• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LEWINRakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    SPLIFFBOY: proto ty tanečky... myslím, že se i na medicíně vyučuja jak správně sdělit diagnózu, věřím, že na to bude určitě i nějaký krásný graf... ale jako u každýho takovýho sdělění jde o individuální nastavení člověka, proto je třeba čas aby tě odhadli jestli to dáš nebo nedáš a mají na tebe jít opatrně.

    Můj táta třeba diagnózu slyšet nechtěl. Chtěl aby to řekli mamce a nebo mě a pak se ptal jenom budu žít?
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    SPLIFFBOY: sdělění diagnózy že máš nemoc, která je ve společnosti tabuizovaná je normání stav šoku. Na to jak se chová tělo, mozek a člověk v šoku je výzkumů hromada.....
    SPLIFFBOY
    SPLIFFBOY --- ---
    CORNELA: mě přijde hrozná blbost tohle: "a dalsi vec ze pacient s onko diagnozou si po jejim oznameni v 90% pripadu nepamatuje nic" - kdo to tvrdí? nějaký seriózní výzkum? lze uvést zdroj? faktem je, že 90 procentum pacientů otázku, co si pamatují z doby oznámení diagnózy, nikdo určitě nepoložil. Kdokoliv takový výzkum provedl, mohl se dotázat určitého vzorku pacientům a je otázkou, ke komu se dostal a na kolik je pak takový vzorek reprezentativní. je samozřejmě diametrálně odlišná zkušenost staršího churavějícího člověka, který už třeba nezvládá úplně držet krok s tím, co mu kdo o jeho stavu v rámci lékařské péče sdělí, a pak zkušenost člověka v produktivním věku, který se té diagnózy třeba děsí a intenzivně o ní přemýšlí (v prvních dnech v podstatě neustále - tak chápu to zmiňované "hodinu po hodině"). já šel k vyšetření po víkendu plných obav, kdy mi v pátek večer došlo, proti čemu možná stojím, a v průběhu víkendu jsem nad tím intenzivně přemýšlel a připravoval se na varianty, co by mě mohly čekat. a pak ti naopak přijde strašně mučivé to, jak doktoři nejprve raději ohleduplně krouží okolo a nikdo to nechce hned natvrdo říct. prošel jsem během pondělí čtyřmi různými zdravotnickými zařízeními a v prvních dvou zůstala ta obávaná diagnóza tak strašidelně nevyřčena v pozadí, hledali se k ní jakoby šetrnější alternativy, které se ověřovaly, a zůstávalo tam to nedokončené "a nebo...", dokud jsem se po něm nezačal sám pídit. tyhle "milosrdné" tanečky můžou třeba pacienta zmást, pokud se chce upínat k nějaké naději, že je vše ok, nicméně věřím, že většina lidí chce vědět, na čem doopravdy je a hlavně co s tím lze dělat.
    SHASHA_KRASTY
    SHASHA_KRASTY --- ---
    CORNELA: kazdopadne ano, ve spouste pripadu by se to melo pacientum opakovat.. hlavne teda jim rikat, ze se prakticky se vsim da dneska bojovat, at nic nevzdavaji, zivot nekonci.... pro me opravdu nejhorsi zazitky z cely lecby bylo sledovat lidi, kterym clovek v ocich vidi, ze ten boj uz vzdali nebo to chtej aspon uhrat na "plichtu" .. z toho sly obcas depky i na cinicky prase, jako sem ja.. :o(
    SHASHA_KRASTY
    SHASHA_KRASTY --- ---
    CORNELA: myslim tim cas od toho, co me to urolog rekl (samozrejme s tim ze "vypada to, ze..") az do ty chvile, kdy bylo vice nez jasny, ze mam v sobe zhoubnej nador.. je to tri roky, ale fakt si to vybavuju, jakoby to bylo pred tydnem.. asi tak :o)
    nejvic si teda pamatuju ten vyvoj emoci a mysleni z neceho jako "je to v prdeli", pres "tak si pro me pojd ty kundo zubata" az po "vyporadal jsem se uz i s horsim, tak pojdme se rvat, bude sranda" .. ted s odstupem casu se tomu uz jenom smeju .. :o)
    SHASHA_KRASTY
    SHASHA_KRASTY --- ---
    CORNELA: teda nevim, ale ja si pamatuju od oznameni diganozy zhruba tyden skoro hodinu po hodine... a pamatuju si to i ted, kdy to bude 3 roky ... nebo asi nechapu jak to myslis.. :o)
    PTACOPYSK
    PTACOPYSK --- ---
    HYSTERIA: to je běžné, že například metastázy na plicích se zjistí při rutinním, např. předoperačním vyšetření ....
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    HYSTERIA: no ze sla k doktorovi vis?
    HYSTERIA
    HYSTERIA --- ---
    LENDULIK: dobře. neměla tedy žádné příznaky ani obtíže.
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    hele ja jsem měla zkušenost, že moje teta po 5 letech chema prisla s tim, ze na karlaku na hematologii ji rekli ze zadnou rakovinu nema... dokonce mela vysledky testu a tak... akorat, ze v tom papiru bylo napsany rakovina v pokrocilym stadiu... jenom ona proste slysela ze rakovinu nema.... nejaka sestricka dobra duse treba rekla pani, tak treba to neni tak zly a nemocnej slysi uplne neco jinyho, protoze ceka na nejakou tu nadeji...... jako urcite je to tezky, neumim si predstavit... ale verila bych spis nejakym tem papirum holt no....

    samozrejme babicce preju jen to nej a plno zdravi!! drzim palce a me samotnou zajima jak to dopadne...
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    nez sla k doktorovi byla uplne zdrava!
    PTACOPYSK
    PTACOPYSK --- ---
    HYSTERIA: mně by zase zajímalo to "zdravotnické zařízení", kde vyloučili rakovinu a diagnostikovali parazity .... klidně do pošty, pokud to nechceš psát sem
    PTACOPYSK
    PTACOPYSK --- ---
    HYSTERIA: jenže jak píše Cornela, těch 30 kg dole bude spíš nemocí jako takovou, než léčbou .... a vedlejší účinky léčby také bohužel bývají, ale to je daň za to, že ta léčba je účinná a pomůže
    HYSTERIA
    HYSTERIA --- ---
    dám vědět, jak to dopadlo...
    HYSTERIA
    HYSTERIA --- ---
    Ať je to co je to, do té doby, než jí začali léčit na rakovinu (i když předtím žádné potíže neměla) tak byla naprosto v pohodě. Teď má dole 30 kilo za dva měsíce a umírá nám před očima. Pro mě za mě, ať jí pomůže třeba léčitel, nebo sousedka čarodějnice, hlavně ať jí je líp.
    (p.s. babička ještě není zas tak úplně stará)
    PTACOPYSK
    PTACOPYSK --- ---
    ono by bylo totiž super, kdyby se každému pacientovi mohl lékař věnovat tři hodiny, akorát ne každému dojde, že aby to fungovalo, by si museli platit třikrát vyšší zdravotní pojištění, protože tu práci lékaře taky musí někdo zaplatit .....
    PTACOPYSK
    PTACOPYSK --- ---
    CORNELA: tak já jsem na 90% přesvědčená o tom, že babička od HYSTERIA narazila na nějakého léčitele, který se snaží vytěžit z cizího neštěstí, vytáhne z rodiny tisíce, případně desetitisíce cash, odpovědnost nenese žádnou, protože v živnosťáku má napsáno "poradenství životního stylu", babička dostane falešnou naději a "léčba" ji bude stát drahocenný čas, kdy by mohla podstupovat účinnou léčbu (na kterou pak může být pozdě). Jakmile slyším o parazitech, kvasinkách či chlamydicíích, a o imunitě, bliká mi červená kontrolka. Bohužel laik není často schopen rozlišit, jestli je "zdravotnické zařízení" seriozní, navíc to kolikrát zaštiťuje klidně u MUDr. Pacient je spokojený, protože narozdíl od doktorů se mu věnují a slíbí účinnou léčbu bez vedlejších účinků. Ach jo. No kéž bych se mýlila :-(
    SPLIFFBOY
    SPLIFFBOY --- ---
    SHASHA_KRASTY: já si právě letos celkem naložil (denní studium k fulltime jobu)... teď najednou tahle diagnóza. a mě se bytostně nechce preventivně polevovat ve svých plánech a cílech. pustili mě z nemocnice druhej den po operaci a třetí den už jsem pracoval z domova. tak právě doufám, že pracovat z domu zvládnu i pak v případě hypotetického absolvování chemoterapie a s přednášejícíma se taky nějak domluvím. teda vůbec nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby rozbor dopadl tak, abych na to celý mohl zapomenout hned a nic dál neabsolvoval. dík za nabídku, pokud bude třeba, možná se ozvu... plus se třeba budu hloupě ptát tady :)
    SHASHA_KRASTY
    SHASHA_KRASTY --- ---
    SPLIFFBOY: ja jsem vicemene celou chemosku stravil na horach na snowboardu (mam to z domu na sjezdovku autem cca 23 minut), dokonce sem, kdyz jsem mel cas, behem toho (na neschopence) chodil do prace (delam teda s kompem) ... fakt spatne (prirovnal bych to k lehkymu herakovymu abstaku) me bylo za ty tri mesice jednou a to pres noc zrovna v den, kdy za mnou rano (po te noci) prisel pan ourada na kontrolu neschopenky - fakt vtipna souhra nahod.. :o)
    Jinak teda jak pises - je to hodne individualni. Treba podle me jediny co te nejakym zpusobem ovlivnuje je ta neustala chemicka pachut v puse, ale na tu si clovek zvykne. Taky je clovek rychleji unavanej, ale to neni az tak strasny.
    Nejaky rady co delat a nedelat ti davat nebudu, preju ti at mas nador nezhoubnej a ty martyria podstupovat nebudes muset. Ale kdyztak klidne napis, ja osobne sem totiz moc rad, ze hned prvni den chemosky sem potkal cloveka, kterej me dal par dobrejch rad. V prubehu casu se bezezbytku potvrdili... :o)
    SPLIFFBOY
    SPLIFFBOY --- ---
    SHASHA_KRASTY: mám dotaz, na tebe, možná i na ostatní. když se zahájí chemoterpie, je člověk až do skončení všech sérií nepoužitelnej? myslím stran pracovní neschopnosti, studia, atd. je mi jasný, že tam budou velký individuální rozdíly jak v léčbě, tak v jejím přijímání pacientem, ale pokud se to dá aspoň náznakem zobecnit...
    jinak já jsem týden po operaci, histologickej rozbor bych měl dostat při vyndání stehů příští středu.
    tak se uvidí...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam