ITCHY: no nevím, jestli lidé, kteří varují před nějakými katastrofami, po nich "zvráceně touží" - projektuješ si do ostatních příliš svůj způsob myšlení, s tím, že ty patříš k takové té "šedé většině", která "sází na jistotu" a dělá a říká vše, co všichni kolem nich - v souladu s takovým tím stádním instinktem "když to dělají/říkají všichni kolem mě, nemůže to být přece špatně".
nemůžeš podsouvat lidem, kteří varují před nekontrolovatelným globálním oteplováním (zde offtopic, mimochodem) nebo před ropným zlomem, že "zvráceně touží" po tom, aby měli pravdu: řekl bych, že se spíše snaží dosáhnout změny chování či myšlení ostatních ve snaze, aby této katastrofě zabránili.
samozřejmě to nic nevypovídá o tom, zda je vůbec ověřitelné, jestli by katastrofa nastala i v případě, když bychom žádná opatření nepřijali: toto je z principu dané tím, že soudobé přírodní vědy, tak jak je chápeme, se zabývají předvídáním chování nějaké dílčí části (tedy "experimentem") při nějakých výchozích podmínkách - ale dnešní experimentální věda se v podstatě není schopna zabývat předvídáním chování celku, v jehož rámci experiment probíhá: jsou zde poměrně značné překážky co se týče dostatečně přesných informací o tomto celku (představme si Heisenbergův princip neurčitosti, známý z kvantové fyziky - akorát v makroskopickém měřítku), a co se týče doby trvání experimentu (např. žádný pozorovatel není schopen pozorovat vesmír v delším časovém horizontu, než je jeho vlastní život).
takže ano - každému varování před katastrofou samozřejmě potenciálně, z hlediska čiré logiky myšlení pozorovatele disponujícího jednak nějakou sadou informací, jednak pozorujícího svět kolem sebe, hrozí, že spadne do kategorie náboženských rituálů plodnosti či přivolávání deště - samozřejmě. to nic ale nemění na tom, že dostatečně chytří kněží dávných náboženství se naučili předvídat to, co na základě pozorování předvídat šlo - úplňky, slunovraty a později třeba i zatmění Slunce - a případně si i předávat zkušenosti mezigeneračně - a získali postupně vliv postavený nejen na čistě "psychologickém" působení na dav a jeho podvědomé strachy, ale vliv postavený na skutečně "vědecké" schopnosti předvídat vývoj kolem sebe na základě minulých pozorování.
osobně se domnívám, že průběh peak oil (který je jako civilizační změna nepopiratelný, a nebo jen velmi obtížně a nepravděpodobně popiratelný) nebude nijak zvlášť katastrofický, a otevře spoustu nových příležitostí. ovšem současně to, že nebude katastrofický, bude mj. i přirozený důsledek
opatření, která přemýšlející lidé už dnes přijímají: tedy třeba to, že v Evropě je vysoká spotřební daň na paliva a trendem jsou úsporná auta, samozřejmě přispívá k tomu, že cena ropy ve světě není tak vysoká, jak by mohla být, atd. atd. - každá energeticky úsporná alternativa (i pokud nejde o ropu) nepatrně přispívá k tomu, že ceny ropy nerostou tak rychle, jak by odpovídalo rychlosti, jakou dochází.