• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KAATHAPostmoderni Filosofie
    VIR_KENNY
    VIR_KENNY --- ---
    to neni odpoved
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VIR_KENNY: např.
    [ XCHAOS @ Postmoderni Filosofie ]
    [ XCHAOS @ Postmoderni Filosofie ]

    - prostě podle mě "levicový intelektuál je pojem", který si zaslouží být bezodkladně dekonstruován, no :)
    VIR_KENNY
    VIR_KENNY --- ---
    kde?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VIR_KENNY: vždyť jsem ti to už 2x říkal.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    T8M: Ok, takže protože Žádný "veřejný" hovor již totiž bohužel není možný. tak mě rozhodně těší, že dělám cosi nemožného :-) to já vždycky rád.

    jenže právě v tom "odmítnutí pozitivní metafyziky" je vlastně postmodernismus rozvinutím původních liberálních idejí, které znamenaly relativizaci hodnot do té doby absolutních a nezpochybnitelných. jenže s tím ideologové všech barev nakonec budou mít problém, že někdo pochybuje o jejich dogmatech...
    VIR_KENNY
    VIR_KENNY --- ---
    tak kdo je ksakru ten "levicivy intelektual"?
    T8M
    T8M --- ---
    XCHAOS: No samozřejmě ta hranice mezi veřejným a soukromým intersubjektivním hovorem není nikterak ostrá. Ale obávám se, že bude mít asi blíž k hovoru veřejnému. Hovor soukromý totiž předpokládá ustavení hovoru předchůdných shod všech zůčastněných "subjektů", a to zde zjevně nenastalo.

    Pozitivní metafyzika, velmi zjednodušeně řečeno, je to, když po aktu "generální" skepse nastolíme nějakou pozitivní odpověď na tuto skepsi. Příkladem je "Platónova jeskyně" - ekvivalent oné generální skepse, z níž nás pak Platón vyvádí svou pozitivní metafyzikou idejí.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    T8M: a má ta "pozitivní metafyzika" něco společného třeba s tzv. pozitivismem ve vědě 19.století ? nebo jde jen náhodnou o shodu slov ?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    T8M: docela dobrá připomínka, ovšem co je potom třeba tohle diskuzní fórum ? je to "veřejný" (tedy nemožný) hovor, nebo "intersubjektivní" hovor ? :-)
    T8M
    T8M --- ---
    Jinak postmoderní filosofie se těžko může stát manipulativní filosofií, to by totiž nutně musela přestat být postmoderní filosofií a začít konstruovat právě nějakou pozitivní metafyziku. To je i důvodem, proč postmoderní filosofii nemají rádi "levicoví intelektuálové" (když už tu byl použit tenhle pojem).

    Problém postmoderní filosofie pak je, že sama o sobě je sice krokem důležitým, ale nikoliv dostatečným. Je totiž třeba cíleně škrtnout metafyziku nejen pozitivní, ale i negativní. Tj. jakékoliv tázání u celků světa a generální skepsi a dále se držet v hovoru pouze hledání shody nad samozřejmými (tj. ne-jistými ale i ne-pochybnými) fenomény. A to v hovoru inter-subjektivním a soukromém. Žádný "veřejný" hovor již totiž bohužel není možný.
    T8M
    T8M --- ---
    No postmoderní filosofie především škrtla (řekněme"!dekonstruovala") jakoukoliv pozitivní metafyziku. Že se možná někteří dříve postmoderní filosofové od tohoto škrtnutí odklánějí není chyba té filosofie, ale jejich, to souhlasím.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    (překlep: "frázi", ne "fázi")
    T8M
    T8M --- ---
    DEVIAN: Vážně nenutí? Co takový člověk s rakovinou v bezvědomí připojený na přístrojích?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    T8M: přiznám se, že pojem "pozitivně metafyzicky manipulativní" tak docela nechápu, ale pokud jenom cituješ někoho jiného, kdo tuhle fázi první použil, tak to mnohé vysvětluje :)

    taky mi přijdeme offtopic, ale jen trochu. já totiž skutečně myslím, že dekonstrukcí bylo původně myšleno "rozmontování" jakékoliv struktury jazyka, která je využitelná jako součást manipulativní ideologie. v současnosti to ovšem vypadá, že poté co otcové zakladatelé zestárli, tak že to celé tak nějak berou zpět, a že se zpětně vymezují proti tomu, aby metoda kterou použili nebyla použitá proti určitému specifickému okruhu myšlenek a hodnot.

    v podstatě pokud by se postmoderní filosofie chtěla stát manipulativní ideologií, tak je nejvyšší čas obrátit ji proti ní samotné, řekl bych.
    DEVIAN
    DEVIAN --- ---
    DEVIAN: Jinak řečeno, nikdo tě nenutí využívat výhody směny. Pokud si dokážeš vše zajistit sám ("vše", co ty osobně chceš a potřebuješ) a nepotřebuješ směňovat, nesměňuj. Pak se ale musíš smířit s tím, že výhody ze směny čerpat nemůžeš...
    DEVIAN
    DEVIAN --- ---
    T8M: Tuhle diskusi jen zběžně sleduji, ale protože jste se o tom rozepsali...


    T8M: Jíst, pít, dýchat... tě nikdo nenutí. Tvé rozhodnutí.
    T8M
    T8M --- ---
    DEVIAN: Jasně, vždycky máš přece svobodu umřít. No možná časem už ani tu ne?
    T8M
    T8M --- ---
    XCHAOS: Ano, to je jeden z důvodů proč nic takového jako skutečná "svoboda" směny neexistuje.

    Ale myslel jsem si, že tohle je board o postmoderní filosofii, nikoliv o neoliberalismu a dalších pozitivně metafyzických manipulativních doktrínách.
    DEVIAN
    DEVIAN --- ---
    XCHAOS: Ano, některé statky musíš směňovat (ne všechny, ja taky nesměňuji své LCD a nemusel jsem ho kupovat...), to ale na dobrovolnosti nic nemění - nikdo ti neříká co, komu, za kolik, proč a jak. Co nechceš směňovat, směňovat nemusíš - je to jen tvé rozhodnutí. Dobrovolné rozhodnutí.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ten pojem "volný trh" je jistě v dnešní době zneužíván a ideologizován. je to podobné, jako když reálný socialismus nadměrně zdůrazňoval "sociální jistoty" (a nakonec ten pojem zcela vyprázdnil), a zanedbával ostatní lidská práva. podobným způsobem je dnes nadužívá a zneužíván pojem volný trh.

    ale stejně jako se dnes ukazuje, že přeci jen nějaké ty "sociální jistoty" by se nám ještě hodit mohly, i když nás v minulosti ten pojem otrávil, tak stejně tak se časem ukáže, že "volný trh" má několik zajímavých vlastností, které prostě lidé většinou chtějí. je fakt, že dnes je možná význam těch příslušných atributů (možnost výběru s kým a kde směnu provedu, anonymita směny, apod.) přeceňován - aspoň tedy určitým druhem komentátorů - ale to nic nemění na tom, že pokud by byl trh nahrazen nějakým direktivním top-down regulacionismem, kdy by vždy někdo jiný (osvícený jedinec, kolektiv, apod.) rozhodoval o potřebách jednotlivce, tak by se to lidem nelíbílo, a opět by se znova pokusili začít volnou směnu provozovat.

    když už nějaká kritika trhu, tak bych na to šel tak, že žijeme v době, kdy prostě pro vlastní přežití MUSÍME směňovat. což poněkud popírá princip té volnosti a dobrovolnosti. trh by se mi daleko více líbil, kdybych měl spíše MOŽNOST směňovat - kdyby to nebyla povinná nutnost, bez které jako zdravý svéprávný jedinec v podstatě v současné době nemám šanci fyzicky přežít.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam