E2E4: tak pro začátek - jistě víš, že už někdy před 15ti lety jsem sám osobně velice aktivně vystupoval proti nesmyslně rychlému inovačnímu cyklu. ten je dnes ale ještě rychlejší než tehdy... takže nevím, co bych k tomu dodal.
místo levné elektroniky bych vyráběl elektroniku s vyšší životností. po té dnes ovšem není velká poptávka - právě kvůli zběsilému inovačnímu cyklu, někdy zbytečné zpětné nekompatabilitě, apod.
pokud víš, čím se celý život živím a zabývám, a jakým směrem jsem vždy vynakládal úsilí např. na poli prodloužení morální životnosti vyřazeného hardware, open source, otevřených datových standardů, dostupnosti levné internetové konektivity, apod. - tak samozřejmě musíš všem přítomným diskutérům potvrdit, že já toho pro řešení námitek, které proti mě vznášíš, už udělal v životě více, než je zcela běžné.
inovační cyklus je dnes pravda tak zběsilý, že i když najdeš znovuuplatnění pro vyřařazený 5 let starý hardware (před 12ti lety toto mohl být grafický web browser pro i386 PC, před 8mi lety bezdrátový router v pásmu 2.4 Ghz, před 4mi lety jsem tuhle snahu velice zhruba řečeno už vzdal), tak výsledný produkt je pak použitelný dejme tomu 2 roky - zatímco když použiješ vhodný up to-date hw , tak můžeš získat řešení s životností třeba až 5 let (podle mých zkušeností) - a toto řešení navíc často ještě bude mít třeba menší spotřebu energie, apod.
jako programátor tě můžu ubezpečit, že dnes používaný software je jen velice zřídka optimalizovaný z hlediska co nejnižších nároků na hardware: programátoři software optimalizují spíše z hlediska co největší modularity a nezávislosti/zaměnitelnosti použitých SW komponent, a dále ho optimalizují z hlediska srozumitelnosti pro ně samotné i z hlediska minimalizace nákladů na vývoj (tedy stráveného času). o hardwaru se automaticky předpokládá, že se jeho výkon v téměř všech aspektech zdvojnásobí zhruba každé dva roky - a SW podle toho vypadá.
z mého hlediska tedy Peak Oil může vést ke snížení zběsilosti inovačního tempa a k tomu, že lidé si budu lépe rozmýšlet, jak často si budou kupovat nový mobil či nový počítač - prostě na to nebudou mít tolik peněz, jako dnes, budou více řešit, aby neinvestovali do něčeho, co ztrácí třeba i 80% své hodnoty během dvou let, apod. projevem toho, že o tom budou muset přemýšlet, je už dnes finanční krize: ta pro lidi, kteří uvažují jako já, není neřešitelnou překážkou - protože třeba já byl léta zvyklý pracovat s hardwarem z druhé ruky.
nicméně zpomalení inovačního cyklu informatiky pořád není v rozporu s tím, aby se na budoucích kontejnerových plachetnicích (které budou vozit z východní Asie ještě tenčí,lehčí, skladnější a úspornější LCD a LED panely, než dnes) nemohly používat třeba i dnes vyvinuté a vyrobené GPS a satelitní telefony. toto spotřební zboží se vyrábí natolik masivně, že trh je podle mě opravdu zásoben na léta dopředu - co tvrdím já, že tato levná elektronika se třeba bude kromě využití v zábavě více a více využívat k vytvoření konkurenčního prostředí i tam, kde dosud existoval monopol.