• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  YMLADRISJung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
  SPIELMANN
  SPIELMANN --- ---
  ARCHDRONE: Inu, já mám jen svůj subjektivní selektivní konfirmačně zkreslený dojem, že Jung ve skutečnosti patřil mezi ty lidi "kteri za vsim hledaji magii a astrologii". Jen dokázal být natolik schopný sebereflexe, že se to snažil nedávat moc najevo :-) (pro jistotu dodávám, že toto samozřejmě píši s jistou dávkou nadsázky).
  ARCHDRONE
  ARCHDRONE --- ---
  Co je na synchronicite neobjektivniho? Mozna tak akorat pohled lidi, kteri za vsim hledaji magii a astrologii. Z fenomenologickeho a psychologickeho hlediska jde o naprosto relevantni tema - intersubjektivni zkusenost. Stejne jako napr. fenomen "deja vu".

  Dejme tomu, ze lidi maji nejake "selection" a "confirmation biasy". To, ze si obecne lide vsimaji jevu a davaji jim nejake, pro ne dulezite vyznamy (byt ne objektivne pravdive), je spolecne pro mnoho lidi. Tedy intersubjektivni. Tedy ze mnoho lidi spojuje vyznamy nikoli jen kauzalne, ale vyznamove. Co je na tom nepochopitelneho? Z vedeckeho hlediska je naprosto relevantni a objektivne zkoumatelne tema.

  Stejne jako sny neco vypovidaji o psychice sniciho, stejne jako vyrcene vyroky vypovidaji o mluvcim, synchronicita neco vypovida o jejim subjektu resp. subjektech.
  SPIELMANN
  SPIELMANN --- ---
  SCHWEPZ: No tak já se tomu ani nedivím, že se mu do synchronicity nechtělo, to je téma natolik na hraně - nebo spíš už za hranou - nějakého objektivního zkoumání, že to sklouznutí do kategorie "pan vědec se nám pomátl" je velice reálná hrozba:-)

  Ale na té osobní úrovni - inu jak jsem psal níže, náhle po několika letech zase neustále zakopávám o věci, o kterých jsem si myslel, že už jsou poněkud pasé a ono ejhle, nejsou. (BTW ta Odpověď na Jóba mi doslova spadla na hlavu, když jsem se sehnul, že uklidím hračky po synkovi. Doteď mám bouli:-D A celé to frčí už samozřejmě nějakou dobu - tu se mi náhle kolega zeptal, odkud se vzal výraz Jobovka, tu se mi v recommended videích na YouTube objeví dokument o starém zákoně, s důrazem na Knihu Jób, tu se na jedné akci setkám s pro mne úplně neznámým člověkem, který mi sám od sebe náhle začne vyprávět jak píše seminární práci na téma - no hádejte jaké - a tak to pokračovalo dál a dál a já si furt říkal: "ty jo, teď není moc čas ani energie zase rozvíjet nějaké intelektuální cvičení, jako až bude klid tak se na to možná někdy v budoucnu zase kouknu" až to dopadlo tak, že mi Jób spadnul na hlavu:-D

  A mimochodem jsem si stopro jistý, že jsem se té knihovny ani nedotknul, krom toho ty knížky jsou tam fakt dost fixnutý v řadě, a prostě to vůbec nedává smysl, jak sakra mohla vypadnout :-)))))))
  SPIELMANN
  SPIELMANN --- ---
  HANY33: Ty brďo, je ze mě boháč, taky ho mám komplet! :-D

  Jinak mne moc baví sledovat, jak se mi v průběhu života Jungovská témata různě akcentují, střídají se "období klidu" (kdy je Jung celý rok vystaven na poličce a vesele se naň práší) a pak se najednou něco stane a člověk si "náhodou:-)" vytáhne nějakou knihu a "náhodnou" část a zjistí jak je ta pasáž, ač ji zná a v minulosti ji četl, náhle mnohem více aktuální, rezonuje s ním nejen na té intelektuální úrovni ale i někde hlouběji a člověku najednou sepnou věci, o kterých dříve neměl ani tucha...

  Takže u mě teď po opravdu dlouhé pauze pro změnu frčí Jób :-)

  SCHWEPZ
  SCHWEPZ --- ---
  Wolfgang Pauli, Carl Jung, and the Acausal Connecting Principle: A Case Study in Transdisciplinarity
  http://www.metanexus.net/...arl-jung-and-acausal-connecting-principle-case-study-transdisciplinarity
  SCHWEPZ
  SCHWEPZ --- ---
  HANY33: nechápu proč to nevydali znova, když je o to takový zájem, proč s tím tak čekali. Hlavně že jsou výlohy plné autobiografií třicátníků a čtyřicátníků, všelijakých fotbalistů a jůtuberů a nejprodávanější knihou jsou...kuchařky.

  btw. včera jsem si koupil tento kousek, už se těším. Jund tam má 100stran studie o synchronicitě, ...do které se dlouho obával pustit. Zbytek je Pauli.

  C. G. Jung a Wolfgang Pauli: Příroda a duše | Malvern
  http://malvern.cz/domains/malvern.cz/obsah/c-g-jung-wolfgang-pauli-p%C5%99%C3%ADroda-du%C5%A1e
  Wolfgang Pauli – Wikipedie
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Wolfgang_Pauli
  HANY33
  HANY33 --- ---
  DARJEEL: To je pravda, jeden antikvariát nabízí dokonce Výbor z díla II. Archetypy a nevědomí za 3300,- Kč nebo na bazaru knih chce někdo za 6 prvních dílů 10.000,- Kč plus 200 poštovné. Holt, kšeftují s tím...
  STEPNI_VLK
  STEPNI_VLK --- ---
  DARJEEL: Pořád jsem se ještě nerozhodl, zda Člověk a jeho symboly koupit či ne. Zkus mě přesvědčit. ;) Výbor z díla mám naštěstí komplet.
  DARJEEL
  DARJEEL --- ---
  začal znovu vycházet výbor z díla... to první vydání je krom IX dílu myslím beznadějně vyprodaný, antikvariátová cena kolem 1500 a šílená čekačka na každý kus...
  Vyšel první díl: https://www.kosmas.cz/...r-z-dila-i.-zakladni-otazky-analyticke-psychologie-a-psychoterapie-v-praxi/

  Druhý vychází letos na konci července...

  cena je poněkud vyšší, ale pořád v pohodě, za takovýhle klenot...

  jinak co říkate na člověk a jeho symboly? :-)
  K_A_R_K_U_L_K_A
  K_A_R_K_U_L_K_A --- ---
  „Své vlastní stinné stránky promítáme do uprchlíků a politiků,“ říká psycholog Martin Skála | Radio Wave
  https://wave.rozhlas.cz/...i-stinne-stranky-promitame-do-uprchliku-a-politiku-rika-psycholog-7177633
  KOCOURMIKES
  KOCOURMIKES --- ---
  TADEAS: tohle nerad vidim...
  TADEAS
  TADEAS --- ---
  The Synthetic Cell as a Techno-scientific Mandala: a Jungian Analysis of Synthetic Biology Research | Hub Zwart - Academia.edu
  https://www.academia.edu/...chno-scientific_Mandala_a_Jungian_Analysis_of_Synthetic_Biology_Research
  MACHALPACHAL
  MACHALPACHAL --- ---
  Pjer la Sez- Jungova typologie
  https://m.youtube.com/watch?v=jdqg7UA3nFo
  SCHWEPZ
  SCHWEPZ --- ---
  NI_: už ji mám doma. Hezké vydání...

  Nevědomí jako rádce a přítel vědomí - ceskapozice.lidovky.cz
  http://ceskapozice.lidovky.cz/...ritel-vedomi-dty-/recenze.aspx?c=A171127_123026_pozice-recenze_lube

  Carl Gustav Jung (1875–1961), švýcarský psychoanalytik, který zcela změnil pohled na moderního člověka a jeho duši, prohlásil: „Když chápeme a cítíme, že jsme už v tomto životě napojeni na nekonečno, mění se naše přání a náš postoj. Koneckonců, znamenáme něco jen kvůli tomu podstatnému, a jestli to nemáme, promarnili jsme život.“
  Knihu Člověk a jeho symboly dokončil Jung pouze deset dnů před svou smrtí a původně vyšla v roce 1964, česky však až letos a jsou v ní vedle úvodní stati samotného Junga i texty jeho žáků a následovníků – Marie-Louisy von Franzové (1915–1998), Josepha L. Hendersona (1903–2007), Jolande Jakobiové (1890–1973) a Aniely Jafféové (1903–1991).
  Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/...ritel-vedomi-dty-/recenze.aspx?c=A171127_123026_pozice-recenze_lube
  STRYX
  STRYX --- ---
  ARCHDRONE: Fenomeny otevrenejsi maskulinizace zen, feminizace muzu, fluidniho genderu, SJW a liberalne podporovane tzv. "flexibilnejsi a svobodnejsi" situace je normalni pouze v tom smyslu, v jakem je normalni upadek spolecnosti jako soucast zivotniho cyklu libovolne spolecnosti. Nezapominejme na to, ze svoboda a jeji pocit je do jiste miry pouze racionalizace, ktera je, opet do jiste miry, urcena vnejsimi podminkami. Lapidarne receno "mezi fetaky budes svobodne presvedceny fetak". Samozrejme existuji vyjimky, jako vzdy.

  To mi prijde jako jednorozmerne tendencni hodnoceni. Nabizim pohled, ze libovolne systemy organizace, maji prirozenou tendenci kosatet pokud maji nadbytecny prisun zdroju ciste proto, ze je mohou investovat do rustu struktur, ktere s vetsi mirou rozliseni reflektuji skaly a detaily sveho prostredi. To jestli jde o upadek je nezavisly problem toho jestli je system schopen udrzet integritu i pri vyssi mire slozitosti.
  ARCHDRONE
  ARCHDRONE --- ---
  ARGANNAH: Hezke. Napada me k tomu, ze jeste nikdo nevidel v pohadce (tedy v kolektivnim nevedomi) o carodejnicich jejich deti. Ale zato jsme vsichni videli jejich kocky. A pripadne bublajici kotel zluci. "Jenicku, az uvidis single zenskou s kockama, ktera ma velmi pozitivni vztah k vinu, bude te chtit sezrat. A nejdriv ti slibi cokoli."
  ARCHDRONE
  ARCHDRONE --- ---
  STRYX: V dynamicky rostoucich, mladych, spolecnostech jsou genderove role vyhranenejsi, kdezto ve spolecnostech za stagnujicich, za zenitem, blahobytnych, prelidnenych ci relativne prevzdelanych dochazi k stirani rozdilu. Cim vice blahobytu, vzdelani a jine zabavy, tim mene deti, to s tim taky souvisi.

  Viz napriklad fenomen Hikikomori v Japonsku, tzv. behavioral sink, apod.

  Ekonomickymi receno "negativni mezni uzitek". Receno Jungem "[...] princip komplementarnosti, ktery vladne celou prirodou, ma kazdy psychicky vyvoj - at uz je individualni nebo kolektivni - optimum, ktere se po svem prekroceni meni v enantiodromii, to znamena: vede k protikladu. Uz behem vzestupu ke kriticke vysi se daji pozorovat kompenzacni tendence ze strany nevedomi".

  Fenomeny otevrenejsi maskulinizace zen, feminizace muzu, fluidniho genderu, SJW a liberalne podporovane tzv. "flexibilnejsi a svobodnejsi" situace je normalni pouze v tom smyslu, v jakem je normalni upadek spolecnosti jako soucast zivotniho cyklu libovolne spolecnosti. Nezapominejme na to, ze svoboda a jeji pocit je do jiste miry pouze racionalizace, ktera je, opet do jiste miry, urcena vnejsimi podminkami. Lapidarne receno "mezi fetaky budes svobodne presvedceny fetak". Samozrejme existuji vyjimky, jako vzdy.
  ARCHDRONE
  ARCHDRONE --- ---
  ARGANNAH: animus = Sol, logos, muzske vedomi, princip rozlisujici, racionalni; anima = Luna, eros, zenske vedomi, princip spojujici, intuitivni. Zeny maji muzsky princip mene projeveny, muzi maji zase zensky princip mene projeveny, slusne receno :)
  Opacne pripady jsou vyjimky potvrzujici pravidlo a dle Junga jde o "pronikani nevedomi do popredi, o prevladani stinu a opacneho pohlavi, a do jiste miry dokonce o pritomnost symptomu posedlosti" [Jung, Aspekty muzstvi, Portal]

  Starnutim se mene dominantni princip relativne posiluje, a to jak na duchu, tak na tele. Pokud ne, pak je neco spatne.
  KOCOURMIKES
  KOCOURMIKES --- ---
  K_A_R_K_U_L_K_A: jsem vzdelanej clovek v techto vecech holubicko...
  K_A_R_K_U_L_K_A
  K_A_R_K_U_L_K_A --- ---
  KOCOURMIKES: zase ty??? potřebuju psychiatra, začínám z tebe bejt paranoidní