• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NATASHATěžký život básníkův
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    VANEK: Nejsem si jistá, že rozumím. Žádnou literární práci bys nehonoroval a nebo jen tu ryze tvůrčí?
    Protože já bych se přikláněla k tomu, že nelze plošně podporovat každou blumu, která praví: Jdu tvořit, navalte klíče od hotelu a apanáž.
    Na druhé straně je nemravné, pokud je většina práce v literatuře (která má literaturu kultivovat) automaticky pro bono.

    ---

    Jinak mne osobně nejvíce zamrazila věta: Tato odpovědnost má však tendenci se vztahovat k tomu, kdo onu moc deleguje, a nikoli k tomu, o kom se rozhoduje. Hromadná debilizace inteligentních jedinců přechodně udělenou mocí rozhodovat zní velmi pravděpodobně. Jinak se tomu totiž rozumět nedá, jak se to mohlo stát.
    VINCENT_BU
    VINCENT_BU --- ---
    VANEK: samozřejmě nemusí jít jen o konkurenci s jinými literaturami, bohatě by postačilo, kdyby dané jazykově kulturní společenství pochopilo, že literaturu z mnoha důvodů ke své existenci potřebuje. A za druhé, že literární hodnota se nepřekládá v hodnotu komerční. Nějaký způsob podpory je potom potřebný, podobně jako se podporují jiné sektory, například věda, vzdělání, sociální práce apod. V současné době tuto zátěž nesou především autoři, vydavatelé a redaktoři. Tvorba literární hodnoty je také práce na plný úvazek. Nikoliv pouze práce, protože bez tvůrčí složky by se to neobešlo, ovšem pracovní fáze na textu je neméně důležitá a vyžaduje řadu schopností, stejně jako jiné profese.
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    VANEK: "Kvalita tvorby pak není otázkou mystickou, ale statistickou."
    VANEK
    VANEK --- ---
    VINCENT_BU: TLDR "v konkurenci se světovou literaturou může ta česká obstát pouze tehdy, bude-li ... je nutné zajistit také profesionalizaci ... samotných spisovatelů, prostřednictvím výrazně vyšších stipendií, grantů, daňových odpisů a rezidenčních pobytů, které jim umožní věnovat se literární práci i několik let na plný úvazek."
    Pán bůh s námi a zlý pryč.
    VINCENT_BU
    VINCENT_BU --- ---
    Docela trefný komentář Miroslava Balaštíka k těžko pochopitelnému počinu jedné literární komise. (Rozuměj, vrátila státu peníze, které nedokázala rozdělit na grantech… (!)
    https://www.facebook.com/...k-bala%C5%A1t%C3%ADk/co-s-liter%C3%A1rn%C3%ADmi-granty/1311285315627258/
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    CICHLASOMA: Myslím, že Mokrá ponožka to přiměřeně aktualizuje, tím to asi může získat více zájmu čtenářů — a nepřijde mi to zvlášť matoucí.
    NEMESIS
    NEMESIS --- ---
    KEMENTARI: Děkuji. Podařilo se mi do něj vložit srcdce i nějaký ten překlep a hrubku, tak je všechno jak má být:)
    KEMENTARI
    KEMENTARI --- ---
    NEMESIS: krásný inzerát (ten tvůj) :)
    NEMESIS
    NEMESIS --- ---
    SPAM SPAM SPAM SPAM

    V mém životě je málo zásadních a idylických období do kterých bych se chtěla vrátit. Jsou v podstatě dvě:
    1. Když jsem chodila do MŠ Jakobiho do Jablíčka
    2. Pak tři roky strávené na textařině na Ježkárně.
    Bude-li po smrti ráj, takový jaký si ho člověk vysnil za živa, bude má duše (krom příležitostných orgií a obžérství různého typu) patrně ve smyčce studovat jednu z těhle škol.
    .
    Blíží se přijímačky. Ne v Jablíčku, ale na Ježkárně. Chci vás na to upozornit: třeba se to bude hodit vám, nebo někomu z vašeho okolí.

    Tak namátkou získáte:
    - Kontinuální fundovanou redakční práci a otevřenou energii, která se bude tři roky věnovat vašim textům - myslím, že to je luxus k nezaplacení.
    - Jedná se opravdu komorní obor s dlouhou tradicí. Věčná přesilovka pedagogů. Velice individuální a přátelský přístup.
    - Naučíte se poslouchat a vnímat připomínky ke své tvorbě - to není sandný.
    - Naučíte se citlivě přistupovat a účelně připomínkovat tvorbu druhých - to taky není samo sebou.
    - Naučíte se číst a budete číst - Myriády písmenek a interpunkčních znamének. Většina ve verších.
    ... a ještě mnoho jiných, ještě mnoho jiných příslibů života v krásnější budoucnosti...
    Tak to zvažte.
    VANEK
    VANEK --- ---
    CICHLASOMA: Tohle je dost nuda, spíš by to chtělo vyhlášení výsledků a odůvodnění v tom posledním PV; p. Kukal už ho sháněl na FB.
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    Z Tvaru 2/2017, ať je to tu komplet:


    MICHAEL_ALEXA
    MICHAEL_ALEXA --- ---
    Přiznám se, že se mi ulevilo.
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    MICHAEL_ALEXA: MICHAEL_ALEXA: (resp. teda, není-li to jasné - na věci nevidím vůbec nic vážného a myslím, že zmiňovaný "kritik" by měl nejlepší předpoklady dotáhnout tu grotesku k dokonalosti. což by se mi, to je pravda, nějakým způsobem líbilo.)
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    FIN
    FIN --- ---
    technická poznámka: na situaci není nic "vážného". celé je to trapný průser :-)
    MICHAEL_ALEXA
    MICHAEL_ALEXA --- ---
    [ CICHLASOMA @ Těžký život básníkův ] Je to míněno ironicky, nebo ne?
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    Neznáte někdo funkční kontakt na redakci Kulturních novin? Mailová adresa uvedená tady http://www.kulturni-noviny.cz/nezavisle-vydavatelske-a-medialni-druzstvo/kontakt nefunguje.
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    MICHAEL_ALEXA: (za mě by byla "pro něco tak závažného", jako je odůvodnění, proč má tuhle cenu zrovna ten a ten, asi uplně ideální nějaká "metakritická úvaha" od karla pioreckého. ale třeba vážnost situace dostatečně důstojně podrthne i kanda..)
    MICHAEL_ALEXA
    MICHAEL_ALEXA --- ---
    Jsem zvědavý na podrobnosti – především by mě zajímalo vyjádření jednotlivých autorů (zvlášť Soukupové a Špíny, kteří nejsou špatní; p. Kandu, přiznám se, neznám). Bylo hlasování jednomyslné? A co další nominovaní? Projížděli porotci "všechny" recenze (přesněji: projížděli i recenze v PV samotném?), nebo jenom nominované (kým?)? Jak probíhala diskuse? Třeba se o tom něco dozvíme v PV (geniální marketingový tah) ve zmíněném eseji (pakliže je esej pro něco tak závažného ideální žánr…), anebo na večírku, kam teda nemůžu. Máte-li na to někdo odvahu a a podali byste mi/nám o tom zprávu, pak bych Vám byl zavázán.
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    Ondřej Hanus pseudoodbornost vytýkající!!! Já to PV prostě miluju.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam