• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    GRENDAL
    GRENDAL --- ---
    XCHAOS: LOL :)

    hele a podival ses na ten prispevek, na ktery reaguju? :)

    XCHAOS: Ale prdlajs. Nejde o pocet, jde o vekove rozlozeni. To jsi vybec nezaznamenal starnuti populace, zmenu ve vekovem rozlozeni a s nim spojene ohrozeni, budouci znefunkcneni soucasnych penzijnich systemu?

    Tyhle veci by nemely unikart nekomu, kdo se o PO zajima...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GRENDAL: no tak zrovna demografický vývoj v Evropě je to, co moje strachy z vrcholu těžby ropy právě míní: pokud nás bude méně, tak se lépe uživíme. není třeba se nějak hystericky množit.. to za nás dělají lidé v rozvojových zemích...
    GRENDAL
    GRENDAL --- ---
    XCHAOS: nejak nemohu najit, kde jsi na to reagoval, od koho jsi to prevzal. Ale to je nepodstatne...

    Par problemu by to sice vyresit mohle, ale na druhou stranu to prinese docela dost problemu jinych, mnohe to opet otevre a mnoho jich citelne prohloubi, yvlast tech, ktere jsou spojene s demografickym vyvojem v mnohych zemich. Takze kdyz si udelam se seznam plusu a minusu, tak ty minusy vitezi na plne care a to i bez zapocitani vahy jednotlivych problemu...

    Hele, tech ad hominem uz bylo vice nez dost...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Google investuje do Shweebu, šlapací jednokolejky jako z Futuramy | Hybrid.cz
    http://www.hybrid.cz/novinky/google-investuje-do-shweebu-slapaci-jednokolejky-jako-z-futuramy
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VSOUKOLOHLOR:
    GRENDAL: ano, má tam být "sociální", ale já to nenapsal první - já na to pouze reagoval.

    z mého úhlu pohledu tady samozřejmě bude spousta jednotlivců s problémy - ale současně nevidím, proč bych je měl litovat. pro mě je bezvýchodná současná civilizace: pokud peak oil jen tak mimochodem vyřeší některé její problémy, tak proč se toho obávat ?

    opravdu je vám tak líto, že díky alternativním technologiím, které nahradí ropu (a tedy samozřejmě i díky tomu, že jim ta ropa prostě a jednoduše dojde), se zhroutí saúdský, iránský nebo třeba Putinův režim ? nebude to nakonec pro lidi v těhle zemích lepší ?
    GRENDAL
    GRENDAL --- ---
    VSOUKOLOHLOR: tak, ma tam byt socialni. Sociologie je obor zkoumajici tyhle interakce. Trochu jsem se nechal strhnout...
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    XCHAOS: GRENDAL: Označení "sociologické problémy" je v tomto případě nesmysl. Když má někdo depresi, nebo schyzofrenii, hovoříme o psychických problémech, nikoliv o psychologických či psychiatrických problémech. Sociologické problémy pochopitelně jsou, avšak týkají se právě témat, kterými se sociologie zabývá. A navzdory tomu, co tady píše Don Xchot, se, buďte ubezpečeni, mainstreamová sociologie ropným zlomem nezabývá.
    GRENDAL
    GRENDAL --- ---
    K tomu ze peak oil je naděje - ne hrozba radeji No Comment...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Auta zítřka od Volva - karoserie bude fungovat jako baterie | Hybrid.cz
    http://www.hybrid.cz/novinky/auta-zitrka-od-volva-karoserie-bude-fungovat-jako-baterie
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GRENDAL: no budiž, ale tohle je hrozně obecné a dá se to říct téměř o všem... co tvrdím já je, že 1) neexistují větší technické důvody pro tyto "sociologické problémy" - tyto důvody jsou právě jen jaksi sociální (tedy všeobecná lidská demence, která je věčná a nadčasová) 2) kdyby peak oil nepřišel, tak by vlastně pokračování aktivit dnešní pře-industrializované pře-lidněné hyper-konzumní společnosti mohlo být ještě horší, než když se něco změní (ve skutečnosti - většina ne-peak oil scénářů je horší, než peak oil utopie: představte si další ropné havárie, další tisíce kilometrů často až osmipruhových dálnic, další kilometry čtvereční zabetonované krajiny, další snižování průměrné životnosti výrobků, další tisíce vyrobených tanků a stíhaček pro války ve třetím světě, apod. - v tom, že tohle všechno nebude moci pokračovat, se podle mě skrývá obrovská naděje... bylo by skvělé, kdyby ani nebylo nutné nic regulovat a s někým se o to ideologicky hádat... ale kdyby se to prostě zastavilo přirozenou cestou, samo od sebe...

    peak oil je naděje - ne hrozba. pokud ropa včas nedojde, aby všechno dnešní šílenství zastavila, tak to bude velký průšvih.
    GRENDAL
    GRENDAL --- ---
    XCHAOS: PO je sice technologicky problem, ale ma sesakra velky potencial vyvolat obrovske sociologicke problemy...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VSOUKOLOHLOR: http://agrice.blog.cz/1009/zenonovo-zemedelstvi

    V současné době pochází většina sušiny živočišných produktů od druhů, jež jsou potravními konkurenty člověka. Doufat v podstatné vnesení plochy pícnin lze jen v případě zařazení polygastrů (skot, kozy, ovce nebo koně). Bohužel se zdá, že každý krok, jež zvyšuje odolnost a stabilitu zemědělské soustavy zároveň výrazně zvyšuje plochu nutnou pro obživu jedince

    pod to se klidně podepíšu, pod toto...ovšem co se týče té potřebné plochy.. dnes se třeba dotuje i jen "údržba rázu krajiny" - tedy to, že se někde seká louka a posekané seno se nijak nevyužívá. v budoucnu se toto bude jevit absurdní - protože na loukách se bude prostě vyplácet pást ovce a kozy... to je celé.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS: (no dobře, tak ho tam v té původní verzi bylo zhruba stejně, ale to je jedno: prostě mi štve, když se vezme natolik public-domain pojem, který já sám používám už léta, jako je třeba "post-materialismus", a ten si pak zprivatizuje nějaký konkrétní myslitel...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VSOUKOLOHLOR: myslím, že si pojem "postmaterialismus" slušně monopolizuješ, ale to je fuk. wiki se v čáase vyvíjí, a tak nějak mám pocit, že byly časy, kdy toho Ingleharta bylo v tom hesle daleko méně - http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Post-materialism&diff=259896509&oldid=254177479 - sice je tam zmíněný "Inglehartův index", ale podle mě stejně post-materialismus byl před Inglehartem a bude i po něm (tzv. post-Inglehartovský post-materialimus, přesněji řečeno).

    Jediný, kdo tu dělá handrkovačku, jsi ty (a teda ještě ITCHY, ale ten píše v příspěvcích hrozně moc velkých písmen, takže skoro nestojí za to, je číst :-)). Podstatné je, že

    Knihy Václava Smila sice neznám - ale přesto tedy si myslím, že mám dostatečné znalosti jako historické, tak (a to zejména) technické a fyzikální, abych o povaze technologický změn a změn ve formě využívání energie ledacos věděl. Podstatné na inženýrském přístupu právě není to, že by stačilo říct "a jestlipak si četl HCHKRDTN ?" - ale právě to, že je nutné se ptát "jestli pak víš, jak funguje XYZ ... ?" - a jestli jsi na základě toho schopen dělat fundované předpovědi (prakticky o čemkoliv - dokonce může jít i o předpovědi toho, co teprve někdo v budoucnu napíše o technologické historii lidstva !). pro pochopení technologických změn lidstva právě není směrodatné si přečíst sebevětší množství HCHKRDTN - ale právě, že je důležitější chápat, jak funguje XYZ - a to nikoliv chápat to formou slepé víry, ale být schopen skutečně praktického použití této dovednosti a konkrétních (ověřitelných) předpovědí, jak se XYZ bude dále vyvíjet.

    blog, na který odkazuješ, se asi problematikou zabývá více, než jsem se tím dosud zabýval já: ale přeci jen existuje poměrně hodně dokladů o tom, že dnešní industrializované zemědělství by mělo i při dostatku ropy či energie samo se sebou dost vážných problémů - a že diskuze o škodlivosti např. přehnojování, zamoření půdy či vodních toků dusčiňany apod. se vedly dávno před tím, než se řešil nedostatek ropy. zemědělství se asi částečně změní - směrem k nějakému jen částečně industrializovanému - některé z dnešních zemědělských strojů znali už staří Keltové, třeba secí a tuším částečně snad i žací stroj, takže úplně až k motykám ten návrat snad nebude.

    před érou traktorů např. byla éra lokomobil; už E2E4 kdysi vyhrabal, že se používaly elektrické lokomobily (experimentovalo se s nimi v sovětském Rusku - nevím, jestli to souviselo s holodomorem na Ukrajině :-) - a já klidně přihodím k lepšímu solární lokomobily. solární lokomobilu by určitě šlo s výhodou použít k rozorání toho, co skutečně potřebujeme rozorat (větší hmotnost baterií zde není problém, protože lokomobila se oproti traktoru přesouvá na daleko menší vzdálenosti a ne po poli, ale jen po cestách podél něj). no a zbytek vyřešíme třeba větším podílem pasteveckých potravin (třeba ovčí a kozí maso či sýr) před potravinami, které jsou závislé třeba na velkém vstupu energie a industriálního úsilí.

    kozí sýr je mimochodem vynikající, a to, že je dražší než kravský, je jednou z absurdit dnešní doby: pokud peak oil povede k tomu, že kozí sýr bude levnější než kravský, tak já říkám: super !
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    XCHAOS: Ježkovy zraky, co tady prosím tebe zase zavádíš? Ty neumíš číst? Vždyť tu definici postmaterialismu, jak ji uvádí wikipedie, jsem ti tu linkoval před pár dny, že sis jí nepřečetl, pak si tady vzbudil falešný poplach, a teď objevuješ Ameriku a ještě do toho bojuješ proti větrným mlýnům (prý se pánovi nelíbí jak si kdosi cosi monopolizuje, zaprvé to tady nemá co dělat, zadruhé nevím, kde si na to přišel, ani já, ani Inglehart ani nikdo další, pokud je mi známo, si žádné pojmy nemonopolizujeme, pokud ti to uniklo, tak přesně toto byl smysl mých slov o tom, že se tady s tebou nebudu handrkovat o pojmy a definice). A tím mudrováním o postmodernismu jsi chtěl říct co? To má mít co do činění s postmaterialismem? Jen drobné upozornění, jsou to dvě odlišná slova. Ale to tě zjevně nepálí, protože ty máš přeci úplně jasno v tom, co to je postmaterialismus, postmodernismus, materialismus, modernismus...

    Prostě celá tahle handrkovačka vznikla z toho, že sis nepřečetl základní odkaz, což by vlastně vůbec nevadilo, nebýt toho, že jsi na něj odkazoval, jako bys ho měl úplně v malíku, ale ve skutečnosti jsi reagoval sám, na své vlastní představy a konstrukty. A pak mi dávej přednášky o nezájmu o myšlení druhých... Ale aby toho nebylo málo, teď jsi tu začal konstruovat jakési technické/ekonomické/sociologické výkladu peak oilu a od nich odvozené chápání celého problému. Jako škatule, do kterých se snažíš vepchat celou debatu o PO, mají obstát? Je vidět, že tu debatu vůbec nesleduješ, jelikož bys jinak nemohl napsat takovýto blábol. A jé mé podezření správné, když se domnívám, že na označení "sociologizující výklad peak-oil" jsi snad přišel jen proto, že jsem tady zmínil jméno Ingleharta? Pokud ano, nevzpomínáš si už, proč jsem ho zmínil, že? Tak si to prosím pěkně dohledej o něco níže, protože já ti tady nebudu suplovat tvoji chatrně pracující krátkodobou paměť.

    A když už tě údajně tolik zajímá historie přírodních věd, tak dozajista znáš četné knihy Václava Smila, nemýlím-li se. Několik z nich se totiž týká i povahy přechodů v energetice. Vlastně se mýlím, ty knihy nemůžeš znát, protože jinak bys tu nepsal to, co píšeš. Můžeš začít třeba knihou Energy Transitions: History, Requirements, Prospects.

    Pokud tě zajímá, jak bude vypadat zemědělství, až se na něm začnou podepisovat důsledky PO, tak začni bedlivě studovat tento blog: agrice.blog.cz Možná si pak příště odpustíš do pekel volající perly typu: "industrializovaná "zemědělská velkovýroba" byl nejspíš tak jako tak neudržitelný nesmysl (prostě "modernizace za každou cenu a nikdy jinak"...." Takže zelená revoluce, která zamezila obrovským hladomorům, byla podle Dona Xchota nesmysl. Jasně.

    S těmi večerkami jsi mě opět rozesmál. Vietnamské večerky, které z většiny fungují tak, že nakupují levně jídlo v supermarketech, budou těmi, které přečkají PO. Zajisté. A to proto, že mají zavírací lednice. Jaká je spotřeba energie všech vietnamských ledniček a jaká je spotřeba (elektrické) energie všech otevřených chladniček v supermarketech se raději v auditku o zlomu ropy ptát nebudeme.

    P.S.: Domácí úkol: Jaké je eroi biopaliv (když už je tady tolik doporučuješ nemocnicím)?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: nejde vůbec o kibucy. (vlastnictví je ostatně z velké části popis nějakých rozhodovacích procesů - a kolektivní vlastnictví je nakonec pomalé, takže se pak pravomoci stejně delegují na někoho, kdo v reálném čase rozhoduje, to je celé.. je to tak trochu hra, a odpovědnost spojenou se spoluvlastnictvím ani spousta lidí nechce)

    jde o to, jak daleko od tebe se bude vyrábět něco, co spotřebováváš: pokud doprava zdraží, tak se prostě opět začne vyplácet to vyrábět blíže ke spotřebitele, než dnes, kdy je doprava extrémně ultralevná. to je celé - žádný trik, žádná centrální regulace. pouze volný trh a samovolná evoluce struktur, která v jeho rámci fungují. pokud centralizace začne být drahá, zkrachuje.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: no posledně jsme neshodli u "dělby práce": tedy, tak například, já to vidím takto:

    - extrémním případem dělby práce je co já vím - manuálně pracující u linky na třídění uhlí na malé a velké kousky, nebo pokladní v supermarketu, jehož úkolem je každý kus zboží natočit tím správným směrem k čidlu přístroje, který dělá píp. toto nazývám "tvrdou" dělbou práce.

    - naproti tomu majitel malého obchodu, který sám (případně s pomocníky, kteří ale víceméně ovládají většinu těch samých činností co on) objednává zboží, nebo pro něj sám jede dodávkou (kterou případně sám umí opravit v případě drobnější závady), který sám zjišťuje, který spotřebič se jakou měrou podílí na jeho účtu za elektřinu, a sám se umí rozhodnout, zda investuje do úsporného mrazáku nebo úsporné dodávky, nebo zda se mu vyplatí si oboje dvoje koupit levné a neúsporné - toto je podle mě příklad "mírné" dělby práce (samozřejmě - nulová dělba práce je jen zemědělec, který pouze sám zkonzumuje vše, co vyprodukuje a neúčastní se žádné směny - já pouze hlásám mírnější formy směny a mírnější formy dělby práce, místo těch "tvrdých" a dá se říci absolutních")

    absolutní dělba práce, ke které dospělo 20. století, měla dvě nevýhody: jednak byla energeticky náročná a s rostoucí cenou energie a dopravy prostě nebude dál udržitelná, jednak v kombinaci s automatizací nakonec vedla k úplnému zániku pracovních míst a vzniku lidí, kteří v podstatě nemají žádnou kvalifikaci, žádnou schopnost se samostatně rozhodovat, apod. - jenže toto je právě trend, který je s evolučního hlediska něco, jako "sádlem na mamutovi" - prostě tyto struktury vyčerpají dostupnou energii, a "vyhladoví" a lidi se znovu zformují v energeticky méně náročných strukturách, ve kterých nebude dělba práce úplně absolutní.
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS:
    zpět k "dělbě práce": ano, ještě jednou to zde zopakuju: předvídám od 21. století ústup od hypertrofované dělby práce směrem ke koexistenci menších, decentralizovaných, autonomních celků, která bude mít spíše formu jakési volné symbiózy a volného soutěžení, než "tvrdé" symbiózy a "tvrdého" soutěžení
    =fantasmagorie ,vzniklá po požití pohodového čajíčku z jižní ameriky...pročpak by se asi finanční vládci světa dobrovolně vzdávali svých finančních impéríí,pročpak by majitelé nadnárodních korporací odešli na výminek?????

    Si jako myslíš že se všichni najednou prásknou do hlavy a začnou žít v kibucu??????
    To totiž není nikoho zájerm, takže k tomu nedojde...
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: většinou se snažím držet ustáleného významu slova...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam