• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    BIDAK: já reaguju na myšlenku doplňování ropy v r.pastech, na marginální původ těžený ropy, ale nevím, na co reaguješ ty :)
    mimoto je to složitejší, záleží na procesech fosilizace
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    PALEONTOLOG: No tak každej kdo byl někdy na zkamenělinách tak ví, že vevnitř některejch zkamenělejch živočichů se občas najde kapka ropy.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    hlavně je potřeba znát mechanismus akumulace ropy, v tzv. ropných pastech, kde migrací ropy ve vodní emulzi se v příhodných podmínkách se rozdělí a v nějaký kopulovitý ropný pasti zůstane ta lehčí fáze.. samo nejlehčí fází je plyn, po něm nějaká ta kapalná organika a pak až voda.... a doplňování ropy v ropných pastech zčásti probíhá, stejně jako "ropná voda" stále migruje porézními sedimenty..
    ale osobně na ten abiotickej původ ropy nevěřím,
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    Z morskyho planktonu ktery pada na dno a tvori cerny bahno v jezerech nebo morich. Z preslicek vzniklo uhli a z dinosauru sice asi ropa, ale to by ji bylo desne malo.
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    SCHWEPZ: Platí neplatí. Zdá se, že spíš z dinosaurů. :o)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    BIDAK: no a tak...zatím tedy platí, že ropa "vznikla z dinosaurů a přesliček" pod tlakem?
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    SCHWEPZ: Ale jo, mě už to jenom štve jak se to furt vrací.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    MESK: BIDAK: díky za doplnění, nedal jsem to sem, jako zastánce této teorie, ale proto, že je to k tématu ,)
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    SCHWEPZ: Osobně tuhle teorii považuju za mrtvou, ale periodicky se vrací. Něco jako když ve středověku zavírali doly na cín, protože si mysleli, že cín se pomalu mění na stříbro a stačí počkat...

    V hloubce země asi nějaký uhlovodíky vznikat budou - methan. Ale určitě ne nějak signifikantní množství.
    MESK
    MESK --- ---
    SCHWEPZ: tak jestli je to pravda, v Texasu se brzo naplnej ropny pole "odplynovanim" z hloubky utrob Zeme a zacnou zase tocit Dallas forever :))
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---

    :: OSEL.CZ :: - Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu
    http://www.osel.cz/index.php?clanek=6903

    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    V Mexickom zálive postaví Shell najhlbší ropný vrt na svete | Firmy | ekonomika.sme.sk
    http://ekonomika.sme.sk/c/6794308/v-mexickom-zalive-postavi-shell-najhlbsi-ropny-vrt-na-svete.html#ixzz2SsKJZe6W
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    E2E4: "It's absolutely true that we will never "run out" of oil--there will always be oil resources that are too expensive to produce that will stay in the ground--but since 2004 we have seen the undisputable evidence that affordable oil is slipping away from us, and that the rising price of oil has contributed to the stalling of the global economy. If the world could tolerate $300 a barrel, there might be no reason for concern about future oil supply. But it cannot. As the IEA's executive director recently noted, U.S. oil and gas prices need to go higher (through exports) to "avoid [the] shale boom turning to bust." But prices for refined products like gasoline and diesel are already near the upper limit for American consumers."
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Mann also offers no data on tight oil production and price, but here are the key facts. In 2012, according to data from the U.S. Energy Information Administration, the U.S. consumed about 18.5 million barrels a day (mb/d) of liquid fuels and produced about 11 mb/d. Only about 7 mb/d of that 11 was actual crude oil, and about 1 mb/d of that was from tight oil. The non-crude liquids the US produced have less energy content than crude, and some of it cannot be made into vehicular fuel.

    One cannot easily make a case for incipient U.S. "energy independence" on the basis of 1 mb/d of new tight oil production. A host of dubious assumptions and data distortions underlie the recent energy independence forecasts which I will not delve into here, but I have examined and debunked most of the reports that Mann cites, including those from the IEA (here and here), Ed Morse at Citigroup (here and here), and Leonardo Maugeri.

    Are Methane Hydrates Really Going to Change Geopolitics? - Technology - The Atlantic
    http://www.theatlantic.com/technology/print/2013/05/are-methane-hydrates-really-going-to-change-geopolitics/275275/
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Peak oil does not occur when we run out of oil. Peak oil occurs when the marginal consumer is no longer willing to pay the cost of extracting and processing the marginal barrel of oil. And we can actually calculate what the related numbers are.

    To begin with, we refer to the price a nation’s oil consumers are willing to pay as its “carrying capacity.” For the US, carrying capacity is about $95-100 Brent [per-barrel oil price in London]. If the oil price is above this level, oil consumption will decline—which is exactly what we see and what we predicted four years ago. But carrying capacity is not a static number. It changes over time, specifically, with three things: GDP growth, efficiency gains in the use of oil, and dollar inflation. So if GDP goes up, efficiency goes up and the CPI goes up, then the amount that consumers are willing to pay for oil will increase. For China, by the way, we estimate the carrying capacity at around $115-120 / barrel Brent. So oil consumption will increase in China at $115 Brent, but fall in the advanced economies—exactly the pattern we’ve seen in the last few years.

    Interview with Steve Kopits - capital expenditures in the oil industry
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: spíš "kotransportace", nebo jak to říct :-) nevím, jak by skleněné izolátory nesly, kdyby ještě musely zvládat vibrace způsobené kladkama.. i když asi by se ten hliníkový drát odvíjel přeci jen relativně pomalu...

    mimochodem... víš, že pokud čepuješ benzín či naftu do auta tempem 1l/s (realistický odhad), tak tou hadicí protéká výkon asi 165 MW? tedy, kdyby se měly elektromobily dobíjely stejným tempem, jako osobní auta, tak celý dnešní Temelín zvládne v jednu chvíli dobíjet tak max. 15 elektromobilů? (a to nebereme v úvahu ztráty v rozvodné síti...)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS: No a dokonce bys mohl kombinovat oboji - kongenerace elektriny a hliniku. :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: samozřejmě. vždyť o tom mluvím už několik let. jednoduše by si místo ropovodů měl hliníkovody, no (vlastně můžeš použít vedení vysokého napětí, akorát drát bude na kladkách jako u lanovky, a bude se po trase posouvat)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS: To ale nejsou dobijeci baterie - vskutecnosti palis hlinik, stejne jako bys palil uhli - jen je to pomalejsi. V hlinikarne se zase z oxidu hliniku dela hlinik - elektrolyzou.. Nejak nevim cemu to pomuze, hlinikovy cyklus bude jiste jeste mene navratny nez napr vodikovy..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam