• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NATASHATěžký život básníkův
    MAEROR
    MAEROR --- ---
    NATASHA: Příjemné zjištění - čtenář je partner, ne cifra v prodejnosti... (Ano, já vím, doba je jiná...)
    MAEROR
    MAEROR --- ---
    NATASHA: Ano, ten marketing je za tím cítit - a radujme se, když se poezie prodá co nejvíc, že? Jen přemýšlím nad tím, kolik lidí naopak odradí pocit, že byli podvedeni... nebo že z nich někdo dělá naivní utráceče...
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    VANEK: Dá se to snadno zjistit čtením předmluv. Třeba Kundera, editor almanachu z roku 1959, píše v první větě předmluvy: "Do tohoto Almanachu poslal každý básník svou nejmilejší báseň z tohoto roku nebo z posledních let."
    A později dodává: " (...) Proto Básnický almanach zcela nutně a do jisté míry nezávisle na vůli svých pořadatelů vypadal tak, jak vypadal. Nebyl nikdy osobitým výběrem toho nejlepšího, co v české poesii vzniklo, nýbrž spíš více méně objektivním přehledem toho, jak v té či oné době byla česká poesie na celé šíři a ve všech liniích své "fronty"."
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    MAEROR: Nazvat to Nejlepší české básně je strategické; koupí si to víc lidí.
    A odhaduji, že i s vyvoláním debaty se počítalo.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    RICARDERON: To je opravdu roztomilý přehmat.
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    IVAN BLATNÝ TENTO VEČER IL. KAMIL LHOTÁK, VZÁCNÉ!! (1475284153) - Aukro - Aukce OnLine
    http://aukro.cz/ivan-blatny-tento-vecer-il-kamil-lhotak-vzacne-i1475284153.html
    hehe, jsem měl špatný link v copy. Ale je to společně vážně vtipné, tak to nechám...:)
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    Toužíli někdo po exilových věcech a má na ně nekřesťanské peníze, neb kvačí na Aukro. Já oba Blatné mám a za 250 jednoho:
    YouTube - Lesný Ninja
    http://www.youtube.com/watch?v=ul6zEuxOPNw&feature=player_embedded#at=322

    KUndera za 1500 je úlet.
    VANEK
    VANEK --- ---
    Mimochodem, netuší někdo, jak vznikaly výroční Básnické almanachy na přelomu 50. a 60. let?
    MAEROR
    MAEROR --- ---
    VANEK: Jsouť tací permanentní dštiči... :-)
    Nicméně jako "výbor" nebo podobná pofidérní chrestomatie by to přece jen mělo méně oprávněně protestujících.
    NAMESICNIK
    NAMESICNIK --- ---
    to ano. ono, nazvat něco Výroční sborník... nebo Nejlepší... je vymezení zavazující.
    VANEK
    VANEK --- ---
    NAMESICNIK: Výroční sborník je něco poněkud jiného než Moderní ...ká poesie.

    MAEROR: Vsadím boty, že by se naopak dštilo, že tam chybí spousta českých poetů/poesí a vůbec to není reprezentativní.
    MAEROR
    MAEROR --- ---
    NAMESICNIK: Vzhledem k tomu, že vybrat objektivně nejlepší poezii prostě není možné (a všem je to jasné), stačilo ty sborníky nazvat jen "České básně XXXX" a všechen ten poprask kolem by nebyl... Dokonce by pak ten výběr určitě chválili i mnozí z těch, kteří teď dští síru, troufám si tvrdit. Jenže...
    NAMESICNIK
    NAMESICNIK --- ---
    mě se tedy zdá, že cenit v poezii a dávat pořadí sbírkám spíš poezii škodí. v téhle souvislosti mě napadla jiná forma třídění básní. jedním okem jsem v posledním Hostu viděl dopisovou polemiku na téma knihy Nejlepší česká báseň. pisatel podotýká, že publikace neobsahuje nejlepší české básně... koho by to napadlo, že? mě se líbí, že něco takového vůbec existuje. a může vyjít.
    táta mi loni hrdě ukazoval sborník americké poezie z roku 1947, který odchytil v antikvariátu. četl jej v mládí dodnes ho má rád. a pokud by se tohle někomu stalo i třeba s Nejlepší českou básní, budu rád.
    co tím vlastně chci říct je to, že určité formy třídění mají pro mě smysl. cenění poezie mezi ně, ale nepatří.
    VANEK
    VANEK --- ---
    RICARDERON: To už je pár let, ne? Ale ano, měl by na něj Typlt poštvat Těsnohlídka :-(
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    Radim Kopáč se začal urputně angažovat v komiksech. To je mi radosti...
    PETR36
    PETR36 --- ---
    UBIK: Jasně. Zase jsem byl moc rychlej.
    UBIK
    UBIK --- ---
    PETR36: já se pak vysvětlil.
    PETR36
    PETR36 --- ---
    UBIK: To jsou silná slova... Vybírat práce pro jakékoli ocenění, pokud má člověk jen špetku odpovědnosti, je lopotná, bolavá a v posledku vždycky nevděčná činnost.
    UBIK
    UBIK --- ---
    UBIK: Vlastně kecám, jen to ukazuje, že literatura je odrazem společnosti.
    UBIK
    UBIK --- ---
    NATASHA: Asi nikdy by mě nenapadlo něčeho takového se účastnit. A pokud Magnesii Literu vybírá opravdu sbor 300 lidí, pak měla většina z nich již několikrát mozkovou obrnu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam