• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISJung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
    REVAN
    REVAN --- ---
    ad Jung jako archetyp) ... to teda souhlas s Fidelem :) hlubinný vtip :)
    Samozřejmě, že k vytvoření archetypu jedinec sám naprosto nemůže stačit i kdyby to byl Jung, Hitler nebo Tolkien, atd... Naopak tihle tři odráželi již existující archetypy, které byly aktuální a nějak s nimi rezonovali. Vpodstatě je to tak s každou velkou postavou dějin. Jednoduše proto, že archetypy tvoří kolektivní nevědomí a ne jednotlivci.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    urcite je jung symbolem/memem ;) odkazujicim k urcitemu archetypu, dneska uz

    saruman byl pohanen hlavne komplexem moci kterej mi nepripada ze by se junga nejak vyrazneji tykal
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FIDEL: ve stejné době, kdy Jung žil ve věži, psal Tolkien o čarodějích ve svých vysokých věžích. Byl Jung Saruman ?
    FIDEL
    FIDEL --- ---
    je to mozna hezky(hlubinny) vtip, nicmene charakteru archetypu a predevsim jeho trvani, v tomto konkretnim pripade samozrejme nic neodpovida...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DARJEEL: a ne snad ? stárnoucí mudrc žijící osaměle ve své věži...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    XCHAOS: jestli zakladatelé počítali s tím, že se sami stanou archetypálními postavami =))))))))))))))) buhehehe, to je hooodne dobry, jung jako archetyp...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS: já vím. ale nevím, jestli zakladatelé počítali s tím, že se sami stanou archetypálními postavami ... :-) (a že to podle mě archetypy jsou ! :-)
    LOOK: njn :-)
    LOOK
    LOOK --- ---
    XCHAOS: ahaa, ale to je nedorozumeni :) Kastuv zbezny vyklad snu a moje 2 dovysvetleni nejsou psychoanalyza, ale cista jungovina :)

    pokud se zda o Freudovi 10ti lidem, bude to mit 10 vyznamu. a dost se na "spravnem" zpusobu vykladu bude odrazet, jak je se sny kazdy ten clovek zvykly pracovat. protoze sny se podle toho prizpusobuji (do jiste miry samozrejme).
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    XCHAOS: psychoanalyza se obvykle nepocita mezi vedecke teorie, btw
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS: možná, že v případě tak čistě humanitního oboru jako je psychoanalýza skutečně ne.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    XCHAOS: casem vopustis predstavu, ze se to da oddelit ;)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LOOK: no, tohle je spíš hledání společných kořenů slov, než Freud. jako chci říct, neblázněte: uvědomujete si, že když se vám zdají sny ve kterých vystupují psychoanalytici, tak že prostě něco není v pořádu ? já nezpochybňuji existenci nevědomí, archetypů a synchronicit.. dokonce mám pár vlastní teorií, které nevím, jestli mám vůbec šířit... ale chci říct... když se vám o tom už i zdá, tak podle mě dochází k mísení vědy a mytologie...
    LOOK
    LOOK --- ---
    XCHAOS: moc omezujici. ani moc netusim co si myslis pod pojmem anální asociace, ale analita je pouze jeden z freudovych terminu
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LOOK: já bych s analýzou spojoval spíše anální asociace...
    KASTA
    KASTA --- ---
    LOOK: jo super, presne za nejaky takovyhle postrehy moc diky


    YMLADRIS: ja se omlouvam, minule jsem tu odpoved na tvou pripominku trochu "odflak" pospichal jsem nekam a uz nebyl cas.... pak jsem se nad tim dodatecne zamyslel a doslo mi ze ve vzajemny komunikaci smesujeme dve veci:

    To co jsem psal, o "nasledovani nevedomi" a tom ze nepotrebuju, aby mi nekdo v tomhle radil, to bylo mysleny spis na urovni "komunikace s Bohem" proste co se tyka "premysleni nad nekonecnem, smyslem zivota, atd...." Tam jsem vzdy relevantni odpovedi musel najit sam (mozna s pomoci lidi co me inspirovali, ale nakonec jsem to sam musel vydolovat ze sebe).

    Jinak samozrejme na urovni normalniho fungovani, ohledne vlastnich "slepych skrvn" v jednani a chovani se ke svetu ap. tak tam by psychoanalyza byla stopro prinosem, ale tohle tema pro me neni ted tak aktualni abych do toho sel.... jak znamo cloveka k psychologovi dovedou az takovy vetsi psychicky problemy...:-) Tim nerikam ze si tyhle veci neresim (to dela asi kazdej, at chce nebo nechce), jen proste jinym zpusobem... jen bych podotknul ze momentalne u me osobne hooodne zajimavym...:-)))
    FIDEL
    FIDEL --- ---
    ja bych poklekl muhehe:))
    jinac akorat sem doopravil dle meho(jak jinak) nez skvely;) rozhovor se Sternem, az ve stredu vyjde, nahodim ho, myslim, ze se Kartous velmi dobre pta a tak se clovek dozvi to, co z jeho knih tak uplne jasne neji, nebo se tomu vyhyba..je to tedy dlouhy jak prase
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KASTA: cece tak nepotrebujes aby ti nakej analytik vykladal jak mas zit, ale kdyz ti Herr Freud pokyne tak jdes do kolen? ;-) zajimava kombinace
    LOOK
    LOOK --- ---
    KASTA: hezke:) s vykladem souhlas.
    plus: Freud je moravak (zemitost) a jeho materialni bohatstvi (hmota) = je to zakladna, ze ktere Jung vysel, ktera je porad relevantni, jinak se stavba zbori.
    a jeste: patolog oddeluje, chemik spojuje = analyza X synteza = freud(analyza nevedomi) X jung(synteza vedomi a nevedomi)

    KASTA
    KASTA --- ---
    hmm, tak jsem tu do Freuda chudaka asi tepal presprilis, dneska v noci jsem mel zajimavej sen - bohuzel jsem si ho vybavoval az odpoledne, rano jsem musel makat, ale aspon zlomkovite - co vy na to...............?

    Byl jsem na nejakym seminari, snad psychoterapeuticka skola, odhaduju to tak v prvaku, proste jeste zelenac, a nas prednasejici nam oznamil: pristi prednasku nas prijede navstivit muj znamy, p. Freud.

    Vedeli jsme ze je to znama osobnost, tak jsme se tesili - pristi prednasku prijelo faro min. za tri miliony, nejspis mercedes, stribrna limuzina, a z ni vystoupil Freud v obleku tak za sto tisic - naprosto dokonale padnouci svetly sako, kravata, elegantni uces, proste clovek kterej je fakt v baliku.... pamatuju si ze jsem si v tom snu rikal neco jako, hmmm ten je za vodou, ale to je vlstne jasny, je to prece Freud....

    Oslovil nas cesky (ve snu jsem si vybavil ze se narodil na morave a potesilo me ze si kvuli nam vybavil svoji "rodnou rec") a kdyz se dal do reci se mnou, rekl neco jako ze diky mym studiim patologie se postara abych dostal misto na te fakulte (uz netusim kde) a ze pouzije svuj vliv..... tak me napadlo ze se asi splet, ze nejsem patolog ale chemik, ale stejne mi to lichotilo,ze se o me takova slavna osobnost zajima.....

    ............. pripomelo mi to paralelu jak Jung nekde pise, ze jednu svoji pacientku ocenil intelektualne prilis nizko a pak se mu ve snu zjevila na pedestalu jako nekdo vyznamny (uz si nevybavuju presne detaily)......
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam