E2E4:
XCHAOS: jako když už jsme to nakousli: tak USA byli až cca do občanské války pro většinu liberálních/volnomyšlenkářských Evropanů nedostižným vzorem - což se často projevovalo tak, že místo aby dělali revoluci doma, tak se prostě sebrali a odešli do USA.
ne náhodou se toto láme s rozšířením instituce korporace i do USA - přesnou historii neznám, ale časově to spadá právě někam mezi utopické "Ze Země na Měsíc", kde ještě Verne k USA vzhlíží jako v podstatě vzorové technokraticky-progresivní společnosti, a mezi dystopickou sociální parodii, kterou si zmínil. A přesně do té doby spadají i značné názorové změny v Evropě: 1848 je celý ve jménu liberálně demokratické utopie - ale s rozšířením akciovek (tzn. ochrany majitelů před osobní odpovědností) se evropské myšlení dost radikalizuje (marxismus, antisemitismus, apod.).
Nebo jinak:
uhelně - papírokratická technická civilizace je díky potřebě obrovských úspor z rozsahu silně kolektivistická (což může klidně zahrnovat i vládnoucí třídu: je to prostě "vertikálně strukturovaný kolektiv", kde se jednotlivé složky bez sebe nakonec neobejdou - pouze soutěží ve vlastní nenahraditelnosti). Nízká účinnost parního stroje s sebou nese potřebu masivních úspor z rozsahu, a celé je to ve znamení masovosti: každého (kdo není havíř nebo hutník - ty potřebuješ, aby vyráběli flinty) naložíš do vlaku (poháněného uhlím) a pošleš ho na frontu 1. světové války masivně zabíjet někoho z druhé strany, kdo přijel úplně stejným vlakem. Systém zastaví až masivní zpětná vazba a feminizace: když se na frontě navzájem postřílí příliš mnoho potenciálních dělníků, tak ti buď dojdou flinty, nebo povoláš do továren vdovy po dělnících, a dojde k masivní emancipaci ve společnosti. Uhelná ekonomika je dnes z velké části záležitost minulosti (kromě Číny, samozřejmě).
Peak oil je naproti tomu o konci
ropně - elektrokratické společnosti, která používá technologie s větší účinností, a méně závislé na dělbě práce. Lidi nejedou vlakem na frontu, ale autem na mexicko-americkou hranici, a nepozabíjí se tam kvůli nacionální ideologii, ale kvůli zásilce kokainu. Spoušť se nemačká, protože velicící důstojník zavelí - ale protože někomu zazvoní telefon (dnes dokonce mobil). Lokální kolapsy tohoto typu společnosti už historie zaznamenala - nejlepší ukázkou je pád hitlerovského Německa, což byla civilizace ve fázi přechodu z uhelné k ropné, ovšem odríznutá od zdroje ropy.
Otázka je, co s námi, kteří jsme ve fázi přechodu z ropně - elektrokratické průmyslové na
OZE - infokratickou postindustriální. Zdrojem rychlého, náhlého kolapsu a rozkladu by podle mě nebylo odríznout nás od pozvolna docházející ropy - ale odříznout nás od informací a inovací. (Např. třeba jen pád mobilní sítě by dnes lidi dezorientoval maximálně ... a současný kolaps mobilních sítí, Internetu a platebních karetních systémů by pravděpodobně způsobil víc zmatku, než několik dnů bez ropy)
(všimněte si, že jádro od začátku pokládám za offtopic - to je prostě slepá ulička, stavba pyramid otroky pod dohledem kněží-inženýrů, kteří jsou strážci nedotknutelného informačního mystéria :-) tam ani nejsou žádné informační toky - tam je jen přijímání vyvolených do vnitřního kruhu zasvěcenců, v takové civilizaci :-)