• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KUTASObojživelníci - chovatelske tipy triky
    JITIKA
    JITIKA --- ---
    KUTAS: ok, pujcim si fotak a zitra poslu fotecku, at vidíš, jak se tvému potomstvu daří:) ovšem taky mám v plánu vytvořit tam souš a dát tam více kytek časem
    JONEZ1
    JONEZ1 --- ---
    KUTAS:: a jake mas plany na prestavbu? :-)
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    JITIKA: já myslel celého terárka a čolků ;)

    Jinak plíseň tam ani nějak natáhnout nemusíš... ta lítá skoro všude ve vzduchu a prostě má ráda vlhký místa + často něco organického.... já proto v terárku prostě mám suchou souš a celý terárko je zezhora otevřený, ale teda mám ještě v plánu to celé předělat... no...
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    Já tam mám dva poměrně velký (⌀ tak 12cm) větráky od PC, který mi třikrát čtyřikrát denně na pár minut vženou novej vzduch do terária. S plísní tak problémy v teráriu nemám. Vím, že to funguje, protože v jinejch vlhkejch teráriích a nádržích, kde nedochází k cirkulaci s tim mívám problémy. Třeba ve snůškách žab se mi tvořila snadno. Tam mi pomohl ten "pulčí čaj". Tu plíseň sis ani nemusela přitáhnout domu s patentkama. Zkus si postavit do sklenice s vodou kousek chleba někam do bytu. Uvidíš, jak rozkvete. Ale mžeš je zkusit vyměnit. Třeba to taky pomůže.

    Mimochodem "tadpole tea" se dá připravit i jinak, než z listů dubu. Důležitý je, že je to roztok tříslovin (taninů). Na wikipedii je seznam různých.. věcí, které třísloviny obsahují. http://cs.wikipedia.org/wiki/Třísloviny na zahraničních serverech jsem našel, že je možné svařit obyčejný čaj a hodně zředit. Pokud si dobře vzpomínám, nějakej s nízkým obsahem kofeinu. Ale to už si moc nepamatuju. Kdyžtak hledej v googlu "tadpole tea" a třeba něco zjistíš.
    JITIKA
    JITIKA --- ---
    díky za rady, s tím listím to je moc zajímavý. zatím jsem to udelala tak, že jsem všechno znovu pořádně umyla v horké vodě a vrátila jsem do akvarka jen jeden šutr. ostatní čekají na ošetření v mrazu, zkusím to vzít s tou solí. cirkulace vody tam je díky filtru, ale jak zajistit cirkulaci vzduchu? ono je to dost velky 70x50x35. ale dat tam vetrák mám strach, kdyby spadl do vody..fotky bohužel nemám, zlikvidovala jsem to hned. myslíte, že se ta plísen přitáhla s nítěnkama živejma? asi bych je měla tedy brát někde jinde, co?
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    JITIKA: nahoď nějaké fotky pls...
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    JITIKA: s modrou skalicí zkušenosti nemám, ale ještě bych počkal. Vyndej čolky, vypust všecku vodu a vodou se solí vyčisti terárko, opláchni horkou vodou a všecko tam vrať. Tak se jednorázově zbavíš plísně nejlíp. Ještě je dobrý vyházet hodně plesnivý věci a nahradit je novými (jestli to jde).
    No a proti plísni je nejlepší, když máš zajištěnou nějakou cirkulaci vody a vzduchu. Jak to stojí, je to blbý. S vodou to může bejt problém, ale mě se teďka víc než skvěle osvědčil ten "tadpole tea". Potom voda zůstane mírně kyselejší a nezplesniví ani po několika týdnech (i když dobrá teda už taky asi neni). Svaříš suchý dubový (ořechový, mandloňový) listí a je hotovo. Můžeš trochu zředit.
    JONEZ1
    JONEZ1 --- ---
    JITIKA:: jenom takovej poznatek - povlak na hladine se mi pred pul rokem delal taky, a paradoxne po pouziti nejake "cistici tablety", ktera byla do vody vpravena bez moji pritomnosti. Pravidelne jsem povlak sbiral houbickou, a parkrat vymenil vodu a na konci vycistil akvarko a preslo to samo... Ovsem nedokazu posoudit, zda ten tvuj pripad je podobneho charakteru.
    JITIKA
    JITIKA --- ---
    čauky, moje paludárium s čolkem východním zachvátila bílá plíseň, mapy na šutrech a povlak na hladině. můžu použít modrou skalici? v jaké koncentraci? půl gramu na litr je moc? třeba jen na šutry, který tam pak vrátím po důkladným umytí. nebo nemá někdo zkušenost s chytrou houbou - Pythium oligandrum? nebo lepší nápad? dík!
    LADY_CANDAR
    LADY_CANDAR --- ---
    Tak ze tri axolotlu me dva naprosto ignoruji, ale jeden se zda mnou bt strasne fascinovany. Kdyz se objevim u akvarka, priplave, opre se o sklo a cumi. Kdyz se pohnu, otoci hlavu nebo priplave za mnou. Pokazde. Nezavisle na tom, jestli je nazrany, hladovy... je to stalker :)
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    RANITOMEYA: u první fotky má být text: "Ten vprostřed největší je zespodu, napravo je zespodu a z boku."
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    Pokračuji s identifikací roztočů. Teda ještě nic identifikovaného nemám, ale podělím se o pořádné mikrofotografie. Jinak situace se má tak, že jsem zlikvidoval špatné násady much a tím asi i ohnisko nákazy. Poté jsem přestal zalévat napadené pokojové květiny a omezil rosení terária - prakticky nerosím. Vlhko je ale v teráriu pořád stejně, mlhovač a vodopád je aktivní. Jen většina povrchu terária výrazně i když ne úplně oschla.
    Desinfekce už není tak akutní, ale stejně ji provedu. Jen se potýkám s nedostatkem sody. Až to budu mít, můžu o tom poreferovat + přidám slíbené informace o nafukování (jen ve zkratce, mohou to způsobovat dvě různé "nemoci" - a sice vodnatelnost a samotné hromadění vzduchu mezi svaly a kůží).
    Teď už roztoči. Všechny fotografie jsou v rozlišení 960x960. Když si je člověk "otevře" nebo stáhne, uvidí je větší. Nechci to tu úplně vytapetovat, tak jsme je tagem zmenšil.

    Skupina velkých roztočů. Různě otočení. Ten vprostřed největší je zespodu, nalevo je zespodu a z boku. (40x)


    Velký roztoč. (200x)


    Ten samý roztoč, detail. (400x)


    Malý roztoč zeshora. (400x)


    Malý roztoč zespodu. (400x)


    Skupina velkých roztočů. Zde je vidět, jak pod krycím sklíčkem praskli a vytéká z nich lymfa. Chtěl jsem, aby byly vidět ty malé kulaté objekty a jak jsou jich plní. Kdyby to třeba pomohlo k určení. (200x)


    Kdyby měl někdo nějaký nápad, nebo ho napadlo, za kým s tím jít, budu rád.
    Dík za trpělivost.
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    LADY_CANDAR: ohledně axolotlů by to mohl doplnit Paleontolog.... já používal paví očka, protože jich nebylo škoda... jenže:
    1. čolci byli líní je lovit, protože většinou dostávali žížaly skoro z ruky
    2. paví očka se naučily existovat "na listech" - čolci dole u dna a rybky v úkrytech na kytkách

    Vyjímkou byl ten zabiják jak popisuju KUTAS, ten podle mě sežral nejdřív všechny bráchy a ségry, pak se naučil dlabat krmení s rybičkama no a ve finále lovil rybky. Skončil pak u někoho v práci myslim a tenkrát jsem dostal info, jak kolektiv sledoval jeho akci, kdy prý doslova roztrhal nějakou rybku... a prej to vypadalo, jakoby to dělal pro zábavu :)

    Jinak já bych rád je krmil nějak "nezávisle/přírodně" a oni se teda trochu i sami krměj, hlavně teda šnekama a asi vyžíraj i nítěnky, který mi žijou v akvárku (proto jsem zrušil rybičky - ty je zlikvidovaly hned).... jenže na to nějak nemám nervy aneb pak se prostě začnou zvětšovat rozdíly mezi slabšíma a silnějšíma jedincema, tzn. ty silnější začnou ještě víc tloustnout a růst, zatímco slabší dostávaj víc a víc nafrak.
    LADY_CANDAR
    LADY_CANDAR --- ---
    Ono se to hodne zmenilo. Tady byvali raci (v tom rybniku, lovila jsem je na zizalu uvazanou na niti - jak ji cvakli, tak je clovek vytahl) a havo uzovek, zaby a colci (v tom vybetonovanem vedle). Byvalo to odporne spinavy a plny mrtvejch zab, ted se to tam pry hodne zlepsilo: http://www.mapy.cz/s/5BJM

    A muj prvni colek byl odsud, z toho malickeho vybetonovaneho koupalistatka: http://www.mapy.cz/s/5BJQ Netusim, jak se tam dostal a od te doby tam nebyli.
    JONEZ1
    JONEZ1 --- ---
    LADY_CANDAR:: vidis, to jsem zapomnel poznamenat, prestoze jsem to mel v umyslu - "misto cinu" = Ceske Budejovice
    Rybnik - pozdejsi betonove koupaliste - je toto: @mapy.cz.
    Schvalne nalinkuj tvoje pusobiste, chce-li se ti :-)
    LADY_CANDAR
    LADY_CANDAR --- ---
    JONEZ1: Sakra, nebylo to na Teplicku? Pac ja mela colka taky z vybetonovanyho koupaliste na vesnici, kde bejvaly hafa uschlych zab XD
    JONEZ1
    JONEZ1 --- ---
    LADY_CANDAR + KUTAS:: mam-li sahnout dal do minulosti - detstvi, odkud prameni moje laska k colkum, pak musim jeste zminit byvale vojenske cviciste, kam jsme po prevratu chodili na skolni vychazky s druzinou (tam byly ty zminovane tunky a zaplavene zakopy a "pal-posty" tanku). Tam jsem taky videl zatim nejvetsiho colka v mem zivote.
    Dalsi epizoda - par let pozdeji (to mi mohlo byt tak 13) jsme chodili s kamaradama na takovej umele vybudovanej rybnik - koupaliste, kterej z niceho nic vypustili, a jali se ho vybetonovat - na dne byly takovy maly tunky a v nich spoustu zab a colku...
    Nezapomenu na to, kdyz jsme na kazde dalsi cast plochy vylite betonem nachazeli "ziznive cary" a na jejim koncich uschle ropuchy, ktere se ze zaliti betonem sice zvladly vyhrabat, ale pak nejspis umrely vysilenim a dehydrataci... Desitky jsme jich odnosili v igelitkach do okolnich potucku a struh. Byli tam i colci, z nichz asi 3 jsem si odnes domu. Dva jsem pak odnes na ten cvicak, jednoho jsem si nechal v takove velke sklenici, a jednoho dne rano jsem ho tam nenasel... Dopadl stejne jako pise Kutas - par mesicu pozdejc jsem ho nasel v rohu pod topenim. Samozrejme uz neziveho...

    Abych to trochu vizualne vykompenzoval pribeh, prilepuju fotku tech colku, ktere si pamatuju jako malej :-)

    LADY_CANDAR
    LADY_CANDAR --- ---
    KUTAS: Coz mi pripomina... jake rybicky jako krmne k axolotlum? :)
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    Tak si přidám i můj "příběh"...

    Na začátku byla škarpa kousek za barákama a za sídlištěm... k tomu taková ta síťka na procedění těstovin... a pak tak 20-30 čolků doma v terárku, většinou obecní a nějakej ten velkej myslim. Klasika nachytat a pak vrátit do přírody.... bylo mi tak 8 let. Do toho kámoš co měl chatu kousek od Sázavy a tam lom, kde nachytal čolky horský a přivezl mi je domů. Byli 4 a všichni úspěšne zdrhli a pravděpodobně uschli.
    Takže pláč a smutek, táta mě naložil s bráchou do trabanta a vyjeli jsme směrem Holešovická tržnice. Tam jsme koupili 5 malejch žebrovníků. Do teď mám k těmhle ocasatejm velkej respekt, protože postupně přežili se mnou 18 - 22 let a to včetně mojí puberty a vůbec časů, kdy priority byly trochu jiné než terárko... dokonce zvládli i xkrát zdrhnout, ale vždycky se někde objevili (jednou mi vlezli dokonce i do postele).
    V těch x letech jsem vyzkoušel i úspěšný odchov a rozdávání/prodej do akvaristik, včetně jednoho "nechtěného" zabijáka - hodil jsem bráchovi tajně k pavím očkám vajíčka a za x týdnů při bratrově poznámce, že se mu rybičky nějak přestali množit jsme našli důvod....
    ....pokračování na téma aktuální smečky Cynops Ensicauda Ensicauda příště ;)
    LADY_CANDAR
    LADY_CANDAR --- ---
    JONEZ1: Ja colky mela jako dite. A taky raky. Ale takovym tim zpusobem, ze chvili chovat a pak zas vratit do prirody. Co ja si vsechno natahala domu... XD


    KUTAS: Nejakou dobu budou v 70l akvarku s pridanymi cca 20l ve filtru. Pak se uvidi. Planujem rekonstrukci a pak by se zavojnatky mely stehovat do vetsiho a zavojnatci 120l zustane volne :)
    JONEZ1
    JONEZ1 --- ---
    LADY_CANDAR:: heled, tak to ti musim doplnit jeste muj "pribeh".
    Pred par lety mi umrela ryba (vrubozubec pavi), a akvarko bylo prilis dlouho prazdne, tak jsem premyslel, ze bych si moh' konecne splnit "touhu" a poridit nejakeho mloka :-). To mne privedlo sem, kde jsem chtel domluvit axolotla, ... avsak ... uvidel jsem Kutasovo fotky colku a bylo rozhodnuto (uz jako dite jsem colky miloval a chodil je pozorovat do ruznych tůněk a rybnicku). Od te doby jsem "čolkař" :-))
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    LADY_CANDAR: hele jinak ta cena za ně je v poho... a vzhledem k tomu co jsem odchoval rozumím i argumentu, že třeba každý týden jejich cenu zvýší o 20,--. Ono čím jsou starší tím je větší šance, že přežijou.

    Jak velký teda pro ně máš akvárko? Jinak dobře, že jsi dala pryč ty ancistruse - sdílí stejný prostor jako mloci/čolci a ty jejich ostrý ploutve jsou pro ně docela nepříjemný.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam