• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KONTRAPHUNKAjazyk a kultura u břehů Baltu (Litva, Lottyšsko, Finsko, Estonsko)
    ARFEA
    ARFEA --- ---
    ECLECTICA: jojo, to je ono
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ARFEA: jo vlastne, ted si tak nejak uvedomuju, ze pred zadnimi samohlaskami to š zni tak nejak rusky :)
    ARFEA
    ARFEA --- ---
    Jo, před e se palatalizuje vždycky. Litevské palatalizované š je tomu českému bližší (i když tady už záleží dost na individuální výslovnosti, někdo má š v hodně vysokých frekvencích, jiný má š percepčně skoro jako retroflexní), takže je lepší se soustředit spíše na to vyslovovat pořádně to nepalatalizované š, aby tam vznikl patřičný rozdíl.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ARFEA: diky za vysvetleni :)
    Jestli to chapu dobre, pred "e" by se melo palatalizovat vzdy - ovsem palatalizovat treba "š"... asi to tam je, ale dela mi docela potize to postrehnout.
    Nejvetsi masakr je, kdyz se tohle otevrene "e" jeste strida se zavrenym, pripadne s "a", to pak chce opravdu peclive nacvicit vyslovnost.
    ARFEA
    ARFEA --- ---
    ECLECTICA: Jo, to sis dobře všimla, že to ve skutečnosti není čistý monoftong, ale že je diftongizovaný :) Je to skoro otevřený (near-open) přední vokál diftongizovaný směrem k přednímu otevřenému :) To znamená, že se začíná na velmi otevřeném e (v IPA má značku [æ]) a v průběhu trvání vokálu se přechází k [a].
    V litevštině, myslím jiné vokály diftongizované nejsou. Ale typické příklad odjinud je diftongizace dlouhého /e/ ve švédštině a norštině.
    Tady je možná ta výslovnost ještě trochu ztížená tím, že to m je ještě palatalizované, ačkoli je tenhle vokál už docela dost dole, takže to tam chce jazyk rychle přemístit z palatalizující polohy do polohy "otevřeno".
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ARFEA: mimochodem, jak vy fonetici rikate tomu zvlastnimu hodne otevrenemu E, ktere jakoby prechazi do A? :) To je zvuk, ze kterym jsem se jinde zatim nesetkala a nacvicit obycejne zajmeno "mes" mi chvili trvalo :))
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    Kdyby snad mel nekdo chut poslouchat litevske radio:
    http://www.listenlive.eu/lithuania.html

    ARFEA
    ARFEA --- ---
    ARFEA: ještě o patří mezi dlouhé vokály
    ARFEA
    ARFEA --- ---
    Skutečně, ta paní má docela silnou aspiraci, zvláštní. Přijde mi to dost nepřirozený. Může to být nějaký dialektální rys (to je velice nepravděpodobné), ale spíš bych to přičítal hyperkorektnosti. Ta paní má extrémně pomalou a explicitní výslovnost, takže se tam ta aspirace mohla dostat jako nějaká snaha o pečlivost, ale stejně je to dost divný.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ARFEA: tak to asi tady na http://www.slic.org.au/Language/LLL_index.swf mluvi nejak divne :)
    ARFEA
    ARFEA --- ---
    ECLECTICA: Přídech by se v litevštině neměl vyskytovat, když tak jen anomálně :)
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ARFEA: ačiu :)
    A jak je to s pridechem? Obcas mam pocit, ze ho slysim u "k", "p",...
    ARFEA
    ARFEA --- ---
    ECLECTICA: Palatalizuje se vždy každá souhláska předcházející přední vokál, tj. i-ové a e-ové vokály např. bitė, lietuvis

    Kromě toho se palatalizuje ještě tam, kde je měkký znak - značí se taky "i", takže neplést s vokálem - pokud se nepletu (logicky by to tak mělo být) tak se vyskytuje jen v kombinaci ia,io,iu (nejsou to tedy diftongy!). Např. Vilnius, Vilniaus, obuolio
    Kromě toho, že měkký znak palatalizuje předcházející konsonant, tak ještě do jisté míry ovlivňuje i následující vokál, který posouvá mírně dopředu.

    Přízvuk je v litevštině pohyblivý a pravidla pro něj jsou velmi složitá a nedají se jednoduše vyložit. Akcentologie vůbec patří k nejsložitějším věcem v litevštině. A délka s přízvukem částečně souvisí :)
    Jinak obecně jsou dlouhé ū, ė, y a původní nazalizované vokály (ty s ocáskem), ale neplatí to stoprocentně.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    Je tu prosim nekdo, kdo by mi mohl objasnit pravidla vyslovnosti v litevstine? vubec se mi nedari vysledovat pravidla pro palatalizaci, prizvuk, delku, zkratka nic.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    Necetli jste nekdo Carodejnici a dest od Jurgy Ivanauskaite?
    MISHUGE
    MISHUGE --- ---
    třá budeš dělat průvodkyni..
    KONTRAPHUNKA
    KONTRAPHUNKA --- ---
    P19: tak to je hlavní, ne?:)
    P19
    P19 --- ---
    P19: Jo a píšu si s jednou hodně dobrou kámoškou z Finska.. finsky :-)
    P19
    P19 --- ---
    SASHIM: Já ji studoval a zatím jsem ji využil jen tak, že si čtu Helsingin sanomat :-D
    SASHIM
    SASHIM --- ---
    ja finstinu studuji a sama jsem zvedava jak ji potom v realne praxi vyuziju:-)
    P19
    P19 --- ---
    MISHUGE: Přímo ne. Takt o taky nevím :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam