• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KACIRKUDY TEČE, TUDY LÉČÍ - pivo odborně i neodborně, ale víceméně zmlsaně!
    HERRICH
    HERRICH --- ---
    to ze to nekvasi se jenom zda, jde jen o zpomaleny proces, cim pomalejsi, tim delsi ale kvalitnejsi kvaseni, pri vyssich teplotach ty kvasinky kazdopadne tvorej desny kvantum sracek, ktery nejsou moc dobry, a muzou zanechavat pivu pachute

    kazdopadne o tom kmenu kvasinek to riözhodne je, vim hounu, jak jsou ty australsky slechteny, zeano;), tedy postupuj dle navodu
    FRANCIMOR
    FRANCIMOR --- ---
    HERRICH: hmm zajimavy je ze mi to pri teplote pod 20C prestalo kvasit.Zalezi asi na druhu kvasinek ze jo?Nebo co je hlavnim urcujicim faktorem pro kvasici teplotu?
    kvasil jsem tyden pri teplote 23C a vcera jsem natocil pivo do lahvi s pridavkem cukru(glukozi) zazatkoval a prave probiha druhe kvaseni pri teplote asi 20C.
    nestacil jsem to vyfotit mel jsem docela nabitej program...to vis s detma se obcas casu moc nedostava :)
    vyfotim pristi varku
    HERRICH
    HERRICH --- ---
    MUFLONEK: ale prosimte.........musis tam mit dvojtecku a zavorku abys pochopila ze to je ironie?

    FRANCIMOR: no nazdar, IMO ta teplota je priserne vysoka, ceska technologie (klasicka) zakvasi pri 8° a behem cca 3-4 dni stoupne asi na 11° a pak se az do 10 od dne od zakvaseni chladi az na 2-4° pak se suduje...tomu se rika hluboky prokvaseni, nebo hlavni kvaseni, pricemz se vytvari hlavne alkohola snizi se obsah cukru...dulezity je, ze kvasinka ma pristup ke kysliku
    dokvaseni probiha v uzavrenych nadobach za nepristupu vzduchu a zvyseneho tlaku kdy kvasinka prestane srat alkohol a zacne tvorit CO2...kvasi to cca 30-80 dní, coz se odviji od cukernatosti, stejne jako u hlavniho kvaseni

    btw kupr se asi deli hlavne na 10/12/14%, podle cehoz maj i barvicky na etiketach rekbych;)
    FRANCIMOR
    FRANCIMOR --- ---
    HERRICH: co se tyce tech kvasinek tak ty co jsem pouzil ja byli dodany s plechovkou Cooper Pilsner a byli susene.Vice informaci o nich nemam.
    IMHO Cooper nema jen jedno pivo.Je jich vice a prave Cooper ale je jedno z nejlepsich a snad jedine ktere ma ten kvasinkovi usazenec.Cooper Ale se pak deli na zeleny,cerveny a zluty.pricemz cerveny je nejsilnejsi,zeleny je v pohode a zluty jsem jeste neochutnal.
    FRANCIMOR
    FRANCIMOR --- ---
    HERRICH: vcera jak jsem kontroloval hydrometrem stadium kvaseni tak jsem pak zapomel zapnout ohrivac (kvasim pri teplote 23-25*C..je tam nalepovaci teplomer a myslim ze presnost mereni timto teplomerem neni nejidealnejsi protoze je teplota dost ovlivnovana teplotou venkovni) a vzpomel jsem si na to az vecer.Pivo prestalo kvasit (prestalo probublavat a teplota klesla na 20*C)
    zapnul jsem ten vecer ohrivac znovu a dnes az prijdu domu tak uvidim zda-li to zase zacalo kvasit.Hydrometr ukazoval ze je kvaseni temer u konce (dle navodu) tak doufam ze jsem tim moc nezkazil...
    co myslis da se to touto chybou podelat?
    vyfotim az bude cas a fotky sem napasuju :)
    MUFLONEK
    MUFLONEK --- ---
    Tak přátelé dle editora článku je suché pivo - pivo v prášku - omlouvám se, ale prostě to jsem zjistila až poté co článek odešel do tisku....
    Jsem večer v redakci řvala... no nic zítra něco asi šéfovi řeknu...


    HERRICH: No existuje http://en.wikipedia.org/wiki/Dry_beer - ano použila jsem ten zpotvořený překlad translatorem, ale přeci nejsem blbá a pochopím o co go...

    no nic no... už to nezachráním a budu za blbce:O(
    HERRICH
    HERRICH --- ---
    pojem suchy pivo slysim poprvy

    a kdo spocita ty piva je u me .........eeee...........magor?
    MUFLONEK
    MUFLONEK --- ---
    POpř suché pivo je: se velká část obsahu přírodního cukru promění v alkohol. Proto není toto pivo tak hořké a nezanechává tak silnou příchuť

    pochopila jsem to správně? .o)
    MUFLONEK
    MUFLONEK --- ---
    Ahoj, netuší tu někdo alespoň přibližně, kolik druhá piv se vyrábí v ČR a kolik na světě?
    ČR odhaduji na pět stovek
    a svět statísíce?
    HERRICH
    HERRICH --- ---
    jo a
    Nejoblíbenější český nápoj - pivo - v příštím roce s nejvyšší pravděpodobností podraží. Důvodem jsou rostoucí ceny elektřiny, pohonných hmot a neúroda ječmene, kterého se letos sklidilo až o třetinu méně než v uplynulém roce. Ječmen tak bude dražší, což se na ceně piva rovněž odrazí. Zatím však není jasné, o kolik český národní nápoj podraží. „Pivovary budou při zvyšování cen velmi opatrné,“ tvrdí předseda Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Podle jeho názoru panuje na českém trhu ostrá cenová konkurence. Zdražení piva připouští největší pivovarnická skupina Plzeňský Prazdroj. „Je jasné, že zdražování vstupů se nakonec může projevit v cenách výrobků,“ uvedl Vladimír Jurina z Plzeňského Prazdroje.

    čtk
    HERRICH
    HERRICH --- ---
    FRANCIMOR:
    neni zac, to ja rad;)

    nejvetsi rozdil je v CK/nonCK (CK - moderni megalomanska technologie vyroby piva IMO svinctvo) kmenech, ale nejak markantne se to jinak nelisi, rada pivovaru si chova kmeny vlastni, prizpusobene vlastnim podminkam a maji k tomuto ucelu postavene i distribgucni stanice...pivovary, ktere nemaji na vlastni dist.st. prachy, si jezdi do vetsich a pak si je propiraji vzdy po kazdem kvaseni, ale jde to udelat jen v nekolika malo cyklech, protoze kvasinka pak degeneruje (prizpusobovani vnesim vlivum, jako je vyssi obsah alkoholu napr.) a prichazi o svoje hlavni funkce. na chut to pak muze mit vliv hlavne v pH, protize zdegenerovana kvasinka vytvori vic bokovejch sracek nez alkoholu.

    kalu se filtraci zbavis, ale odstredivka je ucinnejsi, vetsinou se filtrace aplikuje az po odstredeni, pak nasleduje chlazeni, ale ne jako v tvym pripade redenim, ale prez "klasicky" vymennik

    australsky kupr urcite na dne nema kal z chmelovaru...ten by asi pozrel jen ten nejdrsnejsi trucker;)...ale spis pujde o to, ze pivko nebude filtrovany a bude obsahovat kvasnice, o cemz svedci i tvrzeni o vitaminu B (kvasnicove pivo je jedinym "prirodnim" zdrojem komplexniho B)

    pokud mas jeste stale otevrene kvaseni (btw zajima me teplota, pri jaky kvasis) tak to nelemtej...to je furt jeste mlady, asi jako burcak, jenze je to nepitelny)...pockej, az po natlakovani a vytvoreni CO2, ktery tomu nasadi korunu..v dobrym samo..;)

    jo a vyfot to, to me vazne zajima
    FRANCIMOR
    FRANCIMOR --- ---
    HERRICH: diky moc za informace

    jak hodne zalezi na kmenu kvasnic?ovlivnuje to vyrazne finalni chut piva?
    Neda se kalu zbavit jednoduchou filtraci pres sitko?


    Australsky Cooper ma kal na dne a nak to chut piva nenici-ba posledni dousek s kalem doda pivu vyraznejsi chut..V prirucce co jsem dostal k ty souprave se pise ze piti sedimentu (kalu) zabranuje hangover (kocovine) protoze sediment je bohaty na vitaminy B a ruzne mineraly.Cooper Ale je vcelku dobre pivo,ale davam ti za pravdu ze cesky pivo je holt cesky pivo...Zvlaste pak Plzen to je pivni lek..
    dnes jsem si dal prvni ochutnavku(malou decku) z kvasiciho soudku a uz to chutna jako pivo...

    HERRICH
    HERRICH --- ---
    to s tema brzo pridanejma chmelovejma siskama neni njakej problem, protoze tto je hlavne kvuli vysrazeni trislovin a var je kvuli sterilizaci materialu (sladiny) popripade zahusteni roztoku na spravnou cukernatost

    ......dulezity je aby horky kyseliny se vysrazely s trislovinama a vytvorily lupinky(kal), 3 minuty na to staci, ale kdyz chces prihorcit tak logicky nechas ten chmel dyl louhovat, jen si uz nepamatuju, jestli to pak nepousti nejakou neplechu
    kalu se pak musis zbavit, coz se ve velkovyrobe dela pomoci whirpoolu...ale jak by se to udelalo doma netusim

    plzen stejne neuvaris, protoze tu tolik horcej kvuli pachutim vzniklym z vody jakou pouzivaj a jelikoz nepouzivas stejnou vodu, tak toho nedocilis...o podobnou vec se snazil Radegast, ale dopadli jak dopadli, me to vubec nejede
    australani pivo neumej, to je jasna vec....pivo umej akorat cesi, pak dlouho nikdo a pak bavoraci a pak uz nikdo

    budejovicky Bcka je kmen kvasnic
    FRANCIMOR
    FRANCIMOR --- ---
    HERRICH: sem to spletl...kvasinky sem tam samozrejme dodal az kdyz jsem si uvareny pivo nalil do barelu a teplota klesla po smichani ze studenou vodou...uz mi to pekne kvasi.V sobotu nejspis budu liti do lahvi...
    Varil jsem ty czech pils pul hodiny a chmelove sisticky jsem povaril taky.psali tam sice ze je mam tam mam dodat az na posledni 3 minuty varu,ale ja jsem to nak poplet a varil jsem to vsechno dohromady.Po povareni jsem pridal Cooper Pilsner v plechovce(takova sladka hmota) no a uz mi to pekne bubla :)
    budejovicky B-cka je co?
    Ja se snazim navarit neco na zpusob Pilsner urquel-horky silny pivo.
    S prvnim varem mi pomahal zkuseny Australsky varic piv-soused
    rikal ze to nevadi ze on sam chmel vari pul hodiny...
    nemate nekdo poneti jak se to projevi na vysledne kvalite piva?Cim dele se chmel vari tim je pivo horcejsi?
    LBART
    LBART --- ---
    FAERTIS: Já už pivo nepiju .... ;)
    HERRICH
    HERRICH --- ---
    kvasar je nejaka hvezda, ne? a ty pocty to je prumer?? a jak chutna hvezda??
    FAERTIS
    FAERTIS --- ---
    Tak vcera sem se potuloval kolem sentic ,) ... tak sem si domu ( do Prahy ) privezl dve PETky kvasaru ( desitku a tmave trinactku ,) .... privezl sem to sice domu na ochutnani, ale doma nikdo pivo nepije ,) kdyz najdu fotak muzu sem postnout i fotku ,) .. Mozna zbyde i trochu na tebe L-Barto ,)
    LBART
    LBART --- ---
    Zrovna vyjíždím do Budějovic.. To by bylo, abych se tam na to trochu nepodival! ;)
    HERRICH
    HERRICH --- ---
    poslal bych ti budejovicky B-cka, ale vim ja jak rychle tam dorazej a jak se o ne budou po ceste starat??
    HERRICH
    HERRICH --- ---
    kvasinky pul hodiny pred dokoncenim varu je blbina, dyk je zabijes
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam