• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AMAROKHIFI & TOP AUDIO
    DELLAMORTE
    DELLAMORTE --- ---
    Všichni jste mimo! Tohle je panečku umění vymyslet a obhájit si ty ceny:
    - OTÁZKA: Jaký bych si měl koupit kabel nejdříve?
    NORDOST: Doporučujeme jako první zakoupit kvalitní napájecí kabel, protože ten je v celé sestavě nejdůležitější. Náš Blue Heaven je dobrým místem, odkud začít. Nicméně ucítíte obrovské zlepšení ve chvíli, kdy přejdete na sérii Norse 2 nebo dokonce na naši Reference sérii.

    - OTÁZKA: Jsou kabely Nordost směrové?
    NORDOST: Ano, kabely Nordost jsou směrové. Platí to zejména pro single-ended propojovací kabely (RCA), protože je tam stínění napojeno pouze na straně zdroje nebo výstupu.

    - OTÁZKA: Jak mohou být kabely směrové?
    NORDOST: Když kabely vyrobíte, nemají žádnou směrovost. Nicméně když se rozehrávají, směrovost získávají. Přestože je signál v kabelu vlastně měníčím se proudem, malé nečistoty ve vodičích působí jako diody a časem způsobují, že tok signálu je vždy snazší jedním směrem. Tento efekt má své jméno - "kvantové tunelování". Vědci jej znají již více než 25 let. Bez ohledu na čistotu použitého kovu je ve vodičích vždy přítomný onen diodový efekt.

    OTÁZKA: Jak dlouho se kabely rozehrávají?
    NORDOST: Normálně doporučujeme alespoň 168 hodin (týden). Nicméně třeba naše referenční kabely vyžadují alespoň 336 hodin...

    OTÁZKA: Proč jsou digitální kabely lepší svým výkonem?
    NORDOST: Je běžnou praxí v našem oboru, že se udávaná impedance kabelu liší až o +/- 15% a přesto jsou kabely stále označovány jako 75 Ohmové nebo 110 Ohmové. Naše kabely jsou v toleranci pouhého 1% od korektní udávané impdance 75 nebo 110 Ohm pro AES / EBU. Všechny digitální kabely Nordost používají technologii Micro nebo Dual-Mono Filament pro odstranění chyb časování a jitteru. Výsledkem je výjimečný přednes jaký slyšíte.

    OTÁZKA: Lze dlouhé délky kabelů zkrátit a opatřit jinými koncovkami?
    NORDOST: Ne. Bohužel protože je většina kabelů Nordost mechanicky laděná, úprava délky kabelu zničí jejich výkon. Pokud vyžadujete kratší kabely, doporučujeme navštívit autorizovaného prodejce Nordost a domluvit s ním dle jeho možností odkoupení delšího kabelu a dodávku požadované délky.

    A další: https://www.amarockstudio.cz/nase-znacky/nordost
    CROME
    CROME --- ---
    MAJA: Myslim, ze vedecky se to da vysvetlit tak, ze jsi vyhodil/a penize z okna a ted je tvemu svedomi blby si priznat, ze to jsou vyhozene penize, tak ted usilovne presvedcujes sam/a sebe, ze to vyhozene penize byt nemohli.
    FATTY
    FATTY --- ---
    MAJA: proc si myslis, ze nekdo dokaze vysvetlit neco, co neumis popsat?
    MAJA
    MAJA --- ---
    MARASAN: to by se takhle "zlepšoval" při zvedání hlasitosti i původní kabel ...
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    MAJA: vetsi hlasitost na vystupu.
    MAJA
    MAJA --- ---
    přileju trochu snake oilu :-)

    Nové reprokabely, subjektivně nedokonale popsáno ..., hrajou jakoby rychleji, míň to zdržuje, lépe to odsýpá, je to rytmičtější či kýho víra jak to popsat .... Dokáže tohle někdo vysvětlit trochu víc v elektrických veličinách ???
    KOZLIKK
    KOZLIKK --- ---
    VOZKA: diky Amirovi jsem nakoupil par veci, z kterych mam velkou radost, ani to moc nestalo. .)
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    K tématu, Amir tenhle týden změřil další tři značkové kabely (a srovnal s nějakými běžnými). Jsou docela levné, nejdražší je jen za tisíc dolarů :)

    signálový XLR kabel
    "Ultra-high performance" USB kabel
    Napájecí kabel do zásuvky s frekvenčním filtrem

    Pro ty které nebaví sledovat grafy dávám tl;dr: USB kabel nepřekvapivě nepřinesl při připojení DACu na obyčejné PC (jako potenciální zdroj šumu) absolutně žádný rozdíl - pokud USB není nestíněné nebo s narušeným stíněním, tak ani není důvod. Stojí tisíc dolarů a je navíc ošklivý. Napájecí kabel s filtrem sice filtruje, ale řádově méně než jak na vstupu filtruje každý zdroj, do kterého kabel vede. Při napájení DACu nepřinesl žádnou měřitelnou změnu kvality, při měření výstupu samotného zdroje je vidět, že filtruje harmonické které ze zdroje lezou, ale až na stovkách kilohertzů. Je hezký. Signálový XLR kabel je měřitelně jiný - má o 0.002 dB menší ztráty protože je kratší než srovnávaný levný kabel. Ostatní měření (frekvenční odezva, odstup signálu od šumu, zkreslení) jsou identická.
    PLAYER
    PLAYER --- ---
    Clovek, ktery ma na to, aby si koupil kabel za sto tisic+, zcela nepochybne nebude hloupy, protoze hlupaci takove penize vydelat nedokazi :)
    CLOJSTER
    CLOJSTER --- ---
    CROME: Myslim ze do toho jdu taky! :)
    CROME
    CROME --- ---
    Tvl asi se zacnu zivit prodavanim snake oil kabelu “audiofilum” ta hloupost nekterych lidi je nezmerna :)
    PLAYER
    PLAYER --- ---
    ...a vse to jsou zase legendy z doslechu: nekde nekdo neco napsal a tady Svanc to prijima jako hotovou vec (jako s temi zesilovaci a testu, ktery jaksi zapomneli zdokumentovat). Koneckoncu psychologie je mocna carodejka a zrovna rak, jako si nekdo za kazdou cenu musi obhajit kabely drahe, do kterych vrazil nemale penize, tak stejne tak to muze fungovat opacne, kdy si clovek za kazdou cenu ospravedlni kabely extremne levne a jeste ma ten skvely pocit, jak nad vsemi z prvni skupiny vyzral. Proste tam ten rozdil slyset nesmi :)

    Nejlepsi vubec na tom je, ze tady sam mistr bias priznava, ze rozdil mezi kabely slyset je, proto ta podminka o zachovani "par samozrejmosti" :)
    SVANC
    SVANC --- ---
    MAJA: Hlavně to mám tak, že jednoznačným výsledkům, ke kterým se došlo pomocí vědeckých metod, věřím více, než subjektivním pocitům.
    Na tohle téma je v oblasti audio spousta veselých historek, třeba právě o neslepém testování reprokabelů v hi-end studiu, kde se publikum sice neshodlo pokaždé přesně, ale obecně platilo, že dražší kabely hrají lépe. Každopádně rozdíly mezi kabely přítomní slyšeli. Rozčarování nastalo ve chvíli, kdy pořadatel prezentace přítomným sdělil, že ty měněné a viditelné kabely vůbec nebyly součástí řetězce a hrálo pořád to samé, že smyslem akce bylo ozřejmit existenci biasu.
    Fajn byl také týpek s krabičkou tuším sluchátkového zesilovače, kde bylo možné přepínat mezi tranzistorovou a elektronkovou větví. Zde se názory na zvuk lišily, milovníci lamp oceňovali hezký měkčí zvuk, puristi zase tranzistorovou přesnost. Vtip byl v tom, že ten přepínač nedělal vůbec nic, kromě kliknutí ve zvuku při přepnutí :D
    MAJA
    MAJA --- ---
    SVANC: jestli to takto máš, tak to máš dobrý ... z vlastního přesvědčení můžeš mít k sestavě v ceně třeba několika set tisíc reprokabely za desítky korun za metr a jsi spokojený ... to je na druhou stranu super, ušetří to nemalé peníze :-)
    SVANC
    SVANC --- ---
    MAJA: Nakonec podstatné je, že ti to za ty peníze dělá radost.
    Jen bych byl opatrný s hláškami jako "v porovnání s původními AudioQuesty je to znatelný posun k lepšímu", protože kdyby došlo na slepé testování, nepoznal bys vůbec nic. Jako ostatně nikdy nikdo při testování kabelů, samozřejmě těch, které splňují pár samozřejmostí, což v případě reprokabelů zvládají i kousky v cenách několika desítek korun za metr.
    MAJA
    MAJA --- ---
    SVANC: já si porovnání pro sebe provedl a vyhodnotil to subjektivně jako posun k lepšímu ... udělalo mi to radost ... mise splněna :-)

    Nemám chuť o tom někoho dalšího přesvědčovat, ani ezoterikou, ani "ohmmetrem"

    Nechal jsem tu poznámku, že ten kabel není rozhodně k zahození, narozdíl od mnou subjektivně posuzovaného USB kabelu k DA převodníku, který prostě oproti tkaničce k tiskárně dobře vypadá, ale to je všechno.
    SVANC
    SVANC --- ---
    BRAINSCAN: Mě kdysi dělal návrh akustických úprav pan Sikora z firmy Elektroakustika. Ale už to je trochu pravěk a ani netuším, zda ještě fungují. Pro představu ten návrh je tady.
    Pár fotek z realizace akustických úprav je tady, v albu "Poslechovka - akustika, osvětlení".

    Měření po provedení akustických úprav potvrdilo jejich účinnost. Dost podobný aparát mám i v podkroví (album "Laserové efektové osvětlení"), které není akusticky ošetřeno vůbec, a rozdíl ve zvuku oproti zatlumenému kinu je fakt brutální. Tehdy mě materiál přišel jen na cca 18 tisíc (práce vlastní) a byla to nejlepší investice do zvuku, jakou jsem kdy udělal.
    Nahoře změřené, dole projektované hodnoty pro suterénní kino:
    BRAINSCAN
    BRAINSCAN --- ---
    FATTY:
    MAJA:
    SPIKE411:
    KOZLIKK:
    Díky za komentáře. Jasně vím o tom, že okna jsou problém. Na druhou stranu v tom prostoru jde i o jiný věci takže s tím už nic neudělám. Akustické závěsy - s těma počítám, proti světlu (projektor) venkovní žaluzie. Dále by se dal použít akustický strop a na zem koberec.

    Zeptám se tedy i ve "zvukařině", ale vypadá to, že doporučujete spíš firmu a zřejmě si to nechat spočítat. Kdyby tu byla nějaká reference, klidně pište do zpráv. Díky
    SVANC
    SVANC --- ---
    MAJA: Jak myslíš :)
    Debata na tohle téma se i tady vedla mnohokrát a jak zkušenosti z metodicky správně prováděných testů, tak i měření vlivu reprokabelů ukazují, že jejich vliv je o řády pod tím, co dokáže rozlišit lidské ucho. Ale pokud se ti ty kabely líbí designově, tak proč ne...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam