• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    Baktérií v Petriho misce exponenciálně přibývá, ale jen dokud nespotřebují všechny zdroje potravy. Od tohoto bodu se celá jejich populace zhroutí. Přitom je polovina dostupných zdrojů spotřebována jen jednu jedinou generaci před tou poslední, která skončí kolapsem. Baktérie nevnímají ani náznak nastávajícího problému až do okamžiku, kdy je zřejmé, že všechny vyhladoví.

    Rozbor problematiky v angličtině - www.lifeaftertheoilcrash.net
    www.energybulletin.net
    Dokument Oil Crash Movie- www.oilcrashmovie.co/
    Wiki - en.wikipedia.org/wiki/Peak_oil
    Cena ropy - www.petrol.cz
    Cena ropy - www.oil-price.net
    Oil market report - omrpublic.iea.org
    Kurz dolaru - kurzy.divoch.net/usd.php
    rozbalit záhlaví
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    E2E4:

    vzdavam se. vyhral si. spokojen?
    E2E4
    E2E4 --- ---
    RAGNAROK: zavedením vágního (co všechno do EROEI počítat?) nesmyslu do něčeho čemu nerozumíš se nezorientuješ :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TečkaCZ - Vanadová redoxová baterie
    http://www.teckacz.cz/index.php?clanekid=800
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    E2E4:

    prave ze pro lajka, ktery se nedokaze orientovat ve vsech dotacich, clech, danovych ulevach a jinych deformací, EROI podava dobrou informaci o vhodnosti daneho zpusobu produkce energie.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    ITCHY:

    ja to netvrdim to sis Ty vycucal z puchejre na noze ;)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    E2E4: Zajímavé je, že bohatší část společnosti (tj vše mimo lůzu) užívala ropy již za http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_petroleum#Early_history užívala spalování ropných produktů (i jejich využití v medicíně) již od dob starých Peršanů, zatímco chudina svítila svíčkami. Možná je problém, že je dneska ve vyspělých zemích moc bohatých, a ideálem je se vrátit k chudobě a prostotě.. Něco jako Sv.František. Ten ale šel příkladem sám.. :)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    ITCHY: jj a před rokem 1850 (destilace petroleje, začátek využití ropy) existovala jen harmonická přírodní trvale udržitelná biospolečnost založená na lovu velryb za účelem získávání biooleje do biolampiček.. :)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    RAGNAROK: no, ale to není nijak zajímavé za peníze můžeš získat ledacos a za ledacos můžeš získat peníze.. stačí najít někoho, kdo bude ochotný s tebou tuhle směnu (dobrovolně) udělat v nějakém množství a v nějaké ceně.. tohle popisuje mikroekonomie, a je asi nesmyslné používat jiný pojmový aparát, který tu na místě vymyslíme ..

    RAGNAROK: Výborně, ergo, EROEI je nesmyslné uvažovat, vystačíme si s cenou jako horním limitem např. při posuzování "vyplatí se těžit ropu za takových a takových podmínek" ?

    Absurdní počítání energie vede až k takovým vtipnostem jako je porovnávání kolik joulů spálí traktor když jezdí po poli s joulama který z toho získá člověk když tu na živiny pro člověka chudou zeleninu okrájí osmaží a sní :)
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    RAGNAROK: chyba v úvaze, eroei netvoří výslednou cenu na trhu...
    öpět odkaz na středoškolskou ekonomii
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    E2E4: tz to stále nechápeš, cena je dána jednoznačně spotřebou ropy, nic jiného není neexistuje a nic jiného cenu neovlivňuje
    prostě vycházím z předpokladu že riopa není nebo stojí gallon 5000 usd, ergo neexistuje jiné řešení než návrat k bičům a volským potahům
    zdejší osazenstvo buď nemá ani technické ani ekonomicmké minimum pro vedení smysluplné debaty-někdy dokonce ani ten selský rozum,nebo záměrně ignoruje vše ostatní protože to bourá představu budopucnosti co rurální společnosti založené na harmonii člověka s přírodou a pastvou koz,ale zároveň v prostředí globální komunikační vesnice a vysokého technologického know how
    to že vyspělé technologie a pouze a jen rurální život jsou věci v kontrastu a nemohou fungovat záměrně ignorují...
    E2E4
    E2E4 --- ---
    RAGNAROK: Myslíš peak šipka? :)

    ← ↑ → ↓ ↔ ↕ ↖ ↗ ↘ ↙ ↚ ↛ ↜ ↝ ↞ ↟ ↠ ↡ ↢ ↣ ↤ ↥ ↦ ↧ ↨ ↩ ↪ ↫ ↬ ↭ ↮ ↯ ↰ ↱ ↲ ↳ ↴ ↵ ↶ ↷ ↸ ↹ ↺ ↻ ↼ ↽ ⇀ ⇁ ⇂ ⇃ ⇄ ⇅ ⇆ ⇇ ⇈ ⇉ ⇊ ⇍ ⇎ ⇏ ⇐ ⇑ ⇒ ⇓ ⇔ ⇕ ⇖ ⇗ ⇘ ⇙ ⇚ ⇛ ⇜ ⇝ ⇞ ⇟ ⇠ ⇡ ⇢ ⇣ ⇤ ⇥ ⇦ ⇧ ⇨ ⇩ ⇪ . . .
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    E2E4: nepřekvapuje mě že to nepochopil, zde je prostě myšlenka trvale udržitelného čehokoliv nade vše..
    to že tímto přístupem to znamená pouze a jen trvale udržitelnou stagnaci, přičemž stagnace vždy vede posléze k zániku nemá cenu řešit...
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    XCHAOS:
    no tak to samozrejme.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    RAGNAROK: např. pokud ropu těžíš jako surovinu a ne jako palivo/zdroj energie.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TečkaCZ - Vhodně navržená letadla by mohla spotřebovávat až o 70% méně paliva
    http://teckacz.cz/index.php?clanekid=994
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    E2E4:

    nedokazu si predstavit proc investovat jednotku energie za ucelem ziskani mene nez jednotky energie. Spis pokud se nevyplati produkce energie hlediska EROI nevyplati se to tuplem po zapocitani vsech primych a neprimych nakladu.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    E2E4:

    ty sipky znazornuji jen vzjemny vztah (jednoduchy nyx neumoznuje): premenou energie muzu ziskat penize a za penize energi. Mel jsem jen podnikovou ekonomiku (nakladovy krivky, investice, analyza atp.) takze nevim, jestli me to kvalifikuje. Jo a vim ze jsou lidi z VSE na to haklivy: ekonomika vs ekonomie. Me zajima ten pramen poptavky po vecech a sluzbach zbytnych pro zivot.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    RAGNAROK: nevím co myslíš těma šipkama .. a vlastně tomu co píšeš vůbec nerozumím.

    A "problém je jak vzniká poptávka" ?? No, poptávka je terminus technicus, je na to aparát, který to POPISUJE. (Ne vysvětluje proč.) Mikroekonomie. Učí se to snad na všech vysokých školách a není to tak těžké na pochopení, ani něco s čím by jakýkoliv alternativec musel mít problém - je to v podstatě jen systém popisu, který je o dost lepší než běžné chápání slova poptávka typu co někdo chce..

    Co se týče EROEI vs náklady, myslíš, že platí, že pokud je něco moc drahé na to, aby se to vyplatilo, implikuje to, že se to nevyplatí ani z hlediska EROEI?
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    E2E4:

    jednoduse si myslim energie«−» penize (E«−»M), urcite vztah nabidka«−»poptavka (dale N«−»P) neopomijim. Energie se jen musi efektivne vyuzivat napr. se budu ridit vztahem N«−»P. Problem je, jak vznika potavka a jesli je dobre ji umele vytvaret.

    Me zajimaji vsechny naklady ktere nejsou marginalni a samozrejme jestli neni soucet vsech marginalnich nakladu nezandbatelny. Pokud EROI pocita jen Eo/Ei tak odhad nakladu neni moc dobry ale jak tady id Vsouko. ukazal tak jako radovy odhad staci.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    RAGNAROK: pěkný argument se snížením ceny lidské práce otroctvím. přesto je efektivnější traktor než otrok. traktor se navíc nebouří a neutíká :)


    Pokud tomu dobře rozumím, myslíte, že cena čehokoliv je (jen) cenou energie v tom obsažené?

    Nebo jak přemýšlíš o vztahu penize≈energie ?

    I pokud přijmeš (pro mně naprosto nesmyslnou) myšlenku, že cena nebo hodnota čehokoliv je / měla by být dána jen náklady (tj ignoruješ podstatnou část problematiky nabídky a ZCELA problematiku poptávky), na základě čeho si tam vybíráš jen energii a ne ostatní náklady? Navíc ti to jaksi uměle sníží ty náklady mimoenergetické.. Proto andělé.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    YURD4: překvapuje mně, žes ten příklad nepochopil -
    ilustruje, že technologie bude za jinak stejných podmínek o řád (možná i o víc - OM616 je motor koncepcí z 50. let, ale zas je jednoduchý na výrobu a není závislý na elektřině). ono toziž je méně nákladné použít technologii než jí nepoužít, protože i když započítáš co chceš, ta technologie je svou efektivitou někde úplně jinde, než low-tech..

    Ostatně, i v nejchudších zemích (Barma např.) se používají dieselové motory a ne hospodářská zvířata..

    Trvale udržitelný rozvoj bez technologie je jistě možný, ale musíš nějak pořešit menší kapacitu beztechnického světa co se týče populace (1 pole orané volem uživí méně lidí než totéž pole orané traktorem a hnojené anorganickými hnojivy) a lidskou tohu po lepším životě. Oboje je poměrně totalitní, podařilo se to v praxi jen Rudým Khmérům v Kambodži - byť jejich návrat k primitivnímu zemědělství byl motivován jinou ideologií než zelenou (rudou :) ..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam