• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    Baktérií v Petriho misce exponenciálně přibývá, ale jen dokud nespotřebují všechny zdroje potravy. Od tohoto bodu se celá jejich populace zhroutí. Přitom je polovina dostupných zdrojů spotřebována jen jednu jedinou generaci před tou poslední, která skončí kolapsem. Baktérie nevnímají ani náznak nastávajícího problému až do okamžiku, kdy je zřejmé, že všechny vyhladoví.

    Rozbor problematiky v angličtině - www.lifeaftertheoilcrash.net
    www.energybulletin.net
    Dokument Oil Crash Movie- www.oilcrashmovie.co/
    Wiki - en.wikipedia.org/wiki/Peak_oil
    Cena ropy - www.petrol.cz
    Cena ropy - www.oil-price.net
    Oil market report - omrpublic.iea.org
    Kurz dolaru - kurzy.divoch.net/usd.php
    rozbalit záhlaví
    E2E4
    E2E4 --- ---
    SCHWEPZ: ale zas pak můžeme těžit ropu takhle :)

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Ropné společnosti rozhodnutí napadly a soudce Martin Feldman z federálního soudního distriktu v New Orleansu moratorium zrušil s tím, že není dostatečně odůvodněné. Americké úřady se nyní odvolávají. „Jiná možnost než těžba ropy v extrémních podmínkách však už nedokáže zaručit její dostatek. A podobně začínají problémy s jinými surovinami,“ konstatuje ředitel Geologického ústavu Akademie věd v Praze Václav Cílek.
    http://www.e15.cz/nazory/rozhovory/vaclav-cilek-zchudnuti-lidstva-by-bylo-jen-navratem-k-normalu


    E15: Je dostatek ropy na méně rizikových místech?

    Tahle možnost postupně končí, těžba se musí přesouvat do extrémních lokalit, jako je třeba Aljaška nebo mořské dno. Právě ze dna už pochází 15 procent americké ropy. Představte si to: Dnes běžně zvládnutá technologie vypadá tak, že pod plošinou máte kilometr vody, pak teprve narazíte na dno a vrtáte v něm do hloubky nějakých dvou tří i více kilometrů, než narazíte na ropu. Zatím jen několik desítek plošin dokáže vrtat ve dně v hloubce až dvou kilometrů pod hladinou. A připravují se projekty, které počítají s tím, že těžba bude probíhat v hloubce tří kilometrů pod hladinou moře. Tady prostě vždycky musí být nějaké riziko havárie.

    E15: Je v moři v těchto obrovských hloubkách alespoň ropy dost?

    Část expertů soudí, že v hlubokém moři je víc ropy, než si dokážeme představit. Jiní však předpokládají, že je tam ropy mnohem méně, než potřebujeme. Výzkum je tam velmi drahý, takže nemáme dost údajů z geologických vrtů. Ale světu dnes nezbývá než hledat tam. Existuje instruktivní příklad – mexická ropná společnost Pemex, která také těží ze dna Mexického zálivu. Dnes má ověřených zásob ropy na devět let! Pokud nenajde nová ložiska, skončila. Čína se zase rozhodla nebýt tak úplně závislá na obchodu s ropou, ale hledat vlastní zdroje. Takže buduje flotilu lodí schopných těžby na hlubokém moři. A to se bavíme o zemi, která otvírá snad každý týden novou uhelnou elektrárnu. Ale stále to nestačí a Číňané zažívají výpadky elektřiny.


    * E15: Kdy ropa dojde?

    To se nedá jednoznačně říci, záleží na tom, kolik ložisek se ještě objeví, jak vydatné budou zásoby v hlubokém moři, ale také jaká těžební technika bude k dispozici. A nezapomínejme, že podstatné také je, kopoptávka lik ropy budou lidé požadovat. V posledních třiceti čtyřiceti letech se ve světě spotřebovává víc ropy, než se stačí nahradit nově nalezenými a zpřístupněnými ložisky. Dobře to mají propočítané ve Spojených státech. Tam nová ložiska pokrývají 70 procent vytěžené americké ropy. A to se ještě většina nových objevů nachází na okrajích starých ropných polí. Ložiska v lokalitách, kde se dříve netěžilo, představují jen asi 40 procent nových zásob. Další věcí je cena.

    * E15: Ta se zvedá…

    Náklady na těžbu rostou úměrně tomu, že je nutné těžit z méně přístupných míst a z větších hloubek. Firmy se snaží tajit informace, za kolik ropu těží, protože to odráží jejich konkurenceschopnost. Nicméně vypadá to tak, že průměr ve světě představují náklady někde mezi 25 a 30 dolary na vytěžený barel ropy. (jeden barel představuje 160 litrů ropy – pozn. red.) Ta nejlepší ložiska zemí OPEC mají náklady na těžbu deset až 12 dolarů na barel. V Rusku je to asi 40 dolarů na barel. Zato u nových ložisek se mluví o 60 až 90 dolarech na vytěžený barel. Ložisko ovšem musí mít určitý tlakový režim, takže obvykle musíte těžit, i když jsou třeba ceny zrovna nižší.
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: půl roku podporu, já prostě žádnej notebook nechci, nepotřebuju a když ho budu prodávat tak za něj dostanu jen část jeho pořizovací ceny
    zkus jít prodat co soukromá osoba televizi co sis koupil před hodinou v na netu
    uvidíš o kolik budeš muset srazit cenu
    NATURÁLIE NEJSOU VHODNÁ MZDA,jsou málo variabilní
    dělat jedině za peníze,kredity či jiné ekvivalenty které mohu libovolně a běz ztráty směnit na trhu za mnou poptávané zboží
    naturálie směňuji se ztrátou....
    CRANK
    CRANK --- ---
    RAGNAROK: Z asie.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    XCHAOS:
    fair-trade notebook :))
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    XCHAOS: Tim máš na mysli že pokles dostupnosti levné energie znamená, že se přirozeně rozpozná, že jeho užití v elektronice/elektrotechnice je nejefektivnější?

    Pro to by mně celkem zajímaly podklady.

    Jak říkám, podle mně třeba náklady na provoz GPS sítě (a to do toho až tak nepočítám vývoj, ale jenom výroba a provoz satelitů, jejich dostání na oběžnou dráhu, centrum co to udržuje) bych si tipl, že budou dost olbřímí.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: ok... tak jinak: když by sis měl vybrat, jestli budeš půl roku brát podporu v nezaměstnanosti, nebo toho půl roku strávíš jako posádka na plachetnici, která dováží z Asie fair-trade notebooky a tak si vyděláš na notebook (který pak můžeš třeba jít a prodat, že ano...) ?

    :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ALMAD: myslíš v tomhle, že tě ignoruju ?

    popravdě, se zdroji je to tak, že pokud s nimi neplýtváš v jednom oboru, tak ti jich zbude více pro obor jiný. samozřejmě tam můžou být nějaké křížové závislosti... ale trh je podle mě může být schopen rozpoznat
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    XCHAOS: Budu ti fandit.

    P.S.: Ignoruješ mně :'-(
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: nic proti ale mzda v naturálicích je mzda k ****
    a již od dob straověku přežitek
    páč bydlet se v notebooku nedá a dokonce se ani nedá jíst, i když v guinessovce je maník co postupně sežral malé letadlo
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: ale v principu, co je ti do jejich jízdy do práce o do eroei cizí firmy??? Jakým právem bude nutit někoho do vylopšování eroei, které pro něj nemusí být vůbec důležité, protože nergetické vstupy jsou pro něj marginálie vzhledem k marži...aneb onen luis vutton.
    Co je ti do toho??????
    Velký bratr bude máít další buzersystém a nástroj jak ztrpčovat soukromým subjektům život.Proč???? Nač???
    Jelikkož neděláš v průmyslu a stejhně jako marx si zřejmě průymslový podnik nikdy zevnitčř neviděl plkáš kraviny.Tlaky na snižování energetických vstupů jsou i bez dalšího buzersystému,aneb zařizuje si je trh sám.Ale jen tam KDE MAJÍ SMYSL.

    JINAK:Příklad ZHOVADILOSTI JMÉNEM ZÁKAZ ŽÁROVEK..neb Eu a stupidita úředníků
    vyměnil náš podnik žárovky na wcm,tedy nepravidelně spínané elektrické zdroje za úsporné rtuťové..
    výsledek se dal čekat žárovka odešla po 1,4kw hodině, vzhledem k pořizovací ceně mě tedy 1kw hodina vyšla na 180kč,nepočítám ekologickou likvidaci nebezpečného odpadu-rtuť.
    Tzn podnik státla 1kw 180kč na ceně žárovky a npár korun na ceně elektrické energie
    původní 40w žárovka by vydržela MINIMÁLNÉ 10dxdéle při 3xvětší spotřebě..nemusíš být matematik abys zjistil co se vyplatí víc
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    a moji posádku by pochopitelně tvořili dobrovolníci, placení v naturáliích ("vydělali by si po cestě na nový notebook"), kteří by měli zájem naučit se plachtit.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Business plan: pořídím si nákladní plachetnici, a budu dovážet z Tchaj-wanu fair-trade elektroniku - u které garantuju, že ropní šejkové nedostali ani dolar z ceny přepravy :-) (v případě bezvětří použiju solární panely a elektromotor).

    Samozřejmě mě všichni odsoudíte, že je to nesmysl - ale je skutečně tak nesmyslné předpokládat, že už jen tím, že bych tenhle projekt rozhlásil, bych si vybudoval značku, která by některé lidi zaujala, a jevili by o ní zájem ? (kdybych navíc publikoval na netu blogy ze svých cest, a měl u toho e-shop s dovezenou elektronikou, apod. ?)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: tak pro začátek - jistě víš, že už někdy před 15ti lety jsem sám osobně velice aktivně vystupoval proti nesmyslně rychlému inovačnímu cyklu. ten je dnes ale ještě rychlejší než tehdy... takže nevím, co bych k tomu dodal.

    místo levné elektroniky bych vyráběl elektroniku s vyšší životností. po té dnes ovšem není velká poptávka - právě kvůli zběsilému inovačnímu cyklu, někdy zbytečné zpětné nekompatabilitě, apod.

    pokud víš, čím se celý život živím a zabývám, a jakým směrem jsem vždy vynakládal úsilí např. na poli prodloužení morální životnosti vyřazeného hardware, open source, otevřených datových standardů, dostupnosti levné internetové konektivity, apod. - tak samozřejmě musíš všem přítomným diskutérům potvrdit, že já toho pro řešení námitek, které proti mě vznášíš, už udělal v životě více, než je zcela běžné.

    inovační cyklus je dnes pravda tak zběsilý, že i když najdeš znovuuplatnění pro vyřařazený 5 let starý hardware (před 12ti lety toto mohl být grafický web browser pro i386 PC, před 8mi lety bezdrátový router v pásmu 2.4 Ghz, před 4mi lety jsem tuhle snahu velice zhruba řečeno už vzdal), tak výsledný produkt je pak použitelný dejme tomu 2 roky - zatímco když použiješ vhodný up to-date hw , tak můžeš získat řešení s životností třeba až 5 let (podle mých zkušeností) - a toto řešení navíc často ještě bude mít třeba menší spotřebu energie, apod.

    jako programátor tě můžu ubezpečit, že dnes používaný software je jen velice zřídka optimalizovaný z hlediska co nejnižších nároků na hardware: programátoři software optimalizují spíše z hlediska co největší modularity a nezávislosti/zaměnitelnosti použitých SW komponent, a dále ho optimalizují z hlediska srozumitelnosti pro ně samotné i z hlediska minimalizace nákladů na vývoj (tedy stráveného času). o hardwaru se automaticky předpokládá, že se jeho výkon v téměř všech aspektech zdvojnásobí zhruba každé dva roky - a SW podle toho vypadá.

    z mého hlediska tedy Peak Oil může vést ke snížení zběsilosti inovačního tempa a k tomu, že lidé si budu lépe rozmýšlet, jak často si budou kupovat nový mobil či nový počítač - prostě na to nebudou mít tolik peněz, jako dnes, budou více řešit, aby neinvestovali do něčeho, co ztrácí třeba i 80% své hodnoty během dvou let, apod. projevem toho, že o tom budou muset přemýšlet, je už dnes finanční krize: ta pro lidi, kteří uvažují jako já, není neřešitelnou překážkou - protože třeba já byl léta zvyklý pracovat s hardwarem z druhé ruky.

    nicméně zpomalení inovačního cyklu informatiky pořád není v rozporu s tím, aby se na budoucích kontejnerových plachetnicích (které budou vozit z východní Asie ještě tenčí,lehčí, skladnější a úspornější LCD a LED panely, než dnes) nemohly používat třeba i dnes vyvinuté a vyrobené GPS a satelitní telefony. toto spotřební zboží se vyrábí natolik masivně, že trh je podle mě opravdu zásoben na léta dopředu - co tvrdím já, že tato levná elektronika se třeba bude kromě využití v zábavě více a více využívat k vytvoření konkurenčního prostředí i tam, kde dosud existoval monopol.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: tak pro začátek - jistě víš, že už někdy před 15ti lety jsem sám osobně velice aktivně vystupoval proti nesmyslně rychlému inovačnímu cyklu. ten je dnes ale ještě rychlejší než tehdy... takže nevím, co bych k tomu dodal.

    místo levné elektroniky bych vyráběl elektroniku s vyšší životností. po té dnes ovšem není velká poptávka - právě kvůli zběsilému inovačnímu cyklu, někdy zbytečné zpětné nekompatabilitě, apod.

    pokud víš, čím se celý život živím a zabývám, a jakým směrem jsem vždy vynakládal úsilí např. na poli prodloužení morální životnosti vyřazeného hardware, open source, otevřených datových standardů, dostupnosti levné internetové konektivity, apod. - tak samozřejmě musíš všem přítomným diskutérům potvrdit, že já toho pro řešení námitek, které proti mě vznášíš, už udělal v životě více, než je zcela běžné.

    inovační cyklus je dnes pravda tak zběsilý, že i když najdeš znovuuplatnění pro vyřařazený 5 let starý hardware (před 12ti lety toto mohl být grafický web browser pro i386 PC, před 8mi lety bezdrátový router v pásmu 2.4 Ghz, před 4mi lety jsem tuhle snahu velice zhruba řečeno už vzdal), tak výsledný produkt je pak použitelný dejme tomu 2 roky - zatímco když použiješ vhodný up to-date hw , tak můžeš získat řešení s životností třeba až 5 let (podle mých zkušeností) - a toto řešení navíc často ještě bude mít třeba menší spotřebu energie, apod.

    jako programátor tě můžu ubezpečit, že dnes používaný software je jen velice zřídka optimalizovaný z hlediska co nejnižších nároků na hardware: programátoři software optimalizují spíše z hlediska co největší modularity a nezávislosti/zaměnitelnosti použitých SW komponent, a dále ho optimalizují z hlediska srozumitelnosti pro ně samotné i z hlediska minimalizace nákladů na vývoj (tedy stráveného času). o hardwaru se automaticky předpokládá, že se jeho výkon v téměř všech aspektech zdvojnásobí zhruba každé dva roky - a SW podle toho vypadá.

    z mého hlediska tedy Peak Oil může vést ke snížení zběsilosti inovačního tempa a k tomu, že lidé si budu lépe rozmýšlet, jak často si budou kupovat nový mobil či nový počítač - prostě na to nebudou mít tolik peněz, jako dnes, budou více řešit, aby neinvestovali do něčeho, co ztrácí třeba i 80% své hodnoty během dvou let, apod. projevem toho, že o tom budou muset přemýšlet, je už dnes finanční krize: ta pro lidi, kteří uvažují jako já, není neřešitelnou překážkou - protože třeba já byl léta zvyklý pracovat s hardwarem z druhé ruky.

    nicméně zpomalení inovačního cyklu informatiky pořád není v rozporu s tím, aby se na budoucích kontejnerových plachetnicích (které budou vozit z východní Asie ještě tenčí,lehčí, skladnější a úspornější LCD a LED panely, než dnes) nemohly používat třeba i dnes vyvinuté a vyrobené GPS a satelitní telefony. toto spotřební zboží se vyrábí natolik masivně, že trh je podle mě opravdu zásoben na léta dopředu - co tvrdím já, že tato levná elektronika se třeba bude kromě využití v zábavě více a více využívat k vytvoření konkurenčního prostředí i tam, kde dosud existoval monopol.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS: ad třetí odstavec: slaměný panák:

    máš nějakou úplně ujetou představu, co říká ekonomie, kterou pak slavně popřeš.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS: druhý odstavec jsou úplné bláboly, západ východ právě uzbrojil a uzáviděl svým konzumem..

    je fakt že kybernetika byla v SSSR zakázaná jako buržoazní pavěda, ale rozvoj průmyslu si tak jako tak automatizaci vynutil.. akorát že na ní ten systém neměl - ani technicky, ani co se týče zdrojů, výzkumu apod.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Město Fukuoka začne půjčovat zdarma elektromobily | Hybrid.cz
    http://www.hybrid.cz/novinky/mesto-fukuoka-zacne-pujcovat-zdarma-elektromobily
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS: no, potřebuješ další infrastrukturu - a ne nutně lehkou - mimo jiné potřebuješ dostatečně výkonnou ekonomiku, aby bylo za co dělat výzkum, energeticky náročný celý řetězec výroby výrobních prostředků pro výrobu výrobních prostředků (..ETC.. ) polovodičových technologií..

    pokud už máš společnost a ekonomiku natolik vyspělou, že je schopná vyrábět mikroelektroniku - navíc LEVNOU mikroelektroniku, stanou se ovce a plachetnice přežitkem, protože tatáž společnost vyplodí i věci daleko efektivnější..

    nebo myslíš, že plachetnice se dnes nepoužívají kvůli nějaké konspiraci a ne proto, že prostě nejsou nijak výhodné?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: ano, sám jsi se dostal do argumentační pasti: sovětský východní blok byl živoucí ukázkou toho, že zázemí těžkého průmyslu vůbec není dostačujícím předpokladem pro rozvoj spotřební mikroelektroniky a její masové nasazení.

    dokonce i Západ v tomhle ohledu vypustil džina z lahve: oni si později - asi hlavně v těch 70. letech, která jak se dnes ukazuje, sice postrádala okázalá gesta a futuristický styl let šedesátých, ale o to víc v nich probíhalo "hlubinné znovuvymýšlení budoucnosti", které pociťujeme dodnes - na Západě vlivní lidé uvědomili, že východní blok nelze nikdy přezbrojit ani trumfnout v prosté materiální kvantitě konzumu: takže Západ ne náhodou vyhrál právě na frontě, kterou Marx v 19. století ani nemohl tušit, že by mohla existovat, a proto jí do své vize budoucnosti vůbec nijak nezahrnul: co se týče informatizace a automatizace.

    nicméně tenhle "džin vypuštěný z lahve" postupně učiní zbytečnou velkou část západní infrastruktury... jenže k tomuhle je potřeba chápat třeba i spoustu sociologie, aby vám bylo jasné co a proč se ve společnosti děje, a že zdaleka ne všechno odpovídá nějakým jednoduchým ekonomickým doktrínám (typu úspory v rozsahu): ekonomie totiž často řeší, jak nejefektivnějším možným způsobem provádět něco, co lidé v podstatě vůbec provádět nemusí - a je to pro ně jen lifestylová záležitost, u které už dávno zapomněli, z jakého důvodu jí kdysi začali dělat :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: no tak třeba v tomhle se shodneme, že ropa není všechno.

    ale nevím, proč tedá tak zarytě odmítáš moje exemplární příklady toho, jak jsou třeba kontejnerové lodě krásně substituovatelné kontejnerovými plachetnicemi, a soukromé tryskáče oplachtěnými křídlatými čluny, apod. :-) prostě ty když to neuděláš 10x větší než se to dělalo dosud a neposadíš na to jaderný reaktor z letadlové lodi, tak nejsi spokojen...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam