• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BATEAUPerličky z překladů
    Narazili jste na zajímavé příklady, které vyplodili někteří lidé a které jsou spíše k zasmání?
    Hoďte je sem. Pokud možno, uveďte původní i přeloženou verzi (a nekdy radeji asi taky spravne prelozenou verzi ;)).
    rozbalit záhlaví
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    SILENT: asi zapomněl, že čeština má taky synonyma i slova s více významy.

    YELLO: to je taky dobré :))
    SILENT
    SILENT --- ---
    FIN: ja jsem mu na tohle uz jen napsal, ze nase debata postrada smysl a ze ji ukoncuju. cimz jsem se ho doufam zbavil, protoze on posilal dotaz co tyden. ja jsem mel driv predsudek, ze tahle predstava je vlastni zvlast technicky orientovanym lidem. ale uz chapu, ze to je zkratka obecna idiocie.
    YELLO
    YELLO --- ---
    ECLECTICA: Tak já se taky přidám – měl jsem to na základce s ruštinou (představa, že každému písmenku latinky odpovídá písmenko azbuky a to je celý rozdíl mezi češtinou a ruštinou); vydržel jsem do třetí lekce a slovo, na kterém se iluze rozbila, bylo смотри.
    MADIETTA
    MADIETTA --- ---
    Dovolila jsem si jednou upozornit klienta, že v textu má hrubou věcnou, nikoli jazykovou chybu. Nadal mi, že si mám hledět svého, tedy překladu, a o obsah se nestarat. Zajímavé, že opačně to nefunguje a každý druhý klient se cítí oprávněn mi kecat do toho, jak já mu text přeložím.
    FIN
    FIN --- ---
    SILENT:
    SILENT: dotyčný je člověk, který nemá nejmenší ponětí, o čem hovoří, a trvá-li na tomto nesmyslu a bude-li na něm trvat nadále, je to, z hlediska znalosti jazyků a jejich různosti, blbec. že zdravím a dej mu tenhle úsek debaty zde přečíst :-)

    boohužel, podobných debilů je víc. nedávno jsem s kolegou udělal překlad jedné hry a přišel nám "rozhořčený" mail vysvětlující, že nechápou, proč je v různých souborech tatáž věta (originál je anglicky) přeložena do češtiny různě - a že chudáci strávili 3 hodiny přemýšlením, než se rozhodli, který český textový řetězec tam narvou (všude a jednoznačně). zatímco já na to delší dobu čuměl nevěřícně jako puk, kolega se zmohl na nepříliš důrazné konstatování (a to nikoliv dotyčným, ale našemu šéfovi, přeposílateli toho mailu), že totéž anglické vyjádření může v češtině znamenat různé věci a dle kontextu to taky různě (a správně různě) přeloženo je.

    asi dva dny na to jsem mluvil s naším šéfem v jiné záležitosti a on vyjádřil obavu, že dotyční onen herní překlad právě zkurvili, protože, ač on sám překladatelem není, tak stupidně základní věc (o těch různých významech a překladech) pochopitelně pochopil i on. pouze jsem suše zkonstatoval "ano, právě tu hru zkurvili, hezkou zábavu testerům"... a pak si tady přečtu silentův popis onoho jednovýznamového kašpárka. ha ha ha, lidstvo je pořád blbé, až to bolí.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    MORMEGIL: to ještě nic není, já se takhle asi v osmi letech rozhodla přeložit jednu knížku do němčiny (nepamatuju si název, jen vím, že to bylo o holčičce, kterou rodiče šoupli na výchovu k babiččce), a napadla me převratná metoda: vezmu dostatečně velký vzorek textu (pro mě tehdy asi dvě strany), zjistím, které písmeno v češtině odpovídá nejčastěji kterému v němčině, udělám si tabulku a pak knihu mechanicky přepíšu. Bohuželmoje metoda selhala u první věty, když u slova "Offen" došlo, že metoda jaksi nepočítá s různým počtem hlásek u dané dvojice slov, a tudíž má vážné nedostatky. :)))


    SILENT
    SILENT --- ---
    MAGUMI: pravni obsah, pravni obsah. netahej do toho zase ten levicackej CHAOS! ;)
    SILENT
    SILENT --- ---
    MORMEGIL: to je, myslim, casta prihoda ;) a jeste my byvala pritelkyne rikala, ze si myslela, kdyz videla ten vyber slovniku doma, ze se vsechno musi prekladat pres cestinu. ze si holt ten nor musi koupit norsko-ceskej, pak cesko-anglickej a az tak se dostane k anglictine. neco jako mapka CSA v akumulatorovi.
    MORMEGIL
    MORMEGIL --- ---
    SILENT: Proč až slov? Nedlouho poté, co jsem se (kdysi dávno) naučil číst, se mi do ruky dostal česko-anglický slovník a na jeho první stránce jsem našel ekvivalenci „a = and“, což jsem pochopil tak, že tam, kde je v českém slově písmeno „a“, bude v angličtině „and“. Už si nepamatuji, jestli/jak jsem se vypořádal s problémem, že ve slovníku už není např. překlad písmene „b“, a proč je vlastně tak tlustý, když je to takhle jednoduché. Asi jsem tu teorii moc nezkoumal, škoda, mohlo z toho třeba být něco zajímavého…
    MAGUMI
    MAGUMI --- ---
    WITTGENSTEIN: Mám v tohle docela štěstí, že z těch dvě stě lidí, kteří tam sedí, je jen jeden, který mi do toho takhle mluví, ostatní si nechají poradit. Na druhou stranu, co si budeme nalhávat, překladatel je v hierarchii takové firmy jen o stupínek výš, než sekretářka - zatímco za hodinu mojí práce si účtují šedesát euro, partner má dvě stě.


    SILENT: Jj, tohle je přesně ten případ. A to už ani nemluvím o tom, jaké problémy nastávají, když se nepřekrývá právní obsah nějakého pojmu - viz například "jednatel" a "company secretary" (Chromá).
    SILENT
    SILENT --- ---
    WITTGENSTEIN: pokud jsou dobry, tak je to dobre. ale nakonec pokud nejsou dobry, tak at chcipnou ;)

    MAGUMI: ona je to dost rozsirena predstava. dokonce je cela rada lidi, ktera si mysli, ze pokud budou mit seznam vsech ceskych slov a ke kazdemu jeden anglicky ekvivalent, umi anglicky a nepotrebuji prekladatele ci tlumocnika.
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    MAGUMI: Velmi s tebou soucítím, chce to asi trochu asertivity.
    Viz tohle motto, které jsem nedávno pastoval do spřízněného klubu:
    Eurozone Translations bases its success on a very simple premise:
    We know more about translating than the customer does.
    We don't tell our customers how to make their widgets and we'll be damned if we'll let our customers tell us how to translate.
    MAGUMI
    MAGUMI --- ---
    SILENT: Zasmál bych, kdybych nemusel dvakrát do měsíce jedné naší právničce vysvětlovat, proč jsem nějaký výraz ve dvou textech přeložil různě, že slovo "director" nemusí znamenat pouze ředitel, ale i člen představenstva, nebo se s ní hádat, že angličtina má jinou větnou skladbu než čeština.
    CLAVEN
    CLAVEN --- ---
    SILENT: odpíš mu "TLDR, tits or gtfo"
    SILENT
    SILENT --- ---
    (subject: vlekla devastace podstaty prekladove praxe - vliv socialistickych metod zavadet CHAOS do vsech forem spolecnosti,tedy i do slovniku)
    SILENT
    SILENT --- ---
    Pro pobaveni, vysledek mailove konverzace s osobou, ktera si nas plete s Ustavem pro jazyk anglicky a dozaduje se ruznych obskurnich vysvetleni, resp. omluv, proc je neco v anglictine nejak (tentokrat konkretne proc ma anglicke slovo dva ceske preklady):

    Dobre odpoledne
    S nazorem,ze slovnik,ktery uvadi pouze ekvivalenty je nekvalitni, NELZE souhlasit.Protoze neni nic lepsiho pro jednoznacny,
    jisty prenos informaci,nez uvadet k jednomu ekvivalentu v jednom jazyce pouze jeden ekvivalent v druhem jazyce.
    Tato zasada platila ( a stale plati ) v obdobi velkeho rozmachu vedeni a praktickeho vyuziti vedy od 18. az po zacatek 20.
    stoleti.Prave to,ze lide zakladali dosud nove pojmy do svetove komunikace a to uspesne,je nejlepsim dukazem pro toto
    tvrzeni.Naopak nastup, a to nepopiratelny,vsech "Levych " forem DEMAGOGU resonuje s upadkem usporadani
    slovniku po celem svete.
    S pozdravem
    XY
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    MAGUMI: jjo ;o)
    KAREN
    KAREN --- ---
    ADAMJ: v tomhle pripade - u dokumentu pro satelit, jak pisu - je to imho temer nemozny, jsou to takovy okrajovy zalezitosti...
    ADAMJ
    ADAMJ --- ---
    KAREN: Treba jedou podle titulku v puvodnim jazyce pro neslysici. Nekde je stahnou z rapidsharu a pak jednoduse prelozi, ale kody nechaj, jak jsou :D
    MAGUMI
    MAGUMI --- ---
    JESSIEATREIDES: No co, ještě by to mohla přeložit jako "běžné pravítko" ...
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    KAREN: domnívám se, že i když se na to dívají, tak u toho prostě nepřemýšlejí... záměna paprik s pepřem je už taková téměř tradice. hodně "překladatelů" si prostě vystačí s jedním významem a zohlednění případných dalších nepovažuje za nutné.
    pak ti studentka filosofie - která by opravdu MĚLA přemýšlet nad překládaným textem - přeloží "common ruler" (společného vládce) jako vládce běžného, ač z kontextu je i saharskému velbloudovi jasné, že to je blbost...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam