• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AMAROKHIFI & TOP AUDIO
    CLOJSTER
    CLOJSTER --- ---
    PLAYER: clovece s tebou se to fakt neda... btw s bodem cislo dva - odpovedel jsem ti. Rikal jsem ti ze to souvisi s fyzikalnimi zakony. A pokud tomu nerozumis, at si to nastudujes... co je na tom nejasneho?
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Tyve argumentační faulista se ohání argumentačními fauly! LOL :)
    PLAYER
    PLAYER --- ---
    CROME: kdyz ne ja, tak nekdo jiny ano? Nebo je to jen slaboduchy ad hominem utok?
    PLAYER
    PLAYER --- ---
    CLOJSTER: prestan mi laskave podsouvat hlouposti typu "neveris fyzice". No a ted ti tu sam Svanc napsal, ze si to o tech zesilovacich mysli ("protoze tisice lidi reklo"), takze jsem zvedavej, zdali dokazes uznal tvuj omyl.
    Do jakeho ze slepeho testu podle tebe nejdu?
    Porad si mi btw neodpovedel na jednoduchou otazku, viz bod 2.
    CROME
    CROME --- ---
    PLAYER: Na parametru kabelu zalezi, treba stran odstineni nebo mechanicke odolnosti, vse ostatni je snake oil a marketing. Vsadim se, ze ty nerozeznas rozdil i kdyz bude sestava propojena zvonkovou dvoulinkou.
    SVANC
    SVANC --- ---
    PLAYER: Víš, ono je těžké se s tebou bavit, když kladeš otázky jako "kolik treba tech pikofaradu sluchovy aparat dokaze rozlisit".
    A pokud jde o premisu, že "vsechny zesilovace hraji stejne", tak to není nějaké "moje" tvrzení. Ale slepým testováním tisíců lidí, s nejrůznějšími dvojicemi zesilovačů (třeba i monobloky za astronomickou částku vs levný integrovaný zesík) na kvalitním zbytku aparátu a s vlastními hudebními médii se nikomu nepodařilo opakovaně poznat, který z těch dvou hraje.
    Hele, tahle debata se tu vedla v minulosti mockrát a výsledky všech těch slepých testů prostě zpochybnit nelze. Těm, kteří nejsou ochotni ustoupit ze své "pravdy", potom nezbývá než začít prohlašovat, že slepé testy zesilovačů a kabelů nefungují. I to jsme tu zažili opakovaně. A co na tom, že slepé testy např. různých bitrate, kodeků či reprosoustav fungují a vracejí opakovaně ověřitelné výsledky.
    CLOJSTER
    CLOJSTER --- ---
    PLAYER: myslim ze z zadne takove premisy nevychazi. Jak jsi prisel na tohle? Podle me vychazi ciste z fyzikalnich zakonu.
    A z fyzikalnich zakonu vychazi i prurez kabelu... prosimte nastuduj si to, at vis o cem je rec.

    Kazdopadne budu se opakovat - respektuju, ze neveris fyzice a ze vedci jeste nemuseli objevit vsecko :) Ale kdyz tak moc veris svym usim, proc do toho slepeho testu sam nejdes? ;)
    PLAYER
    PLAYER --- ---
    CLOJSTER: Svanc zjevne vychazi z premisy, ze vsechny zesilovace hraji stejne. A protoze hraji stejne a protoze tam jsou soucastky s radove "vyssimi parametry", tak z toho vyvozuje, ze kabely s radove nizsimi parametry, nemuzou hrat roli.
    Ma to dva hacky:
    1. cele je to zalozene na domnence a nejakem jakoze slepem porovnani zesilovacu, u ktereho jsem nebyl a podle vseho on take ne, takze se tu bavime o zprostredkovanych informacich.
    2. na jedne strane se tvrdi, ze kabely nehraji roli, na strane druhe se argumentuje "dostatecnym" prurezem. To je zjevny rozpor, takze bud nezalezi vubec na zadnem parametru kabelu, nebo zalezi, ale pak nelze tvrdit, ze mezi kabely neni rozdil.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    MAJA: Jo, já někde 12 kHz. Ale byly dělané průkazné testy, že i když lidé pilotní frekvenci přímo neslyšeli, její absenci v komplexním signálu rozpoznali. Ale to maximálně do první harmonické (o oktávu výš). Takže pořád jsou ty kabely za hranici slyšitelnosti lidského rekordmana, co slyšel přímo 25 kHz.
    MAJA
    MAJA --- ---
    Nevím kolik komu z vás je let, ale zkoušeli jste si s toňákem, do kolik kHz slyšíte ? Já naposledy jen do 13kHz ... v osmácti to bylo 16kHz :-)
    Lidské smysly a jejich kombinace vnímání nejdou moc dobře popsat takhle technicky jednoduše ...
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Vzal jsem z obojího ty horší alternativy a vypočetl mezní frekvenci na kabelu délky 1m a 10m.
    I pro těch 10m mezní frekvence daleko za schopnostmi psa, natož člověka. Už o oktávu (poloviční frekvenci) níž bude intenzita útlumu/rezonance o 12dB nižší.

    CLOJSTER
    CLOJSTER --- ---
    PLAYER: Neodpovedeli? A co tohle: SVANC?
    Z toho je snad jasne, ze tyhle parametry u repro kabelu nehraji vubec zadnou roli, ne? V retezci mas soucastky, ktere z kabelu udelaji naprosto zanedbatelnou soucast...
    PLAYER
    PLAYER --- ---
    CLOJSTER: ne, nepsali, ptam se od pocatku na to same, tys mi na otazku take neodpovedel, zato si mi zacal davat rady o odvaze a ze pry na neco neslysim.
    WADER23
    WADER23 --- ---
    PLAYER: Díky za konkrétní dotaz. Na konkrétní dotaz ti mohu dát konkrétní odpovědi, ale teprve až se dostanu k počítači.
    CLOJSTER
    CLOJSTER --- ---
    PLAYER: Uz ti to tady psali nekolikrat. Stacis diskusi porad spatnym smerem. Lip cti. :)
    PLAYER
    PLAYER --- ---
    WADER23: neptal jsem se na frekvencni rozsah, ale ptam se na to, kdo a na zaklade ceho urcil, ze (a budu teda velmi konkretni pro pochopeni dotazu, ackoliv se domnivam, ze z meho predchoziho komentare je jasne, na co se ptam) tyto parametry kabelu:

    indukčnost 0,07 µH/m
    odpor 4,4 mOhm/m
    kapacita 890 pF/m

    ...lidske ucho neni schopno odlisit od techto parametru kabelu:

    indukčnost 0,27 µH/m
    odpor 7 mOhm/m
    kapacita 168 pF/m

    Myslim si, ze lepe uz to zformulovat nedokazu.
    CLOJSTER
    CLOJSTER --- ---
    WADER23: Ja vim, ale Player na to neslysi, tak jsem se snazil mu priblizit, ze znam i tady ten ezotericky, konspiracni nazor a trochu ho navest k zamysleni se nad tim, co na tom muze byt pravdy.

    Ono staci si pustit doma na sve sestave nejaky zvukovy test. Projet si rozsah od nejnizsich frekvenci po ty nejvyssi a sam na sobe zjisti co jeste slysi a co uz ne. Hodne bych se divil kdyby slysel i tech 21khz 😁.

    Kazdopadne muze zase argumentovat tim, ze to nemusi slyset, ale “citit” 😁
    WADER23
    WADER23 --- ---
    CLOJSTER: Dnes lze i měřit objektivními metodami, co ucho může zachytit. Buď se zvukocitlive buňky pohybují (rezonují) nebo, jejich elektrická aktivita se už dnes také dám měřt.

    Nejlepší blind test je samozřejmě ten, který si zorganizujes sám. Chce to ale opravdu sebrat odvahu.

    Testu bylo provedeno mnoho s různými metodami, dost bylo o odměnu - třeba ten test poznej dva zesilovače co si přineseš sliboval odměnu 100.000 Liber a běžel desítky let. Nikomu se to nepodařilo vyhrát ;-)
    CLOJSTER
    CLOJSTER --- ---
    PLAYER: No prave. Ja vim kam miris. Ze lidske ucho je citlive a nimdo vlastne nemuze vedet co dokaze zachytit a co uz ne. A ze mereni stejne nevypovida o tom co lidske DOKONALE ucho muze slyset :) “A nikdo nedokaze definovat jak citlive ucho je.”
    Tak prave pro to jsem psal at se zamyslis nad provedenymi slepymi testy. Na tom je dobre videt jak “dokonale” lidske ucho je.
    Kam ty se to snazis porad stocit je prave ta ezoterika z internetu :)
    Slepym testem by ses presvedcil ty sam na vlastni usi, co vsechno slysis a neslysis. Jen sebrat odvahu ;)
    WADER23
    WADER23 --- ---
    PLAYER: Lidské vnímání zvuku je už dost probádané, je to samostatný vědní obor. Bylo provedeno mnoho testu, kde bylo jeho hranice, nejnižší vnímána hlasitosti, dynamický rozsah, frekvenci rozsah, frekvenci rozlišení, atd. Je to ve skutečnosti o dost složitější, než ty známé parametry, nicméně byly stanoveny limity, co ještě dokáží ucho rozeznat. Toto bylo zjištěno jednak na základě subjektivních testu na velkém vzorků lidí ( tato metoda odpovídá Blind testům ) ale i objektivními metodami pomocí přístrojů, např otoakusticke emise, atd. Na základě těchto zjištění byly stanoveny ty standarty - CD kvalita, atd. Máš nějaké konkrétní parametry, které by tě zajímali?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam