
      Ja jsem si ty kabely vyrobil sam, spis kvuli "pocitu". Vic za tim fakt nevidim a neslysim. :)

      Je to solidni prurez 4x2,5mm (bi-amp), kvalitni kabel se stinenim, naklady 2.5k a jedno odpoledne. (JBL Ti10k + Arcam AVR750)

      VOZKA
      VOZKA --- ---
      MAJA: Tak to rád slyším, já ten vzorek mám malý a třeba jsem měl jen smůlu. Ono i na tom High Endu se ty přístupy hodně lišily, někde byli arogantní jen protože nejsem draze oblečený padesátník, jinde byl přístup super i když bylo naprosto zjevné že jejich cílovka v tuhle chvíli nejsem.
      MAJA
      MAJA --- ---
      VOZKA: já v minulosti pár highend studií prošel, poslouchal a rozprávěl a přišlo mi, že ty lidi jsou veskrze nadšenci se znalostí, často i s nadhledem ... byť nějaká snaha prodat zrovna to jejich tu byla (pochopitelně) ... našli se i nabubřenci, kteří si mě okoukli a jelikož jsem nepřijel (asi) v BMW apod. krámem a neměl drahé hodinky, tak mě zařadili do kategorie "nezájem" ... jejich škoda
      Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam