ANGIOLETTO: Tak úplně nejvíc nejjednoduší máš nakupovat certifikovanou přírodní kosmetiku, to pak prakticky nemusíš už nic řešit. Nejčastěji u nás narazíš na certifikáty CPK (to je přímo pro v ČR vyráběnou kosmetiku), BDIH, NATRUE a ECOCERT. Třeba tady je to pěkně shrnuté, vč. značek, které danou certifikaci mají:
http://biospotrebitel.cz/pruvodce-biospotrebitele/prirodni-a-setrna-kosmetika .
Když se v tom člověk nějaký čas pohybuje, tak už ho případné problematické látky tak nějak praští do oka. V zásadě jsou nejvíc provařené různé parabeny, SLS (Sodium Laureth Sulfate - dráždivý tenzid), PEGy (sloučeniny polyethylenglykolu používané jako emulgátory), silikony, syntetické parfémy (ve složení/INCI je uvedeno "parfum" bez bližší specifikace, že se jedná o přírodní složku) a obecně všechny složky vyrobené z ropy (když už přímo neškodí, tak nic dobrého nepřinesou). Když mrkneš na běžně prodávaný šampon nebo sprchový gel, tak třeba to SLS budou mít nejspíš prakticky všechny, stejně tak umělou parfemaci, takže je v podstatě jednoduché to tímhle způsobem vyřazovat. :-)
Pokud by si se v tom chtěla pitvat nějak více, tak rozhodně doporučuju sehnat si knížku Víta Syrového Tajemství kosmetiky (
https://www.kosmas.cz/...do&utm_content=knihy&utm_medium=product&utm_source=zbozi.cz&utm_term=206625 ), kde je detaině popsáno více než 1470 (!) kosmetických ingrediencí.
Psala jsem tu na ní malou recenzi: Na úvod je tam o škodlivosti běžné kosmetiky, dále detailní popis co je INCI, nejškodlivější látky v kosmetice, účinné látky v kosmetice, nesmyslná tvrzení výrobců kosmetiky, jak vybírat kosmetiku, certifkáty. Samostatnou kapitolu mají ekologické čistící prostředky a velká část je věnována komplexní péči o tělo - správná výživa, pitný režim a jak to u sebe změnit k lepšímu. To nejdůležitější - přehledné tabulky se soupisy látek používaných v kosmetice tvoří víc než 50 stran. Látky jsou rozděleny (a barevně odlišeny) do 5 kategorií dle možného působení (výborné - nepřijatelné). Je zde vždy uveden odborný název, co to znamená, původ (rostlinný, živočišný, syntetický apod.), hodnocení dle škodlivosti a k čemu se to používá.
Pak mi došlo, že z ní nejspíš čerpali v e-shopu Biooo, kde jsem obdivovala, jakou si dali práci s tím, že to složení mají pěkně v barvičkách. Vidíš, to je další možný zdroj informací o detailním složení výrobků (tedy hlvaně přírodní kosmetiky) - třeba tady, úplně dole:
https://www.biooo.cz/mandlovy_hydratacni_krem_weleda-p-8865.html? .
V nesrovnatelně menším rozsahu pak existuje "obdobná" knížka Lexikon kosmetiky (
https://www.zbozi.cz/vyrobek/lexikon-kosmetiky-od-a-do-z-frank-burczyk-aggy-gianni/ ).