• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    E2E4
    E2E4 --- ---
    VSOUKOLOHLOR: no pardon, ale problém Venezuely je, že je to nestabilní latinoamerická země s momentálně vedená levicovým populistou.. pravda je to trochu pokrok od dob, kdy se tam střídali komunisti s pravicovými zkorumpovanými vládami a vojenskými diktaturami.. ale i tak.. latinská amerika .. blee..

    to že někdo přispívá do fór na nyxu, neznamená že něčemu rozumí - spíš naopak :)

    jinak vysoké ceny ropy sice mají krátkodobé dopady, ale v dlouhém období neexistuje nic jiného, co by lidstvo přimělo se fakt zamyslet nad opravdu rozumnými alternativami.. ostatně, nevím jestli sleduješ automobilový průmysl, ale to co se teď objevilo za novinky na margo drahé ropy v roce 2008, je masakr..

    Lidstvo je ohrožené mnoha věcmi, a jak vidíš, nastala např. finanční (a hospodářská a dnes i fiskální) krize dřív než nějaký peak oil.. Jasně, lidí přibývá, a co je IMHO mnohem horší - všichni chtějí žít tak blahobytně jako my, a je otázka jestli to na něco nenarazí.. Ale myslím, že pokud, tak to narazí na mnoho věcí dřív, než na příliš drahou ropu..

    A buď v klidu, až dojde ropa, skončí emise CO2 tak jako tak, ostatně kvůli krizi nebudou prachy na blbsoti jako boj s Globálním Oteplováním a bude na benál :) nebo na podporu výzkumu alternativních technologií..
    E2E4
    E2E4 --- ---
    VSOUKOLOHLOR: no máš moc dlouhej nickname :)

    ale máš bod za filosofskou historii

    k tomu co ti psal kamarád, proč ne, ale to přemýšlení nebude víc než spekulace, prostě spoustu věcí nevíme.. navíc mám pocit, že i ty pomíjíš fakta - podívej se na rozdělení spotřeby ropy, a to tě přece musí naplnit optimismem.. ropou se plýtvá na blbosti :)
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    A abych nezapomněl. Průšvih nemusí být ani to, že začne docházet či dochází konvenční levně dostupná ropa. My tu celé uvažujeme z velmi úzce vymezeného hlediska. Nebereme v potaz například environmentální hledisko (viz dopad těžby tar sands v Kanadské Albertě, viz současný průšvih v Mexickém zálivu, který s PO souvisí), nebereme v potaz politické hledisko a těžko předvídatelnou situaci v zemích jako Venezuela (kde mají ropy habaděj, ale co čert nechtěl, většinu elektřiny vyrábějí z vodních elektráren a když tam máte velká sucha, jako teď, tak hold elektrika není a na místo ní jsou tzv. blackouty a černé hodinky a státem nařízená volna a sociální nepokoje - a kde je vaše slavná technologie, aby takové výpadky zastavila?, ropy mají habaděj přeci), Irák, Irán. Nebereme v potaz ekonomické hledisko, dopad cen ropy na ekonomiku. Velká část z lidí, co přispívá do tohoto fóra, zároveň sleduje a přispívá do fóra o ekonomické krizi a do auditka o tom, jak vznikají peníze, a příliš mi nejde dohromady, když tato auditka znáte, že si činíte kdo ví jak velké iluze o budoucím platebních schopnostech četných států. Postavit takovou jadernou elektrárnu nejenže zabere nějakých bratru 10-15 let, je to taky obrovská energetická a ekonomická investice (která je navíc rentabilní mnohem více dnes v éře levné a hojně dostupné ropy). Postrádám tady taky úvahy o tom, že sice se růst počtu obyvatel na planetě, jak se zdá, pozvolna zpomaluje, ale podle prognóz by se měl zastavit někde na 9 miliardách, takže pokles výroby energie per capita fajn, ale průšvih to je, když nám zároveň počet obyvatel celosvětově roste. Možné dopady klimatických změn zde raději ani nezmiňuju, protože to by se to zamotalo ještě víc. Zkrátka a jednoduše, když si PO omezíme ryze na problém PO, tak se z hlediska technooptimistického jako řešitelná možná jeví, různé průšvihy však ve spojitosti s tím mohou nastat, když začneme myslet PO v souvislostech. Když se různé problémy, průšvihy, krize začnou navzájem prostupovat, umocňovat atp. (může to však mít i opačný efekt či oba zároveň, záleží jak kde a jak na koho či na co).
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    ITCHY: Hele, přestaň to hrotit, laskavě. Na to tady nejsme nikdo zvědavej.

    E2E4: Jinak, já se prosím přezdívám takto, ane ...ROZHOVOR či jak. No, a na Jiráska jsem reagoval s díky, že to může být podnětná četba, vzhledem k tomu, že se jeho romány odehrávají z většiny v preindustriální době. (A třeba Filosofskou historii jsem četl už dvakrát, což teda žádná výhra není, ale z části splněno.)

    Dneska mi kamarád napsal moc pěkný mejl, tak jsem si říkal, že se o něj s vámi podělím.

    "V podstatě je možné PO popřít, udělat z něj katastrofický kult (http://dieoff.org), nebo o něm přemýšlet.
    to poslední je nejsložitější, obzvláště proto, že se člověk pohybuje na zrádné půdě, nezná data a souvislosti...
    Samozřejmě se při tom udělají mraky chyb a zástupci "kritického myšlení" mají snadný cíl k odstřelování.

    Ve vědě je dělání chyb většinou produktivní činnost. Nedělat nic znamená vyhnout se chybám.
    My se na vědu asi nezmůžeme, alespoň sledování hlavních materiálů (volně přístupných) a pokus o aplikaci poznaného na česká specifika (nebo popis těchto specifik) by rozhodně stál za to.

    Akorát je budeme dělat jako hoby, něco jako rybaření nebo chov včel"



    ITCHY
    ITCHY --- ---
    DIOD: aha,jinými slovy jsi pro vystřílení aspoň 5giga obyvatel planety,že???
    Původními technologiemi je populace planety neuživitelná, následky jako hladomory jsou jasné.pokud tedy odsuzuješ snahu o co největší výnosy a tedy za prvé dostatku potravin včetně jejichz ceny, pak seš zcela logicky proti svobodné vůli člůověka mít rodinu a děti.takže násilná redukce??????
    Mě nezajímá jestli tohle tvrdíš či nikoliv, důsledek tvé kritiky je prostě ten že kritizuješ stav kdy je nás na světě podle tebe moc a samozřejmě se podsouvá otázka jak bys to chtěl řešit....
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: produkcí či zabýváním se jenom toho co je nutné pro přežití bys tu své bláboly po netu nešířil.
    Počítač a vůbec IT jako celek pro přežití není nutné vůbec o GPS ani nemluvě
    Já ti zas budu palcovat krávoviny o pastevcích foukajících na flétnu, chodících naboso či v trepkách z jutoviny, zároveň ale doma užívající všech výhod průmyslové společnosti-.
    středověké metody,praktiky a nástroje prostě do moderní společnosti netahej,to nemůže nikdy fungovat....
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    DIOD: nedostupná energie
    to jako kerá????
    mimochodem když už jsem v tom peak oilu jak tvrdíš,ona se u nás snad elektřina vyrábí z ropy????
    Potenciál jaderné energetiky je takřka nekonečný.....
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    RAGNAROK: nemyslím, že k tomu dojde. oni investují do sítě rychlovlaků (která je ale energeticky taky v podstatě suboptimální... z hlediska hlubinné ekologie bychom prostě neměli cestovat tak rychle jako dnes... hedonická odpověd na peak oil bude "cestovat příjemně", místo "cestovat rychle"...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    RAGNAROK: myslím, že si trochu uhodil hřebík na hlavičku. já jsem také zjistil, že když se chci účastnit online debat na odborná témata, tak že musím velice rychle zmapovat skutečný rozsah svých odborných znalostí - bez jakéhokoliv narcismu - a prostě buď se zorientuju v daném oboru - a nebo se odborné terminologii obratně vyhnu a úmyslně nepoužiju terminologii "pseudoodbornou".

    ale u těch hnojiv je to vtipný, protože se možná mýlí i Wiki:
    http://www.google.cz/#hl=cs&q=fosfore%C4%8Dnat%C3%A1+hnojiva&lr=&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=15d0aff19ebe9d87
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    E2E4:
    ja ti nevim jestli clovek, kterej vyplodi "fosforečnaty", muze zadavat nejaky ukoly.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    DIOD: ale produkce energie per capita nebo per dolar GDP neustále klesá..

    a proč myslíš, že pokles výroby energie bude trvalý a nezastavitelný? ty máš jistotu, že se už nenajdou žádné energetické zdroje nebo úspory?

    k těm tvým tezím, jdi na to z té druhé strany, a podívej se, kolik energie se vyplácá PŘÍMO na věci jako je topení, individuální doprava, letecká doprava, a kolik ropy se nezpracovává kvůli energii (asfalt, surovina pro průmysl) - je to ten větší krajíc. z toho můžeš ukrajovat..

    navíc v libovolném procesu potřebujícím energii se můžeš snažit ten proces optimalizovat tak, aby spotřebovával co nejméně energie (pokud je energie to co ti dělá největší náklad), to tyky úplně pomíjíš..

    a s hnojivama mně neštvi, kolik % celkové spotřeby energie podle tebe jde na hnojiva?

    jinak domácí úkoly tu nikdo nedělá, zadal jsem VSOUKOLORZHORovi si přečíst Jiráska, a on mně úplně ignoroval :)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    DIOD: A celej tvůj postoj pramení ze špatný kauzality.

    Technologie není výsledkem toho, že jsme našli ropu. To, že jsme začali spotřebovávat ropu, je výsledkem technologie. Dokud nevznikly auta, byl benzín dobrej akorát na čištění a jinak to byl odpad. Pak ale někdo zjistil, že je levnější a pohodlnější nalejt do auta ropu než ho dělat na páru nebo na elektriku (a možná tě to překvapí, ale v začátcích automobilismu byly parní a elektrický auta dost rozšířený).
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    DIOD:
    co to je fosforečnatý?
    DIOD
    DIOD --- ---
    BOBASH: Není důležitá produkce energie v absolutních číslech, ale produkce per capita. Za další si uvědom, že post-peak pokles bude znamenat trvalý, nezastavitelný pokles. Navíc, pokud poklesne produkce samotná o nějaké procento, bude k dispozici na trhu ještě výrazně méně přebytků, protože stále více energie budou spotřebovávat producenti samotní.

    Tvoje námitky klasicky pramení hlavně z toho, že prostě nemáš představu o energetické náročnosti a komplexitě výrobních procesů západního světa. Otázky za domácí úkol:

    - Kolikanásobně více energie potřebujeme k udržení průměrného jednotlivce naživu ve srovnání s pre-fossil erou? Stonásobně, tisícinásobně?
    - Co se stane z naším finančním systémem, až zmizí perspektiva růstu?
    - Jaká bude výnosnost zemědělské půdy závislé na forsforečnatých a dusíkatých hnojivech, zbavené těmito hnojivy přirozených půdotvorných organismů
    - Jak budou bez levné energie zásobována velkoměsta
    - O kolik se může snížit životní úroven lidí na západě, než vypuknou nepokoje?
    - Jaký byl nárůst počtu obyvatel za posledních sto let? Jak návazně narostly energetické nároky průměrného jednotlivce?
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    BOBASH:
    odhadem 0.05% mozna jeste daleko mene
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    RAGNAROK: Tak nezavede (pokud by množství dostupný energie klesalo). Ale pořád je rozdíl mezi tím, jestli bude vlastnictví osobního auta výjimečným luxusem (což si myslím že stejně nebude) a nebo jestli budeme orat buvolama.

    Jaká byla produkce energie ve srovnání s dneškem, když se buvolama oralo naposledy? Pět procent?
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    DIOD: Je to výborně napsaný, nicméně je to sračka. Už jen základní teze, že "posledních 300 let je v historii Země naprosto výjimečných tím, že se používají stroje, což nikdy předtím nebylo".

    Posledního půl milionu let je v historii Země naprosto výjimečných tím, že se po zemi pohybují tvorové, schopní myslet.

    Posledních asi sto nebo kolik milionů let je v historii Země výjimečných tím, že existuje suchozemskej život...
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    BOBASH:
    No s tou usporu energie to nebude tak zhave. Az cina zrusi politiku jednoho ditete a zavede "Auto do kazde cinske rodiny".
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    DIOD: Pořád jsi nějak nevysvětlit, jak úbytek dostupný energie o cca 20% v následujících 50 letech (pokud právě prožíváme peak - ropa představuje 40% naší produkce energie) způsobí to, že budeme mít takovej nedostatek energie, abychom museli jít okopávat pole motykou a zapřahat buvola.

    I kdybych počítal s variantou, že nebude existovat žádná náhrada, nebude se stavět víc jadernejch elektráren, solární elekrárny nebo pálit víc uhlí, tak se dostaneme zpátky na téměř nulovou produkci ropy (pokles o 40% celkový produkce energie) asi za 100 let.

    I těch čtyřicet procent se dá řešit efektivnějším využíváním energie (úspornější auta, úsporněšjí žárovky, úspornější všechno) a určitým omezením spotřeby. Pořád to není situace, která by vyžadovala orat buvolama.

    A to nemluvím o tom, že to je pořád spousta času to nějak řešit zvýšit produkci energie z ostatních zdrojů o dvě třetiny za sto let není zas takovej problém.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    XCHAOS:
    V podstate s tebou souhlasim. Porad ale nechapu tu jistotu ze energie bude mene.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam