• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    WHITESCORPIOThe Dune - Kultovní dílo Franka Herberta a vše okolo - see HOME!
    ANKETA! Jak hodnotite pokracovani a predehry sagy duna z pera Briana Herberta a Kevina J. Andersona ?

    Pokus o prelozeni BG litanie:

    "I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration. I will face my fear. I will permit it pass over me and through me. And whan it has gone past I will turn the inner eye to see its path. Where the fear has gone there will be nothing. Only I will remain."

    "Nesmim se bat. Strach zabiji mysleni. Strach je mala smrt prinasejici naproste vyhlazeni. Budu svemu strachu celit. Dovolim mu, aby prosel preze mne a skrze mne. A az projde, pohlednu vnitrnim zrakem na jeho cestu. Kde byl strach, nic nezustane. Zustanu pouze ja ."
    rozbalit záhlaví
    IKARI
    IKARI --- ---
    WIRUSS: tys mel z tohohle filmu pocit, ze je to jen o boji a pomste? hmm ... mam docela pocit, ze mluvis o jinem filmu - od lidi spis slysim, a ja si to myslim taky, ze vyjadruje pointu knihy jasneji, nez ta kniha (coz neni zase tak zvlastni, sam Herbert myslim rekl, ze napsal Spasitele Duny, protoze moc lidi nepochopilo poselstvi Duny :D jestli si to vybavuju dobre)

    a to srovnani s Lynchovou dunou me mate jeste vic ... tam se moc do paulovych myslenek nepodivame, respektive podivame, ale ten film se ani nesnazi nebyt cistokrevnym "heroes journey", ta cast varovani pred charismatickymi vudci se vytratila - potom to co mame z Paulovych internich monologu jsou zabery na nej s voiceoverem toho co si mysli ... coz neni uplne vrcholna filmarina :D "Weirding Module" taky dost zasadnim zpusobem meni roli fremenu v pribehu, rekl bych ne uplne dobrym zpusobem, a Chani tam prakticky roli nema

    jak jsem rekl, ja Lynchovu mam rad ... ale hlavne kvuli atmosfere a vizualu - mam rad tu vystrednost, to "obludarium", potom ten kulturni presah: dalo to do znacny miry tvar Dune, ze ktery pak cerpaly hry a podobne, a je to pravem kultovni klasika .... ale ze scenaristickyho hlediska je to katastrofa :D sam Lynch k tomu filmu moc nehlasi a komplikovana produkce se docela podepsala na tom, ze misty ten film pusobi jako odhozene dite
    WIRUSS
    WIRUSS --- ---
    IKARI: Ne filmově to jde vyprávět, jen to musí být abstraktnější a i když to nebylo ono ta s tímto si Lynch poradil mnohem lépe. Nemuselo to být tak abstraktní, kdyby použili průvodce k čemuž mohla sloužit přesně Alia v dané scéně a hrát roli Paulova hlasu v hlavě, ne opravdu vize budoucnosti se netočí tak, že herec čumí na svoji ruku a ještě to popisuje blbě... Že s tím jde pracovat a Villeneuve to dokáže bylo v prvním díle přesně vidět se střihy a trochu jiným pojetí kamery a opakování dané scény při použití Hlasu, bohužel i na tohle se ve druhém díle z vysoka...

    Ano pokud z většiny a jedné hlavní postavy národa uděláš náboženské fanatiky, tak pak musíš některé věci přehrávat i jinde a je to přesně ten "boj" v Paulově hlavě hozený na postavy, které ho naprosto nepředstavují. To jak se Jessica cítí při pohledu na Paula bylo hezky ukázané a i docela dobře zahrané ve scéně ve stanu v první díle, aby se pak z Jessici stala prakticky jednorozměrná postava.

    K Chani, opět kdyby jsi jí nepoužil k tomu, aby hrála jednu stranu mince, tak tohle opět nemusíš řešit. A většinu doby mohla dělat to samé, jelikož tak je i popsaná v knize. Opět to bylo jen špatné scénáristické rozhodnutí (napíšu to lépe než autor) a dává to logicky menší smysl zvláště na naprosto nepatrném čase, který Paulovi dali, aby se z něj stal "mesiáš". Opět jen hloupé rozhodnutí, že to nacpali do nějakých 6 měsíců, když mohli pro příběh nedůležité části knihy vyškrtnout, ale stále se mohl konat 3 roky. Tady se reálně nedá stihnout ani to přemísťování vojsk atd...

    K džihádu je prakticky jasné, jak začne další film, jelikož tady není kam uhnout, jelikož se velkorody nestáhli. Pokud by to tak bylo i v knize, tak by Paul zničil ložiska koření, jelikož on byl primárně Fremen, ne nějakej blbej vévoda jemuž šlo o společenskou moc, to je to co film naprosto popírá a nechápe jak je popsaný celý národ a z jaké filozofie vychází a po desetitisíce let na ni navazuje...

    A ne podstata toho příběhu není o nějakém boji a pomstě, to jsem si tak myslel když jsem to poprvé četl v patnácti...


    TYRAEL: Taky když jsem koukal na videa s ní (ještě jsem ji ani neviděl naživo), tak mám podobný názor, tedy společně s Concordem a právě kvůli němu ji ještě nemám, jelikož zabral to místo, kam bych jí dal ;-). Popravdě jsem docela rád, že jsem trochu počkal, jelikož už jsem ji na Legu měl v košíku za nějaké 4,2 nebo 4,4k co z počátku měla a kdybych ji za to koupil tak by mě docela štvalo, že ji nyní mohu mít za 2,9k...
    IKARI
    IKARI --- ---
    TYRAEL: taky jsem koupil :D ale jeste nebyl cas stavet
    TYRAEL
    TYRAEL --- ---
    Na Duně 2 jsem ještě nebyl, plánuju první volnej víkend, který budu mít.
    Jako náročný fanoušek předlohy (a předlohy předlohy - Sabres of Paradise) jsem zvědavej, jak Villeneuve podá Fremeny a rozhodně pak poreferuju.
    Každopádně za odměnu za příšernou včerejší směnu v práci jsem si nadělil tenhle krásný dárek. Za mě fakt to nejlepší co lego za poslední dekádu vyrobilo:
    LEGO Dune Atreides Royal Ornithopter REVIEW | Set 10327
    https://www.youtube.com/watch?v=h7wRnvlombM
    LYNCH
    LYNCH --- ---
    VON_GILOTINE: adi mně fakt dostal jen ten rychlej střih
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    LYNCH: jo to me taky zaskocilo ze se tam na to vlastne pet minut pripravujou a zminujou ze tam bude nevim do leta nebo 90 dni nevim a strih na poustni mys a celek vycvik hotov.
    Vlastne sem mel radost, tahle pasaz bejva v holywud filmech hrozna prazdnota, ze to preskocili hehe. Ale nezvyk to byl.strasnej
    TRAGED
    TRAGED --- ---
    LYNCH: Zkrácení jakého výcviku? Života v poušti? Vždyť přece proroctví jasně říká, že bude znát zvyků jejich. Je vynechán naopak výcvik Fremenů v Benegeseritskem stylu boje, prostě už jsou dost dobří i bez toho a z Fedajkynu udělali proště fremenske slovo pro bojovníky, místo elitní skupiny bojovníků kolem Paula.
    LYNCH
    LYNCH --- ---
    mně to celý ani mevadilo až na to brutální zkrácení Paulova výcviku, z toho jsem paf ještě teď
    IKARI
    IKARI --- ---
    WIRUSS: prave spousta toho, co se v ty knize deje se odehrava v hlave Paula nebo Jessicy, ale to jaksi nemuze fungovat ve filmovy podobe - je potreba ty myslenky nejak vyslovit nebo vyjadrit, takze co se imho tady stalo je to, ze Chani a Jessica prevzaly na sebe casti z Paulova vnitrniho boje, a Jessica konkretne jeste musela jasneji vyjadrit svuj vztah k Bene Gesserit - proto jsou ty postavy o dost jiny, ale prave kvuli zachovani tech stejnych zakladnich myslenek v jinem mediu

    co se Chani tyce, tak tam to vlastne nemohlo vypadat jinak - ona ted se svoji novou roli jako skeptik Paulova mesiastvi asi nemohla byt indeferentni k tomu, ze si on vybral tuhle roli, a zlomeny srdce tohle s clovekem udela - v knize asi akorat musela zvyknout na to, ze neni oficialne Paulovou zenou, ale jen v praxi, ve filmu by musela zradit sama sebe, aby mohla s Paulem zustat - me to osobne docela zasahlo (i kdyz by me to asi zasahlo vic, kdyby ji hral nekdo jiny :D ale whatever)

    co se tyce zacatku dzihadu, tady jsem mozna taky trochu v rozpacich, ale nemuzu soudit, tady strasne zalezi na tom co udela dalsi film, coz byl zjevne i duvod proc to udelali takhle - takhle je ten pribeh mnohem otevrenejsi a umoznuje primejsi cestu jak navazat pokracovani, oproti knizce, ktera byla mnohem uzavrena - asi to dava smysl kdyz si clovek uvedomi, ze kouka na trilogii, ale fakt zalezi, jak zacne dalsi film

    jinak ja jsem osobne dost nadseny z toho jak se jim podarilo zachovat podstatu pribehu, ale zmenit veci okolo dost na to aby to bylo jednak koukatelnejsi spis nez ctivy a druhak aby tam bylo dost noveho, aby si rekneme ta adaptace zaslouzila vlastni existenci :D uprimne takhle si predstavuju, ze by mela adaptace knizky vypadat
    WIRUSS
    WIRUSS --- ---
    To jak vzniknul džihád (hele další nepřátele jdem na ně) a to co se stalo s Chani (nevybral jsi si mě, seru na tě jdu do pouště). Přitom oboje mělo v knize úplně jiný, daleko více logický průběh...
    IKARI
    IKARI --- ---
    WIRUSS: hmm, asi se uplne nechytam, co mas na mysli, z ceho na co se ten vyznam zmenil - me prijde prave relativne podobny, i kdyz v nem ruzne postavy hrajou jinou roli
    WIRUSS
    WIRUSS --- ---
    IKARI: hele jako já, i když jsem se kroutil, to bral do samého závěru OK, a ty změny mě sice vadili, ale chápal jsem to. Bohužel ten konec, který dává zcela jiný význam celému dílu to bylo moc...

    Kdybych to přirovnal, tak je to něco podobného, kdyby se Lucas během natáčení Návratu Jediů, že vlastně to podstatné na celých SW je příběh hrdinných medvídků (Ewoků) bojujících klacky, proti moderním strojům...
    IKARI
    IKARI --- ---
    WIRUSS: tak jsem videl a mam to naopak - ja to bral tak ze zmeny jsou nevyhnutelmy a i zadouci, zvlast u knizky s takovymhle rozsahem psany v tomhle stylu, takze jde spis o to jak se ty zmeny zvladnou a tady mi to fungovalo fakt dobre :)

    jak mam v knizce radsi prvni pulku, nez tu druhou, tady se mi libi spis ten druhy film, nez prvni
    TRAGED
    TRAGED --- ---
    IKARI: Myslíš 3. čtvrtinu ;-] v režimu Previously on Dune :-)
    IKARI
    IKARI --- ---
    WIRUSS: jeste jsem nevidel, ale docela tezko verit, ze by ten film mohl byt v necem horsi, nez druha pulka Lynchovy Duny :D (jakkoliv mam Lynchovu Dunu rad)
    LYNCH
    LYNCH --- ---
    WIRUSS: teď jsem přijel z kina..souhlas asi i s hodnocením i když si to nechci připustit.. knihu jsem nečetl, ale to brutální zkrácení děje kdy se Paul učí od fremenů mně teda dost zklamalo(((
    BEEBA
    BEEBA --- ---
    WIRUSS: strasne nerad to pisu, ale mam to podobne. A strasne me zklamala hudebni a zvukova stranka. Cekal jsem (moje chyba), ze se do toho Zimmer zase opre jak u jednicky (obe ty alba, ktery k tomu udelal, povazuju za naprosto genialni), ale dockal jsem se v podstate jen remixu.

    Pujdu urcite jeste nekolikrat a zkusim se tomu otevrit a uzit si to jak to je:)
    WIRUSS
    WIRUSS --- ---
    TRAGED: No tak hlavně kompletní popření mnohoženství, to ke fremenům nesedí a vlastně kompletní nechopení celého národa. A změny některé nepodstatné ok, ale to jak přistupuje Jessica k Paulovi je dost mimo, naprosto jiný význam vztahu s Chani, vyškrtnutí Alii, extrémní urychlení, kde se děj nemohl trvat skoro ani půl roku. Absence filozifického přesahu, jaký význam mají zděděné vzpomínky, co je vlastně Paul zač (to zatím každý film zvládl mnohem lépe) A naprosté překopání závěru a proč vlastně vnikl džihád. Tedy kompletní popření jednoho z hlavních významu knihy...

    Jako první film za mě 5/5, tohle tak 3/5 vizuál, režie i herci super, ale opět si scénárista myslel, že je takový borec, že napíše něco lepšího než autor, jehož ověřilo 60 let...
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    How 'Dune 2' Pulled Off The Harkonnen Arena Scene With Infrared
    https://variety.com/2024/artisans/news/dune-2-shooting-arena-fight-scene-infrared-1235927682/?
    TRAGED
    TRAGED --- ---
    BRAMBOROVY_KRAL
    BRAMBOROVY_KRAL --- ---
    SHEALA: Me ty zmeny davaji smysl, kdyz se na to podivas skrze oci prumerneho divaka filmu, ktery knizky nikdy necetl, nebo maximalne cetl jen Dunu. IMO Villeneuve se snazi kompenzovat drobny "nedostatek" prvni knihy, kde Muad'dib nebyl dostatecne jasne vyobrazen jako anti-hrdina, nebo resp. alespon jako moralne seda postava. Tak tam Villeneuve proste nastrcil Jessicu s Chani aby divakum polopate vysvetlovali, ze slepe nasledovat spasitele neni nutne dobry napad. :P
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam