• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    Animovaný dokumentární film o blížícím se vyčerpání přírodních zdrojů a o nesmyslnosti teorie, že na jedné planetě s limitovanými zdroji může docházet k nekonečnému hospodářskému růstu. A co v této situaci dělat...

    Kanál uživatele GoschaTV2 - YouTube
    http://www.youtube.com/GoschaTV2#p/u/3/jo-2QL3hSLU
    MESK
    MESK --- ---
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Žádnou geniální analýzu o tom, proč zase dramaticky rostou ceny ropy, jsem nenašel. Na světě totiž podle mne není entita, která má přehled o objemu spekulací na růst a pokles ani o tom, proč někteří analytici předpovídají za pár let ropu za 200 dolarů za barel a co tím sledují. V pátek stála ropa 125 dolarů za barel. Ano, teď je každému jasné, že za to může Írán. Kdyby prý Izrael zaútočil na íránská atomová zařízení, poskočí ropa dokonce na 150 dolarů za barel.

    Možná stojí za připomenutí, že po pádu Lehman Brothers v roce 2008 stála ropa 35 dolarů za barel a pár týdnů předtím 147 dolarů za barel. Je zjevné, že výkyvy, růsty a propady světového hospodářství (o procenta) s cenovými pohyby ropy (o desítky a dokonce stovku procent) vůbec nekorelují. A co nejde člověku na rozum, nejde rozumně vysvětlit.

    Ano, je tu problém s Íránem. Proč ale trhy nereagují na zprávu, že Saúdská Arábie dokáže íránský výpadek brzy nahradit?

    G 20 v. Německo, ropa apod. | Audit Jana Macháčka - Respekt.iHNed.cz
    http://respekt.ihned.cz/audit-jana-machacka/c1-54859750-g-20-v-nemecko-ropa-apod
    MESK
    MESK --- ---
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Mish's Global Economic Trend Analysis: Stop the Nonsense About the "Falling Dollar" Being the Cause of Rising Gasoline Prices
    http://globaleconomicanalysis.blogspot.com/2012/02/stop-nonsense-about-falling-dollar.html
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Tak že by už teď?



    Here's The REAL Reason Gasoline Prices Have Been Surging In The US
    http://www.businessinsider.com/heres-the-real-reason-gasoline-prices-have-been-surging-in-the-us-2012-2
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    GRENDAL: Máš pravdu, díky za upřesnění. Myslil jsem tím nenávratně (ještě mám pořád za možné, že bude moci vyšplhat, při určité konstelaci, ale to by pak šlo patrně na úkor výrazného poničení ložisek, takže to považuji za téměř vyloučené).

    A stran ceny skutečně doporučuji ještě jednou tento odkaz, on totiž vypovídá dosti i o roku 2008 a tehdejších rekordních 147 dolarů.

    $200 Oil Coming As Central Banks Go CTRL+P Happy | ZeroHedge
    http://www.zerohedge.com/news/200-oil-coming-central-banks-go-ctrlp-happy
    GRENDAL
    GRENDAL --- ---
    CHEMIK: tak pres stovku se brent drzi prakticky rok a ted se o cenach vice mluvi predevsim proto, ze ta cena v tomto obdobi dosahuje vrcholu, kterych behem toho roku dosahla.

    Srovnavat tohle s rokem 2008 a nejvysi cenou neni moc spravne, protoze to byl jen pomerne kratky vzestup - oproti dnesni situaci, kdy ta uroven je trvale vysoka a hrozi dalsi vyhroceni cen...

    ostatne na tomhle grafu, kdyz se zadaji tydny a nejvice jednotek, to jde pekne videt.

    Brent Oil Chart
    http://www.livecharts.co.uk/MarketCharts/brent.php

    zajimavy je i vyvoj kurzu eura k dolaru...
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    XCHAOS: No, v CR jsem nekde cetl je ted nejvyssi cena benzinu vubec (kdyztak me opravte), ale to je dano danema, danema, a danema. Tady v Coloradu je ted galon za $ 3.10, pritom v krizi (2008, leto,) byla na 4.50, takze k tomu se jeste zdaleka nepriblizujem, tady to totiz koresponduje cene ropy (dneska neco nad 100 $ za barel, v roce 2008 cca 140)..
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VSOUKOLOHLOR: tak v Egyptě se cca vloni stalo to samé, ale o Jemenu to slyším dnes poprvé. Fakt zajímavý...

    každopádně dnešní cena benzínu a nafty u pump mě nijak nepřekvapuje... a hlavně je zajímavé si představit tyhle cenu pokud by koruna během posledních let neposílila proti dolaru - v korunách před rokem 2000 by už benzín dávno stál přes 50 (když řada jiných cen z té doby se přitom drží +/- na stejné úrovni)
    GRENDAL
    GRENDAL --- ---
    VSOUKOLOHLOR: Ze zacne klesat?
    Tak ta klesa uz nejakou dobu a lehka ropa ma dokonce oficialne sve PO za sebou. Problem drtive vetsiny tech grafu, ktere uvadeji tezbu ropy, je ze nerozlosuji jednotlive ropne produkty, jako je tezba ropnych bridlic, pisku, nebo dokonce i plynu. Zkratka to vsechno davaji do jednoho grafu a tak se podle nej spatne usuzuje, jak je na tom konvencni ropa je.

    Nicmene se staci podivat na vyvoj jednotlivych zemi tezici ropu - propad a stagnaci zachranuje jenom 7 statu a kolik z nich maji duveryhodna cisla o svych zasobach? V tomhle verim spis rusum, nez saudum a jejich zazracnemu poli Ghawar, do ktereho pumpuji stale vice a vice vody. Zkratka ohromny pruser je stale blize a blize,
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Growth and inflation: Whose speed limit? | The Economist
    http://www.economist.com/blogs/freeexchange/2012/02/growth-and-inflation
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Tohle je dost zajímavé.

    $200 Oil Coming As Central Banks Go CTRL+P Happy | ZeroHedge
    http://www.zerohedge.com/news/200-oil-coming-central-banks-go-ctrlp-happy
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Tady jeden obrázek.

    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    XCHAOS: No, v podstate jsi uhodil hrebicek na hlavicku, USA se nechtej zbavit zavislosti na rope, ale zavislosti na dovozu energii a to jeste specificky na dovozu z nestabilnich statu. EU se o to snazi, ale dobrymi umysly si vesele dlazdi cestu do pekla.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CHEMIK:
    FESTER: no pro mě "zbavit se závislosti na ropě" znamená trochu něco jinýho, než "těžit ropný písky".

    EU se pod rouškou enviromentalistické rétoriky vrhla do dost drastických experimentů - např. nastartování světového trhu z biopalivy, čímž zřejmě hodlala diverzifikovat svoje importy energie (bez ohledu na vynaložené prostředky a vzniké škody).

    Já bych to shrnul tak, že EU to dělá špatně, a USA to nedělají v podstatě vůbec (a ne - odsun problému o dalších 20 let tím, že se povolí těžba na nějakém posledním známém odlehlém nalezišti - to může uspokojit max. někoho, kdo tuší, že tu za 20 let už nebude, takže je mu to jedno... kromě toho dokonce i argumentace pro zahájení těžby nových amerických nalezišt' v 70. letech zněla "za 30 let přece už budeme mít levnou solární nebo jinou obnovitelnou energii" ... pochopitelně to byl mýtus)
    FESTER
    FESTER --- ---
    VSOUKOLOHLOR: well vyjimecne s tebou souhlasim co rikas
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    FESTER: Nezlob se, ale z mých příspěvků je patrné, že na rozdíl od některých v tom rozhodně jasno nemám. V lecčem ano (například, že produkce ropy z konvenčních zdrojů začne velmi pravděpodobně během následujících let klesat), v lecčem ne. Ale obecně jsem hodně otevřen nejistotám, nesmí to však jít na úkor jistot a pravděpodobností, které umíme poměrně dobře odhadovat (na základě minulých zkušeností atdp.).
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    VSOUKOLOHLOR: JJ, ceny, cas, riziko, novy technologie, nejsme ve pri.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam