• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS: vtipné je, že Cesna nebo Boeing jsou výhodnější než auto :)

    zajímalo by mně, proč je dieselektrická nebo elektrická lokomotiva tak nevýhodná vůči elektrické. v čem se to jako měří? je těžké porovnávat něco co jezdí na elektriku s něčím co jezdí na ropu, když záleží z čeho se ta elektrika vyrábí (a zda do toho všeho započítávat celý cyklus - baterie které vydrží jen omezenou dobu apod. plus ale opět, jak vyjádřit baterie v něčem souměřitelném se spotřebou nafty..)

    a zajímavější pro tebe by byl graf přeprava tuny nákladu na kilometr různými dopravními prostředky.
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: dělba práce ty trdlo bude naopak čím dál tím větší, jžišmarjá jak můžeš psát takové hověziny????
    Právě v souvisloti s vyšší technologií bude dělba opráce stále větší, detailnější, závislá na přesném čase a místě
    vždysť ty svými výroky úpopíráš to co se dnes děje, snažíš se tvrdit že ten trend který je nastolen a je nepochybný se kamsi ohne zvrátí protože XCHAOSOVO COSI.......
    A NAPOSLED ,FAKT TO PÍŠU NAPOSLED, NEOPERUJ SLOVY JEJICHŽ VÝZNAM NEJSI SCHOPEN UCHIOPIT A URČIT
    KVALŮITA ŽIVOTA JE COSI CO MŮŽE MÍT HODNĚ PODOB A TVÁŘÍ A JE ZÁVISLÉ NA INDIVIDUALITĚ KAŽDÉHO Z NÁS, NEEXISTUJE TEDY ABSOLUTINÍA JEDINÁ SPRÁVNÁ VOLBA, SPRÁVNÁ CESTA PRO KAVLITNÍ ŽIVOT....
    opakuji ty nejsi arbitr který rozhodne ze svého názoru co je a co není kvalitní život, tvá drzost v tomto ohledu je neskutečná
    kvalitní život je pro každého z nás něco jiného a ty nemáš právo tvrdit že kvalitní život znamen á pouze to či ono....
    CHÁPEŠ ŽE CELÁ TVÁ MANTRA JE ZALOŽENA NA NĚČEM CO NEMÁ USTÁLENÝ VÝKLAD,PROTO JE TO HOVADINA O NIČEM??????
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS: ... pouze k tomu podotknu, že "ocean liner" se zřejmě týká dnešních luxusních hotelových lodích - viděl jsem jasný výpočet, že na lodě s "ekonomickou třídou" místo výhradně luxusní by šlo nacpat okolo 10 000 cestujících - a potom by energetická náročnost cestování pochopitelně klesla oproti dnešním letadlům. a možná, že vývoj půjde ještě úplně jinou cestou...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    a prosil bych na nástěnku toto:
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: nech supermárkety těm kdo je mají rádi

    já je nikomu neberu - já pouze tvrdím, že v důsledku poklesu těžby ropy a růstu cen energií prostě supermarkety postupně přestanou být konkurenceschopné. kromě toho - supermarkety vůbec nejsou příznakem vysoké kvality života nebo vysoké životní úrovně - tím se staly díky nějakému absurdnímu zkratu u nás, kde si spousta socek, které nedosáhnou ani na životní úroveň západní střední třídy, o sobě bůh ví proč myslí, že právě oni jsou ti, kterým pomůžou nižší daně, nižší státní regulace, a že supermarkety jsou tím správným symbolem životní úrovně: bohužel, realita na Západě je taková, že supermarkety (diskonty) jsou tam často spíše nouzovým řešením pro socky, které si nemohou dovolit život v luxusnějších čtvrtích měst, kde jsou služby řešené jinak a individuálněji.

    ale ok - pořád jsou zde ještě nákupní mally, které přeci jen patří třeba i v USA k lifestylu střední třídy, a které jsou pořád vázané na auta - ale pořád jde v podstatě o omyl, na který životní úroveň není nijak fatálně vázaná: týká se to specifického způsobu bydlení v USA, a v poměrně daleko hustěji zalidněných evropských městech nejsou velké shopping mally lidmi ani nutně chápány jako součást kvality života: prostě někdo tu do nich investoval, a lidem se to zdá dočasně jako něco nového, zajímavého a třeba i relativně levného - tak prostě zajedou autem do energeticky náročného mallu na nákup.

    ale současně - pokud ten mall díky vysokým cenám ropy i energie jednoduše zkrachuje , tak se se životní úrovní nestane naprosto NIC: lidé si opět otevřou krámky v centrech měst (což jim dnes přijde jako zcela out a zaprášené, apod.), a budou do nich do práce i za nákupy opět docházet pěšky, případně popojíždět MHD, jako to dělali 100 let předtím. to, že si můžou dovolit auto a jezdí tím autem do nákupního centra, to prostě není nijak objektivní ukazatel kvality života - neznamená to pravda, že takový lifestyle je zlo (to jsem nikde netvrdil) - ale neznamená to ani, že tento lifestyle je nějaké dobro, a že pokud zanikne, tak to bude nějaká fatální katastrofa !

    tvrdím, že peak oil je z hlediska životní úrovně převážně neutrální jev - jiný lifestyle nemusí znamenat, že půjde o horší lifestyle - a z hlediska kvality života (což není to samé jako životní úroveň) to může dokonce pro leckoho být změna k lepšímu ! proto mě přijde, že o peak oil není důvodem k doomsayerským průpovídkám - ale naopak k mírnému optimismu.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: já jsem liberální demokrat - socialistické sklony jsi v řadě jiných debat prokázal ty (všechny debaty o tom, jak je těžký průmysl prostě "nutný", a tudíž potřebujeme spoustu energie, a jak je třeba myslet na národní zájmy, apod.)

    na základě tvých výroků v jiných klubech tě pokládám za spíše mírně socialisticky uvažujícího člověka, a spíše pak socialistu národního typu - tedy, jsi připraven neustále někomu vysvětlovat, co je v zájmu společnosti, zájmu národa, co je nevyhnutelně nutné.

    budeš se divit, ale já se na společnost daleko více koukám z hlediska toho, co je MÝM zájmem. já jsem docela sobec, a divím se, že ostatní lidé až tolik ne... a dívám se na věci z dost evolučního hlediska (tedy že se společnost vyvíjí, a že nemusí nutně vypadat pořád stejně, jako teď)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: vůbec jsem nenapsal, co je dobro a zlo, co je a není pokrok

    resp. napsal jsem příklad, který podle mě vůbec není nutné hodnotit pozitivně: nedal jsem proti tomu konkrétní protipříklad - pouze jsem napsal, že pokud k tomuto nebude docházet, tak to není nutně potřeba hodnotit jako pokles životní úrovně nebo pokles kvality života.

    jestli za ukazatel životní úrovně někdo pokládá to, že lidé, kteří poptávají zcela bezmyšlenkovitou práci (např. u pokladny v supermarketu) přijdou o tento druh "životních jistot", tak potom samozřejmě ano - v informační společnosti bude nutné více přemýšlet a více se individuálně rozhodovat - a nebude už možné všechno řešit absolutní dělbou práce na jednotlivé dílčí idiotské úkony, a nebudou vytvářena pracovní místa, na kterých budou lidé prakticky absolutně zaměnitelní, jako ve 20.století. toto samozřejmě může někdo považovat za "pokles životní úrovně", to ano :-)
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: nadávky do hovadin si odpustím až ty hovadiny přestaneš mlít:-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GRENDAL: ale co je objektivním ukazatelem poklesu životní úrovně, vlastně ?

    můj "supermarketový" příklad říká toto: vietnamské večerky (poté, co se naučí např. ještě využívat výhod informatizace společnosti a vlastního businessu, lepšího hlídání lhůt trvanlivosti potravin, online i offline sociálních sítí, apod.) s uzavřenými mrazáky a v dosahu pěší chůze od spotřebitele se prostě v jistý okamžik stanou díky své celkové menší energetické náročnosti lepší volbou k udržení životní úrovně, než supermarkety. tedy nejen večerky - v bohatých čtvrtích (chápy že ne všyde) se už dnes objevují specializované obchody, které supermarketům zdatně konkurují (čerstvé ryby, zahraniční kvalitní sýry, apod.)

    to je celé: povede k tomu ještě relativně dlouhá cesta, která bude zahrnovat hodně učení jak na straně obchodníků, tak i na straně konzumentů - ale vývoj posledních cca 10ti let fakt viditelně směřuje k tomu, že supermarkety vlastně už přestávají být zajímavé, a místní maloobchod jde opět nahoru (i když bohužel zatím jen ve vybraných čtvrtích největších měst, která se zaměřují na nadstandardní kvalitu života...). jenže právě ta nižší energetická náročnost toho kvalitnějšího životního stylu může být nakonec klíčem k tomu, že to od těch lepších čtvrtí nakonec okoukají i malá města, sídliště, apod. ! Tedy pokud se ukáže, že vyšší kvalita života je současně méně energeticky náročná, tak tvoje obavy z poklesu životní úrovně se mohou ukázat prostě jako zbytečné...

    Dále tvoje obavy, co všechno je závislé na ropě, jsou opět zbytečné. potraviny prostě není potřeba balit do různých forem polyetylénu a odnášet si je v igelitových taškách. dokud se toto vyplácí - dokud cena potravin je vyšší, než cena obalu, který k nim dostáváme zadarmo - tak se prostě ropou zbytečně plýtvá, a jsme schopni spotřebu dále výrazně snižovat. to, že jsou zatím plasty tak levné, není žádnou podmínkou udržení životní úrovně: je to jen důkaz, že je možné tu spotřebu ropy stále ještě hodně snižovat, a žádná životní úroveň neklesne - protože ta není tvořena dostupností levných plastických hmot.

    a co se "postmaterialistů" týče - tak opravdu nemáš pravdu - lidé, kteří konzumují to, co si mohou dovolit, nejsou hlavní příčinnou dnešní problémů. budou si klidně kupovat zboží s delší životností nebo auta s úspornějším motorem, pokud tady bude nějaká rozumná motivace to udělat: nemohou za to, že dnes byly úspory z rozsahu často nasměrovány nesmyslným směrem. pokud se úspory z rozsahu přesměrují jinam, než kam směřují dnes (např. směrem ke zbytečně těžkým autům se zbytečně výkonnými motory a současně zbytečně nízkou životností), tak to většina těch lidí ani nepostřehne jako pokles životní úrovně.
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: ...
    kam dojede jeden převážně iracionálně se rozhodující člověk (např. žena v domácnosti, matka dvou dětí, zoufale se snažící ušetřit, aby posílila svojí nezávislost na bohatém manželovi, nicméně činící v tomto ohledu jako hráč na trhu nakonec spíše emocionální, než racionální rozhodnutí) v autě se zbytečně vysokým výkonem motoru (protože 2. auto do rodiny bylo zakoupeno nakonec spíše na základě iracionálního, emocionálního rozhodnutí jejího bohatého muže), není možné posuzovat jako krok ke zvýšení kvality života......

    takže jsi napsal co je dobro a zlo, co je a není pokrok
    kdo jsi že dokážeš posoudit co je a co není pokrok????
    Z jakého úhlu pohledu, pro koho, jaký je etalon????
    Člověk se rozhoduje vždy iracionálně,základy psychologie by možná stačily, aneb člověk je a bude tvor iracionální, i kdyby čert na bruslích do práce jezdil, s tím nic neudělíš...
    správné fungování trhu nemá s racionalistou nci společného, trh není žádný stroj, kdyby byl racionál ní neexistují hotely pro plyšové hračky a neexistuje pohřebka pro pejsky a jiné krávoviny
    necpi pojmy jako racionalita tak kam nepatří, tzn do ekonomiky
    mezní užitek nemá s racionalitou nic psolečného, a není raiconální kouřit, ani vypít lahev whisky,přesto se to dělá...
    kvalita života nemá žádné absolutní pravidlo,to co ty považuješ za kvalitní život nemusí platit pro druhého
    prosím přestaň hledat třídního nepřítele ,máš stejný zaslepený nenávistný ideologický postoj k supermarketům jako soudruzi k údajné buržoazii
    nech supermárkety těm kdo je mají rádi a sám si choď na operu, někdo holky někdo vdolky, to že ty toto neuznáváš je jaksi každému včetně mě u ****.a tvoje hledisko enní a nemůže být správné protož neexistuje měřítko, rozměr a nástroj jak zjistit co je lepší...
    chápej už konečně že každý máme rozdílné názory a liberál a demokrat toleruje hodnoty a názory druhých a nechává je dělat si co chtějí v určitých rozumnýách mezích
    tyran despota, socialista ne, ten chce jediné dle něj a správné řešení jediný univerzální pohled, ty jsi prostě takový typický hlasatel čehosi jako čínská kulturní revoluce...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: absolutně nechápu tento požadavek "mravní čistoty" - tedy, že každý by se měl řídit nějakými zásadami, ve které věří. o to tu myslím vůbec nejde - hlídat mravnost těch druhých.

    (např. kdo věří ve volný trh, ten by si měl uvědomit, že takový trh by fungoval pouze, kdyby se všichni jeho účastníci na základě všech dostupných informací rozhodovali plně racionálně - což ovšem většina lidí nedělá a zdůrazňuje právo na emocionální rozhodnutí, apod. - pak se ovšem trh jako celek dostává do dost slepých uliček, protože jeho předpokladem je racionální chování jednotlivce, že ano)

    nevím, kde jsem napsal, že "NÁVŠTĚVA SUPERMARKETU JE ZLO A ČTENÍ KNIH DOBRO..." ... případně mi to připomeň. zmiňoval jsem, že nákup levného nekvalitního zboží v supermarketu, kam dojede jeden převážně iracionálně se rozhodující člověk (např. žena v domácnosti, matka dvou dětí, zoufale se snažící ušetřit, aby posílila svojí nezávislost na bohatém manželovi, nicméně činící v tomto ohledu jako hráč na trhu nakonec spíše emocionální, než racionální rozhodnutí) v autě se zbytečně vysokým výkonem motoru (protože 2. auto do rodiny bylo zakoupeno nakonec spíše na základě iracionálního, emocionálního rozhodnutí jejího bohatého muže), není možné posuzovat jako krok ke zvýšení kvality života. ani to, že v těch supermarketech jsou otevřené, energeticky neefektivní mrazáky, nebo že i přes den je tam použité umělé osvětlení není nutně součástí kvality života - ve skutečnosti, u převážně racionálně se rozhodujícího jedince (jako jsem třeba já) může takové prostředí ve skutečnosti vyvolávat úzkost a nepříjemné pocity a tím pádem objektivně snižovat kvalitu jeho života.

    zdůrazňuji, že jsem nikde jsem nepsal, že "NÁVŠTĚVA SUPERMARKETU JE ZLO A ČTENÍ KNIH DOBRO..." ... pojmy jako "zlo" občas užívám u příkladů nadměrné kumulace moci (a v podstatě je mi tam jedno, zda je o iránskou teokracii, severokorejskou dynastii, nebo o tržně nadměrně kapitalizované megakorporace typu Google, Facebook, Apple, Microsoft, apod.). neříkal jsem, že jsou supermarkety zlo - jistá konkurence tam existuje, přeci jen - říkal jsem, že na to, jak je supermarketový styl zbytečně energeticky náročný (a není to jen o těch autech, zdaleka), tak nepřispívá k racionálnímu rozhodování účastníků trhu (jako liberál přece musím vědět, že správné fungování volného trhu je podmíněné racionálním rozhodováním jeho účastníků), a není nikde psané, že je tento lifestyle tím tou nejúčinnější cestou ke zvyšování kvality života.

    co se knih týče, vlastně ani poslední dobou moc nečtu. byl jsem nucen se nedávno přistěhovat ke zděděné obrovské knihovně, a to mě dost znechutilo :-)

    ani nevím, kde jsem psal o něčem srovnatelném s hraním golfu. Golf nepatří ani náhodou mezi objektivní ukazatele kvality života. je všeobecně uznávané, že třeba (nízká) kojenecká úmrtnost víceméně ano. stejně jako pár dalších demografických faktorů. ve skutečnosti - možná se ukáže, že post-konzumní a post-energetická společnost (ke které ale vývoj dospěje kupodivu DOBROVOLNĚ - případné dodatečné zdanění neekologických technologií v tom nebude hrát až tak velkou roli) prostě posune ty relativně-objektivní ukazatele kvality života zase o něco dál. to je celé.

    Dost možná je to celé prostě omyl - něco v tom smyslu, jako že Římané sice vynalezli akvadukty a vodovod - ale už neměli potřebné znalosti ohledně toho, že by se vodovodní trubky neměly dělat z olova. prostě vcelku maličkost - asi kdyby věděli, že je olovo toxické, tak by už i tehdy dokázali najít alternativní materiál, ale jim se s ním prostě dobře pracovalo, tak to neřešili.

    a ty nadávky do hovadin si nech od cesty. neúčastním se těhle debat proto, abych si nechal nadávat.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    pěkné srovnání energetické náročnosti různých druhů dopravy:
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: těch 10% možná tyto myšlenky uznává, možná i hlása, ale V PRAXI SE JIMI VĚTŠINOU NEŘÍDÍ!!!!!!
    tvoje neust8l8 mantra o tom kterak je konzum SUV před řetězcem ahold nikoliv ale návštěva oprery mě leze krkem,
    konzum je oboje, včetně třeba výletu do lesa
    NEVÍM PROČ SI MYSLÍŠ ŽE NÁVŠTĚVA SUPERMARKETU JE ZLO A ČTENÍ KNIH DOBRO...
    tvé poněkud černobílé, vidění světa nechápe že špatně je čtení knihy neb to ej činnost buržoazní,kapitalistická, veskrzevá individuální a vůbec ničím nepřispívá ostatním, návštěva supermarketu generuje daně, a posiluje multiplikační efekt, tzn generuje peníze které pak ekologisté celého světa můžou utrácet za ekokoko**** a cpát do kapes kamarádům kšeftmanům v rámci boje proti chiméře GO...

    a teď vážně já rád a hodně čtu, knihovnu mám na dnešní dobu rozsáhlou-NE EBOOK,tzn skutečnou reálnou papírovou knihovnu sestávající se 2 regálových knihoven 2 metry vysokých a metr širokých...
    nicméně necítím se tím vůbec lepší než ten kdo vyrazí o víkendu nakupovat a nechápu tvoje opovržení lidmi kteří nesdílejí stejné hodnotové žebříčky.
    tvé bláboly nápadně připomínají hráče golfu který prohlásí,kdo nehraje golf je hňup, socka a vůbec smyslem je aby všichni hráli golf
    Právě individualita je o tom že každý může vnímat a sdílet jineé hodnoty.pokud chceš aby tvé okolí sdílelo tvé hodnoty, přesvědčuj je VEĎ JE,VYCHOVÁVEJ,ALE NENAŘIZUJ!!!!!
    Lidé musí mít možnost volby, ty máš být ten kdo své děti vede správnou cestou.
    Mimochodem za úpadek klasického vzdělání můžou právě a jen globální komunikace a vyspělé informační infrastruktury-aneb jak říkám bude hlř, tzn kdybych byl jako ty tak všechny problémy světa řeší jednoduché a rychlé řešení-zrušíme internet...věř mi že by ses postindustriální doby poté možná i dočkal
    ALE JÁ NAROZDÍL OD TEBE VÍM ŽE PODOBNÁ ŘEŠENÍ JSOU KRÁVOVINY, HOVADINY A UTOPIE,
    Závěrem:zapoj racio a přestaň už donekonečna opakovat některé floskule a mantry které mě nebaví už ani číst
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    mimochodem spotřební daň dělá 13 korun z litru, takže i neinformovaný xchaos si snad již snadno spočítá o kolipak je bionafta dražší...
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    BOBASH: bingo
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    XCHAOS: A není ta bionafta třeba osvobozená od spotřební daně, resp. nemá tu daň nižší?
    GRENDAL
    GRENDAL --- ---
    XCHAOS: Ty tvoje objektivni ukazatele jsou sesakra zavisle na materialnim a financnim zabezpecenim te spolecnosti. Zvlast to zabezpeceni v duchodu...

    Kdo kde rika, ze souvisí větší výkon motoru něčího auta s vyšší kvalitou života ?

    Nejde o pokles spotreby energie, ale pokles zivotni urovne, kterou prinasi kazda vetsi krize. Te spolecnosti, ktera zazije tento upadek, se rika spolecnost dlouheho sestupu proto, protoze ten sestup potrva prakticky cele dve generace a stejne tak douho se ta spolecnost bude zvedat.

    Mluvis o ekonomického růstu bez současného růstu spotřeby energie
    Tohle je klidne mozne, ale ne v situaci, kdy se prechazi z ekonomiky zavisle na rope na ekonomiku na ni nezavislou v dobe vycerpanani ropy. (a i tak spousta veci na rope zavisla zustane)

    v podstatě každý, kdo je ochoten si koupit knížku nebo zaplatit za lístek do kina, lístek na koncert či festival, nebo třeba i za opravdu dobré jídlo v restauraci, je "postmaterialista"
    Znam spoustu lidi, kteri tohle delaji a rozhodne nejsou tim, co rikas...
    PACHATEL
    PACHATEL --- ---
    XCHAOS: no ja mem ted auto (cca 185 kW) v servisu a kvalita myho zivota je ted docela na hovno, ani si nemuzu zajet na dobre jidlo do restaurace :(
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VSOUKOLOHLOR: no ekotechnika určitě ano... to je slovo, které mě hodně zajímá.

    především ale nevím, proč tomu říkat nutně "sestup": prostě celé je to o tom, aby lidé poměřovali kvalitu svého života jinými kritérii, než dosud. jsou relativně objektivní ukazatele kvality života - očekávaný věk dožití, kojenecká úmrtnost, míra zabezpečení v důchodu, věk odchodu do důchodu apod. - prostě kritéria, která se tak či onak dotýkají většiny populace a lze je nějak více či objektivně "změřit".

    potom jsou tu ovšem lifestylové ukazatele, které taky ovlivňují to, co se dnes chápe pod pojmem HDP - a tam si myslím, že cesta je spíše v osvícení lidí, než v růstu za každou cenu. souvisí např. větší výkon motoru něčího auta s vyšší kvalitou života ? to je dost diskutabilní: auto s výkonnějším motorem může mít vlastně i docela dobrou spotřebu (třeba lepší než u těžkého auta s poddimenzovaným slabším motorem), může být praktické (jede rychle do kopce, je bezpečnější při předjíždění) - jenže tenhle ukazatel sám o sobě nevypovídá nic o tom, jestli s tím autem najdete v cíli vaší cesty místo k zaparkování, nebo jestli třeba neuvíznete v dopravní zácpě (sakra, já jen v pátek uvízl asi 5x v dopravní zácpě - při relativně krátké cestě ze západního konce Prahy kousínek na východ od Prahy !)

    (BTW, na pumpě u Přerova nad Labem se dá natankovat 100% bionafta. za 27 Kč/litr - jak je to možné, že je levnější, než normální nafta, pokud podle odpůrců je řepka rentabilní jen díky povinnému přimíchávání do nafty ??)

    tedy zpět ke "společnosti poklesu spotřebu energie" - v podstatě, nevidím především důvod nazývat jí společností "dlouhého sestupu": není to žádný sestup, je to cesta vpřed a je to cesta ekonomického růstu bez současného růstu spotřeby energie. je to cesta zjemnění vnímání toho, co všechno vyjadřuje ekonomika a peníze, které se v ní točí: je to jako stěžovat si, že v civilizacích které vynalezli kolo a jízdu na koni a vůz tažený koňmi došlo současně k poklesu počtu pracovních příležitostí pro nosiče nákladů na hlavě !

    těch 10% populace vyspělých zemí, které "postmaterialistické" hodnoty uznávají, bude současně nejspíše tvořeno možná i tak 80% inteligentní a kvalifikované populace v těchto zemích (dobrá - chápu, že třeba automobiloví, dopravní nebo jaderní inženýři až tak nadšení nebudou :-). v podstatě každý, kdo je ochoten si koupit knížku nebo zaplatit za lístek do kina, lístek na koncert či festival, nebo třeba i za opravdu dobré jídlo v restauraci, je "postmaterialista" - opakem je jenom ten, kdo si nakupí to nejlevnější náhražkové jídlo v supermarketu, do kterého ovšem dojede autem o motoru s výkonem 100 kW.

    ono už ani není dobré používat slovo "postmaterialismus" - protože je i spousta "materialistických" hodnot, které přitom vůbec na spotřebu energie náročné nejsou ! nazval bych to spíše "postenergetismem" nebo "postkonzumerismem" - staré termíny jako "postmaterialismus" (já jsem po filosofické stránce tak cca 60% materialista :-) nebo "postindustrialismus" (jsem šťastným majitelem 50% podílu v CO2 elektrodové svářečce, se kterou ale zatím neumím zacházet :-) nevystihují přesně podstatu té transformace, ke které tu dochází.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    XCHAOS: Rozumím, kam tím míříš, avšak, když si dočteš onen rozhovor Jima Puplavy a Nicole Foss, že už ji tu pořád zmiňuji, tak získáš poměrně jiný obrázek.

    Můžeš mi prosím vysvětlit, co myslíš tou postindustriální společností? Nemyslíš spíš něco na způsob Greerovy deindustrializované společnosti, založené na myšlence ekotechniky (oikos - dům, domov, dvorec; techné - zdatnost, zručnost, dovednost, um)? Pokud ano, pak cesta k ní bude dlouhá a poměrně bolestná. Největší potíž spatřuju v naprosto radikálním rozdílu myšlení lidí dnešního věku s lidmi dlouhého sestupu či poklesu. Přijmout dobrovolně na místo po různém způsobu formované myšlenky pokroku ideu více či méně řízeného sestupu bude, domnívám se, s to pouze jen mizivé procento lidí. Stačí se podívat kolem sebe, postmaterialistické hodnoty i přes značně velký blahobyt hlásá tak možná jedna desetina obyvatel nejbohatších zemí světa, navíc k tomu je potřeba vzít vůbec ne nezanedbatelný háček, totiž, že mezi hlásáním a sdílením hodnot a jednáním a chováním dle nich je mnohdy rozdíl bratru propastný. A ty, pokud tomu dobře rozumím, vidíš budoucnost skrzevá sklíčka tohoto posmaterialismu, ovšem nastoleného nedobrovolky a pod tíhou okolností a relativní nevyhnutelností dějinného vývoje. Myslím, že je to obraz naivního umělce tvořícího v ústraní svého poklidného kumbálu. Stálo by za to někdy přijít do styku s lidmi, kteří nejsou zrovna tvými přáteli a známými a uvědomit si přitom, že tito lidé tvoří většinu společnosti.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam