• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KAATHAPostmoderni Filosofie
    Ma postmoderna koule? (c) Zdenek Vasicek :)
    Anzenbacherova definice: filozofie zkoumá neempirické předpoklady empirického.
    postmodernism: a term coined by jean-francois lyotard to label certain features of contemporary western society 'after modernity'; as a successor to modernism in the arts; and finally, as a philosophy which shares much common philosophical ground with poststructuralism;

    Tento klub by mel slouzit k diskuzim o postmoderni filosofii obecne, autorech, nazorech, myslenkach, a kritice postmoderny (to predevsim :)
    Vice info na home.

    flamy se toleruji :)) uplny offtopicy nikoliv..

    Osobni inzultace a vubec vyjadrovani mimo ramec rozumne diskuse vedene mezi inteligentnimi bytostmi NEJSOU tolerovany, po jednom napomenuti ktere se mine ucinkem bude takovemu ID pravdepodobne omezen pristup do tohoto klubu
    Pokud bude mit nekdo pocit, ze byl takto inzultovan a ja nestihnu zareagovat, at se ozve do posty :)
    rozbalit záhlaví
    MAFO
    MAFO --- ---
    _BENNY: jazyk ani metajazyk nemuze "existovat jen subjektivne" (viz Wittgenstein a problem privatniho jazyka)

    relativismus naopak stavi na to, ze existuji intersubjektivni (meta)ramce - ale neda se skrze ne nijak dostat k objektivite...

    (BTW, neni "konstruktivni pristup" proti objektivismu? jako objektovista bys mel prosazovat spis "reflexivni" pristup, ne? ;-) )
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    AMBIENTIUM: jeste bych asi dodal, ze vubec neni potreba aby metajazyk objektivne existoval, klidne muze existovat jen subjektivne nebo jakkoliv jinak nebo snad i neexistovat vubec, dulezite ale je ze se pouziva proto aby se zamezilo sebereferenci, tzn. situaci kdy nejakym prostredkem popisujeme prostredek samotny. viz napr. paradox lhare ("vsichni kretane jsou lhari, ja jsem kretan").

    problem v nasem vykonstruovanem pripade je imho v tom, ze vymyslet metaramec uz vyzaduje nejaky konstruktivni pristup, coz nihilismus/relativismus prilis neumoznuje.
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    AMBIENTIUM: rekl bych, ze se seredne mylis. muzes namitnout, ze ne. ale tim spachas postmodernistickou sebevrazdu :-))
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    AMBIENTIUM:
    Pouze zde hovoříme o nepoznatelnosti objektivního světa

    ne, ne & jeste jednou ne. o tom tvrdosijne celou dobu hovoris ty. ja hovorim o jeho existenci. s blahovou nadeji, ze nejenze rozpoznas rozdil mezi temito, ale jeste blahovejsi, ze naznas, ze neexistence jednoho neimplikuje kategoricky neexistenci toho druheho.

    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    Očekávám krok zpátky do objektivismu...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ocekavam cimrmanovsky krok stranou :))
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    AMBIENTIUM: to jsi se ted ale prave pozitivne vymezil. ma tedy tvuj vyrok vubec smysl brat vazne?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    AMBIENTIUM: on chce po mne abych mu popsal neco o cem si on mysli ze je bullshit v jazyce o kterem si mysli ze je bullshit. ano, to pochopitelne nemuze vest vubec k nicemu konstruktivnimu, pokud se neshodneme na zakladnich pojmech, nemame se o cem bavit. nicmene, on je zde ten kdo se pta na neco co je podle nej nesmysl, nikoliv ja.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    KOMATSU: synonymum ti nestaci a rad bys vykladovy popis v jazyku slovy, o jejichz definici se hodlas prit, tedy bez metajazyka se zrejme neobejdeme. dej mi jeho pravidla ktera nebudes dale rozporovat a ja ti to byti/existenci/nalezeni do objektivni reality treba i popisu.
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    _BENNY: Na to nepotřebuješ žádný metajazyk, stačí se pouze nedomnívat, že "bytí" je triviální pojem.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    KOMATSU: co to znamena vedet o cem mluvim?

    podivej, pokud nejsi spokojen se synonymem, pak mi nejdrive rekni v jakem metajazyce si prejes abych to popsal, definuj mi jeho pravidla, syntaxi atd a ja se tim pak zacnu zabyvat.
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    _BENNY: To je, když o něčem mluvíš, tak víš, o čem mluvíš.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    KOMATSU: a co to znamena znamenat?
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    _BENNY: Tak tedy, co to znamená "být"?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    AMBIENTIUM: potom je tvoje filosofie odsouzena k neuspechu ;-)
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    MAFO: tys to nerekl, ale kolem toho se to tu celou dobu toci.

    pokud jde o prakticnost, tak v totalnim nihilismu nevidim zadnou.
    & vvvoovooo tom to je :-)

    MAFO
    MAFO --- ---
    LUBOB: to jsem ale ja nerekl! ;-)
    jen mi prijde praktictejsi nezavadet neco, k cemu se neda dostat...
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    MAFO: pojdme nejdriv zodpovedet to, co tu zaznelo jako prvni - tedy 'jak vis, ze to neexistuje?'.
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    KOMATSU: definuj, co znamena "definovat"
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    OJIRIO: cele toto byl predpoklad LOOKa, ja virtualni realitu povazuji za nepravdepodobnou a povazuji za zbytecne tam pridavat nejaky clanek ktery jev nepopisuje o nic lepe (z Matrixu se stejne neproberem, tedy je zbytecne hledat zelvu a resit v jake realite se nachazi).
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    _BENNY: Tak to bys mel zacit uvazovat o tom jestli nemas chybne predpoklady ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam