• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    Baktérií v Petriho misce exponenciálně přibývá, ale jen dokud nespotřebují všechny zdroje potravy. Od tohoto bodu se celá jejich populace zhroutí. Přitom je polovina dostupných zdrojů spotřebována jen jednu jedinou generaci před tou poslední, která skončí kolapsem. Baktérie nevnímají ani náznak nastávajícího problému až do okamžiku, kdy je zřejmé, že všechny vyhladoví.

    Rozbor problematiky v angličtině - www.lifeaftertheoilcrash.net
    www.energybulletin.net
    Dokument Oil Crash Movie- www.oilcrashmovie.co/
    Wiki - en.wikipedia.org/wiki/Peak_oil
    Cena ropy - www.petrol.cz
    Cena ropy - www.oil-price.net
    Oil market report - omrpublic.iea.org
    Kurz dolaru - kurzy.divoch.net/usd.php
    rozbalit záhlaví
    GRENDAL
    GRENDAL --- ---
    CHEMIK: tak pres stovku se brent drzi prakticky rok a ted se o cenach vice mluvi predevsim proto, ze ta cena v tomto obdobi dosahuje vrcholu, kterych behem toho roku dosahla.

    Srovnavat tohle s rokem 2008 a nejvysi cenou neni moc spravne, protoze to byl jen pomerne kratky vzestup - oproti dnesni situaci, kdy ta uroven je trvale vysoka a hrozi dalsi vyhroceni cen...

    ostatne na tomhle grafu, kdyz se zadaji tydny a nejvice jednotek, to jde pekne videt.

    Brent Oil Chart
    http://www.livecharts.co.uk/MarketCharts/brent.php

    zajimavy je i vyvoj kurzu eura k dolaru...
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    XCHAOS: No, v CR jsem nekde cetl je ted nejvyssi cena benzinu vubec (kdyztak me opravte), ale to je dano danema, danema, a danema. Tady v Coloradu je ted galon za $ 3.10, pritom v krizi (2008, leto,) byla na 4.50, takze k tomu se jeste zdaleka nepriblizujem, tady to totiz koresponduje cene ropy (dneska neco nad 100 $ za barel, v roce 2008 cca 140)..
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VSOUKOLOHLOR: tak v Egyptě se cca vloni stalo to samé, ale o Jemenu to slyším dnes poprvé. Fakt zajímavý...

    každopádně dnešní cena benzínu a nafty u pump mě nijak nepřekvapuje... a hlavně je zajímavé si představit tyhle cenu pokud by koruna během posledních let neposílila proti dolaru - v korunách před rokem 2000 by už benzín dávno stál přes 50 (když řada jiných cen z té doby se přitom drží +/- na stejné úrovni)
    GRENDAL
    GRENDAL --- ---
    VSOUKOLOHLOR: Ze zacne klesat?
    Tak ta klesa uz nejakou dobu a lehka ropa ma dokonce oficialne sve PO za sebou. Problem drtive vetsiny tech grafu, ktere uvadeji tezbu ropy, je ze nerozlosuji jednotlive ropne produkty, jako je tezba ropnych bridlic, pisku, nebo dokonce i plynu. Zkratka to vsechno davaji do jednoho grafu a tak se podle nej spatne usuzuje, jak je na tom konvencni ropa je.

    Nicmene se staci podivat na vyvoj jednotlivych zemi tezici ropu - propad a stagnaci zachranuje jenom 7 statu a kolik z nich maji duveryhodna cisla o svych zasobach? V tomhle verim spis rusum, nez saudum a jejich zazracnemu poli Ghawar, do ktereho pumpuji stale vice a vice vody. Zkratka ohromny pruser je stale blize a blize,
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Growth and inflation: Whose speed limit? | The Economist
    http://www.economist.com/blogs/freeexchange/2012/02/growth-and-inflation
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Tohle je dost zajímavé.

    $200 Oil Coming As Central Banks Go CTRL+P Happy | ZeroHedge
    http://www.zerohedge.com/news/200-oil-coming-central-banks-go-ctrlp-happy
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Tady jeden obrázek.

    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    XCHAOS: No, v podstate jsi uhodil hrebicek na hlavicku, USA se nechtej zbavit zavislosti na rope, ale zavislosti na dovozu energii a to jeste specificky na dovozu z nestabilnich statu. EU se o to snazi, ale dobrymi umysly si vesele dlazdi cestu do pekla.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CHEMIK:
    FESTER: no pro mě "zbavit se závislosti na ropě" znamená trochu něco jinýho, než "těžit ropný písky".

    EU se pod rouškou enviromentalistické rétoriky vrhla do dost drastických experimentů - např. nastartování světového trhu z biopalivy, čímž zřejmě hodlala diverzifikovat svoje importy energie (bez ohledu na vynaložené prostředky a vzniké škody).

    Já bych to shrnul tak, že EU to dělá špatně, a USA to nedělají v podstatě vůbec (a ne - odsun problému o dalších 20 let tím, že se povolí těžba na nějakém posledním známém odlehlém nalezišti - to může uspokojit max. někoho, kdo tuší, že tu za 20 let už nebude, takže je mu to jedno... kromě toho dokonce i argumentace pro zahájení těžby nových amerických nalezišt' v 70. letech zněla "za 30 let přece už budeme mít levnou solární nebo jinou obnovitelnou energii" ... pochopitelně to byl mýtus)
    FESTER
    FESTER --- ---
    VSOUKOLOHLOR: well vyjimecne s tebou souhlasim co rikas
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    FESTER: Nezlob se, ale z mých příspěvků je patrné, že na rozdíl od některých v tom rozhodně jasno nemám. V lecčem ano (například, že produkce ropy z konvenčních zdrojů začne velmi pravděpodobně během následujících let klesat), v lecčem ne. Ale obecně jsem hodně otevřen nejistotám, nesmí to však jít na úkor jistot a pravděpodobností, které umíme poměrně dobře odhadovat (na základě minulých zkušeností atdp.).
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    VSOUKOLOHLOR: JJ, ceny, cas, riziko, novy technologie, nejsme ve pri.
    FESTER
    FESTER --- ---
    VSOUKOLOHLOR: kdyz to rikas ty tak v tom propade mas "pravdu" jako obycejne... ovsem ty zase to tom mas totalne jasno....
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Talk to Al Jazeera - Rostam Qasemi - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=-fyr-qCHzTQ
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    FESTER: Aha. Tak nám ji objasni, strejdo. Zatím jsi prokázal, že o tom, co znamená ropný zlom, víš naprosto kulové.
    FESTER
    FESTER --- ---
    VSOUKOLOHLOR: Wikipedia je vzdy posledni co pouziji... to pouzivam pro vybrakovany mozky.... ktery nechapou podstatu veci...
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    CHEMIK: "Ad zlom, kdyz on to neni zlom, ale pomerne pozvolna gaussovska krivka a kdyz krivka na jedmom zdroji zacne upadat, zacne rust nejaka jina na jinym zdroji," Zatím to tak je, uvidíme, jak dlouho nám to vydrží. Důležitými faktory jsou ceny, čas a riziko.

    FESTER: ROFL, kauboji. Zase jeden, co objevil Wikipédii a zapomněl se přitom seznámit s podstatou věci.
    FESTER
    FESTER --- ---
    XCHAOS: zapominas na jednu vec... USA ma vetsi zasoby ropy nez cely dalny vychod dohromady... problem je v tom ze poblbli enviromentalisti moc drzkuji...

    How Much Oil Does the U.S. Have in the Ground - What Does It Mean for Investors? - Seeking Alpha
    http://seekingalpha.com/article/256403-how-much-oil-does-the-u-s-have-in-the-ground-what-does-it-mean-for-investors

    Oil reserves in the United States - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Oil_reserves_in_the_United_States
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    XCHAOS: IMO se USA muzou vyrazne a mozna uplne zbavit zavislosti na rope dovazene ze Stredniho vychodu, kdyz zacnou jeste vic tezit off shore zdroje a na rozdil od EU nebudou delat obstrukce s ropnyma piskama v Alberte. Mozna to tak i bylo mysleno v tom clanku. To EU je kompletne nahrana a nic si z toho nedela, vlastni zdroje energie ma minimalni a ofrnuje rypak nad uhlim, jadrem, ropou z Kanady, z Iranu...Vlastne jako jediny konvencni zdroj snad toleruje zemni plyn a doufa, ze cela evropska energetika se da utahnout na OZE... To mozna i da, ale za cenu nulovy konkurenceschopnosti..
    Ad zlom, kdyz on to neni zlom, ale pomerne pozvolna gaussovska krivka a kdyz krivka na jedmom zdroji zacne upadat, zacne rust nejaka jina na jinym zdroji, nejaka katastrofa, to mozna kdyby spad meteorit..
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    XCHAOS: Ano, cosi podobného říkají čeští vědci zabývající se kolapsem. Nic jako kolaps vlastně neexistuje. Laicky chápáno se tím většinou myslí cosi na způsob perfektní bouře (perfect storm), tedy čehosi na způsob kumulativní krize, synchronicity několika singularit atdp. Ty se občas dějí, domnívám se, že stávající čas zvyšuje pravděpodobnost jejich výskytu. Zároveň je třeba uvážit, že Greer píše z amerického pohledu, a tam je životní styl opravdu někde dosti jinde i například ve srovnání s EU či s rozvojovými zeměmi, které navzdory svojí relativně nízké přímé závislosti na ropě, mohou na dopady ropného zlomu doplatit nejvíce, viz dění v MENA, ceny komodit, lokální zlomy ropy, populační boom, korupce atdp. (uvažovat čistě ropný zlom a jeho dopady dost dobře ani nejde).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam