• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KACIRKUDY TEČE, TUDY LÉČÍ - pivo odborně i neodborně, ale víceméně zmlsaně!
    HERRICH
    HERRICH --- ---
    a k žrádlu si dáte co?!?
    KACIR
    KACIR --- ---
    HERRICH: Jo, dobrej podnik, sice je to hodně turistický, ale fakt dotažený... Určitě se někdy zas vypravíme...
    HERRICH
    HERRICH --- ---
    a hlavne v ty hospode to zije;)
    KACIR
    KACIR --- ---
    A ještě dodám, že je nefiltrované a nepasterované a trvanlivost je pohých sedm dní...
    KACIR
    KACIR --- ---
    Zkušenost z minulého víkendu: Dětenické pivo (k dostání jen v místní středověké krčmě) je dobré, má docela plnou chuť a podezřele málo alkoholu...

    HERRICH
    HERRICH --- ---
    FRANCIMOR: bacha , ty kvasinky to nemusej vydrzet, ale pokud to nezmrazis, ak ti neumrou=kdyz ti to nebude kvysit tak jen zvedni teplotu
    FRANCIMOR: se svrchnim kvasenim nemam zkusenost, zato se spodnim jo......jde o dva zpusoby klasickej (8-11C) a v cylindrokonickych tancich (11-14C vyssi teplota je pouze kvuli rychlost prokvaseni, nema vliv na kvalitu ba naopak)
    FRANCIMOR
    FRANCIMOR --- ---
    nasel jsem toho malo:

    Podle způsobu kvašení je možno dále dělit piva na svrchně nebo spodně kvašená. Zatímco svrchní kvašení probíhá při 15 – 20 ºC a s využitím kvasinek Saccharomyces cerevisiae subsp. cerevisiae popř. spontánní mikroflóry mléčných nebo octových bakterií, spodní kvašení probíhá při teplotách nižších (8 – 14 ºC) a s použitím kvasinek Saccharomyces cerevisiae subsp. uvarum (carlsbergensis):

    http://www.fazole.cz/platek/art.asp?id=6123
    FRANCIMOR
    FRANCIMOR --- ---
    HERRICH: ........budu varit druhou varku,zkusim kvasit pri nizsi teplote a dyl...
    Pivo co jsem uvaril posledne je dobry,ale este asi potrebuje dozrat.Pena se neudrzi moc dlouho..zraje zatim jen dva tejdny,ale uz sem ochutnaval...nedalo mi to :)
    rad bych se dozvedel neco vice o tech kvasnicich...
    HERRICH
    HERRICH --- ---
    az vypadnu z lazaretu, tak ti k tomu napisu vic, ted nejak nemam naladu do toho tady tukat, kazdopadne kvasnice co sem o nich mluvil, ty u vas stopro nesezenes.
    FRANCIMOR
    FRANCIMOR --- ---
    HERRICH: 14:46 a u vas je ted 6:46.Problem je ze ja nejsem na netu .Bydlim v podhuri za Melbourne a k nam do pralesa vede jenom telefon coz je hrozne pomali :)
    Jedu obcas do mestecka s laptomem sednu na lavicku a dve hodky surfuju nez mi dojde baterka :)
    Rad bych pristi var zkusil klasickou metodou,zkusim se ve specializovany prodejne zeptat na kvasinky,mohl bys mi upresnit to deleni nak jsem to z tech zkratek nepochopil.
    HERRICH
    HERRICH --- ---
    dalo by se to tak rict ;) ovsem co se domaci vyroby tyce, zkouseli jsme to akorat ve skole ale stejne jsme k tomu meli mikropivovarnicky vybaveni a postupy klasicky, coz se u toho tvyho pripadurict neda...ted lsem prez pda tak az budu nekdy v noci onlajn, muzem hodit debatku (btwjakej mas casovej posun?)
    FRANCIMOR
    FRANCIMOR --- ---
    HERRICH: super takze odbornik na slovo vzaty :)
    HERRICH
    HERRICH --- ---
    nevim jesi se tomu da rikat varba po domacku, ale bydlim v pivovare;)
    jinak jsem to studoval
    FRANCIMOR
    FRANCIMOR --- ---
    HERRICH: hmmm takze pomalejsi kvaseni je lepsi.pristi varku teda zkusim kvasit pei nizzsi teplote.Vyvedlo me z miry ze to neprobublavalo ten probublovac (nevim jak se tomu odborne rika)
    kazdopadne diky za nahled odbornika.
    ty taky varis pivo po domacku?
    HERRICH
    HERRICH --- ---
    to ze to nekvasi se jenom zda, jde jen o zpomaleny proces, cim pomalejsi, tim delsi ale kvalitnejsi kvaseni, pri vyssich teplotach ty kvasinky kazdopadne tvorej desny kvantum sracek, ktery nejsou moc dobry, a muzou zanechavat pivu pachute

    kazdopadne o tom kmenu kvasinek to riözhodne je, vim hounu, jak jsou ty australsky slechteny, zeano;), tedy postupuj dle navodu
    FRANCIMOR
    FRANCIMOR --- ---
    HERRICH: hmm zajimavy je ze mi to pri teplote pod 20C prestalo kvasit.Zalezi asi na druhu kvasinek ze jo?Nebo co je hlavnim urcujicim faktorem pro kvasici teplotu?
    kvasil jsem tyden pri teplote 23C a vcera jsem natocil pivo do lahvi s pridavkem cukru(glukozi) zazatkoval a prave probiha druhe kvaseni pri teplote asi 20C.
    nestacil jsem to vyfotit mel jsem docela nabitej program...to vis s detma se obcas casu moc nedostava :)
    vyfotim pristi varku
    HERRICH
    HERRICH --- ---
    MUFLONEK: ale prosimte.........musis tam mit dvojtecku a zavorku abys pochopila ze to je ironie?

    FRANCIMOR: no nazdar, IMO ta teplota je priserne vysoka, ceska technologie (klasicka) zakvasi pri 8° a behem cca 3-4 dni stoupne asi na 11° a pak se az do 10 od dne od zakvaseni chladi az na 2-4° pak se suduje...tomu se rika hluboky prokvaseni, nebo hlavni kvaseni, pricemz se vytvari hlavne alkohola snizi se obsah cukru...dulezity je, ze kvasinka ma pristup ke kysliku
    dokvaseni probiha v uzavrenych nadobach za nepristupu vzduchu a zvyseneho tlaku kdy kvasinka prestane srat alkohol a zacne tvorit CO2...kvasi to cca 30-80 dní, coz se odviji od cukernatosti, stejne jako u hlavniho kvaseni

    btw kupr se asi deli hlavne na 10/12/14%, podle cehoz maj i barvicky na etiketach rekbych;)
    FRANCIMOR
    FRANCIMOR --- ---
    HERRICH: co se tyce tech kvasinek tak ty co jsem pouzil ja byli dodany s plechovkou Cooper Pilsner a byli susene.Vice informaci o nich nemam.
    IMHO Cooper nema jen jedno pivo.Je jich vice a prave Cooper ale je jedno z nejlepsich a snad jedine ktere ma ten kvasinkovi usazenec.Cooper Ale se pak deli na zeleny,cerveny a zluty.pricemz cerveny je nejsilnejsi,zeleny je v pohode a zluty jsem jeste neochutnal.
    FRANCIMOR
    FRANCIMOR --- ---
    HERRICH: vcera jak jsem kontroloval hydrometrem stadium kvaseni tak jsem pak zapomel zapnout ohrivac (kvasim pri teplote 23-25*C..je tam nalepovaci teplomer a myslim ze presnost mereni timto teplomerem neni nejidealnejsi protoze je teplota dost ovlivnovana teplotou venkovni) a vzpomel jsem si na to az vecer.Pivo prestalo kvasit (prestalo probublavat a teplota klesla na 20*C)
    zapnul jsem ten vecer ohrivac znovu a dnes az prijdu domu tak uvidim zda-li to zase zacalo kvasit.Hydrometr ukazoval ze je kvaseni temer u konce (dle navodu) tak doufam ze jsem tim moc nezkazil...
    co myslis da se to touto chybou podelat?
    vyfotim az bude cas a fotky sem napasuju :)
    MUFLONEK
    MUFLONEK --- ---
    Tak přátelé dle editora článku je suché pivo - pivo v prášku - omlouvám se, ale prostě to jsem zjistila až poté co článek odešel do tisku....
    Jsem večer v redakci řvala... no nic zítra něco asi šéfovi řeknu...


    HERRICH: No existuje http://en.wikipedia.org/wiki/Dry_beer - ano použila jsem ten zpotvořený překlad translatorem, ale přeci nejsem blbá a pochopím o co go...

    no nic no... už to nezachráním a budu za blbce:O(
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam