MESK: podívej, ničeho na světě není dost aby toho každý mohl mít kolik chce. takže někteří toho mají víc, někteří míň (socky nemaj auto :). když je toho ještě míň, tak těch kdo to mají je, logicky, ještě míň.
teď ale jak to mezi ty lidičky rozdělit? jedna možnost je administrativně, druhá tržně.
zajímavé je, že první ani moc nefunguje (viz ceny za socialismu - nastavené většinou //pod tržní cenu, takže se trhy vyčistí a bude mírný nebo větší nedostatek (ale když to bude tak bude levné, a nastane korupce, podpultový prodej a černý trh)..
a další cena za administrativní rozdělení vzácných statků (tak se říká těm věcem, kterých je málo na to aby je mohl mít každý v požadovaném množství) je zkreslení informace, kdo vlastně je ochotný za co dát co (co vyměnit za co, čemu dát přednost před čím). takže dochází k neoptimální alokaci - něčeho je moc, a nikdo to nechce, a něčeho málo, tím pádem se toho prvního moc vyrábí, místo toho aby se vyrábělo něco užitečnějšího..
neříkám, že administrativní přidělování nefunguje vůbec, socialistické státy taky nekrachovaly zas až tak často - holt tam byl menší růst.. a měnové reformy (eufemismus pro zabavení všech peněz) se nakonec děly jen jednou (ČR) nebo párkrát (severní korea) za 40 let :)
A teď k surovinám - ty máš pocit, že současné ceny surovin nezohledňují jejich budoucí nedostatek, rozumím ti dobře?
Pokud ti jde o vlastní prospěch, nic ti nebrání si koupit future kontrakt na ropu k dodání třeba za 20 let. Prostě vsaď peníze na to čemu věříš. Nebo myslíš, že bude taková katastrofa, že tvůj ropný kontrakt už nebude platit?
Pokud ti jde o budoucnost lidstva, co tedy navrhuješ za řešení? Myslím to upřímně, jenom počítej s tím, že ti leckdo vytkne, že chceš ovlivňovat něčí život na základě vize, o které jsi jistě upřímně přesvědčen, zatímco o ne.. Bez trochy násilí (zákony apod.) to asi nepůjde..
nevěřím žes tohle dočetl až do sem konce. :) jestli jo, tak odpověz na ty otázky co jsem tu položil..