• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LEWINRakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
    JAACOB
    JAACOB --- ---
    Zkusim nastrelit dotaz.
    Mate nekdo tip kam se podivat, s kym se pobavit, co googlit v pripade rakoviny jater u maleho dvojcete - holcicky 2,5 roku?
    Nejsem zadnej ezo blazen, spis me zajima, jestli neexistuje nejaka moznost experimentalni lecby / imunoterapie / protonove delo nebo podobneho. Doktori nad ni z nicehonic zacinaji lamat hul, sam nemam moc dobre informace, ale zkusim alespon v kostce...
    Velkej nador jater, bez metastazi, ale prvni chema ji hrozne vyridila (dalsi nemoci, imunita komplet v minusu), ted kdyz uz vypadala, ze se zlepsuje (zacala poradne jist, hrat si a tak), tak prisli doktori s tim, ze to asi uz nepujde nijak resit a mel by se chystat vicemene plan na doziti. Kolem toho nadoru vznikla nejaka infekce (houba?), takze kombinace velikosti a tohohle tyfusu pry znemoznuje transplantaci nebo odebrani tkane a dalsi chema by ji pry vyridila taky. Takze se aktulane nasadi nejaka podpurna lecba a maximalne pry existuje minimalni sance, ze by ji pojistovna uhradila nejakou experimentalni lecbu - a na tu se vicemene ptam...
    Omlouvam se, mam dost zamlzene info, pri prijimani tehle informace trochu vynechava rozum, pamet a podobne, takze rodice, teprve vstrebavaji sok...
    TANAIS
    TANAIS --- ---
    MOODYCAT: dekuju. To mi pro zakladni orientaci staci.
    MOODYCAT
    MOODYCAT --- ---
    TANAIS: Rakovina neni jedna nemoc, takze nejstrucnejsi odpoved je “tezko rict tak z hlavy”.
    Jinak jestli myslis ciste nadvahu - tukova tkan ma nejaky hormonalni pusobeni, takze ciste teoreticky muze mit vliv na nektery hormonalne dependentni tumory, napr. ca vajecniku, prsu, delohy...
    S nadvahou se ov koz casto poji taky spatny zivotni styl a urcity druh stravy, a to pak muze samozrejme mit vliv u nekterych typu nadoru, najmä kolorektalniho karcinomu, ale i jinych.
    TANAIS
    TANAIS --- ---
    Asi blbej doraz, ale může rakovinu způsobit / výrazně negativně ovlivnit nadváha?
    ZANNA
    ZANNA --- ---
    TANAIS: Držím palce! Hodně štěstí a síly.
    TANAIS
    TANAIS --- ---
    Tak téměř po dvou letech je mnohočetný myelom zpět. Mámu čeká asi další transplantace. Tak držte palce.
    Teď jí ubývá hemoglobin a máma je hodně unavená, stačí pár kroků a je úplně hotová. Ach jo...
    ZANNA
    ZANNA --- ---
    ZANNA: A ještě poslední.
    Alternativní medicína. Maminka měla druhou recidivu. Mezi tím chodila k léčitelce TČM, i teď má nějaké kapičky. Nedokážu posoudit, jak moc pomáhájí opravdu, a nakolik pomáhají díky maminčině víře.

    Tatínek je úzkostný typ, bylinky ho .... Nejvíc zabírá sebrat všechny příbalové letáky a chválit, jak to dobře snáší.
    ZANNA
    ZANNA --- ---
    ZANNA: A ještě kousek toho, co bylo těžší.
    Není tak lehké získat recept na lék, který má pacient brát. Člověku léčenému na urologii nebo gynekologii musí něco předepsat praktik, něco internista. Ani odběry krve nebyla žádná legrace. V Praze to bylo potom snazší než na Moravě, ale spíš protože pracuju ve zdravotnictví.

    Pokud je pacient předán do ambulantní péče, ale ještě není schopen se “sám” dopravit na pravidelné kontroly není nárok na sanitku. Předpokládá se, že máte auto (mimo neomezeného času). V Praze krátkodobě řešeno taxíkem.

    V případech, kdy jste odkázáni na informace od rodičů a lékař nemá potřebu to znovu opakovat, můžete být ztraceni.

    Při zdravotních obtížích, které dobře znáte od dětí, nemůžete použít stejné metody jako na děti a přemluvit dospělého člověka ke spolupráci je hodně těžké.

    Jinak velká poklona onkogynekologii u Apolináře a onkourologii Královské Vinohrady.

    MOODYCAT
    MOODYCAT --- ---
    ZANNA: Preju, at je vse ok.
    ZANNA
    ZANNA --- ---
    Tak po půl roce, asi úspěsného (ťuk, ťuk), boje s oběma rodiči. Kousek toho, co se mi osvědčilo a pomohlo.
    Říct dětem, že nejvíc mi pomohou svým klidem, ikdyž já už budu ztrácet nervy.
    Vstřícný přístup lékařů a sester. Nejvíc v tom, že si mne zvali, abych bych byla přítomná sdělení důležitých informací. A naučili mne práci odborné sestry.
    Od svěrení rodičů do péče lékaře s příslušnou odborností naprostá důvěra v lékaře. Konec dohledávání na internetu, případné otázky (často na základě předchozího brouzdání internetem) si nechat zodpovědět lékařem. Stejně tak na všechny pochybnosti nic nevymýšlet, ale zeptat se. Otázek je nakonec mnohem míň než domněnek na základě kusých a někde zaslechnutých informací.
    LEWIN
    LEWIN --- ---
    KOCOURMIKES banned. Trochu jsem to tu promazal a omylem smazl i poslednich par prispevku (cca 40) nejen jeho, ale i ostatnich. Tak se nehnevejte :)
    MOODYCAT
    MOODYCAT --- ---
    Ta studie s disulfiramem ma podle toho, co jsem koukala, mit prvni vysledky teprve v roce 2019.
    MOODYCAT
    MOODYCAT --- ---
    KOCOURMIKES: V UVN jsem byla pracovne trikrat, naposledy tak pred trema mesicema, na indikacnim seminari chorurgicky kliniky.
    Po trech letech skutecne neni mozne mit atestaci, na kterou je potreba pet let.
    UVN nema luzkove onkologicke oddeleni, pouze ambulanci, takze nevim, proc bych tam hledala novej flek.
    MOODYCAT
    MOODYCAT --- ---
    KOCOURMIKES: Neoplazie ty vole. Jsi si precetl v Top Divce novy slovo a ted ho furt pouzivas, co.
    MOODYCAT
    MOODYCAT --- ---
    Kdo je tady spravce? Lze zajistit Kocourovi ban?
    ZANNA
    ZANNA --- ---
    KOCOURMIKES: Ano, bude to jeden z mých ojedinělých mínusů na Nyxu. Je hezké, že si do něco zapálený, nechceš si na to udělat auditko? Třeba najdeš spřízněné duše.
    ZANNA
    ZANNA --- ---
    CORNELA: Odkazy na novinky a idnes? Už to vidím, jak nám některý z lékařů říká: Četl jsem na novinkách o takové léčbě...
    A nebo naopak, třeba dneska: Pane profesore, četla jsem na novinkách, že ta operace nebyla nezbytná.
    Jsem dokonce zástance alternativních způsobů léčby. Jenže zrovna u onkologicky nemocných pacientů vidím roli psychiky a důvěry v lékaře jako téměř zasádní. Pochyby a falešné naděje v zázraky moc nepomůžou.
    Rozhodně si nemyslím, že prostudováním všech studií, budu chytřejší než týmy lékařů, které každý pacient obejde.
    Ale asi se tím nechci víc zabývat, jsem jen lehce manická po kafe :-)

    MOODYCAT
    MOODYCAT --- ---
    KOCOURMIKES: Nic jako prvni, druha nebo desata atestace neexistuje.
    ZANNA
    ZANNA --- ---
    KOCOURMIKES: Starám se teď o oba rodiče s rakovinou. Pokaždé, když je tu příspěvek, jdu s nadějí, že tu potkám lidi, kteří řeší podobné problémy jako já.

    A většinou jen ty. Vždycky mne to rozladí a je to důvod, proč tu nikdy nenapíšu. Skoro bych řekla, že na tom bude stejně víc lidí.
    TANAIS
    TANAIS --- ---
    CORNELA: Plzeň je super.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam