• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISJung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
    KASTA
    KASTA --- ---
    jo, urcite si tu knizku co nejdriv poridim..... me hodne oslovil ten zivotopisnej web, ja doted vstrebaval jen ty jeho teorie a o jeho osobe mi chodily jen takovy utrzkovity informace..... a kdyz jsem si to ted precetl, citim takovou vnitrni spriznenost..... dneska na takovy "kontemplativni prochazce" mi tohle tema prislo a uvedomil jsem si ze me zajima nejen jako spriznena duse ale i svym zpusobem jako "zivotni vzor" + clovek kterej tu cestu zivotem predemnou uz "proslapnul" a je mozny se od nej neco naucit, inspirovat. Hodne podobnej pocit mam treba u knizek Mika Waltariho, taky pro me takova spriznena duse.....
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    KASTA: jo,jo ... v tech vzpominkach a snech se o tom piše, varuji však před přílišným očekáváním (abys nebyl zklamán :). každopádně jistou dobu měl pod polštářem revolver, kdyby si to (život) rozmyslel a chtěl si to nechat hlouběji projít hlavou .)
    (jinak ta kniha opravdu stojí za koupi)
    KASTA
    KASTA --- ---
    LOOK: dik, uz dlouhou dobu premyslim, ze si tuhle knizku koupim...

    ten web jung.sneznik.cz je fakticky dobrej, az si rikam, proc mu nezaplati vlastni domenu... ale to je jen moje profesionalni deformace...:-)
    LOOK
    LOOK --- ---
    Vzpominy sny myslenky, tam o tom udajne pise sam (ovsem necet jsem)
    KASTA
    KASTA --- ---
    chtel jsem se zeptat, nevite nekdo, jestli se pise nekde podrobneji o tom obdobi, jak mel Jung ty apokalypticke vize a pak se zhroutil? Nebo jeste lip - pise o tom on sam nekde?
    LOOK
    LOOK --- ---
    opravil jsem nektere nefunkcni odkazy na nastence


    + nasel sem test, ktery vam rekne, jak jste na tom v jungove systemu psychickych funkci: http://hi.wz.cz/jung/JungianCognitiveProfile.rar
    tak hura do toho a pochlubte se co vam vyslo :)
    LOOK
    LOOK --- ---
    YMLADRIS: pred casem jsem se trochu koukal do toho snare a neco malo mi to i dalo, ale dobry slovnik symbolu je lepsi volba.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    http://www.medo.cz/index.html

    cetli jste nekdo ten snar a tajmestvi? design toho webu mne totalne odpuzuje - nejaky komplex ;-), tak nevim, zda se do toho poustet.
    LOOK
    LOOK --- ---
    TOOM: to tvrdim ja, ze zastavit vnitrni dialog = prestat myslet :) at uz mas nebo nemas myslenky, tak nemyslis
    CABOWITZ
    CABOWITZ --- ---
    nestalo by za to aktualizovat nastenku - ani jeden z nasledujicich odkazu bohuzel uz neni aktivni... pardon za ot a dik... :)

    Slovník některých Jungových základních pojmů: 0308.JPG az 0324.JPG
    Jung - O synchronicitě
    Jung - O vzniku osobnosti
    Jung - Duše moderního človeka
    Wilhelm, Jung - Tajemství zlatého květu
    KASTA
    KASTA --- ---
    PETJULE: aha, jasne, ja jsem nejspis vypustil tu Evicku...:-)))) "Vyvoj" animy u sebe vnimam spis skrze to jak se vyviji muj (prevazne nevedomej) vztah k zenam v poslednich letech (tj v mem adolescentne dospelem obdobi zivota:-) a tam mi to rezonovalo s tema trema poslednima, kdy sem u sebe pozoroval, jak se ten duraz postupne presouva z jednoho aspektu na druhy a soucasne se stepi....

    Je zajimavy, jak si to popsala, protoze mi to uplne stoprocentne nekoreluje s tim, co jsem cetl a co me oslovilo (zalezi taky z jakyho pohledu na to clovek kouka, vsechny ty veci jsou hodne komplexni a lze si vybrat a zduraznit to ci ono), sakra musim si tu knizku dovezt driv....:-) (sem se prestehoval aprotoze to porad jeste probiha, mam tu jen cca polovinu veci)

    S pochopenim ANIMUSE (pisu to slovo schvalne takhle hnusne aby se to nezamenovalo) jsme mel daleko vetsi problemy, taky sme to tu resili pred nejakou dobou, uz je mi to celkem jasnejsi, ale tohle rozdeleni jeste uplne nevstrebavam.....
    TOOM
    TOOM --- ---
    LOOK: Já to ovšem vnímám takto, ve zcela jasné příčinné souvislosti :)
    PS. Neřekl jsem, že " vnitřní dialog" znamená přestat myslet, nebotakněco.
    Vnímám to tak, že pokud je nevědomí s vědomím v " superpozici" zastaví se onen dialog sám, neb oba systémy v podstatě splynou v jeden.
    Ale to zde popisuji něco, co spíše pochopí třeba někdo, kdo praktikuje zen... prostě taková mentální utilita ;)
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    LOOK: taky souhlas, ja to myslela spis na ty individualni urovni, ze by melo dojit ke smireni racionalna s iracionalnem (duchovnem)...
    jinak na te celospolecenske urovni si myslim, ze je mirna tenze potreba, protoze obrovske nebezpeci duchovna tkvi prave v jiste fanaticnosti a sektarstvi, ktere by bylo v praxi imho sakra tezko ohlidatelne a mozna hodne rozsahle.../to bychom zas vsichni museli mit ty 4funkce postelovane velmi podobne, aby se toto nestalo,coz neni mozne/... takze ten jakoby celospolecensky utlak duchovna mi prijde rozumny....ovsem individualni rovina by mela byt zas nastavena trosku jinak...

    KASTA: me to takhle personifikovany prijde snaz zapamatovatelny, ty jmena v sobe taky nesou nejakej archetyp ci co .)
    Eva - prvni zena, matka - tesna vazba
    Helena - trojska, kolektivni sexualni symbol
    Maria - panna, vytvareni pevnych vztahu
    Sofia - pruvodkyne vnitrni moudrosti, zprostredkovava vedomi nevedome obsahy...

    skoda, ze Jung takhle pekne nepojmenoval i vyvoj Anima (Animus) u zeny, i kdyz taky rozdelil jeho vyvoj do 4casti...
    - atlet nebo netvor - fyzicka sila
    - iniciativa, ciny - touha po nezavislosti
    - slovo - ucitel, duchovni
    - zprostredkovava vedomi obsahy nevedomi podobne jako Sofie u muze...
    KASTA
    KASTA --- ---
    PETJULE: aha...... no ja se na to casem mrknu a neco k tomu napisu, az budu mit "chytre knizky" po ruce - ty 4 jmena mi zni povedome, ale nevybavuju si to ted do detailu ani porc jsem si myslel ze byly tri.... kazdopadne moje aktualni tema je ted prave ta Sofie...:-))))
    LOOK
    LOOK --- ---
    PETJULE: no jako souhlas, ale dnesni 'myslenkovy mainstream' duchovno vubec nebere a kolikrat kouka skrz prsty i na psychologii. a i psychologie ma casto problemy s akceptaci duchovnich smeru a naopak. takze k tvemu modelu asi hned tak nedojde...
    LOOK
    LOOK --- ---
    TOOM: zastaveni vnitrniho dialogu je neco jineho. s tim druhym, tj. dobrym souladem mezi vedomim a nevedomim, to souvisi jen volne. i kdyz mas ten vztah dobrej, porad myslis :) emoce jsou hrubsi uroven, ty se po dosazeni toho 'idealniho' souladu urcite umensi, ale imho uplne nezmizi, jen cloveka uz neobtezuji jako driv. (nastve se na nekoho, ale nema potrebu to ventilovat a ta nastvanost netrva dlouho)
    KASTA
    KASTA --- ---
    PETJULE: to je zajimavy - mohla bys kdyztak najit, kde o tom Jung pise? ja to cetl ve Vyboru z dila tusim vol. II jenze momentalne nemam knizky doma, budou tak az za mesic bohuzel.....
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TOOM: to je pekna teze ktera nam to synergicky propojuje do gulase ;) (Zdravim KASTU) --- nee, fakt se mi to libi, ze by postup dle junga znamenal totez jako cile jinych skol smerem k 'zastavit mysleni'

    ale nevim proc by to spontanni jednani melo nutne vest k odstraneni nekterych emoci. neni predstava ze je vhodne zit bez hnevu zase jen nejake vytesnovani stinu?
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    KASTA: oka, pripomenu si .)

    nechci byt puntickarska, ale mela jsem za to, ze ma anima dle Junga ctyri vyvojove faze (Eva, Helena, Maria a Sofie) ;)

    TOOM: osobne vnimam jako nejvetsi prekazku materialni zavazaky a vse s tim spojene...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam